Patterning software

Χμμμ ... Έχω βρεί 2 ακόμα
Θα τα ποστάρω μόλις βρω χρόνο.
Σε άσπρο χαρτί ;
Λογικά σε λευκό φόντο θα δουλεύει. Έχω ένα σκασμό τουφεκιές στο κινητό. Θα προσπαθήσω να μετατρέψω μία σε black & white μπας και.
 
Δες επίσης
http://www.shotgun-insight.com/LEPA_Trial.html (θέλει browser που να υποστηρίζει java)

To πρώτο θέλει χαρτιά της εταιρίας μάλλον αλλά δεν είναι δύσκολο να το καταφέρουμε μου φαίνεται αν έχουμε άσπρο φόντο.
Θα δοκιμάσω και εγώ με δοκιμές από αυτές που βάζει εδώ ο @ΝίκοςΠ ...

Βασικά γι' αυτόν κοίταξα το θέμα για να μην του βγαίνουν τα μάτια με τα ποσοστά axaxaxa
 
Δες επίσης
http://www.shotgun-insight.com/LEPA_Trial.html (θέλει browser που να υποστηρίζει java)

To πρώτο θέλει χαρτιά της εταιρίας μάλλον αλλά δεν είναι δύσκολο να το καταφέρουμε μου φαίνεται αν έχουμε άσπρο φόντο.
Θα δοκιμάσω και εγώ με δοκιμές από αυτές που βάζει εδώ ο @ΝίκοςΠ ...

Βασικά γι' αυτόν κοίταξα το θέμα για να μην του βγαίνουν τα μάτια με τα ποσοστά axaxaxa
Το shotgun-insight είναι το πρόγραμμα του Dr Jones με το οποίο μελέτησε όλες τις τουφεκιές του βιβλίου του, που τόσο πολύ το αναφέρει ο Κυπρίδημος. Είχα την τύχη να μου το στείλει ο ίδιος ο Dr Jones και όταν τον ρώτησα πόσο κάνει μου είπε... "δεν το σκέφτηκα να το πουλήσω, τωρα που μου το λες, ίσως στο μέλλον το πουλήσω". Πάντως εμένα μου το έστειλε τζάμπα. Ισως το παραπάνω να είναι μια πιο βελτιωμένη έκδοση. Εμένα ήταν το v 1.1.5 νομίζω.

Το δούλεψα πολύ και είδα ότι πρέπει να δοκιμάσεις με διάφορες τιμές "ευαισθησίας" το σκανάρισμα που κάνει στην φωτογραφία της κατανομής για να έχεις σωστά αποτελέσματα. Επίσης και σε φωτογραφία της τουφεκιάς σε πίνακα με ώχρα θέλει πολλές δοκιμές για να έχεις αξιόπιστα αποτελέσματα.

Ισως σε νεότερη έκδοση τα παραπάνω να διορθώθηκαν.

ΥΓ τωρα που το ξαναείδα και προσπάθησα έτσι πρόχειρα να το εγκαταστήσω σε w10 ... δεν προχωράει. Θα το ξαναπροσπαθήσω και θα σας πώ ...
 
Το shotgun-insight είναι το πρόγραμμα του Dr Jones με το οποίο μελέτησε όλες τις τουφεκιές του βιβλίου του, που τόσο πολύ το αναφέρει ο Κυπρίδημος. Είχα την τύχη να μου το στείλει ο ίδιος ο Dr Jones και όταν τον ρώτησα πόσο κάνει μου είπε... "δεν το σκέφτηκα να το πουλήσω, τωρα που μου το λες, ίσως στο μέλλον το πουλήσω". Πάντως εμένα μου το έστειλε τζάμπα. Ισως το παραπάνω να είναι μια πιο βελτιωμένη έκδοση. Εμένα ήταν το v 1.1.5 νομίζω.

