Remington Team

δεν ειναι crio η m2 Παναγιωτη
Σπυρο με την SS κυνηγω και με την Μ2TL του κολητου και αλαζουμε συχνα ετσι για το γουστο .Επιτρεψτε μου λοιπον να γνωριζω πολυ καλα τι καννες φοραμε στα οπλα αυτα.Περα απο αυτο ξερω πολυ καλα τι αποδιδει η μια και τι η αλλη δηλαδη η crio με την συμβατικη σε ολες τις συνθηκες.
 
Σπυρο με την SS κυνηγω και με την Μ2TL του κολητου και αλαζουμε συχνα ετσι για το γουστο .Επιτρεψτε μου λοιπον να γνωριζω πολυ καλα τι καννες φοραμε στα οπλα αυτα.Περα απο αυτο ξερω πολυ καλα τι αποδιδει η μια και τι η αλλη δηλαδη η crio με την συμβατικη σε ολες τις συνθηκες.

εχω m2 Πανο. δεν ειναι κριο η κανη, μονο τα τσοκ που φοραει.
μην το παιρνεις τοσο προσωπικα. εμπειριες ανταλλασουμε
 
Σε τι να εχω αλλη αποψη Παναγιωτη? Δεν την καταλαβα καλα την απορια σου, καπου χαθηκα...
Με crio κανες δεν εχω προσωπικη εμπειρια για να ειμαι ειλικρινης κ γενικα μου αρεσει να μιλαω για πραγματα που βλεπω με τα ματια μου... Ειναι μικρη η κυνηγετικη εμπειρια μου απο crio κανες, με λιγες τουφεκιες δεν μπορει να βγει συμπερασμα...
Δεν χρειαζεται να χαθεις Αρη διοτι εχεις κανει γνωστο σε οτι σε αφορα οτι ριχνεις με Μ2 και εχεις αποψη αλλα να διευκρινησω η τοποθετηση μου δεν ειναι απορια αλλα εθεσα θεμα οσο σε αφορα για τυχον καποια αποψη που μπορει να εχεις απο συνκυνηγο σου που πιθανον να εριχνε με crio και με το γεγονος οτι εχεις δηλωσει οτι κυνηγας τον βαλτο πραγμα το οποιο θα μπορουσες να εχεις συγκριτικα με την συμβατικη την δικη σου στα κατω του μηδενος.Με αυτο το σκεπτικο απευθυνα την ερωτηση προσωπικα.Με την απαντηση σου μου εκανες γνωστο ακριβως τι αποψη εχεις συμφωνα με την εμπειρια σου και σε ευχαριστω.Και να με συγχωρεις .
 
εχω m2 Πανο. δεν ειναι κριο η κανη, μονο τα τσοκ που φοραει.
μην το παιρνεις τοσο προσωπικα. εμπειριες ανταλλασουμε
Σπυρο δεν εχω και ουτε προκειται να εχω καποιο προβλημα με ολους τους συναδελφους διοτι παντα αισθανομαι καλοπιστα και καλοπροεραιτα μαζι σας.Ολα καλα φιλε μου.
 
Κινητοποιηστε τον κουνο να γράψει τι έχει δειστα ζορικα. Ούτε οπτιμα ούτε ρεμι έχει νομίζω οπότε...

Χαιρετώ τους συνάδελφους!!!!Εχω μία benelli super black eagle II crio comfort.Της έκανα μια επέμβαση στον κώνο και έγινε επιμήκυνση.Διαπίστωσα ότι έχει σίγουρα σφίξει το τσοκάρισμα αρκετά,.Φοράω σχεδόν πάντα ένα τσοκ pattern master clasic long range. Διαπίστωσα επίσης οτι πλέον το συγκεκριμένο στήσιμο αγαπά πάρα πολύ το Νο 6 σε σκάγια,καθώς και στα χόντρα σκάγια 2, 0, 0/2 κλπ πηγαίνει πολύ καλύτερα απο πρίν.Τον Οκτώβρη θα την δοκιμάσω και στην Εσθονία στο κυνήγι της χήνας οπότε θα μπορέσω να δω πώς δουλέυεί και με τα χόντρα ατσάλινα 3,7 4,3 mm κλπ Πάντως εχω διαπιστώσει οτι η βλητική της συμπεριφορά έχει αλλάξει σε σχέση το πώς ήταν πριν προς το καλύτερο. Φιλικά ,
 
