POI (Point of Impact) στο λειόκαννο

Ηλια ο στοχος σου στην τραβερσα ειναι δεξιοτερα ή αριστεροτερα απο τις κανες, οποτε λογικα τον βλεπεις. Δεν κανω σκουπισμα, μαλλον προς maintened lead γινεται, στις φορες εννοειται που εχω δει το στοχο απο πριν. Αλλιως ειναι σκουπισμα, ή ενστικτωδης βολη χωρις να μπορω να τη βαλω σε καποιο καλουπι. Αλλωστε στο κυνηγι μπορει να κανεις και βολες αλλου ειδους, μη αποδεκτες σε καλουπια λογω πιεσης χρονου
 
Ηλια ο στοχος σου στην τραβερσα ειναι δεξιοτερα ή αριστεροτερα απο τις κανες, οποτε λογικα τον βλεπεις. Δεν κανω σκουπισμα, μαλλον προς maintened lead γινεται, στις φορες εννοειται που εχω δει το στοχο απο πριν. Αλλιως ειναι σκουπισμα, ή ενστικτωδης βολη χωρις να μπορω να τη βαλω σε καποιο καλουπι. Αλλωστε στο κυνηγι μπορει να κανεις και βολες αλλου ειδους, μη αποδεκτες σε καλουπια λογω πιεσης χρονου
Τα ειπες ολα coach
.shake hands..shake hands.
 
Γιατί τα σκάγια δεν τα τραβάει η βαρύτητα;;;;
οταν τα τραβηξει.... η τουφεκια θα ειναι για το dick απο αποψη συγκεντρωσης...πρωτα λεμε χανει αποτελεσματικοτητα βασει συγκεντρωσης και επειτα ...καπου πεντε μετρα δυναμης ...διατρισης!
 
Ωραίο θεμα που ανεβάζει το εππιπεδο. Μπραβο παυλο!
Προσωπικα επιθυμω ενα κοντακι να με περιορίζει. Τι εννοω. Ενα κοντακι που με μια χαλαρη επωμιση ειναι μαξ 60-40 ενω με μια νευρικη που παταω το ζυγωματικο να ειναι 50 50 και να μην με αφηνει το κοντακι να κατεβω αλλο χαμηλα. Ο λογος ότι οταν παω για καπρια θελω με ενα αυστυρο κουμπωμα να στελνω αλφαδι το μονοβολο. Το ιδιο και οταν πεταχτει ο λαγος και κανω νευρικη επωμιση. Στα φτερωτα οι γωνιες ειναι διαφορετικες, επισης η επωμιση ειναι χαλαρη. Η σκοπευτικη εικονα που θελω ειναι να βλεπω ρηγα χωρίς να πρεπει να σκοπευω χαμηλοτερα. Εστιαση στο θηραμα, και περιφερειακη οραση που στελνει την βολη 50 50 εως 60 40 πιστευω ειναι το ιδανικο
 
Ωραίο θεμα που ανεβάζει το εππιπεδο. Μπραβο παυλο!
Προσωπικα επιθυμω ενα κοντακι να με περιορίζει. Τι εννοω. Ενα κοντακι που με μια χαλαρη επωμιση ειναι μαξ 60-40 ενω με μια νευρικη που παταω το ζυγωματικο να ειναι 50 50 και να μην με αφηνει το κοντακι να κατεβω αλλο χαμηλα. Ο λογος ότι οταν παω για καπρια θελω με ενα αυστυρο κουμπωμα να στελνω αλφαδι το μονοβολο. Το ιδιο και οταν πεταχτει ο λαγος και κανω νευρικη επωμιση. Στα φτερωτα οι γωνιες ειναι διαφορετικες, επισης η επωμιση ειναι χαλαρη. Η σκοπευτικη εικονα που θελω ειναι να βλεπω ρηγα χωρίς να πρεπει να σκοπευω χαμηλοτερα. Εστιαση στο θηραμα, και περιφερειακη οραση που στελνει την βολη 50 50 εως 60 40 πιστευω ειναι το ιδανικο
Καλα εσυ θες το κοντακι του sport Billy
.yelling.
 
Το προβλημα με τα ρούχα λύνεται ως εξης.αφού υποθέσουμε οτι είμαστε σταθεροί και αρα έχουμε εξασφαλίσει οτι επωμιζουμε σωστα φτιάχνουμε 2 πελματα.ενα πιο κοντό για το χειμωνα αφού ξέρουμε περιπου τι ρούχα φοράμε κι ενα πιο μακρύ για το καλοκαιρι.τ οποιο μπορει να γίνει και σε δικανο.το δύσκολο είναι να αποκτήσεις σταθερή επωμιση.μετα αφού καταλάβεις και τι κλίσεις θέλεις τοτε και μονο τοτε αρχίζεις ν αναζητας το απόλυτο.εννοείται οτι κάποιος που ασχολείται εντατικά με σκοπευτήριο κι εχει συγχρόνως παραστάσεις απο διαφορετικά θηράματα και κυνήγια το εχει πιο ευκολο αυτο
ΑΧ evri, συμφωνώ και επαυξάνω μαζί σου αλλά όταν ζεις σε νησί και χρειάζεσαι το 1/4 της σύνταξης για να ανέβεις Αθήνα για μια ημέρα (για μέτρηση και τροποποίηση στο κοντάκι μαζί με τα εισιτήρια του πλοίου) τότε όλα γίνονται δύσκολα................
 
