O "Master Chef" των όπλων

Status
Not open for further replies.
Επειδή δεν βρήκα το πως ανοίγουμε νέο θέμα, (αισθάνομαι τελείως άχρηστος!) βάζω εδώ το πρόβλημά μου που αφορά τη σπασμένη ρίγα σε μια παλιά Browning που δυστυχώς δεν υπάρχει το κομμάτι που λείπει. Γίνεται επισκευή - σε λογικά πλαίσια- και αν ναι πως, ποιός κλπIMG_9437 (2).jpg
 
Επειδή δεν βρήκα το πως ανοίγουμε νέο θέμα, (αισθάνομαι τελείως άχρηστος!) βάζω εδώ το πρόβλημά μου που αφορά τη σπασμένη ρίγα σε μια παλιά Browning που δυστυχώς δεν υπάρχει το κομμάτι που λείπει. Γίνεται επισκευή - σε λογικά πλαίσια- και αν ναι πως, ποιός κλπView attachment 1770

Ότι επισκευάζεται επισκευάζεται σίγουρα. Νομίζω πως έχεις παρακάτω λύσεις.

Πρώτη περίπτωση είναι να αντικαταστήσεις όλη την Ρίγα.
Οι οπλουργοι διαθέτουνε τέτοιες ρίγες που θα μπορούσαν Να αφαιρέσουμε την παλιά και να κολλήσουνε μια καινούργια .
Μετά από αυτό θα χρειαστείς σίγουρα βαφή γιατί θα φύγει το χρωμα με την θερμοκρασία

Δεύτερη λύση είναι να κολληθεί κομμάτι κατασκευή δηλαδή και από την είδα χρειάζεσαι και ποδαράκι στήριξης.
Και σε αυτή την περίπτωση το χρώμα θα επηρεάσει .

Η τρίτη λύση είναι να αφαιρέσεις εντελώς την ρίγα αν αυτό βέβαια σου αρέσει και σε βολεύει .
Εκεί θα αφισεις το πρώτο κομμάτι της ριγας και το τελευταίο που πατά το στόχαστρο .
Μια αριγη κάννη έχει το γούστο της . Αλλά ειναι να σου αρέσει .

(Και πάλι το χρωμα θα επηρεάστει)

Αν δοκιμασεις την Τρίτη λύση και δεν σου αρέσει μπορείς μετά να πας στην πρώτη .
 
Επειδή δεν βρήκα το πως ανοίγουμε νέο θέμα, (αισθάνομαι τελείως άχρηστος!) βάζω εδώ το πρόβλημά μου που αφορά τη σπασμένη ρίγα σε μια παλιά Browning που δυστυχώς δεν υπάρχει το κομμάτι που λείπει. Γίνεται επισκευή - σε λογικά πλαίσια- και αν ναι πως, ποιός κλπView attachment 1770
Αραπκουλες έχει ρίγες σε πικιλια τώρα το θυμιθηκα
 
Ο Χρήστος πέραν από τις βαφές, δουλεύει το μέταλλο σε μικρή κλίμακα με φοβερή ακρίβεια. Δεν θα περίμενα ποτέ ότι θα μπορούσε να φτιάξει ψαθολόγους. Κάποιοι από αυτούς έχουν γίνει must.



Γιώργο χαίρομαι του δουλεύουν τα εργαλειακια .. σίγουρα παίρνουν κ άλλη εξέλιξη ;)

Πάντως για κάποιο λόγο με εξιτάρει πολύ η κατασκευή εργαλείων :) είναι η καλύτερη ψυχοθεραπεία μου μετά το καθημερινό στρες στην δουλειά .
 
Γιώργο χαίρομαι του δουλεύουν τα εργαλειακια .. σίγουρα παίρνουν κ άλλη εξέλιξη ;)

Πάντως για κάποιο λόγο με εξιτάρει πολύ η κατασκευή εργαλείων :) είναι η καλύτερη ψυχοθεραπεία μου μετά το καθημερινό στρες στην δουλειά .
Ρε εκει εισαι ακόμη και μεις σε περιμένουμε στην παγουροπολη ;
Παρε τα εργαλεια σου και ξεκίνα.
 
Ότι επισκευάζεται επισκευάζεται σίγουρα. Νομίζω πως έχεις παρακάτω λύσεις.

Πρώτη περίπτωση είναι να αντικαταστήσεις όλη την Ρίγα.
Οι οπλουργοι διαθέτουνε τέτοιες ρίγες που θα μπορούσαν Να αφαιρέσουμε την παλιά και να κολλήσουνε μια καινούργια .
Μετά από αυτό θα χρειαστείς σίγουρα βαφή γιατί θα φύγει το χρωμα με την θερμοκρασία

Δεύτερη λύση είναι να κολληθεί κομμάτι κατασκευή δηλαδή και από την είδα χρειάζεσαι και ποδαράκι στήριξης.
Και σε αυτή την περίπτωση το χρώμα θα επηρεάσει .

Η τρίτη λύση είναι να αφαιρέσεις εντελώς την ρίγα αν αυτό βέβαια σου αρέσει και σε βολεύει .
Εκεί θα αφισεις το πρώτο κομμάτι της ριγας και το τελευταίο που πατά το στόχαστρο .
Μια αριγη κάννη έχει το γούστο της . Αλλά ειναι να σου αρέσει .

(Και πάλι το χρωμα θα επηρεάστει)

Αν δοκιμασεις την Τρίτη λύση και δεν σου αρέσει μπορείς μετά να πας στην πρώτη .
Σε ευχαριστώ πολύ γιά τις αναλυτικές επιλογές! Προτιμώ μία από τις δύο πρώτες γιατί θέλω να διατηρήσω την αρχική μορφή του όπλου, υπάρχει εικόνα κόστους για κάτι τέτοιο; Επειδή θα χρειαστεί και βαφή φοβάμαι μην ξεφύγει...
 
Επειδή δεν βρήκα το πως ανοίγουμε νέο θέμα, (αισθάνομαι τελείως άχρηστος!) βάζω εδώ το πρόβλημά μου που αφορά τη σπασμένη ρίγα σε μια παλιά Browning που δυστυχώς δεν υπάρχει το κομμάτι που λείπει. Γίνεται επισκευή - σε λογικά πλαίσια- και αν ναι πως, ποιός κλπView attachment 1770
Ρε φιλε απο τι κοπηκε ετσι η ριγα??
 
Αυτό φοβάμαι κι εγώ...
Οποτε ξυγιεσε αλταιρ λουσσο αφερεση και επαναβαφη όλο και καπιό παιδι στο φόρου μπωρει να στο κανει καλύτερα απο οπλουργο πιστευω εχω δει μερακλιδικες δουλιες και μη φοβασε τπτ απλη εργασία φινιρισματος ειναι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top