Remington Team

Μιας και διανύουμε τον μήνα των φθινοπωρινών προσφορών , σήμερα το απόγευμα μπήκα στο κατάστημα sail και αγόρασα μια κάννη για το 870. Πιστεύω να δουλεψει και να αποδώσει σωστά .View attachment 3366
Καλοτουφεκη!! Σε τι τιμη την αγορασες?
 
Μιας και διανύουμε τον μήνα των φθινοπωρινών προσφορών , σήμερα το απόγευμα μπήκα στο κατάστημα sail και αγόρασα μια κάννη για το 870. Πιστεύω να δουλεψει και να αποδώσει σωστά .View attachment 3366
Καλορίζικη και καλά κυνήγια !! .shake hands. Γιατί να μη δουλέψει σωστά ? Η Remington έχει παράδοση και στις ραβδωτές κάννες !!! ;)
Μπήκες σ'ένα μαγαζί και αγόρασες μια κάννη ... έτσι απλά !!! :cool: - Σύγκριση με μας εδώ: που αφενός οι ραβδωτές κάννες απαγορεύονται τελείως ... αλλά και μια απλή (λεία) κάννη να θες να πάρεις, πρέπει πρώτα να βγάλεις άδεια αγοράς σαν να αγοράζεις ολόκληρο όπλο ... :eek: Άσε που απ'ότι ακούω, σε πολλά Α.Τ. κάνουν κι ένα μήνα να σου τη δώσουν (την άδεια) !!!!!!! :oops::confused::confused:
 
Καλορίζικη και καλά κυνήγια !! .shake hands. Γιατί να μη δουλέψει σωστά ? Η Remington έχει παράδοση και στις ραβδωτές κάννες !!! ;)
Μπήκες σ'ένα μαγαζί και αγόρασες μια κάννη ... έτσι απλά !!! :cool: - Σύγκριση με μας εδώ: που αφενός οι ραβδωτές κάννες απαγορεύονται τελείως ... αλλά και μια απλή (λεία) κάννη να θες να πάρεις, πρέπει πρώτα να βγάλεις άδεια αγοράς σαν να αγοράζεις ολόκληρο όπλο ... :eek: Άσε που απ'ότι ακούω, σε πολλά Α.Τ. κάνουν κι ένα μήνα να σου τη δώσουν (την άδεια) !!!!!!! :oops::confused::confused:
.
Πρέπει να γίνει δοκιμή πρώτα με διάφορα φυσίγγια για να δω ποια "προτιμά" :). Οι κάννες δεν θέλουν ειδική άδεια , άπλα μπαίνεις σε μαγαζί , αγοράζεις και πας σπίτι σου και αυτό είναι όλο. Άδεια οπλοκατοχής σου ζητάει να δει ο πωλητής στο κατάστημα όταν θες να αγοράσεις φυσίγγια ή υλικά για ιδιογομωση , όταν θες να δεις κάποιο όπλο από την βιτρίνα επίσης αλλιώς δεν μπορείς να το αγγίξεις καν .... κάννες , σκοπευτικά , βαλλίστρες, τόξα όλα χωρίς άδεια .
 
Μιας και διανύουμε τον μήνα των φθινοπωρινών προσφορών , σήμερα το απόγευμα μπήκα στο κατάστημα sail και αγόρασα μια κάννη για το 870. Πιστεύω να δουλεψει και να αποδώσει σωστά .View attachment 3366
Καλορίζικη και καλοτούφεκη ....
 
