Remington Team

Το πάω σαν τη χλωρίνη, αυτή ξέρω, αυτή εμπιστεύομαι...
Ο γενικός κανόνας είναι ότι όταν ο μηχανισμός δεν αλλάζει δραματικά το επόμενο μοντέλο διορθώνει προβλήματα του προηγούμενου ή απλά η εταιρία έχει ανάγκη από χρήματα :)

Έχω ακούσει καλά λόγια και για το sx3 και για το sx4 αλλά δεν έχω ψάξει για διαφορές των 2 όπλων ...
 
@tsakalos Μάλλον είχαν ανάγκη από χρήματα ......
σημαντικές βελτιώσεις της SX4 είναι:
Μεγαλύτερο κουμπί για την ασφάλεια,
Μεγαλύτερο κουμπί απελευθέρωσης κλείστρου
"Μεγαλύτερος" μοχλός όπλισης
Βελτιωμένο pad στο κοντάκι για μεγαλύτερη απορρόφηση ανάκρουσης

πηγή
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/winchester-sx4.832/
 
Ενας λογος που θελω την βερσα ειναι κ η σουπερ μαγκνουμ καννη ,εχω οπλα μαγκνουμ αλλα σουπερ μαγκνουμ οχι κ θα ηθελα ενα
Νομιζω οτι η διαφορα της versa απο τη V3 ειναι οτι η versa ειναι super magnum , πιο βαρια, ισως ειναι και η καννη της χρωμιωμενη και εχει το επανατατικο ελατηριο μεσα στο κοντακι (οπως οι περισσοτερες καραμπινες) ενω η V3 εχει την κλασσικη αχρωμιωτη καννη και τα επανατατικα στη βαση της μεσα. Τωρα για την "πολυπλοκοτητα του μηχανισμου" εγω θα σου πω οτι εχει φιλος μου τη BENELLI M4, την εχουμε κυριολεκτικα λιωσει στο σκοπετηριο και την καθαριζει μια φορα το χρονο, οχι γιατι του κανει εμπλοκες αλλα ετσι, για συντηρηση. Ε τον ιδιο μηχανισμο βλεπω να εχει και η Versa και αν εξαιρεσεις τα επανατατικα ελατηρια το ιδιο εχει και η V3
 
Νομιζω οτι η διαφορα της versa απο τη V3 ειναι οτι η versa ειναι super magnum , πιο βαρια, ισως ειναι και η καννη της χρωμιωμενη και εχει το επανατατικο ελατηριο μεσα στο κοντακι (οπως οι περισσοτερες καραμπινες) ενω η V3 εχει την κλασσικη αχρωμιωτη καννη και τα επανατατικα στη βαση της μεσα. Τωρα για την "πολυπλοκοτητα του μηχανισμου" εγω θα σου πω οτι εχει φιλος μου τη BENELLI M4, την εχουμε κυριολεκτικα λιωσει στο σκοπετηριο και την καθαριζει μια φορα το χρονο, οχι γιατι του κανει εμπλοκες αλλα ετσι, για συντηρηση. Ε τον ιδιο μηχανισμο βλεπω να εχει και η Versa και αν εξαιρεσεις τα επανατατικα ελατηρια το ιδιο εχει και η V3
Η versa εχει σιγουρα χρωμιομενη καννη
 
Η versa εχει σιγουρα χρωμιομενη καννη
"Θωρακιση με νικελ κ τεφλον στα εσωτερικα μερη της καννης προσφερουν εξαιρετικη αντισταση στην οξειδωση"......αυτο γραφει για την καννη της στα τεχνικα χαρακτηριστικα της
 
Ο γενικός κανόνας είναι ότι όταν ο μηχανισμός δεν αλλάζει δραματικά το επόμενο μοντέλο διορθώνει προβλήματα του προηγούμενου ή απλά η εταιρία έχει ανάγκη από χρήματα :)

Έχω ακούσει καλά λόγια και για το sx3 και για το sx4 αλλά δεν έχω ψάξει για διαφορές των 2 όπλων ...
Η sx3 είναι πιο προσεγμένη κατασκευή και δεν υστερεί πουθενά τα λέγαμε τότε που βγήκε η 4
 
