Remington Team

Μια ζωή χρησιμοποιούσα μόνο λάδια για τη λίπανση των κινουμένων μερών και των επιφανειών τριβής των όπλων μου, αλλά και στα τσοκάκια. Τα έχω αναφέρει κι άλλες φορές, Break-free, G96, Hoppe's, M-pro 7 κλπ. Ποτέ δεν είχα θέμα, και είναι ακόμη σαν καινούργια. Πέρυσι μου ήρθε στο μυαλό να βάλω γράσο, το Tetra Gun Grease, μιας και είχα ένα σωληνάριο από χρόνια σε ένα κιτ καθαρισμού της εν λόγω εταιρείας, και δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Έβαλα λοιπόν λίγο, μετά από καλό καθαρισμό, στους πείρους και στις επιφάνειες επαφής βάσης και σίδερου της πάπιας στο δίκαννο SKB και στο μονό Baikal. Και επίσης στα τσοκάκια του δίκαννου, στα σπειρώματα.
Μετά από καμιά βδομάδα και 2-3 επισκέψεις στο σκοπευτήριο (καλοκαίρι ήταν) έλυσα το δίκαννο για να το καθαρίσω, και τι να δω !!! Τα σημεία που είχα βάλει γράσο ήταν καφέ από σκουριά !!! Βγάζω και τα τσοκάκια, σκουριές και εκεί (προφανώς από τα στόμια των καννών, γιατί τα τσοκάκια είναι ανοξείδωτα). Πηγαίνω και λύνω και το Baikal, τα ίδια χάλια και εκεί !!! Το τι καντήλια κατέβασα δε λέγεται !!! Έκατσα και τα καθάρισα καλά, και έβαλα πάλι λαδάκι όπως έκανα πάντα ... Δεν έψαξα να βρω τι έφταιξε, δεν δοκίμασα ξανά ούτε το ίδιο ούτε κάποιο άλλο γράσο, δεν το ανέφερα πουθενά, είναι η πρώτη φορά που το λέω. Το θέμα είχε ήδη λήξει για μένα ... Ποτέ πια γράσο !
Τα γράσα μπορεί να είναι απαραίτητα στις μπουλντόζες και στα JCB ... Τα όπλα (μου) δεν τα χρειάζονται !!!:cool:
Πως σκουριάζει κάτι που πάνω έχει γράσο ;
 
Παράξενο αυτό Στελιο.. Και η φίρμα tetra gun δεν είναι της πλακας......
Εγώ οοοοποτε το θυμηθώ χρησιμοποιω γρασσο super lube(άσπρο χρώμα) και ποτε δεν ειδα κάτι υποπτο....
Αλλά κ γρασσο μη κατάλληλο να παρεις πχ απο κάποιο βενζιναδικο παλι δεν νοείται να πεταξει σκουριές........
 
Μια ζωή χρησιμοποιούσα μόνο λάδια για τη λίπανση των κινουμένων μερών και των επιφανειών τριβής των όπλων μου, αλλά και στα τσοκάκια. Τα έχω αναφέρει κι άλλες φορές, Break-free, G96, Hoppe's, M-pro 7 κλπ. Ποτέ δεν είχα θέμα, και είναι ακόμη σαν καινούργια.
Και εγώ αυτό πιστεύω Στέλιο εάν είσαι απλά προσεκτικός δεν μιλάω να έχεις ψύχωση με το καθάρισμα μια χαρά δουλειά κάνουν τα λάδια και με το Remington που χρησιμοποιώ τα τελευταία δέκα χρόνια σίγουρα ας στεγνώνει γρήγορα εγώ προσωπικά θέμα δεν είχα ποτέ
 
Πως σκουριάζει κάτι που πάνω έχει γράσο ;
Το πιο πιθανό είναι ότι κάποιος νομίζει ότι εφόσον έχει βάλει κάπου γράσσο το σημείο αυτό δεν θα σκουριάσει ποτέ.
Και το γράσσο θέλει αλλαγές.
Άρα ποτέ γράσσο στα όπλα.
 
Το πιο πιθανό είναι ότι κάποιος νομίζει ότι εφόσον έχει βάλει κάπου γράσσο το σημείο αυτό δεν θα σκουριάσει ποτέ.
Και το γράσσο θέλει αλλαγές.
Άρα ποτέ γράσσο στα όπλα.
Εάν βάζεις γρασσο λελογησμενα στα σημεία κλειδώματος πριν τη χρηση και κατά καιρούς το σκουπίζεις λαδωνεις και επαναλαμβάνεις δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα, αυτό κάνω τουλάχιστον εγώ.
 
Εάν βάζεις γρασσο λελογησμενα στα σημεία κλειδώματος πριν τη χρηση και κατά καιρούς το σκουπίζεις λαδωνεις και επαναλαμβάνεις δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα, αυτό κάνω τουλάχιστον εγώ.
Που ακριβώς βάζεις γράσσο στο όπλο;
Ποιά σημεία κλειδώματος;
Στο σημείο που μπαίνει η προέκταση της κάνης στην βάση;

Πολύ ατσαλιά βρε Ηλία το γράσσο.
Δεν υπάρχει λόγος νομίζω.
 