ΓΕΡΙΚΟ ΣΚΥΛΙ -ΝΕΑ ΚΟΛΠΑ
OLD DOGS NEW TRICKS

Αγαπητοί Φίλοι
Καλησπέρα
(Πρόλαβα και συστήθηκα πρίν μου την πέσουν οι Moderators )

Αν θυμαστε πρίν από 2 χρόνια περίπου ψαχνόμουνα για τις V3 τότε που υπάρχαν τα προβλήματα με τα αέρια και τα έμβολα και σας είχα αποκαλύψει την αλλάγη στο νέο τότε ξυλινο μοντέλο.
Τελικά δεν έκανα καμιά κίνηση αγοράς αν και υποψηφια μοντέλα υπηρχαν πολλά οπως η νέα Α5 Waterfowl Grnad Passage, Versa Max Waterfowl Pro, Fabarm XLR5 Waterfowl και δεν σας σας κρύβω οτι για την τελευταία ήμουν σχεδόν έτοιμος.
Οταν ανεβάσατε τα λινκς απο το σαιτ της Remington με την νέα V3 , αρχισα πάλι να "ζηλεύω" με την καλή έννοια και σκευτόμουν κάτι να κάνω
Τελικά μου μπήκαν ιδέες για την 11-87 που έφερα μόλις έιχα γυρίσει από Αμερική το 1995, με κάνη Light contour 28in. και μετά από αρκετή χρήση ήθελε νέα βαφή , συν ότι αυτά τα όπλα εκεινης της εποχής δεν άντεχαν πολύ τον βάλτο και " αρπαζαν " με το παραμικρό.
Mου άρεσε πολύ η κεραμική βαφή Burnt Bronze αλλά και τα μαμίσια κοντάκια Mossy Oak Shadow Grass Blades.
Ψαχνοντας διαπίστωσα ότι φέτος πολλές εταιρίες επέλεξαν τα ίδια χρώματα .
Αποφάσισα να μετατρέψω το όπλο και να το κάνω όπως περίπου η V 3
χωρίς να πάρω το ρίσκο να αγοράσω κάτι που δεν ξέρω εκτός Remington.
Μαζί με το βάψιμο και την αλλαγή στα ξύλινα μέρη αποφάσισα να κάνω κάποιες βελτιώσεις και να αναβαθμίσω το όπλο, φροντίζοντας παράλληλα να κρατήσω χαμηλό το κόστος.
Πιστεύω ότι και κάποιοι άλλοι κάτοχοι Remington ή άλλου όπλου που εμπιστεύονται, ίσως θελήσουν να κάνουν το ίδιο και τα παρακάτω ισως να βοηθήσουν
Προμηθεύτηκα και καινουρια τσοκ αλλά θα αναλυθούν σε αλλο ποστ.
Αποφάσισα να προμηθευτώ αυτά που ήθελα απο Αμερική και για να μην μπλέξουμε με τελωνεία και άλλα δαιμόνια προθυμοποιήθηκε να με βοηθήσει αδελφικός φίλος από Νέα Υόρκη που έτσι και αλλιώς θα ερχόταν από Αμερική για διακοπες το καλοκαιρι, βέβαια με την πραγματική τους τίμη + το κερδος από την διαφορά δολλαρίου-ευρω.
Του έστειλα λοιπόν σε μειλ τι θέλω και από που θα τα βρει όπως παρακατω
(Υπάρχουν περισσότερες επιλογές όποιος θέλει μπορεί να ζητήσει να του στείλω όλα τα λινκς.

https://www.cheaperthandirt.com/ggandg-remington-870110011-87-12-gauge-follower-aluminum/SHT-042-021.html

https://www.cheaperthandirt.com/remington-shotgun-stock-and-forearm-1100-and-11-87-12-gauge-synthetic-mossy-oak-shadow-grass-blades-camo/SHT-024-025.html

;):)https://www.cheaperthandirt.com/nordic-components-rem-11001187-shotgun-bolt-handle-blk/2-NCBOH-RM.html

https://www.cheaperthandirt.com/remington-gas-system-kit-for-1100-and-11-87-12-gauge-shotgun-19258/SHT-024-004.html

https://www.opticsplanet.com/carlson-s-choke-tubes-cremator-waterfowl-remington-choke-tubes.html

Ο " Αγιος Βασίλης " ήρθε λοιπόν το καλοκαίρι και το 15 Αυγουστο έιχα τα παραπάνω καλούδια.
Βέβαια κάτι ξέχασα αλλά θα το παραγγείλουμε μέχρι τα Χριστούγενα.

