Mossberg Team

Είμαι κάτοχος μιας 9200 με 71π.καννη.ιδιαιτερα στιβαρό όπλο με πολύ καλή τουφεκιά.στα τόσα χρονια που την έχω δεν με έχει προδωσει ποτέ κ αν κ αριστερόχειρας μου κάθετε καλά.τα μειονεκτήματα της ειναι ότι γεμίζει παρά πολύ καπνα κ λερωνετε με λίγες τουφεκιες.ήρθε η ώρα να πάει για σέρβις μιας κ πέρσι μου άρχισε της εμπλοκές(μετά από την τουφεκιά το επόμενο φυσίγγι δεν ευθυγραμμίζεται με την θαλάμη κ μαγκώνει στην άκρη της θαλάμες απο δεξια)το όπλο έχει ρίξει παρά παρά πολλά φυσίγγια κυρίως σε κυνήγι τσίχλας.κ έχει δει σκληρή χρήση.έγραψα αυτό το θέμα αν κ δεν νομίζω να υπάρχουν πολύ κάτοχοι μοσσμπεργκ στο φορουμ
 
δύο φορές έφτασα στο παρα πέντε να γίνω κάτοχος μιας mossberg
την είχαν 2 φίλοι και οι τουφεκιές ήταν πραγματικά άριστες
πολλές εμπλοκές όμως όταν δεν τις καθάριζαν γι αυτό και τις πούλησαν ο ένας πολύ γρήγορα ό άλλος σε 2 χρόνια δίνοντας της ευκαιρίες αλλά κουράστηκε και την έδωσε κι αυτός :):)
 
Μόνο σε ενισχυμένα φυσίγγια δεν κάνει εμπλοκές.παντως παρά πολύ μαυρίλα στο πιστόνι κ γύρω από την αποθήκη εξωτερικα.κ αν μείνη ακαθάριστη κολλάνε τα παντα.αυτό βέβαια το έχουν κ αλλά αμερικάνικα όπλα,πολύ πιο ακριβά από την μοσμπεργκ.πχ οι παλιές ρεμινγκτον,από ότι μου έχουν πει κάτοχοι τους..
 
Η δική μου 9200 είναι με κάννη 61 cm. Ήταν το πρώτο όπλο που αγόρασα, και για 9 χρόνια τη χρησιμοποιούσα χειμώνα - καλοκαίρι (κυνήγι & σκοπευτήριο), έχω ρίξει άπειρες πούλες, κυρίως skeet (τα πρώτα χρόνια δεν είχαμε sporting), ρίχνει άνετα και τα 24 gr.
Εμπλοκές ελάχιστες (ανάξιες λόγου μπρος στις χιλιάδες φυσίγγια που έχει ρίξει) με κάλυκες με πολύ χαμηλό μέταλλο 8 χιλ. ασχέτως βάρους γόμωσης. Φυσίγγια με πάφυλα από 12 χιλ. και πάνω δεν μου παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα εμπλοκών.
Είναι αλήθεια ότι θέλει τακτικό καθάρισμα (όπως όλα σχεδόν τα όπλα αερίων). Το βιβλιαράκι έλεγε να καθαρίζεται κάθε 200 φυσίγγια, για να μην έχει εμπλοκές. Εγώ συνήθως την καθάριζα πιο νωρίς, στα 150 το πολύ.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι, έστω και 2-3 φυσίγγια να ρίξω, αν δεν την καθαρίσω σύντομα, μετά από 2-3 μέρες η αποθήκη καλύπτεται από μια "καφέ σκόνη" σκουριάς, κυρίως το τμήμα που "λούζεται" από τα αέρια. Αυτό είναι κι ένας από τους λόγους που την έχω παροπλισμένη τα τελευταία 8-9 χρόνια (... εντάξει είμαι και "δικαννάκιας" - τι να κάνουμε, το δίκαννο έχει άλλη χάρη!). Παρόλα αυτά, κάθε χρόνο 2-3 φορές την παίρνω στο κυνήγι, και 2-3 φορές στο σκοπευτήριο.
 
Κύριε Στέλιο ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:εμενα πιάνει παρά πολύ καπνα κ πιστεύω ότι αυτό ειναι αιτία εμπλοκών.γιατι"πνίγει"όλα τα κινούμενα μέρη κ δεν δουλεύουν σωστά.μετα από κάποιες τουφεκιες όταν τραβάω το κλείστρο αυτό ζορίζει για αυτό ακριβώς το λόγο.εσας συμβενει το ίδιο;έχετε αλλάξει ποτέ κάποιο ανταλλακτικό;
 
Επίσης θα ήθελα να ρωτησω,το ελατήριο το οποίο κουνάει την γλώσσα πάνω κάτω,Όπως το κοιτάτε από την αριστερή μεριά πατάει κατευθείαν πάνω σε μια πλαστική στρογγυλή τρυπούλα;η παρεμβαλετε κάτι ενδιάμεσα;ευχαριστώ θερμά κ ζητώ συγνώμη αν σας κουραςα
 
