POI (Point of Impact) στο λειόκαννο

Γιατί πρωτον έπρεπε να ξαναπάω θεσαλονικη κ δεν βόλευε + τα εξοδα κ δεύτερον για να το φέρω εκεί που ήθελα θα έπρεπε να πάμε πακέτο με τον μάστορα κάπου που να μπορούσα να τουφέκισώ κ δεν ξέρω πόσα θα μου ζητούσε. Σε 1 κλειστό δωμάτιο μέτρα δεν βγαίνουν.
Έκανα 3 μέρες γιατί το έτρωγα σιγά σιγά δεν αφαίρεσα πολλή ξύλο μια φλούδα μόνο, απλά το έκανα πιο φιλικό στο πρόσωπο, δηλαδή να κάθεται στο μάγουλο με την πίεση που ήθελα εγώ, κ να κεντράρετε όπως βολεύει εμένα δεν νομίζω αυτό να μπορούσε να το κάνει ο μάστορας εκτός κ αν αφιερώνε αρκετές ώρες.
Στην τιμή που κλείσαμε το όπλο ήταν περασμένο με γυαλοχαρτο 400 κ 1 χέρι λινελαιο το οποίο δεν έλεγε να στεγνώσει επί 1 εβδομάδα, το φινίρισμα το έκανα μόνος με τρουοιλ κ μέχρι γυαλοχαρτο 3000 κ έγινε πολλή ωραίο αλλά κατάφερα να χάσω τις φωτο κ δεν το ανέβασα στο θέμα του Γιώργου όπως θα έπρεπε
 
Εύλογο ερώτημα Γιώργο....ακούω κάτι τρελά τώρα τελευταία από την νότια Μακεδονία!
Αν ήμουν σίγουρος για τα μέτρα μου δεν θα χρειαζόταν φίλε μου κ εγώ πυραματιζομουν, τις τελικές πινελιές σε κάτι τόσο πρωσοπικο νομίζω ότι μόνο μοναχός σου μπορείς να τις κάνεις
 
Αν ήμουν σίγουρος για τα μέτρα μου δεν θα χρειαζόταν φίλε μου κ εγώ πυραματιζομουν, τις τελικές πινελιές σε κάτι τόσο πρωσοπικο νομίζω ότι μόνο μοναχός σου μπορείς να τις κάνεις
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μόνο μετά από πολύ πειραματισμό θα φτάσουμε σε ένα καλό επίπεδο μέτρων που βολεύουν εμάς προσωπικά....επειδή εγώ προσωπικά δεν έχω καιεγαλη οικειότητα με το ξύλο θα μου ήταν πολύ δύσκολη διαδικασία...επομένως στην τιμή που μου ζητάει ο μάστορας εκτιμώ πως είναι να είναι πλήρως στα μέτρα μου το όπλο....γιατί όντως στο δωμάτιο με ξηρές επωμισεις δεν έχουν σχέση τα μέτρα με τον αγωνιστικό χώρο!
 
Ηλια απο το αποτελεσμα ειμαι ικανοποιημενος ειχα δωσει πιο παλια λεφτα για να κανω το μαμα κοντακι ρυθμιζομενο κ ακομα τα κλαιω πηγαν χαμενα χαλασα κ την καυκασιανη καρυδια. Ειχα επιτυχιες με αλλα κοντακια αλλα σαν κ αυτο δεν συγκρινεται . Οταν πηγα στον μαστορα ειχα μαζι κ την 302 σαν δειγμα του οπλου που εχω επιτυχιες οταν τελειωσαμε το μετρημα μου λεει το κοντακι που θα κανουμε δεν εχει καμια σχεση με αυτο τις 302, πριν λιγες μερες ξαναεπιασα την 302 την επωμισα κ η πρωτη σκεψη που μου ηρθε στο μυαλο ηταν πως κυνηγουσα με αυτην τοσα χρονια.
Μην φανταστεις οτι πηρα το κοντακι κουπι κ το εξυνα 3 μερονυχτα, το σημειο που εξησα δεν φαινεται με το ματι πρεπει να ξερεις που να κοιταξεις για να το δεις, απλως εριξα αρκετες τουφεκιες στον πινακα μεχρι να το ρεγουλαρω αν ημουν πιο σιγουρος για την επωμιση μου πιθανον να μην χρειαζοταν ουτε κ αυτο
 