Επειδή ο φίλος οπλουργός δεν μπορόυσε να με εξυπηρετήσει μέχρι την έναρξη λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας, το κανονίσαμε για αρχές Σεπτεμβρίου και ή έναρξη με βρήκε με το όπλο στην παλιά του μορφή και με το BELL τσόκ της Brain το πρωί και Carlson Cremator Ported Medium Range για αργοτερα.
Φυσίγγια για τα Τρυγόνια Lambro Μπλε 34 γρ Νο7 για την φάσσα Rotweil Weidmanheil No 5
Tα υπόλοιπα αυριο διότι αν γράψω και άλλα θα ερθει από μέσα σκουπόξυλο Heavy Load Nitro......
weather134663467
 

Attachments

  • DSCN3258.JPG
    DSCN3258.JPG
    340,3 KB · Προβολές: 16
Καλησπέρα

Χαίρομα που σου αρέσει, ευχαριστώ

Εισαι μαρτυριάρης

Αυριο θα ανεβάσω φωτο από τα υλικά ,αλλά ακόμα δεν μάτωσε ίσως αύριο όμως να μπουμπουνήσει και δείτε φωτο με θηράματα
Ηθελα να πήγαινα μέσα στις καλυβες Εβρο) για την έναρξη ή Πτολεμαίδα- Καστοριά για τρυγόνια φάσσες αλλά δεν μπορεί να ακολουθήσει η παρεά οπότε έχω μείνει καραβοφάναρο Αθήνα.
Σήμερα έψαξα με την σκυλιτσα μου για ορτυκια πολύ κοντά αλλά ξεραίλα και τίποτα
καθώς έτρεχε σηκωσε ένα τρυγόνι από αμπέλι αλλά δεν έριξα γιατι είναι γεματο εργατες για τον ΤΡΥΓΟ
Με καβάλησαν όμως 3 αγριοπε΄ριστερα με 7 μποφόρ πλάτη και 500 χιλ την ώρα....
:)
 
Καλημερα.ςχω την ρεμινγκτον 1187 με κανη λαιτ κοντουρ.τελευταια ειχα θεμα εμπλοκων.μενω κερκυρα.εδω δεν εχω επισημο οπλουργο.πολλες φορες,βαζοντας φυσιγγια στην αποθηκη δεν ανεβαινε η γλωσσα.το ειδε ενας που ασχολειται.μου ειπς οταν μου το κανει αυτο να ανοιγω το κλειστρο και να σπρωχνω με το δαχτυλο το ανθρωπακι,το νουμερο 21.η λυση αυτη δε με καλυψε.θελω να το φτιαξω το οπλο.του ειπα να αγορασω το νουμ 21 αλλα βαριεται και δισταζει να λυσει ρη σκανδαλοθηκη.εχει μια σκανδαλοθηκη ολοκληρη απο αλλον,τη βαλαμε πανω και ολα οκ.μου προτεινει να ρην αγορασω για 100 ευρω,καινουργια κανει 260.δεωθελω να το κανω γιατι μπορει να χρειαζομαι μονο ενα εξαρτημα.λεει οτι δεν ειναι σιγουρος αν θελω μονο το 21.σημερα σηκωνετε η γκωσσα αλκα δε μπαινουν τα φυσιγγια.θελουν σπρωξιμο,τους γινεται ενα χαραγμα,μαλλον απ το λαμακι.ειναι δυνατον το 21 να δημιουργει ολα αυτα;σημερα εβγαλα τη σκανδαλοθηκη.ειδα οτι ειναι σπασμενη η γλωσσα.αυτο τα κανει ολα;ετσι πιστευω,γιατι το φυσιγγι δεν παει ακριβως οπως πρεπει στην αποθηκη κεντρο και γι αυτο το γδερνει μαλλον το σιδερακι.οταν το βαζω ευθεια χωρις τη σκανδαλοθηκη,μπενει μια χαρα χωρις ζορι.πιστευω η σπασμενη γλωσσα απο χιλιοστο τα κανει ολα.ξερεις καποιος να βοηθησει;

