Remington Team

Φιλε το TFC μου το εκαναν δωρο με την αγορα ενος οπλου. Προσωπικα δεν εμεινα ικανοποιημενος, δεν θα το αγοραζα ακομα κ αν εκανε ενα ευρω
Τι δεν σου άρεσε ακριβώς?
Για εμενα η κάννη εσωτερικά καθαρίζετε με ένα λάδι οποιαδήποτε ποιοτητας,εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει κάποια διαφορά...
Ουτε κάτι μαγικό.......
Μια (σωστή) βουρτσα είναι αυτή που θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα....
Ενω αντίθετα αν μιλάμε για λίπανση κ συντήρηση πρέπει να επιλέξουμε καποιο ποιοτικο κ ενδεδειγμένο για αυτή την χρήση.. Εκεί ναι υπάρχουν διαφορές κ εννοείτε μεγάλες..
 
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε. Εάν έχεις να πεις κάτι για το τελευταίο ευχαριστως

Φιλε σε σχέση με αυτό είναι πολύ καλό λάδι δεν λέω σε καμία περίπτωση και ευχαριστώ!!!!!!

Για τηγανακι το α2! Η benelli στον εβρο ακόμα και με ένα ψιτ... Μου έκανε ψιτ...
Το βάζω ως πρώτο λάδι όταν καθαρίζω την κάννη,Το κλειστρο και τα Πιστονια.
Έπειτα περνάω 1 Ίσως 2 χέρια με το remoil.
Δεν έχω παράπονο κανένα.
Γενικά επειδή δεν κυνηγάω σε βάλτο όλα τα λάδια που δοκίμασα (Α2,breakfree,remoil,TFC) ήταν οκ.
Μέχρι και με 15-40 καθάριζα παλιά τον Ρωσικό σκύλο και δεν είχε θεμα.
 
Τι δεν σου άρεσε ακριβώς?
Για εμενα η κάννη εσωτερικά καθαρίζετε με ένα λάδι οποιαδήποτε ποιοτητας,εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει κάποια διαφορά...
Ουτε κάτι μαγικό.......
Μια (σωστή) βουρτσα είναι αυτή που θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα....
Ενω αντίθετα αν μιλάμε για λίπανση κ συντήρηση πρέπει να επιλέξουμε καποιο ποιοτικο κ ενδεδειγμένο για αυτή την χρήση.. Εκεί ναι υπάρχουν διαφορές κ εννοείτε μεγάλες..
Ειδικα για καθαρισμο οπλου το λαδι τυπου CLP εξυπακουεται οτι εχει παραγοντες που " σπανε την καπνια" η βουρτσα ερχεται με τη σειρα της να ξυσει ελαφρα το μεταλλο κλπ. Γυριζω μια μερα απο το σκοπευτηριο με ενα πιστολι πραγματικα μαυρο απο την καπνια. Το λυνω, το ψεκαζω εξωτερικα,το αφηνω λιγα λεπτα και παω να το σκουπισω για να συνεχισω με τα εσωτερικα μερη. Δεν εφυγε η μαυριλα καθολου ενω θα επρεπε να φυγει ευκολα. Ψεκαζω με αλλο λαδι CLP και αστραψε με τη μια. Με δυο διαφορετικα "καθαριστικα" μου εχει τυχει αυτο. Το TFC ειναι το ενα. Θα μου πεις δεν ειναι για καθαρισμο αλλα μπορει να ειναι για συντηρηση. Μπορει,αλλα στεγνωνει γρηγορα.
 
Το βάζω ως πρώτο λάδι όταν καθαρίζω την κάννη,Το κλειστρο και τα Πιστονια.
Έπειτα περνάω 1 Ίσως 2 χέρια με το remoil.
Δεν έχω παράπονο κανένα.
Γενικά επειδή δεν κυνηγάω σε βάλτο όλα τα λάδια που δοκίμασα (Α2,breakfree,remoil,TFC) ήταν οκ.
Μέχρι και με 15-40 καθάριζα παλιά τον Ρωσικό σκύλο και δεν είχε θεμα.
Το Ρωσο και με τηγανολαδο να τον καθαρισεις παλι δουλεια θα κανει
 
Στα κινητα μερη μια σταγονα CLP η ενα ποιοτικο λαδι συντηρησης και τιποτα περισσοτερο, οπως λενε και τα παιδια πιο πανω. Αν υπαρχει παχυ στρωμα λαδιου εχω προσεξει οτι κολλανε πανω στα μεταλλα σκονες χνουδια κλπ με αποτελεσμα για γινεται μια παστα σα σμυριδι. Μερικοι βαζουν γρασσο, εγω δεν θα σου το προτεινα.
Που βαζουνε γρασσο ?
 
Στις ραγες που κινειται το κλειστρο βαζουν καποιοι Φιλε Γιωργο, το εχω δοκιμασει και δεν μου αρεσε προσωπικα
αν βαλεις οσο πρεπει δεν ειναι κακο , ή αλλιως αν το φοβασαι τοτε υπαρχει το ρεμινγκτον που ειναι στεγνο λαδι και κανει περιπου την ίδια δουλεια .
 
αν βαλεις οσο πρεπει δεν ειναι κακο , ή αλλιως αν το φοβασαι τοτε υπαρχει το ρεμινγκτον που ειναι στεγνο λαδι και κανει περιπου την ίδια δουλεια .
Μπορει και το TFC να ειναι στεγνο λαδι και απλα λογο αγνοιας να περιμενα να κανει κατι για το οποιο δεν προοριζεται. Παντως με CLP τη βρισκω καλυτερα .my man.
 