όταν πρωτοαγόρασα όπλο ήθελα να κάνω την κρυογενή επεξεργασία που κάνει η Benelli στις κάνες της.
Η συμπεριφορά του μεταλλου θα είναι πολύ καλύτερη σε υψηλές θερμοκρασίες καθώς δεν θα υπαρχουν παραμενουσες τασεις εντώς μετάλλου.
Στην Ελλάδα μονος ένας έκανε αυτό την δουλεία ΄και το εκλεισε το μαγαζί χρόνια τωρα..... Τωρα μονο για δισκους φρένων αυτοκινήτων.
Στην συνέχεια οπως λεει και η παπαρίζου 'Καθησα και σκεφτικα... " γιατι το κανει μονο ένας κατασκευαστής και όχι όλοι???
Η απαντηση ήρθε μονη της. Αν κανεις τρυπανισμό δεν δημειουργείς εσωτερικές τασεις στο μεταλλο.
Τώρα θα μου πεις και ό κατασκευαστής της ράβδου δεν δημιουργεί τάσεις κατά την διαμόρφωση της πριν της κανουν τον βαθυ τρυπανισμό??????
Προφανώς και ναί αλλα δεν το αποτελειώνει και ο κατασκευαστής της κανης με τον τρόπο διαμόρφωσης.
Τέλος εγω μονο σκοπευτηριο έχω καταφέρει να θερμανω την κανη του οπλου και τωτε ο μαλακας δεν ήγα να ριξω στον πινακα να δω διαφορα σε κατανομές....

Ουυυυυφ τα είπα και ξαλάφρωσα.
 
Χαιρετώ τους συνάδελφους!!!!Εχω μία benelli super black eagle II crio comfort.Της έκανα μια επέμβαση στον κώνο και έγινε επιμήκυνση.Διαπίστωσα ότι έχει σίγουρα σφίξει το τσοκάρισμα αρκετά,.Φοράω σχεδόν πάντα ένα τσοκ pattern master clasic long range. Διαπίστωσα επίσης οτι πλέον το συγκεκριμένο στήσιμο αγαπά πάρα πολύ το Νο 6 σε σκάγια,καθώς και στα χόντρα σκάγια 2, 0, 0/2 κλπ πηγαίνει πολύ καλύτερα απο πρίν.Τον Οκτώβρη θα την δοκιμάσω και στην Εσθονία στο κυνήγι της χήνας οπότε θα μπορέσω να δω πώς δουλέυεί και με τα χόντρα ατσάλινα 3,7 4,3 mm κλπ Πάντως εχω διαπιστώσει οτι η βλητική της συμπεριφορά έχει αλλάξει σε σχέση το πώς ήταν πριν προς το καλύτερο. Φιλικά ,
Έχω την ίδια καμία γνώμη για δράμια ; να τον κάνω τον κώνο και ένα καλό τσοκακι γιατί μέχρι τώρα 3 χρησοπληρωσα !
 
για τα δραμια πηγαινε και κανε τεστ με ενα ανοικτο τσοκ και μετα με ενα κλειστο τσοκ με ιδια φυσιγκια. και μετα αποφασίζεις.
μπορει το κλειστο να μην σου κάνει.
Μετα παρε τσοκ απο κανενα φιλο σου και δες μονο με το τσοκ τι γινεται και μετα με κωνο.
 
Αυτό ακριβώς Παύλο.ολο το κόλπο είναι πως συνεργάζεται η κάθε κανη με τα φυσίγγια .έχω ακούσει κάτι ανέκδοτα κατά καιρούς ότι η Μπερέτα π.χ δε ρίχνει σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός.μαλλον θα παθαίνει κρυολόγημα