Απάντηση
Report •••
[IMG alt="vvlassis"]https://www.hunterslife.gr/forums/data/avatars/m/0/582.jpg?1472021604[/IMG]
vvlassis
3 λεπτά πριν
Φωτο

Attachments
Απάντηση
Report •••
[IMG alt="vvlassis"]https://www.hunterslife.gr/forums/data/avatars/m/0/582.jpg?1472021604[/IMG]
vvlassis
2 λεπτά πριν

3512


Απάντηση
Report •••
Προηγούμενη

Remove formatting

BoldItalicUnderline

Text colorFont size

Insert linkInsert imageSmiliesInsert

AlignmentListInsert table

UndoRedo

Toggle BB code

Write your reply...

Υποβολή Απάντησης Preview
Attach files
Share:
FacebookTwitterRedditPinterestTumblrWhatsAppEmailLink
Forum software by XenForo® © 2010-2019 XenForo Ltd.


Απάντηση
 
Καλημερα.ςχω την ρεμινγκτον 1187 με κανη λαιτ κοντουρ.τελευταια ειχα θεμα εμπλοκων.μενω κερκυρα.εδω δεν εχω επισημο οπλουργο.πολλες φορες,βαζοντας φυσιγγια στην αποθηκη δεν ανεβαινε η γλωσσα.το ειδε ενας που ασχολειται.μου ειπς οταν μου το κανει αυτο να ανοιγω το κλειστρο και να σπρωχνω με το δαχτυλο το ανθρωπακι,το νουμερο 21.η λυση αυτη δε με καλυψε.θελω να το φτιαξω το οπλο.του ειπα να αγορασω το νουμ 21 αλλα βαριεται και δισταζει να λυσει ρη σκανδαλοθηκη.εχει μια σκανδαλοθηκη ολοκληρη απο αλλον,τη βαλαμε πανω και ολα οκ.μου προτεινει να ρην αγορασω για 100 ευρω,καινουργια κανει 260.δεωθελω να το κανω γιατι μπορει να χρειαζομαι μονο ενα εξαρτημα.λεει οτι δεν ειναι σιγουρος αν θελω μονο το 21.σημερα σηκωνετε η γκωσσα αλκα δε μπαινουν τα φυσιγγια.θελουν σπρωξιμο,τους γινεται ενα χαραγμα,μαλλον απ το λαμακι.ειναι δυνατον το 21 να δημιουργει ολα αυτα;σημερα εβγαλα τη σκανδαλοθηκη.ειδα οτι ειναι σπασμενη η γλωσσα.αυτο τα κανει ολα;ετσι πιστευω,γιατι το φυσιγγι δεν παει ακριβως οπως πρεπει στην αποθηκη κεντρο και γι αυτο το γδερνει μαλλον το σιδερακι.οταν το βαζω ευθεια χωρις τη σκανδαλοθηκη,μπενει μια χαρα χωρις ζορι.πιστευω η σπασμενη γλωσσα απο χιλιοστο τα κανει ολα.ξερεις καποιος να βοηθησει;

Απάντηση
Report •••
[IMG alt="vvlassis"]https://www.hunterslife.gr/forums/data/avatars/m/0/582.jpg?1472021604[/IMG]
vvlassis
3 λεπτά πριν
Φωτο

Attachments
Απάντηση
Report •••
[IMG alt="vvlassis"]https://www.hunterslife.gr/forums/data/avatars/m/0/582.jpg?1472021604[/IMG]
vvlassis
2 λεπτά πριν

3512


Απάντηση
Report •••
Προηγούμενη

Remove formatting

BoldItalicUnderline

Text colorFont size

Insert linkInsert imageSmiliesInsert

AlignmentListInsert table

UndoRedo

Toggle BB code

Write your reply...

