Pointer

Τι μπορεί να πει κάνεις για το βασιλιά της φερμας ότι και να γράψεις κάτι θα ξεχάσεις και θα το αδικησεις.Για μένα είναι η τελειοτερη φυλή για το κυνήγι της περδικας χωρίς να υστερεί και στο ορτικι η στην μπεκατσα,ολοημερα κυνηγια κάτω από τις πιο αντιξωες συνθήκες που επικρατούν στη χώρα μας στα ορεινά και νησιωτικα κυνηγοτοπια.Παθος,δυναμη,αντοχή,πείσμα χαρακτηριζουν αυτά τα σκυλιά,τα τελευταία χρόνια γίνεται πολύς λόγος για προβληματικά ζώα που τρέχουν χωρίς να ξέρουν τι ψάχνουν με ατέλειες στον εργασιακό τομέα και αλλά προβλήματα.Δεν είμαι κατά των αγώνων ΜΕούτε αυτός που θα κρίνει το καλό της φυλής,σαν κυνοφιλος και κυνηγός νομίζω θα έπρεπε να δίνουμε περισσότερο βάρος σε αγώνες πρακτικου κυνηγίου περδικα,μπεκατσα,ορτικι που προσομοιαζουν περισσότερο τα θέλω του μέσου κυνηγου.Ευτυχως ζούμε σε μια χώρα που υπάρχει άγριο θηραμα και μπορούμε να επιλέξουμε γενητορες βάσει εργασιακων προσοντων και μορφολογικα βεβαια,σε αυτό οφείλονται και επιτυχίες που έχουμε κάνει κυνοφιλικα.
 
Σήμερα ειχα περιπετειες με την ποιντερινα μου.
πηγα εδω κοντα για ξεμουδιασμα περισσότερο.
Φερμαρε σε μια σχοινια κατω απο πευκα.
της ειπα να μπει.
τελικα μεσα στο ψαξιμο κατι την τσιμπησε.
δεν ξέρω. ...αραχνη...πυτιοκαμπη. ..σκορπιος.....εγω δεν το κατάλαβα.
Γυρνωντας περπατητος ,τις βαζω στο κατσε κ παω να παρω πατατες στην γυναίκα που έφτιαχνε σουπα στην μικρη.
γυρνώντας βλεπω την ποιντερινα με αναφυλαξια...παντου αλλά σε αρχικο σταδιο.
τρεχω βρισκω το κινητο σπιτι περνώ τον γιατρό. ......μου λέει φερτην τωρα.
να βαλω του λεω κορτιζόνη ενέσιμη κ πόσο. ?
εαν έχεις βαλε αμεσως.
εάν έχει βγάλει παντού βάλε την ολη τξν Άμπουλα ενδομιυκα.
τρεχω πισω κ σε αυτα τα 5 λεπτά σπο ποιντερ έχει γίνει μπουλντόγκ.
Τα ματια σχεδόν εκλεισαν το κεφάλι τεραστιο και το κορμι σαν κυψελωτο ναυλον που βάζεις στις κουτες γυαλικων αλλα πολύ πιο μεγάλες κυψελες.
βαζω αμεσως την ενεση την περμω αγκαλιά κ τρεχω.
απο το χωριο στην πόλη στον γιατρο ειναι 25 λεπτα χωρις κινηση.......σε 12 ειμουν εκει .
μπηκε αμεσως σε ορο μπηκε αλλη κορτιζονη...κατι αλλο πιυ της εδωσαν κ αντιβιωση.
εμεινε στον ορο στην αγκαλιά μου εναμιση ωρα.
εαν δεν είχα ενεση νσ βάλω δεν θα εφτανα στον γιατρο...θα εκλεινε απ το φούσκωμα ο λαιμος κ θα παθαινε ασφυξια.
τετοιο τρεξιμο κ άγχος ειλικρινα με τρελανε.
την ελεξα προ λιγο ξανα.....παει πολυ καλυτερα.
 