Ε ειναι και ευαίσθητες οι μπερετουλες τις πιανουν τα λαιμα τους εύκολα
 
Χαιρετώ τους συνάδελφους!!!!Εχω μία benelli super black eagle II crio comfort.Της έκανα μια επέμβαση στον κώνο και έγινε επιμήκυνση.Διαπίστωσα ότι έχει σίγουρα σφίξει το τσοκάρισμα αρκετά,.Φοράω σχεδόν πάντα ένα τσοκ pattern master clasic long range. Διαπίστωσα επίσης οτι πλέον το συγκεκριμένο στήσιμο αγαπά πάρα πολύ το Νο 6 σε σκάγια,καθώς και στα χόντρα σκάγια 2, 0, 0/2 κλπ πηγαίνει πολύ καλύτερα απο πρίν.Τον Οκτώβρη θα την δοκιμάσω και στην Εσθονία στο κυνήγι της χήνας οπότε θα μπορέσω να δω πώς δουλέυεί και με τα χόντρα ατσάλινα 3,7 4,3 mm κλπ Πάντως εχω διαπιστώσει οτι η βλητική της συμπεριφορά έχει αλλάξει σε σχέση το πώς ήταν πριν προς το καλύτερο. Φιλικά ,
Επειδη το περιεχομενο της αναφορας σου στο post της RΕΜΙ ΤΕΑΜ πιστευω πως δεν ειναι το καλιτερο συμβατο θα μου επιτρεψεις να κανω μια ερωτηση για τα οσα αναφερεσε απο το post του BENELLI TEAM και εαν εχεις την καλοσυνη το βλεπεις.
 
Συγγνώμη PIT αλλά δεν πειράζει καθώς έχουμε τραβήξει την συζήτηση παραπέρα εδώ μέσα αρκετές φορές αρκετοί φίλοι αλλά και εσύ!
Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Ζήτησα ο κουνος με βάση την εμπειρία του, διάφορα όπλα που έχει δει στο εξωτερικό να πει μια εικόνα της απόδοσης των αμερικανικών σε σχέση με ιταλικά μοντέλα. Τότε είχαμε την συζήτηση για τις καταβολές στο πολύ κρύο κλπ.
 
Συγγνώμη PIT αλλά δεν πειράζει καθώς έχουμε τραβήξει την συζήτηση παραπέρα εδώ μέσα αρκετές φορές αρκετοί φίλοι αλλά και εσύ!
Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Ζήτησα ο κουνος με βάση την εμπειρία του, διάφορα όπλα που έχει δει στο εξωτερικό να πει μια εικόνα της απόδοσης των αμερικανικών σε σχέση με ιταλικά μοντέλα. Τότε είχαμε την συζήτηση για τις καταβολές στο πολύ κρύο κλπ.
Φιλε μου εγω για το τυπικο της διαδικασιας υπεδειξα στον Kouno να συνεχισουμε την κουβεντα μας στο Βενελλι team διοτι ειχα την αισθηση οτι θα τραβηξει η αναλυση πανω στα θεματα αποκλειστικα για τα Βενελλι και τις κρυογενιες και δεν θα ειμαστε συμβατοι εδω. Δεν μαλωσα κανενα αλλωστε οπως λες και εσυ και εγω σαν πρωταρης ανελυσα θεματα περισσοτερο απο οτι ταιριαζε στο αναλογο post που συζητουσαμε και απο την στιγμη που καποιος συναδελφος επανεφερε ολους στην ταξη πηρα και εγω το αναλογο μυνημα να τηρω τον κανονα. Τελος η συζητηση που καναμε ηταν ομορφη με τον Kouno .Οσο αφορα τις καταβολες των Αμερικανικων με τα Ιταλικα στο κρυο ειναι μια μεγαλη συζητηση.
 
Λοιπόν παιδιά . Αφου παρέλαβα και την Α5 εντυπώσεις σε σύγκριση με την V3 που την έχω δουλέψει 2σαιζον . Τα συμπεράσματα είναι προσωπικά κι επειδή έχουν γίνει πολλές επωμισεις εναλλάξ . Η Α5 έρχεται με την μια πάνω . Δείχνει σαν να μην κρατάς Τπτ. Πανάλαφρο σήκωμα . Το μόνο που με δυσκολεύει λιγάκι είναι ότι πρέπει να έχω το αριστερό χέρι τελειως τεντωμένο για να κρατάω την πάπια , αλλιως το μισό χέρι πάει στην γλώσσα . Ισως επειδή έχω κοντά χέρια δεν είμαι ψηλος 1.77 η ισως που έχει μεγάλη βάση . Η V3 είναι προστοβαρη κι το χέρι βάζει λίγο δύναμη να κρατήσει την κάνη στην ευθεία . Στο σήκωμα έρχεται κι αυτή πολύ καλά ( μετα από επέμβαση σε γνωστό οπλουργο πέρσι ) αλλα όχι σαν την Α5 . Μακραν η σκανδάλη της V3 καλύτερη . Βλητικα θα κάνω σύγκριση κι θα επανέλθω με ντοκουμέντα :)
 
Back
Top