Ηλια απο το αποτελεσμα ειμαι ικανοποιημενος ειχα δωσει πιο παλια λεφτα για να κανω το μαμα κοντακι ρυθμιζομενο κ ακομα τα κλαιω πηγαν χαμενα χαλασα κ την καυκασιανη καρυδια. Ειχα επιτυχιες με αλλα κοντακια αλλα σαν κ αυτο δεν συγκρινεται . Οταν πηγα στον μαστορα ειχα μαζι κ την 302 σαν δειγμα του οπλου που εχω επιτυχιες οταν τελειωσαμε το μετρημα μου λεει το κοντακι που θα κανουμε δεν εχει καμια σχεση με αυτο τις 302, πριν λιγες μερες ξαναεπιασα την 302 την επωμισα κ η πρωτη σκεψη που μου ηρθε στο μυαλο ηταν πως κυνηγουσα με αυτην τοσα χρονια.
Μην φανταστεις οτι πηρα το κοντακι κουπι κ το εξυνα 3 μερονυχτα, το σημειο που εξησα δεν φαινεται με το ματι πρεπει να ξερεις που να κοιταξεις για να το δεις, απλως εριξα αρκετες τουφεκιες στον πινακα μεχρι να το ρεγουλαρω αν ημουν πιο σιγουρος για την επωμιση μου πιθανον να μην χρειαζοταν ουτε κ αυτο
Παντού υπάρχει μια 302!!!:D:D
 
Οι μάστορες δεν είναι μάγοι και με ένα μαγικό ραβδάκι να μας φέρνουν τα ξύλα στα μέτρα μας, αλλά δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και αυτό που προορίζονται να κάνουν. Διαλέγουμε, αν υπάρχει, κάποιον κοντά μας με την προϋπόθεση να τον επισκευτουμε για βελτιώσεις όσες φορές χρειαστεί μέσα στα λογικά πλαίσια. Αλλιώς παιδιά δεν υπάρχει λόγος.
Γνώρισα άνθρωπο που έφτιαξε κοντάκι από την Ελλάδα στην Ιταλία.....Βαλεριανο!
Του στοίχισε 1700€....το κοντάκι δεν είναι καλά πάνω του. Το έφτιαξε όμως ο Βαλεριανο !!!
 
Πρόσφατα είχα μια κουβέντα με ένα φίλο που τελικά έφτασε Ιταλία για να φτιάξει κοντακι στα μέτρα του. Η πρώτη μου ερώτηση ήταν.... Καλά ρε τρελέ δεν μπορούσες να το φτιάξεις εδώ? Έχει τόσους κοντακαδες. Κανένας δεν σου έκανε? Την συνέχεια την αφήνω στην φαντασία σας .sarcastic.
 
Πρόσφατα είχα μια κουβέντα με ένα φίλο που τελικά έφτασε Ιταλία για να φτιάξει κοντακι στα μέτρα του. Η πρώτη μου ερώτηση ήταν.... Καλά ρε τρελέ δεν μπορούσες να το φτιάξεις εδώ? Έχει τόσους κοντακαδες. Κανένας δεν σου έκανε? Την συνέχεια την αφήνω στην φαντασία σας .sarcastic.
Σταμάτη, φαντάζομαι όμως ότι δεν αρνήθηκε ο Ιταλός κοντακάς να κάνει διορθώσεις και δεν ευθύνεται ο Ιταλός κοντακάς αν δεν θα πήγαινε ο φίλος σου για διορθώσεις... ;)
Γενικά, δε νομίζω να υπάρχει κοντακάς που θα αρνηθεί την κατασκευή κοντακίου σε περίπτωση που δεν θα ξαναπάει ο πελάτης για διορθώσεις... :)
 
Last edited:
Σταμάτη, φαντάζομαι όμως ότι δεν αρνήθηκε ο Ιταλός κοντακάς να κάνει διορθώσεις και δεν ευθύνεται ο Ιταλός κοντακάς αν δεν θα πήγαινε ο φίλος σου για διορθώσεις... ;)
Γενικά, δε νομίζω να υπάρχει κοντακάς που θα αρνηθεί την κατασκευή κοντακίου σε περίπτωση που δεν θα ξαναπάει ο πελάτης για διορθώσεις... :)