Έπρεπε να τον κρατούσα να του πατουσα ένα κοντάκι στον Γιαννη, βγαλσιμο την μεσαία Ρήγα και 2 τσοκ.
Θα έβγαζε γούστα!
Ρε που ντα,που ντα..ρε να τα, να τα.......
τι σκέψεις κάνουμε εδώ πέρα??????
Κάτι σου είχα πει κάποτε......
Όμως μην αγχώνεσαι καλε μου φίλε ποτε δεν είναι αργά....yel.
Αργότερα κοιτας στα μεταχειρισμενα,γερά όπλα με τιμές πατωμα(που θα έλεγε κ ο Κωτσοβολος χαχα)..
 
Το βάζω ως πρώτο λάδι όταν καθαρίζω την κάννη,Το κλειστρο και τα Πιστονια.
Έπειτα περνάω 1 Ίσως 2 χέρια με το remoil.
Δεν έχω παράπονο κανένα.
Γενικά επειδή δεν κυνηγάω σε βάλτο όλα τα λάδια που δοκίμασα (Α2,breakfree,remoil,TFC) ήταν οκ.
Μέχρι και με 15-40 καθάριζα παλιά τον Ρωσικό σκύλο και δεν είχε θεμα.
Σε σάιτ για αυτοάμυνα προτείνει κάποιος λάδι αυτοκινήτων ,δηλ. να πάρεις ένα 5λιτρο και να χρειαστείς πάλι σε 250 χρόνια , όχι σαν εμάς σε συσκευασίες όπως τα ακριβά αρώματα.
 
Σε σάιτ για αυτοάμυνα προτείνει κάποιος λάδι αυτοκινήτων ,δηλ. να πάρεις ένα 5λιτρο και να χρειαστείς πάλι σε 250 χρόνια , όχι σαν εμάς σε συσκευασίες όπως τα ακριβά αρώματα.
Παναγιώτη εχει γεμίσει ο κόσμος Γραφικους .....
 
Εχω δει κλειστρο σε καραμπινα να ειναι βουτηγμενο σε γρασσο ! Του λεω ρε αρχοντα τι εκανες εκει ? Μου λεει εβαλα πολυ ?.......think.

Δεν φταει το γρασσο και το καθε υλικο , η αγνοια ειναι το θεμα ...
Γράσο μόνο στις επαφές των δικανων και συχνές ανανεώσεις.Στις ράγες αφού τις καθαρίσεις με βενζίνη 2-3 σταγόνες λάδι λεπτό όπως και το κλείστρο λίγο λάδι και σκουπιστο.Το όπλο φύλαξη με τις κάννες προς τα κάτω.
 
Μια ζωή χρησιμοποιούσα μόνο λάδια για τη λίπανση των κινουμένων μερών και των επιφανειών τριβής των όπλων μου, αλλά και στα τσοκάκια. Τα έχω αναφέρει κι άλλες φορές, Break-free, G96, Hoppe's, M-pro 7 κλπ. Ποτέ δεν είχα θέμα, και είναι ακόμη σαν καινούργια. Πέρυσι μου ήρθε στο μυαλό να βάλω γράσο, το Tetra Gun Grease, μιας και είχα ένα σωληνάριο από χρόνια σε ένα κιτ καθαρισμού της εν λόγω εταιρείας, και δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Έβαλα λοιπόν λίγο, μετά από καλό καθαρισμό, στους πείρους και στις επιφάνειες επαφής βάσης και σίδερου της πάπιας στο δίκαννο SKB και στο μονό Baikal. Και επίσης στα τσοκάκια του δίκαννου, στα σπειρώματα.
Μετά από καμιά βδομάδα και 2-3 επισκέψεις στο σκοπευτήριο (καλοκαίρι ήταν) έλυσα το δίκαννο για να το καθαρίσω, και τι να δω !!! Τα σημεία που είχα βάλει γράσο ήταν καφέ από σκουριά !!! Βγάζω και τα τσοκάκια, σκουριές και εκεί (προφανώς από τα στόμια των καννών, γιατί τα τσοκάκια είναι ανοξείδωτα). Πηγαίνω και λύνω και το Baikal, τα ίδια χάλια και εκεί !!! Το τι καντήλια κατέβασα δε λέγεται !!! Έκατσα και τα καθάρισα καλά, και έβαλα πάλι λαδάκι όπως έκανα πάντα ... Δεν έψαξα να βρω τι έφταιξε, δεν δοκίμασα ξανά ούτε το ίδιο ούτε κάποιο άλλο γράσο, δεν το ανέφερα πουθενά, είναι η πρώτη φορά που το λέω. Το θέμα είχε ήδη λήξει για μένα ... Ποτέ πια γράσο !
Τα γράσα μπορεί να είναι απαραίτητα στις μπουλντόζες και στα JCB ... Τα όπλα (μου) δεν τα χρειάζονται !!!:cool:
 
Σε σάιτ για αυτοάμυνα προτείνει κάποιος λάδι αυτοκινήτων ,δηλ. να πάρεις ένα 5λιτρο και να χρειαστείς πάλι σε 250 χρόνια , όχι σαν εμάς σε συσκευασίες όπως τα ακριβά αρώματα.
Και από αυτό έχω χρησιμοποιήσει ... Πολύ παχύ ...

Και Άλτις έχω χρησιμοποιήσει ... Πολύ καλό :)
 
Back
Top