Porting

Εχω μια benelli με μήκος κάννης 71εκ.Λόγω αναπήδησης και λακτισματος είμαι σε σκέψη να κάνω porting.Θα δω διαφορά?Και θέλετε να μου πειτε τον μαστορα που το εκανε.
 
Η διαφορά που θα υπάρχει δεν είναι αντιληπτή από το χρήστη.Οι ειδικοί εκτιμούν πως υπάρχει. Σε ένα beretta 686 sporting εμπιστεύθηκα τον Παπατσαρουχα με κλειστά μάτια.Σιγουρα υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι αλλά δεν γνωρίζω την δουλειά τους.
 
Εχω μια benelli με μήκος κάννης 71εκ.Λόγω αναπήδησης και λακτισματος είμαι σε σκέψη να κάνω porting.Θα δω διαφορά?Και θέλετε να μου πειτε τον μαστορα που το εκανε.
Η διαφορά που θα υπάρχει δεν είναι αντιληπτή από το χρήστη.Οι ειδικοί εκτιμούν πως υπάρχει. Σε ένα beretta 686 sporting εμπιστεύθηκα τον Παπατσαρουχα με κλειστά μάτια.Σιγουρα υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι αλλά δεν γνωρίζω την δουλειά τους.
συμφωνώ με τον Ηλία το hyperporting του Παπατσαρούχα όπου το έχω δεί έκανε διαφορά
διάβασε και εδώ
http://www.oplognosia.com/opla/opla23.php
 
Συγνώμη αλλά ποια benelli έχεις που σου αναπηδά τόσο πολύ; Στα μέτρα είσαι εντάξει; Σε ρωτάω γτ και εγώ έχω την benelli rafaello που είναι αδράνεια και σίγουρα είναι διαφορετική η αίσθηση από μια αερίων αλλά δεν νιώθω κάποια ιδιαίτερη αναπήδηση.
 
Συγνώμη αλλά ποια benelli έχεις που σου αναπηδά τόσο πολύ; Στα μέτρα είσαι εντάξει; Σε ρωτάω γτ και εγώ έχω την benelli rafaello που είναι αδράνεια και σίγουρα είναι διαφορετική η αίσθηση από μια αερίων αλλά δεν νιώθω κάποια ιδιαίτερη αναπήδηση.

Μανο έχω την Machino E.Απο μετρα δεν μπορώ να πω οτι μου κάθεται και πολύ καλά.Για αυτό πρώτα θα φτιαξω κοντάκι και αν δεν αλλάξει κάτι θα την πάω για porting.
 
Έχω διαβάσει ότι το porting βοηθάει λίγο στην αναπήδηση αλλά δεν το ξέρω αφού δεν έχω κάποιο δικό μου όπλο. Αλλά αν έχεις πρόβλημα με το λάκτισμα τότε τα μέτρα φταίνε. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Αν ψηλοτουφεκαει πολύ τότε θα έχει πρόβλημα στο μάγουλο, αν δεν κάθεται καλά στον ώμο τότε θα έχεις παντού πρόβλημα. Τα μέτρα φίλε άσε το porting.
 
Εννοειται,ξεκινας απο τα μετρα!
Το porting ειναι μεγαλη βελτίωση !
Το πρωτο που θα δεις ειναι οτι το οπλο γινεται "τρενο"!
Δεν θα το χανεις στο σουινγκ,δεν θα ψαχνεις την κανη σε ντουμπλεδες.
Βελτιωνει και βλητικα!
Αν εξαιρεσω τον θορυβο,που καποιους ενοχλει,δεν υπαρχει κατι αρνητικο!
Ωστοσο,ειναι βελτιωση....
Το πρωτο και βασικο,ειναι τα σωστα μετρα!
 