Το δούλεψα πολύ και είδα ότι πρέπει να δοκιμάσεις με διάφορες τιμές "ευαισθησίας" το σκανάρισμα που κάνει στην φωτογραφία της κατανομής για να έχεις σωστά αποτελέσματα. Επίσης και σε φωτογραφία της τουφεκιάς σε πίνακα με ώχρα θέλει πολλές δοκιμές για να έχεις αξιόπιστα αποτελέσματα.

Ισως σε νεότερη έκδοση τα παραπάνω να διορθώθηκαν.

ΥΓ τωρα που το ξαναείδα και προσπάθησα έτσι πρόχειρα να το εγκαταστήσω σε w10 ... δεν προχωράει. Θα το ξαναπροσπαθήσω και θα σας πώ ...
Παίδες το πρόγραμμα που είχα εγώ είναι για Win 7 και παλιότερα , 32μπιτα. Εγώ έχω win10 , 64μπιτα και γι αυτό δεν παίζει. Και νομίζω ότι την σήμερον ημέρα λίγοι είναι αυτοί που έχουν 32μπιτα . Ασε που τα 7 η ίδια η microsoft δεν τα υποστηρίζει πλέον. Νομίζω θέλει κάποια java που μετατρέπει το περιβάλλον του Inshight σε συμβατό με win. Τωρα αν έκαναν νέα version που όλα τα παραπάνω τα διορθώνει ... δεν ξέρω.
 
Παίδες το πρόγραμμα που είχα εγώ είναι για Win 7 και παλιότερα , 32μπιτα. Εγώ έχω win10 , 64μπιτα και γι αυτό δεν παίζει. Και νομίζω ότι την σήμερον ημέρα λίγοι είναι αυτοί που έχουν 32μπιτα . Ασε που τα 7 η ίδια η microsoft δεν τα υποστηρίζει πλέον. Νομίζω θέλει κάποια java που μετατρέπει το περιβάλλον του Inshight σε συμβατό με win. Τωρα αν έκαναν νέα version που όλα τα παραπάνω τα διορθώνει ... δεν ξέρω.
Θέλει java αλλά αυτό είναι μικρό πρόβλημα.
Αν θέλει xp στήνεις μια virtual machine σε xp και το τρέχεις.
Βάλε java 32bit και τρέξτο σε compatibility mode για xp στα 10άρια.

Το πρώτο είναι καλύτερο αλλά θέλει μάλλον αγορά χαρτιών στόχων από την εταιρία.
Ίσως να μπορεί να ξεγελαστεί ίσως όχι.

Περίεργο πάντως ο τόσος μικρός αριθμός προγραμμάτων για το θέμα αυτό.
Βρήκα άλλα 2 αλλά πολύ υποδεέστερα.
 
https://fiji.sc/ ======>>>>> τουλάχιστον μετρά σκάγια ... δοκιμάστε το σε δικές σας φωτογραφίες ...

https://downloads.imagej.net/fiji/latest/fiji-win64.zip

@leo Δοκίμασε δάσκαλε ...

How to

File->Open

Elliptical tool->(select the circle you want to count the pellets)

Edit->Clear Outside

Image->Crop

Color picker tool->(pick a color, select the flood fill tool and flood the 4 black edges)

Image->Adjust->Color Threshold
[thresholding method = default]
[threshold color B&W]
[remove tick in dark background]
[click on select]

Analyze->Analyze Particles
you get
Slice, Count, Total Area, Average Size, % Area, Mean
 
Έφτιαξα και μια macro ...

//Count pellets macro

run("Clear Outside");
run("Crop");
run("Select None");

setBackgroundColor(255, 255, 255);
setForegroundColor(255, 255, 255);

floodFill(0, 0);
floodFill(1000000, 0);
floodFill(0, 1000000);
floodFill(1000000, 1000000);

run("Color Threshold...");

run("Analyze Particles...", "display clear summarize");
 

Attachments

  • fiji-win64_Count_macro.zip
    367 bytes · Προβολές: 3
Back
Top