Οι ποιο πολλοί στο λένε από μόνοι τους. Ότι διόρθωση θες ξανά έλα. Τόσο απλά. Εμείς έχουμε την συνήθεια να κανουμε την ζωή μας ποιο δύσκολη
 
αλήθεια...το φυσίγγιο laser...δεν σας βοηθά να δείτε που ρίχνει το κοντακι?
Για μενα ειναι απλά μια "παπαριά"
Ειχα παρει ενα απο e bay πριν 10 χρόνια.Ποτε δεν με βοήθησε σε τιποτα ,αφου η κουκίδα πάντα μου αποσπούσε την προσοχή ,όσο και να μην το ήθελα, και προσπαθούσα να διορθώσω.
Προσωπικά δεν με βοήθησε σε τίποτα αλλά και απο άλλους τα ίδια εχω ακούσει.
 
Διαβάζω το κείμενο του Gil, με την ευκαιρία βγάζει πάντα κάτι πολύ συμπαθητικό και είναι σαν να διαβάζω τις σκέψεις μου. Κάποια πράγματα ίσως πρέπει να τα δουλέψεις πρώτα για να τα αντιληφθείς, κάποια αλλά για κάποιο λόγο συμβαίνουν από μόνα τους και απλά τα διαπιστώνεις.
Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με την σωστή σκόπευση του λειόκανου και χρησιμοποιώντας εργοστασιακό κοντάκι, διάβαζα παντού ότι ο σωστός τρόπος στην επόμιση είναι το πολύ σφικτό κούμπωμα πάνω στο κοντάκι, να σωρευεται η σάρκα από το μάγουλο προς τα πίσω και το ζυγωματικό να κάθεται σφικτά πάνω στο χτένι. Με αυτήν την συνθήκη σαν αρχή , δημιούργησα ένα σημείο αναφοράς για τον εαυτό μου, από το οποίο ξεκίνησα τις όποιες εργασίες για να φέρω στα μέτρα μου το τουφέκι που χρησιμοποιούσα για αρκετά χρόνια, με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Πάντα μου άρεσε η σκοπευτική εικόνα να δημιουργεί μια γραμμή που να εφάπτεται με την ριγα του όπλου και να καταλήγει ακριβώς στο κέντρο του στόχου. Ποτέ δεν συμπάθησα την σκόπευση στους πόδας του εχθρού, όπως με προέτρεπε να κάνω χαριτολογώντας ο πατέρας μου στα πρώτα μου βήματα με ένα κινέζικο αεροβόλο της εποχής εκείνης.
Όταν τα χρόνια πέρασαν και αποφάσισα να φτιάξω ένα κοντάκι στα μέτρα μου, διαπίστωσα πως αυτή η οπτική που πάντα μου άρεσε να βλέπω, δεν ήταν ανάγκη να επιτευχθεί ασκώντας μεγάλη πίεση στο ζυγωματικό, για την ακρίβεια σχεδόν καθόλου πίεση. Μόνο η αίσθηση πλέον της επαφής με το ζυγωματικο αρκεί για να έχω την αγαπημένη μου οπτική του 50-50. Αυτό ήρθε μετά από πολλές δοκιμές σε πίνακα και στόχους και κατεβάζοντας το χτένι λίγο λίγο κάθε φορά. Ήρθα "αντιμέτωπος" πολλές φορές με σκοπευτικές και κυνηγητικές αντιλήψεις για τα σωστά "ποσοστά" αλλά βρήκα το θάρρος, νομίζωντας μάλιστα ότι ρισκάρω, να βάλω στην άκρη σύντομα τις όποιες αρχικές μου ανασφάλειες και να προσεγγίσω το αγαπημένο μου 50-50.
Τώρα γίνονται όλα πολύ πιο εύκολα, αρκεί μόνο το focus στον στόχο και η σιγουριά ότι το ζυγωματικο απλά ακουμπάει-αγγίζει το ξύλο. Ούτε περίεργα σφιξίματα πάνω στο χτένι, ούτε πίεση, ούτε τίποτα.
Δηλώνω οπαδός του....αβίαστου 50-50.
Σωστή προσεγγιση αυτή τη μέθοδο ακολουθω κι εγώ ακουμπημα στο χτένι
 
Back
Top