Να και κάτι για να έχουμε να παίζουμε όλη μέρα!!!
www.1gun.co.za/tsk/
Ωραίο εργαλείο για μάστορα κοντακά. Το κακό είναι ότι πρέπει να έχει και το όπλο. Φέρνεις τον πελάτη απόλυτα και μετά το "ξεσηκώνεις" σε μόνιμο και σταθερό κοντάκι.
 
ΑΧ evri, συμφωνώ και επαυξάνω μαζί σου αλλά όταν ζεις σε νησί και χρειάζεσαι το 1/4 της σύνταξης για να ανέβεις Αθήνα για μια ημέρα (για μέτρηση και τροποποίηση στο κοντάκι μαζί με τα εισιτήρια του πλοίου) τότε όλα γίνονται δύσκολα................
Αυτο ειναι μεγαλη πληγη. Οντως κι εμείς για ν ανεβουμε αθηνα για μετρήσεις στον μάστορα εισητήρια διαμονή και τυχόν βόλτα σε σκοπευτήριο το κοστος ειναι μεγαλο.πλησιάζει το χιλιαρικακι οποτε είναι προβλημα
 
Στον πίνακα το δίκαννο ρίχνει 60-40 ίσως κ πιο ψηλά, στο θυραμα όμως που η κάννες πάνε από κάτω του για να το βλέπω καθαρα πάνε κέντρο η τουλαχιστον οσο κέντρο χρειάζεται γία να μη έχω τραυματισμενα .
Στα 35 μέτρα το όπλο ρίχνει κάπου 20 εκ πιο ψηλά από εκεί που σημαδευω στα 45 μέτρα όλοι η τουφεκια βρίσκεται στο πάνω μισό του πίνακα αν είναι να δοκιμάσω τόσο μακρινές τουφεκιες συνήθως σφίγγω μια ιδέα το όπλο παραπάνω στο μάγουλο κ βλέπω μόνο την κουκιδα από το στόχαστρο. Ίσως να θέλει μία ιδέα κατέβασμα το χτένι αλλά δεν το κατεβάζω γιατί σε κάποια βιαστική επωμισει θα βρεθώ να βλέπω ρίγες κ όχι στόχο
. Έχω ρίξει πάρα πολλές τουφεκιες σε πίνακα κ χαρτονια λόγω ιδιογόμωσης ξέρω που ρίχνει το όπλο κ αν ανάλογα προσαρμόζω τη τουφέκια.
 
ο τρόπος σκόπευσης και η οριακή τουφεκιά για τον καθένα είναι διαφορετικά γι αυτό ο καθένας καλείται να βγάλει τα συμπερασματα του μόνος του
η συζήτηση βέβαια βοηθά αλλά μοναχός σου χόρευε κι οσο θέλεις πήδα :)
 
Στον πίνακα το δίκαννο ρίχνει 60-40 ίσως κ πιο ψηλά, στο θυραμα όμως που η κάννες πάνε από κάτω του για να το βλέπω καθαρα πάνε κέντρο η τουλαχιστον οσο κέντρο χρειάζεται γία να μη έχω τραυματισμενα .
Στα 35 μέτρα το όπλο ρίχνει κάπου 20 εκ πιο ψηλά από εκεί που σημαδευω στα 45 μέτρα όλοι η τουφεκια βρίσκεται στο πάνω μισό του πίνακα αν είναι να δοκιμάσω τόσο μακρινές τουφεκιες συνήθως σφίγγω μια ιδέα το όπλο παραπάνω στο μάγουλο κ βλέπω μόνο την κουκιδα από το στόχαστρο. Ίσως να θέλει μία ιδέα κατέβασμα το χτένι αλλά δεν το κατεβάζω γιατί σε κάποια βιαστική επωμισει θα βρεθώ να βλέπω ρίγες κ όχι στόχο
. Έχω ρίξει πάρα πολλές τουφεκιες σε πίνακα κ χαρτονια λόγω ιδιογόμωσης ξέρω που ρίχνει το όπλο κ αν ανάλογα προσαρμόζω τη τουφέκια.
μ αρέσεις και συμφωνώ :)
 
Έφτιαξες κοντάκι να ρίχνει έτσι πιο δίκαννο είναι;
Το chapuis που έχω στον Σκριβανο το έκανα , όταν το έκανα το επωμιζα σφιχτός στην πραγματικότητα ριχνω πολλή πιο χαλαρά κ αυτό φάνηκε κατευθείαν στον πίνακα . Όταν το πρώτο έφτιαξα μου έφευγε λίγο αριστερά το έφερα μόνος σιγα σιγά με γυαλοχαρτο 200 (3 μέρες τουφεκουσα στον πίνακα κ εξυνα) το κοντάκι ήταν αφινιριστο.
Είδα ότι ψιλοτουφεκουσε αλλά το άφησα να δω πως θα πάει τελικά βολευτικα κ το άφησα όπως έχει.
Κάποια στιγμή τέλη Δεκεμβρίου πέρσι σε διαδοχικά κυνήγια είχα κάνει 12 μπεκατσες με 13 τουφεκιες δεν το πίστευα ούτε εγώ, δεν το πειράζω άλλο ούτε με απειλή όπλου .terror..terror..sarcastic.
 
Όταν το πρώτο έφτιαξα μου έφευγε λίγο αριστερά το έφερα μόνος σιγα σιγά με γυαλοχαρτο 200 (3 μέρες τουφεκουσα στον πίνακα κ εξυνα) το κοντάκι ήταν αφινιριστο.
Γιατί δεν στο έφερε ο μάστορας; Πλήρωσες τόσα λεφτά και ετριβες 3 μέρες; :eek:
Δεν μου τα λέτε καλά, δεν μου τα λέτε καλά.....think
 
Back
Top