@tsakalos Μάλλον είχαν ανάγκη από χρήματα ......
σημαντικές βελτιώσεις της SX4 είναι:
Μεγαλύτερο κουμπί για την ασφάλεια,
Μεγαλύτερο κουμπί απελευθέρωσης κλείστρου
"Μεγαλύτερος" μοχλός όπλισης
Βελτιωμένο pad στο κοντάκι για μεγαλύτερη απορρόφηση ανάκρουσης

πηγή
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/winchester-sx4.832/
αυτα που επρεπε να αναβαθμησουν δεν τα εκαναν αλλα τσπ να μην χαλαμε το τοπικ
 
Remington λοιπόν.
Μεγάλο όνομα, καλά φυσίγγια, όπλα που προσωπικά μου κάθονται γάντι, αλλά πολλά θέματα με σπασίματα τουλάχιστον στα μοντέλα μέχρι και 1187, 105 προβληματικό, versa και v3 με θεματάκια τα οποία μάλλον λύθηκαν.
Όπλα που σκουριάζουν εύκολα.
Αλλά αυτή η αποσυναρμολόγηση των versa και v3 είναι βάσανο.
Και να μου το χαρίζανε δεν θα το κρατούσα μόνο και μόνο λόγω αποσυναρμολόγησης.
Θα προτιμούσα ένα καλό δίκανο.
Χοντρικά αυτά γνωρίζω ή έχω ακούσει και διαβάσει.

Ενδιαφερόμουν και εγώ για την v3 πέρσι που μου έσπασε η 1187 αλλά απορρίφθηκε μόνο και μόνο από την δυσκολία καθαρισμού.

Και είχα remington για 25 χρόνια!!!
 
Εγω παντως με την 1100 g3 δ3ν ειχα ποτε προβληματα και εχει ριξει παρα πολλα φυσιγγια το οπλο, το μονο που εχω αλλαξει 3 φορες ειναι το oring που εχει.
Ουτε προβληματα με εμπλοκες ειχα ποτε ακομα και με 24 και 28 γρ που εχω ριξει, αλλα το οπλο το προσεχω και το εχω παντα καθαρο.
Και με οσα ατομα εχω μιλησει που ειχαν 1100 παλι δεν ειχαν σπασιματα η ραγισματα...για εμπλοκες ναι εχω ακουσει αλλα αν δεν καθαριζεται το οπλο ειναι λογικο πιστευω να εχει τετοια θεματα...
 
Νομιζω οτι η διαφορα της versa απο τη V3 ειναι οτι η versa ειναι super magnum , πιο βαρια, ισως ειναι και η καννη της χρωμιωμενη και εχει το επανατατικο ελατηριο μεσα στο κοντακι (οπως οι περισσοτερες καραμπινες) ενω η V3 εχει την κλασσικη αχρωμιωτη καννη και τα επανατατικα στη βαση της μεσα. Τωρα για την "πολυπλοκοτητα του μηχανισμου" εγω θα σου πω οτι εχει φιλος μου τη BENELLI M4, την εχουμε κυριολεκτικα λιωσει στο σκοπετηριο και την καθαριζει μια φορα το χρονο, οχι γιατι του κανει εμπλοκες αλλα ετσι, για συντηρηση. Ε τον ιδιο μηχανισμο βλεπω να εχει και η Versa και αν εξαιρεσεις τα επανατατικα ελατηρια το ιδιο εχει και η V3
Επισης η versa έχει δυνατότητα αλλαγής κλίσεων στο κοντάκι.
 
Εμένα μου αρέσει η v3 παντως ας είναι πολύπλοκη. Μέχρι το σημείο που λύνει με το Γερμανικό είναι οκ στο βίντεο. Μετά που για να λύσεις τα πιστονια θέλει και μέγγενη εκει με χάλασε. Αν είναι μια φορά το χρόνο όμως δεν πειράζει ούτε αυτό. Μόνο και μόνο για την τουφέκια της και τη χαμηλή ανακρουση θα την αγόραζα πάντως.
 
