POI (Point of Impact) στο λειόκαννο

Επειδη τελευταια υπηρχαν διαφορες συζητησεις για 50/50, 60/40, 70/30 στο λειοκαννο και οι αποψεις γυρω απο αυτο διαφερουν, θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας ποιο θεωρειτε εσεις ιδανικο.
Εδω ο ορισμος του POI στα αγγλικα:

A shotgun’s point of impact, or POI, is measured as a ratio of the percentage of shot that rises above the line of sight when the gun is mounted to the percentage of the shot charge that remains below the line of sight.

Kαι εδω η αποψη του γνωστου shooting instructor Gil Ash που εχει διδαξει τους μαθητες του ολα τα αναφερομενα σταδια:

What we have learned on our gun fit journey.....

We have learned a lot about gun fit and cheek pressure over the past 25 years as professional coaches and the previous 17 years as competitive skeet shooters and then in 1983 as sporting clays competitors. We too have heard the theories out there about the iris sitting on the rib like a marble on a table but have found what works for us and all of our students. With the iris in the above position whatever cheek pressure is required the gun will pattern high left for right handers and opposite for lefties because of you look down the barrel you will be looking down on the rib which will make the gun shoot high.

I began my sporting career with a gun that shot 70/30 that I designed which later became the browning special sporting (crossover) and lightning sporting with a flat rib but targets were RISING OR WERE FLAT AND A LONG TARGET WAS 30 yards! The game has changed and there as many falling targets as there are rising targets now so as the game as evolved we have EVOLVED, from 60/40 to 50/50! How many long crossers have you seen missed OVER? Most of them!!!

60/40 at 16 yards is much higher at 60 yards!!!......50/50 is 50/50 at all distances! 60/40 is great at skeet but the average distance a skeet target is shot is 14&1/2 yards. And a high shooting gun is great for trap but all targets are rising. When the targets are beyond 35-40 yards shooting a gun that shoots flat yields much more consistent results and sight pictures. We are at Nationals as I write this and we have shot 500 targets so far and at least half of the targets are dropping in some way shape for form. A flat shooting gun allowed for you to shoot the real line at any distance. !!!

Shooters rarely mount the gun while shooting it with as much pressure as they do when mounting the gun in the show room or their garage.

The more cheek pressure you must apply to make the gun shoot where you look the more perfect the gun mount must be and the harder the gun will be to mount consistently and the more you will have a tendency to look down the barrel to make sure it is mounted correctly.

Slight cheek pressure yields several things.... a consistent 50/50 pattern AT ALL DISTANCES...easier and more consistent mount....consistent results at close and distant targets and reciprocal sight pictures!!!!

Slight cheek pressure yields much more consistent transitions between the first and second target on a pair!

If I were a shooter that mounted the gun and looked down the barrel chasing the target trying to fix the shot at the end or shot pull away trying to fix the shot at the end or shot trap I would want to have my eye a little higher over the rib so I could see the bird better!

I don’t ever look down the barrel when I shoot nor do any of our students?!!! The gun is always in the periphery and the target is always in our primary vision so we are always looking at the target behind where the barrel is pointing. We are not trying to “not see the barrel” like so many shooters out there because it is impossible to visualize “not seeing something.” The brain cannot do anything if it cannot first visualize it and the better and more detailed the visual picture before you close the gun the better and more consistent will be the results.

Trying to mount the gun and take the shot as you mount will result in inconsistencies that cannot be explained and you will never be consistently successful on longer shots that require a slower gun speed to match speed with the target speed especially if you must apply medium to heavy cheek pressure. Soft mount and same speed at the end allows for more consistent and higher scores and the bird slows down.
 
Στην Ιθάκη του απόλυτου 50/50 δεν νομίζω να μπορεί να φτάσει κανείς στην πράξη...
Όσο πιο κοντά τόσο καλύτερα εννοείται, όπως λέει και το άρθρο το 50/50 είναι 50/50 σε οποιαδήποτε απόσταση!
Βασιλη φτάνεις αλλα θέλει πολυ ψειρισμα με εναν σωστο Κοντακα και πολύ δοκιμή στον πίνακα αλλα πρεπει να θεωρήσουμε ως δεδομένο οτι η επωμιση μας είναι σταθερή και επαναλαμβανομενη
 