Εννοειται,ξεκινας απο τα μετρα!
Το porting ειναι μεγαλη βελτίωση !
Το πρωτο που θα δεις ειναι οτι το οπλο γινεται "τρενο"!
Δεν θα το χανεις στο σουινγκ,δεν θα ψαχνεις την κανη σε ντουμπλεδες.
Βελτιωνει και βλητικα!
Αν εξαιρεσω τον θορυβο,που καποιους ενοχλει,δεν υπαρχει κατι αρνητικο!
Ωστοσο,ειναι βελτιωση....
Το πρωτο και βασικο,ειναι τα σωστα μετρα!

Μάστρο Γιάννη μου, όπως έγραψα porting δεν έχω αλλά με εντυπωσιάζεις με αυτά που γράφεις, έχει τόσο μεγάλη βελτίωση ε; Πάντως στα μέτρα συμφωνούμε :)
 
Εννοειται,ξεκινας απο τα μετρα!
Το porting ειναι μεγαλη βελτίωση !
Το πρωτο που θα δεις ειναι οτι το οπλο γινεται "τρενο"!
Δεν θα το χανεις στο σουινγκ,δεν θα ψαχνεις την κανη σε ντουμπλεδες.
Βελτιωνει και βλητικα!
Αν εξαιρεσω τον θορυβο,που καποιους ενοχλει,δεν υπαρχει κατι αρνητικο!
Ωστοσο,ειναι βελτιωση....
Το πρωτο και βασικο,ειναι τα σωστα μετρα!
Φοβερή συμπεριφορά απο Β725 CITORI με αχρωμίωτη κάννη κ φυσίγγια σκοπευτικά 24γρ .
Aνάκρουση -αναπήδηση κάννης ανύπαρκτες
 
Καμία σχέση δεν έχει η ανάκρουση με το porting, μέχρι να φτάσει η γόμωση στο porting, η ανάκρουση έχει γίνει ... :)
Ναί ,έχεις απόλυτο δίκιο .
Καθότι πρωτόβγαλτος με σκόπευση κ άσχετος ολίγον τι με τα όπλα κάποτε μου ξεφεύγει κ γράφω ανοησίες.
Απολογούμαι αν σας προκάλεσα σύγχυση .sarcastic.
 
Ναί ,έχεις απόλυτο δίκιο .
Καθότι πρωτόβγαλτος με σκόπευση κ άσχετος ολίγον τι με τα όπλα κάποτε μου ξεφεύγει κ γράφω ανοησίες.
Απολογούμαι αν σας προκάλεσα σύγχυση .sarcastic.
Καμία σχέση φίλε μου. Μια επισύμανση έκανα, δεν ήταν αιτία τα γραφώμενά σου :)
 
Το είδα κ αυτό..σπείρωμα στην μια κάννη για τσακ κ porting σε κοκκοροτουφεκο. .hair.
(Να νε καλά ο άνθρωπος κ καλοπουλητο..γούστο του ήταν..)
Porting στα πλαγιοκαννα όμως απο ότι ξέρω ούτε ο παπατσαρουχας δεν κανει..το γιατί δεν το ξέρω..θα μπορούσε όμως να γίνει πάνω κ κάτω απο την καννη...think
https://www.car.gr/parts/view/17147921-hunting-weapons-baikal-4-43
 
Kαλησπερα σε ολους , θα ηθελα να ρωτήσω αν καποιος φιλος εχει κανει Porting σε κανη οπλου του Β. ελλαδα και σε ποιον , και αν ειχε επιτυχια και καλα αποτελεσματα μετα την επεμβαση του οπλουργου. To οπλο που θελω να φτιαξω Porting ειναι μια 71 cm benelli m2 . Και πιο ειναι το κοστος για μια τετοια παρεμβαση .
 
Καλησπέρα σε όλους!!! Έχω μια απορία όσο αφορά το πορτινγκ... βάζοντας σε μια κάνη με πορτινγκ (εργοστασίου) ενα τσοκ έσω/έξω +5πόντους ή +10, πρακτικά απομακρύνουμε το στόμιο από το πορτινγκ, υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει αρνητικά???? δηλαδή όχι απλά να μειώσει την αναπηδηση αλλά να σπρώξει την κάνη προς τα κάτω ελαφρώς,ώστε να χαμηλοτουφεκαει το όπλο???
 
Back
Top