Υποβολή Απάντησης Preview
Attach files
Share:
FacebookTwitterRedditPinterestTumblrWhatsAppEmailLink


Forum software by XenForo® © 2010-2019 XenForo Ltd.


Απάντηση
Αν δεν σου ανεβάζει το φυσίγγι και μένει στην γλώσσα έχω το ίδιο πρόβλημα με την 1100 κυκλοφορούν μερικά βιντεάκια στο YouTube που δείχνει πως το λύνουν αλλά μόνος μου δεν επιχειρώ να το κάνω....
 
Καλημερα.ςχω την ρεμινγκτον 1187 με κανη λαιτ κοντουρ.τελευταια ειχα θεμα εμπλοκων.μενω κερκυρα.εδω δεν εχω επισημο οπλουργο.πολλες φορες,βαζοντας φυσιγγια στην αποθηκη δεν ανεβαινε η γλωσσα.το ειδε ενας που ασχολειται.μου ειπς οταν μου το κανει αυτο να ανοιγω το κλειστρο και να σπρωχνω με το δαχτυλο το ανθρωπακι,το νουμερο 21.η λυση αυτη δε με καλυψε.θελω να το φτιαξω το οπλο.του ειπα να αγορασω το νουμ 21 αλλα βαριεται και δισταζει να λυσει ρη σκανδαλοθηκη.εχει μια σκανδαλοθηκη ολοκληρη απο αλλον,τη βαλαμε πανω και ολα οκ.μου προτεινει να ρην αγορασω για 100 ευρω,καινουργια κανει 260.δεωθελω να το κανω γιατι μπορει να χρειαζομαι μονο ενα εξαρτημα.λεει οτι δεν ειναι σιγουρος αν θελω μονο το 21.σημερα σηκωνετε η γκωσσα αλκα δε μπαινουν τα φυσιγγια.θελουν σπρωξιμο,τους γινεται ενα χαραγμα,μαλλον απ το λαμακι.ειναι δυνατον το 21 να δημιουργει ολα αυτα;σημερα εβγαλα τη σκανδαλοθηκη.ειδα οτι ειναι σπασμενη η γλωσσα.αυτο τα κανει ολα;ετσι πιστευω,γιατι το φυσιγγι δεν παει ακριβως οπως πρεπει στην αποθηκη κεντρο και γι αυτο το γδερνει μαλλον το σιδερακι.οταν το βαζω ευθεια χωρις τη σκανδαλοθηκη,μπενει μια χαρα χωρις ζορι.πιστευω η σπασμενη γλωσσα απο χιλιοστο τα κανει ολα.ξερεις καποιος να βοηθησει;

Απάντηση
Report •••
[IMG alt="vvlassis"]https://www.hunterslife.gr/forums/data/avatars/m/0/582.jpg?1472021604[/IMG]
vvlassis
3 λεπτά πριν
Φωτο

Attachments
Απάντηση
Report •••
[IMG alt="vvlassis"]https://www.hunterslife.gr/forums/data/avatars/m/0/582.jpg?1472021604[/IMG]
vvlassis
2 λεπτά πριν

3512


Απάντηση
Report •••
Προηγούμενη

Remove formatting

BoldItalicUnderline

Text colorFont size

Insert linkInsert imageSmiliesInsert

AlignmentListInsert table

UndoRedo

Toggle BB code

Write your reply...

Υποβολή Απάντησης Preview
Attach files
Share:
FacebookTwitterRedditPinterestTumblrWhatsAppEmailLink


Forum software by XenForo® © 2010-2019 XenForo Ltd.


Απάντηση
¨Οπλουργο εχουμε στην Κερκυρα φιλε κοντοχωριανε.
 
Καλησπέρα ενδιαφέρεται γνωστός για το τερκι έξτρα φουλ σε 1187 ξέρει κανείς κάνα ευρωπαϊκό σάιτ να το στέλνει Ελλάδα γιατί εδώ το έβρισκε πάνω από 60 ευρώ
 
Back
Top