Βασιλη φτάνεις αλλα θέλει πολυ ψειρισμα με εναν σωστο Κοντακα και πολύ δοκιμή στον πίνακα αλλα πρεπει να θεωρήσουμε ως δεδομένο οτι η επωμιση μας είναι σταθερή και επαναλαμβανομενη
να βάλουμε μέσα στο παιχνίδι όμως, ότι άλλο ντύσιμο το καλοκαίρι, άλλο ντύσιμο το χειμώνα...
να βάλουμε ότι το 50/50 το βλέπουμε σε επώμιση σε στόχο στο ύψος των ματιών μας...
σε όλες τις τυχαίες επωμίσεις που θα μας τύχουν εν ώρα κυνηγίου??? τραβέρσες, ρουαγιάλ, με το ένα χέρι, με το ένα πόδι, χωρίς καν να προλαβουμε επώμιση:D κλπ κλπ
για έναν σκοπευτή πιστεύω είναι πολύ περισσότερο εφικτός στόχος το να φτάσει στο 50/50 από έναν κυνηγό
Γιατί πάνω κάτω ο σκοπευτής θα κάνει πάντα στάνταρ πράγματα, στάνταρ επωμίσεις κλπ κλπ
 
Το προβλημα με τα ρούχα λύνεται ως εξης.αφού υποθέσουμε οτι είμαστε σταθεροί και αρα έχουμε εξασφαλίσει οτι επωμιζουμε σωστα φτιάχνουμε 2 πελματα.ενα πιο κοντό για το χειμωνα αφού ξέρουμε περιπου τι ρούχα φοράμε κι ενα πιο μακρύ για το καλοκαιρι.τ οποιο μπορει να γίνει και σε δικανο.το δύσκολο είναι να αποκτήσεις σταθερή επωμιση.μετα αφού καταλάβεις και τι κλίσεις θέλεις τοτε και μονο τοτε αρχίζεις ν αναζητας το απόλυτο.εννοείται οτι κάποιος που ασχολείται εντατικά με σκοπευτήριο κι εχει συγχρόνως παραστάσεις απο διαφορετικά θηράματα και κυνήγια το εχει πιο ευκολο αυτο
 
Διαβάζω το κείμενο του Gil, με την ευκαιρία βγάζει πάντα κάτι πολύ συμπαθητικό και είναι σαν να διαβάζω τις σκέψεις μου. Κάποια πράγματα ίσως πρέπει να τα δουλέψεις πρώτα για να τα αντιληφθείς, κάποια αλλά για κάποιο λόγο συμβαίνουν από μόνα τους και απλά τα διαπιστώνεις.
Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με την σωστή σκόπευση του λειόκανου και χρησιμοποιώντας εργοστασιακό κοντάκι, διάβαζα παντού ότι ο σωστός τρόπος στην επόμιση είναι το πολύ σφικτό κούμπωμα πάνω στο κοντάκι, να σωρευεται η σάρκα από το μάγουλο προς τα πίσω και το ζυγωματικό να κάθεται σφικτά πάνω στο χτένι. Με αυτήν την συνθήκη σαν αρχή , δημιούργησα ένα σημείο αναφοράς για τον εαυτό μου, από το οποίο ξεκίνησα τις όποιες εργασίες για να φέρω στα μέτρα μου το τουφέκι που χρησιμοποιούσα για αρκετά χρόνια, με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Πάντα μου άρεσε η σκοπευτική εικόνα να δημιουργεί μια γραμμή που να εφάπτεται με την ριγα του όπλου και να καταλήγει ακριβώς στο κέντρο του στόχου. Ποτέ δεν συμπάθησα την σκόπευση στους πόδας του εχθρού, όπως με προέτρεπε να κάνω χαριτολογώντας ο πατέρας μου στα πρώτα μου βήματα με ένα κινέζικο αεροβόλο της εποχής εκείνης.
Όταν τα χρόνια πέρασαν και αποφάσισα να φτιάξω ένα κοντάκι στα μέτρα μου, διαπίστωσα πως αυτή η οπτική που πάντα μου άρεσε να βλέπω, δεν ήταν ανάγκη να επιτευχθεί ασκώντας μεγάλη πίεση στο ζυγωματικό, για την ακρίβεια σχεδόν καθόλου πίεση. Μόνο η αίσθηση πλέον της επαφής με το ζυγωματικο αρκεί για να έχω την αγαπημένη μου οπτική του 50-50. Αυτό ήρθε μετά από πολλές δοκιμές σε πίνακα και στόχους και κατεβάζοντας το χτένι λίγο λίγο κάθε φορά. Ήρθα "αντιμέτωπος" πολλές φορές με σκοπευτικές και κυνηγητικές αντιλήψεις για τα σωστά "ποσοστά" αλλά βρήκα το θάρρος, νομίζωντας μάλιστα ότι ρισκάρω, να βάλω στην άκρη σύντομα τις όποιες αρχικές μου ανασφάλειες και να προσεγγίσω το αγαπημένο μου 50-50.
Τώρα γίνονται όλα πολύ πιο εύκολα, αρκεί μόνο το focus στον στόχο και η σιγουριά ότι το ζυγωματικο απλά ακουμπάει-αγγίζει το ξύλο. Ούτε περίεργα σφιξίματα πάνω στο χτένι, ούτε πίεση, ούτε τίποτα.
Δηλώνω οπαδός του....αβίαστου 50-50.
 