Εμένα μου αρέσει η v3 παντως ας είναι πολύπλοκη. Μέχρι το σημείο που λύνει με το Γερμανικό είναι οκ στο βίντεο. Μετά που για να λύσεις τα πιστονια θέλει και μέγγενη εκει με χάλασε. Αν είναι μια φορά το χρόνο όμως δεν πειράζει ούτε αυτό. Μόνο και μόνο για την τουφέκια της και τη χαμηλή ανακρουση θα την αγόραζα πάντως.
Τα πιστονια νομιζω λεει η ρεμι οτι θελουν καθαρισμα καθε 2500 χιλιαδες φυσιγγια
 
Η versa max εχει κ αυτη αχρωμιωτη καννη απλως σε σχεση με ν3 που εχει την κλασικη αχρωμιοτη καννη της ρεμι της versa εχει μια επιστρωση με τεφλον για προστασια αλλα ειναι αχρωμιοτη κ αυτη
Η versa εχει σιγουρα χρωμιομενη καννη
 
Επισης η versa έχει δυνατότητα αλλαγής κλίσεων στο κοντάκι.
Και η V3 εχει αυτη τη δυνατοτητα οπως μπορεις να κανεις και επιμηκυνση στο κοντακι απλα στις βασικες εκδοσεις πρεπει να τα αγορασεις ξεχωριστα. Στις εκδοσεις PRO παρεχονται ολα.
 
Εγω παντως με την 1100 g3 δ3ν ειχα ποτε προβληματα και εχει ριξει παρα πολλα φυσιγγια το οπλο, το μονο που εχω αλλαξει 3 φορες ειναι το oring που εχει.
Ουτε προβληματα με εμπλοκες ειχα ποτε ακομα και με 24 και 28 γρ που εχω ριξει, αλλα το οπλο το προσεχω και το εχω παντα καθαρο.
Και με οσα ατομα εχω μιλησει που ειχαν 1100 παλι δεν ειχαν σπασιματα η ραγισματα...για εμπλοκες ναι εχω ακουσει αλλα αν δεν καθαριζεται το οπλο ειναι λογικο πιστευω να εχει τετοια θεματα...
Γενικα απο οσο εχω ασχοληθει βλεπω οτι υπαρχει μεγαλη παραφιλολογια οσο αφορα τις remington. Αλλα η αληθεια ειναι οτι η 1100, απο οσο ξερω (δεν ειμαι ειδικος) παραγεται συνεχως για παρα πολλα χρονια. Ποιο μοντελο αλλης εταιριας εχει κανει τετοια πορεια? Οι αμερικανοι δεν πιστευουν στην τυχη, αλλα στους νομους της αγορας και της ζητησης... αν δεν πουλουσε αν ηταν "ζημιαρικο" κλπ θα το ειχαν σταματησει.
 
Γενικα απο οσο εχω ασχοληθει βλεπω οτι υπαρχει μεγαλη παραφιλολογια οσο αφορα τις remington. Αλλα η αληθεια ειναι οτι η 1100, απο οσο ξερω (δεν ειμαι ειδικος) παραγεται συνεχως για παρα πολλα χρονια. Ποιο μοντελο αλλης εταιριας εχει κανει τετοια πορεια? Οι αμερικανοι δεν πιστευουν στην τυχη, αλλα στους νομους της αγορας και της ζητησης... αν δεν πουλουσε αν ηταν "ζημιαρικο" κλπ θα το ειχαν σταματησει.
Ετσι ακριβως, η 1100 ειναι ενα οπλο θρυλος οπως λενε οι ειδικοι με πολλα χρονια στην πλατη!!
 
Για να σας βάλω λίγο φουρνέλο τώρα. Αν κυνηγούσατε τσίχλες τρυγόνια και καμιά φασουλα που και που θα αγοράζατε την v3 ή την a400 upland? Και για ποιο λόγο τη μια ή την άλλη;
Για τα πουλια που γράφεις μια Super sport με 76 κανη είναι απαιχτη
 
Back
Top