Που ακριβώς βάζεις γράσσο στο όπλο;
Ποιά σημεία κλειδώματος;
Στο σημείο που μπαίνει η προέκταση της κάνης στην βάση;

Πολύ ατσαλιά βρε Ηλία το γράσσο.
Δεν υπάρχει λόγος νομίζω.
Δεν βάζω ποτέ στην καραμπίνα γιατί νομίζω ότι δεν είναι αναγκαίο, αλλά βάζω πάντα στο δικανο στα σημεία κλειδώματος. Νομίζω ότι το είχα διαβάσει κιόλας σε κάποιο αρθρογράφο
 
Που ακριβώς βάζεις γράσσο στο όπλο;
Ποιά σημεία κλειδώματος;
Στο σημείο που μπαίνει η προέκταση της κάνης στην βάση;

Πολύ ατσαλιά βρε Ηλία το γράσσο.
Δεν υπάρχει λόγος νομίζω.
Δεν μιλάμε για καραμπίνες Βασίλη. Στις καραμπίνες ούτως ή άλλως το γράσο, και ειδικά στα κινούμενα μέρη, απαγορεύεται δια ροπάλου (νομίζω). Εκτός το σπείρωμα του τσοκ. Πολλές φορές τα τσοκάκια τείνουν να χαλαρώνουν (ξεβιδώνουν) από τις τουφεκιές. Λένε ότι αν βάζεις γράσο δεν χαλαρώνουν. Και πράγματι αυτό το διαπίστωσα και εγώ, σ'αυτό το λίγο διάστημα (7-8 πούλες - καμία 10αριά κουτιά φυσίγγια). Αλλιώς πρέπει κάθε τόσο να τα τσεκάρω και να τα ξανασφίγγω. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που χρησιμοποιώ έσω-εξω τσοκάκια, για να τα σφίγγω με το χέρι. ;)
 
Σίγουρα το γρασσο χρειάζεται στα σημεία τριβης(αλλιώς δεν θα έβγαζαν κ οι εταιρίες γρασσα για όπλα)..
Μόνο στο δικαννο ειχα βάλει..
Στο κλειδί των καννων όπου αυτο με την σειρά του θα το μεταφέρει μέσα στο συρτάρι ώστε να μειώνονται οι τριβές από το άνοιξε κλεισε..
Και στα σημεία που "κάθεται" η παπια...
Παντα η ποσοτητα είναι λίγη κ κατά τον καθαρισμό το παλιο γρασσο αφαιρείται σχολαστικά.. Τα υπολείμματα που εμεναν μέσα στο συρτάρι των καννων τα καθάριζα με μπατονετες...
Η δική μου γνώμη είναι ότι αν δεν ανανεώνεται το γρασσο (που κολλάει κ η σκόνη σαν μαγνήτης πανω του) είναι προτιμοτερο να MHN χρησιμοποιείται καθόλου..
Γιατί τοτε τα αποτελέσματα θα είναι διαφορετικά....
Όπως έλεγε κ ο κυπριδημος γρασσο κ σκόνη διμηουργουν σμιριγδι που με την σειρά του κ με την τριβή τρώει το μέταλλο τόσο όσο χρειάζεται για να διμηουργηθουν προβλήματα...
Είναι απίστευτο αυτό αλλά αν πιάσετε γρασσο με σκόνη κ το τρίψετε με τα δάχτυλά σας θα δείτε ότι έχει δίκιο......
 
Last edited:
Το γράσσο χάνει το λάδι του σιγά σιγά και ξεραίνεται.
Άν το ξεραμένο γράσσο πιάσει νερό τον ήπιαμε.
Δεν κατάλαβα ότι μιλάτε για δίκανα.
Έχω ένα του '57 αλλά ποτέ γράσσο πουθενά.
Βαζελίνη νομίζω είναι καλύτερη και πιο καθαρή.
Αυτό με την σκόνη είναι σωστό.
Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και με το πολύ λάδι.
Πάντα πολύ καλό σκούπισμα μετά το λάδωμα.
Δεν πρέπει να μένει λάδι στο όπλο.

Αν δεν το χρησιμοποιήσουμε για καιρό βάζουμε ένα συντηρήσεως με υψηλό ιξώδες (παχύρευστο).
 
Το προτείνουν βέβαια κάποιοι, ειδικά στα Ρεμ σε αυτό το σημείο.

Όπου και να κοιτάξω σπασμένες rem βλέπω αχαχαχα
Να το άρθρο και τα σημεία γρασσαρίσματος των rem

View attachment 21555
Όπου κοιτάξεις βλέπεις σπασμένες ρεμ και εγώ συχνά κοιτάω τριγύρω βλέπω αδαείς και ηλίθιους αλλά απλά τους προσπερνάω ρε σύ gvp μου , τι πράγμα είναι αυτό με τα σπασμένα ;;;
 
Θα προσπαθήσω αλλά κάθε τρεις σελίδες στο θέμα ρεμινγκτον διαβάζω για σπασμένα .... αηδία κατάντησε ...
Αφού είναι κουβάδες όπλα ρε φίλε.
Τι θες να διαβάσεις ;
Ούτε εταιρία δεν υπάρχει τώρα ... φαλίρισε.
Να το χαίρεσαι το remington όπως χαίρομαι και εγώ το δικό μου.
Προσπέρνα σου είπα ... ή πμ
 
ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ αδέρφια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Κανείς δεν μπορεί να πείσει κάποιον για κάτι εάν δεν θέλει να πεισθεί η δεν ακούει,εδώ απόψεις λέμε κουβέντα κάνουμε για το χόμπι μας, δεν είμαστε μέτοχοι ούτε πουλάμε οπλα.
 
Μου σπασατε το ηθικό με τις Ρεμι έχω μια κάνη 66cm καινούργια και θέλω να την αξιοποιήσω και κάνω ένα βήμα εμπρός τρία πίσω αμάν θα με τρελανεται.
Ετσι για να κανεις τρια βηματα μπροστα, 66 ειναι και η δικη μου κανη
20201224_093432.jpg
 
Back
Top