Κι εγώ στο 50-50 είμαι, αλλά απορώ αν για βολές στα όρια ή εκτός ορίων μήπως χρειάζεται να ψηλοτουφεκάει λίγο ώστε να "υπολογιστεί" και η καμπύλη της πορείας της τουφεκιάς.... think
 
Κι εγώ στο 50-50 είμαι, αλλά απορώ αν για βολές στα όρια ή εκτός ορίων μήπως χρειάζεται να ψηλοτουφεκάει λίγο ώστε να "υπολογιστεί" και η καμπύλη της πορείας της τουφεκιάς.... think
ποια καμπυλη?δεν ρίχνεις σφαίρα....η τουφεκιά πρώτα χάνει σε κατανομή κ μετά σε διατριση
 
ποια καμπυλη?δεν ρίχνεις σφαίρα....η τουφεκιά πρώτα χάνει σε κατανομή κ μετά σε διατριση
Κι ομως Γιαννη...
Υπαρχει το drop.
Ειναι εμφανες στον πινακα, σε μεγαλες αποστασεις.
Ειναι εντονοτερο σε πιο ψιλα σκαγια.
Το 50-50,ειναι θεωρητικα το ορθοτερο.
Βαση γεωμετριας.
Θελει ....υποστηριξη,για να παραμεινει 50-50 κατα την τελικη στιγμη.
Την ωρα που παταμε!!
Να μην εχουμε ξεκολλησει πιο πριν το ζυγωματικο για να παρακολουθησουμε το θηραμα.
Επειδη ετσι,παει περιπατο αυτο το 50-50.
Το πλεον συνηθες λαθος!
Δεν μου αρεσει το 50-50.
Δε μου ταιριαζει,δεν με βολευει.
Προτιμω να ΒΛΕΠΩ στοχο και να ειμαι απο κατω του.
Ειναι πρώτα απ'ολα ΕΙΚΟΝΑ!
Δεν θελω να "σκεπαζω" σε καμια περιπτωση,σε καμία τροχια,εξαιρουμένης της υποχρεωτικης ρουαγιαλ.
Το "λαθος",σε οτι αφορα την συγκλιση θα το διορθωσει η διασπορα....
Υπολογισμος ειναι,που συν τω χρονω γινεται αυτοματοποιημενα- υποσεινηδειτα.
Δεν μπορεις εκεινη τη στιγμη να σκέφτεσαι και να υλοποιεις...μοιρες και συνημιτονα...:)
 
Προσωπικα στις τραβερσες παντα τον βλεπω το στοχο, εκεινο που δεν με ενδιαφερει να βλεπω ειναι το στοχαστρο ή οι κανες. Μονο σε βολες ρουαγιαλ θα σκεπασεις το στοχο αναγκαστικα, ή σε βολες θηραματων που φευγουν απο σενα μπροστα ευθεια και ανοδικα.

Αυτο που με ενοχλει ή μαλλον θα με ενοχλουσε, θα ηταν να εχω οπλο στα μετρα μου, και αυτο ναμην τουφεκαει εκει που θελω. Αλλιως, και σε μενα ενα 50/50 ειναι το ιδανικο, φυσικα με τα ορια του 60/40 να ειναι εξισου αποδεκτα
 
Προσωπικα στις τραβερσες παντα τον βλεπω το στοχο, εκεινο που δεν με ενδιαφερει να βλεπω ειναι το στοχαστρο ή οι κανες. Μονο σε βολες ρουαγιαλ θα σκεπασεις το στοχο αναγκαστικα, ή σε βολες θηραματων που φευγουν απο σενα μπροστα ευθεια και ανοδικα.

Αυτο που με ενοχλει ή μαλλον θα με ενοχλουσε, θα ηταν να εχω οπλο στα μετρα μου, και αυτο ναμην τουφεκαει εκει που θελω. Αλλιως, και σε μενα ενα 50/50 ειναι το ιδανικο, φυσικα με τα ορια του 60/40 να ειναι εξισου αποδεκτα
Αναφέρεσαι ως προς την ευθεία Βίκτωρα?γιατί για να βλέπεις τον στόχο στην τραβέρσα σίγουρα αν σκουπίζεις τότε σίγουρα ψηλοντουφεκας!
 
Back
Top