Σήμερα ειχα περιπετειες με την ποιντερινα μου.
πηγα εδω κοντα για ξεμουδιασμα περισσότερο.
Φερμαρε σε μια σχοινια κατω απο πευκα.
της ειπα να μπει.
τελικα μεσα στο ψαξιμο κατι την τσιμπησε.
δεν ξέρω. ...αραχνη...πυτιοκαμπη. ..σκορπιος.....εγω δεν το κατάλαβα.
Γυρνωντας περπατητος ,τις βαζω στο κατσε κ παω να παρω πατατες στην γυναίκα που έφτιαχνε σουπα στην μικρη.
γυρνώντας βλεπω την ποιντερινα με αναφυλαξια...παντου αλλά σε αρχικο σταδιο.
τρεχω βρισκω το κινητο σπιτι περνώ τον γιατρό. ......μου λέει φερτην τωρα.
να βαλω του λεω κορτιζόνη ενέσιμη κ πόσο. ?
εαν έχεις βαλε αμεσως.
εάν έχει βγάλει παντού βάλε την ολη τξν Άμπουλα ενδομιυκα.
τρεχω πισω κ σε αυτα τα 5 λεπτά σπο ποιντερ έχει γίνει μπουλντόγκ.
Τα ματια σχεδόν εκλεισαν το κεφάλι τεραστιο και το κορμι σαν κυψελωτο ναυλον που βάζεις στις κουτες γυαλικων αλλα πολύ πιο μεγάλες κυψελες.
βαζω αμεσως την ενεση την περμω αγκαλιά κ τρεχω.
απο το χωριο στην πόλη στον γιατρο ειναι 25 λεπτα χωρις κινηση.......σε 12 ειμουν εκει .
μπηκε αμεσως σε ορο μπηκε αλλη κορτιζονη...κατι αλλο πιυ της εδωσαν κ αντιβιωση.
εμεινε στον ορο στην αγκαλιά μου εναμιση ωρα.
εαν δεν είχα ενεση νσ βάλω δεν θα εφτανα στον γιατρο...θα εκλεινε απ το φούσκωμα ο λαιμος κ θα παθαινε ασφυξια.
τετοιο τρεξιμο κ άγχος ειλικρινα με τρελανε.
την ελεξα προ λιγο ξανα.....παει πολυ καλυτερα.
Μήπως ήταν καμία μέλισσα την έχω πατήσει πολλές φορές,δόξα το θεό που είναι ενταξει.
 
Δεν ξερω Κωνσταντίνο.
Παντως σε τοσο σοβαρό βαθμό αναφυλαξια πρωτη φορα μου συμβαινει.
Ευχαριστω Χρισταρα και Κωνσταντίνο.να στε καλα παιδες.
 
Περαστικα της Χρυσανθε... Ειναι να μην σου τυχει καμια φορα, αλλα κ να εισαι στοιχειωδως προετοιμασμενος με τα καταλληλα φραμακα για τετοιες αναποδιες...
 
Μέλισσα το αποκλείω να ήταν εκτός και αν ήταν καμία μολυσμένη. Στην ποιντερίνα μου μια φορά της είχε πρηστεί η μούρη από μέλισσα και της έτριψα ντομάτα και μετά από 1 ώρα της έφυγε το πρήξιμο. Κάτι άλλο ήταν. Είναι επικίνδυνη εποχή τώρα στο βουνό! Χρύσανθε περαστικά σας!!
 
Σήμερα ειχα περιπετειες με την ποιντερινα μου.
πηγα εδω κοντα για ξεμουδιασμα περισσότερο.
Φερμαρε σε μια σχοινια κατω απο πευκα.
της ειπα να μπει.
τελικα μεσα στο ψαξιμο κατι την τσιμπησε.
δεν ξέρω. ...αραχνη...πυτιοκαμπη. ..σκορπιος.....εγω δεν το κατάλαβα.
Γυρνωντας περπατητος ,τις βαζω στο κατσε κ παω να παρω πατατες στην γυναίκα που έφτιαχνε σουπα στην μικρη.
γυρνώντας βλεπω την ποιντερινα με αναφυλαξια...παντου αλλά σε αρχικο σταδιο.
τρεχω βρισκω το κινητο σπιτι περνώ τον γιατρό. ......μου λέει φερτην τωρα.
να βαλω του λεω κορτιζόνη ενέσιμη κ πόσο. ?
εαν έχεις βαλε αμεσως.
εάν έχει βγάλει παντού βάλε την ολη τξν Άμπουλα ενδομιυκα.
τρεχω πισω κ σε αυτα τα 5 λεπτά σπο ποιντερ έχει γίνει μπουλντόγκ.
Τα ματια σχεδόν εκλεισαν το κεφάλι τεραστιο και το κορμι σαν κυψελωτο ναυλον που βάζεις στις κουτες γυαλικων αλλα πολύ πιο μεγάλες κυψελες.
βαζω αμεσως την ενεση την περμω αγκαλιά κ τρεχω.
απο το χωριο στην πόλη στον γιατρο ειναι 25 λεπτα χωρις κινηση.......σε 12 ειμουν εκει .
μπηκε αμεσως σε ορο μπηκε αλλη κορτιζονη...κατι αλλο πιυ της εδωσαν κ αντιβιωση.
εμεινε στον ορο στην αγκαλιά μου εναμιση ωρα.
εαν δεν είχα ενεση νσ βάλω δεν θα εφτανα στον γιατρο...θα εκλεινε απ το φούσκωμα ο λαιμος κ θα παθαινε ασφυξια.
τετοιο τρεξιμο κ άγχος ειλικρινα με τρελανε.
την ελεξα προ λιγο ξανα.....παει πολυ καλυτερα.
Κορτιζονη πάντα μαζί, έχουν σωθεί και άνθρωποι από ζορικη αλλεργία.
 
Μέλισσα το αποκλείω να ήταν εκτός και αν ήταν καμία μολυσμένη. Στην ποιντερίνα μου μια φορά της είχε πρηστεί η μούρη από μέλισσα και της έτριψα ντομάτα και μετά από 1 ώρα της έφυγε το πρήξιμο. Κάτι άλλο ήταν. Είναι επικίνδυνη εποχή τώρα στο βουνό! Χρύσανθε περαστικά σας!!
Βασίλη ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στην αλλεργία.
 
Αλλεργίες λίγο ή πολύ έχουμε όλοι.
Κάποιες αλλεργίες εμφανίζονται έντονα και ξαφνικά σε διάφορες ηλικίες, άλλες σταδιακά αφού εκτεθουμαι σε κάποιον αλλεργιογονο παράγοντα μερικές φορές.
Προσωπικα δεν είχα διαπιστώσει στον εαυτό μου κάποια αλλεργία μέχρι πριν δέκα χρόνια, εκτός από το χνουδι της συκιας και το γάλα της.
Τότε, κλαδευοντας τρεις φοίνικες καρφωθηκα στο πόδι από ένα τους αγκαθι. Είχα φαγούρα για λίγες μέρες στο πόδι. Την επόμενη χρονιά όταν ξανακαρφωθηκα,δημιουργήθηκε πρήξιμο στο σημείο που άργησε να περάσει. Την τρίτη χρονια ένα και μόνο τσιμπημα προκάλεσε πολλά σπυρια στα πόδια, χέρια και κοιλιά. Τα σπυρια έγιναν σαν εγκαύματα και ήταν επωδυνα και με φάρμακα έκαναν τέσσερις μήνες να περάσουν.
Ευτυχώς οι τρεις φοίνικες μετά καταστραφηκαν από το κόκκινο σκαθάρι και ησυχασα.
 
φοίνικες
Δεν τους πάω με τίποτα κ.Γιαννη..Άτιμα πράγματα.θελει πολύ προσοχή στο κλάδεμα..Με εχει καρφώσει και κάνει έντονο πόνο..Θυμαμε ένα παιδί που το είχε καρφώσει πάνω απο το χέρι..του πόναγε για μέρες αλλα δεν έδωσε σημασία..ώσπου πρηστηκε παρά πολύ.οταν πήγε σε γιατρό του είπε:Που ήσουν τόσες μέρες?φύγε για Αθηνα!!Αν θυμαμε καλά του ειχε κάνει σοβαρή μόλυνση..
 
  • Like
Reactions: jnp
Μερικές πληροφορίες,γι'αυτό τον ακούραστο ''εργάτη'':
http://www.okade.gr/genealogia/files/aggliko-pointer
http://www.skilia.gr/πόϊντερ/

Μερικές φωτογραφίες από τα δικά μου:
3A591DA1-F05F-4305-9BEE-4C105ADB3466_zpsa53cc17a.jpg~original

image_zps777728a4.jpg~original

098D0355-A5A7-43E8-99C2-0C6F97CE8631_zpsf96eee46.jpg~original
 
Last edited:
Back
Top