Κύριε Στέλιο ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:εμενα πιάνει παρά πολύ καπνα κ πιστεύω ότι αυτό ειναι αιτία εμπλοκών.γιατι"πνίγει"όλα τα κινούμενα μέρη κ δεν δουλεύουν σωστά.μετα από κάποιες τουφεκιες όταν τραβάω το κλείστρο αυτό ζορίζει για αυτό ακριβώς το λόγο.εσας συμβενει το ίδιο;έχετε αλλάξει ποτέ κάποιο ανταλλακτικό;
Κοίτα να δεις, κάπνα πιάνει αλλά ποτέ δεν είχα τόσο έντονο πρόβλημα όσο το περιγράφεις. Εξαρτάται και τι φυσίγγια ρίχνεις, δεν είναι όλα ίδια ούτε σε αυτό το θέμα (της κάπνας - βρωμιάς). Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ κυρίως σκοπευτικά 24 και 28 γρ. Αυτά οπωσδήποτε έχουν πολύ πιο καθαρή καύση και αφήνουν λιγότερη κάπνα. Έριχνα όμως, κυρίως παλιότερα, και αρκετά "κυνηγετικά" (τσιχλοφύσεκα) 32-34 γραμ. τόσο του εμπορίου, όσο και δικά μου γεμισμένα με Α1 και με ΜΒ32.
Απ' όσο θυμάμαι, αυτό που έγραφε στο manual για τα 200 φυσίγγια είχα παρατηρήσει ότι ισχύει. Κάπου εκεί άρχιζε να παρουσιάζει δυσλειτουργίες, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, φρόντιζα να την καθαρίζω νωρίτερα.
Από ανταλλακτικά όχι, δεν έχω αλλάξει τίποτα, μόνο λαστιχάκι 3-4 φορές (προληπτικά).
Κάτι άλλο που σκέφτομαι: Μήπως αφήνεις λάδια πάνω στα τμήματα του μηχανισμού αερίων (στην αποθήκη, στο πιστόνι και στο ποτηράκι); Δεν πρέπει να μένουν λάδια σ' αυτά τα σημεία γιατί με την κάπνα δημιουργούν μια μάζα βρωμιάς που όλο και αυξάνει με κάθε νέα βολή, και λογικό είναι να δυσκολεύει τη λειτουργία του μηχανισμού. Εγώ τα καθαρίζω, τα λαδώνω και μετά τα σκουπίζω. Μόνο στις ράγες του "σιδηρόδρομου" αφήνω λίγο λαδάκι.
 
Σε ευχαριστώ πολύ κύριε Στέλιο.αφου μου λέτε ότι δεν έχετε θέμα με εμπλοκές τότε πολύ φοβαμε ότι στην προσπάθεια μου να καθαρίσω το ελατήριο της γλώσσας που είχε πιάσει βρωμιά έχασα κάποιο εξάρτημα.οταν ήταν καινούργιο δεν είχα προβλημα.ειναι αγορασμένη το 2000
 
Επίσης θα ήθελα να ρωτησω,το ελατήριο το οποίο κουνάει την γλώσσα πάνω κάτω,Όπως το κοιτάτε από την αριστερή μεριά πατάει κατευθείαν πάνω σε μια πλαστική στρογγυλή τρυπούλα;η παρεμβαλετε κάτι ενδιάμεσα;ευχαριστώ θερμά κ ζητώ συγνώμη αν σας κουραςα
Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει ακριβώς την ερώτηση. Βάζω μια φωτογραφία, αν εννοείς αυτό το ελατήριο, υπάρχει μια μικρή μεταλλική ροδελίτσα που πατάει στα "σκαλοπατάκια" που κάνει σε αυτό το σημείο το πλαστικό σώμα της σκανδαλοθήκης, εκεί ακριβώς που έχω βάλει τη μύτη της οδοντογλυφίδας. Η ροδελίτσα είναι πολύ μικρή και είναι πολύ εύκολο να χαθεί χωρίς να το καταλάβεις, αν βγάλεις το ελατήριο.
20150603_171854 (2).jpg
 
Last edited:
Κύριε Στέλιο σε ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ!έμενα λειπη αυτή η ροδελιτσα!τώρα εξηγουντε η παράξενες εμπλοκές.κ η μη ευθυγράμμιση του φυσιγγίου με την θαλάμη.Αυριο θα πάρω τον κυργια για ανταλλακτικό,η αλλιώς θα το πατενταρω.ευχομε να είσαι πάντοτθαύματα.ΥΓαπό τουφεκιες φαρμάκι κ το 3αρι τσοκ κάνει θαύματα.
 
Έχετε δίκιο που λέτε ότι στα κατάλοιπα που αφήνει το κάθε φυσίγγι παίζει ρόλο η ποιότητα του.αυτο το έχω προσέξει στο πλαγιοκαννο μου.οτσν ρίχνω κάποιο φτηνό τσιχλοφυσιγγο οι Κάννες γίνονται χαλιά(μέχρι κ άκαυτη μπαρούτι υπάρχει)ενώ σε ένα πιο ποιοτικό φυσίγγι οι Κάννες ειναι ιδιαίτερα καθαρές.ΥΓ βρήκα μια μεταλλική ροδελιτσα στα εργαλεία μου κ την έβαλα(ταίριαζε γάντι)ελπίζω να μην έχω θέμα..
 
Last edited:
Πλάκα θα έχει καραμπίνα 36αρα η χραπα-χρουπα..και μηδέν λάκτισμα..το πρόβλημα έχει να κάνει με την απόσταση βολής..αν και με το φουλ(μονοκαννο)εδώ δει τρελα πράγματα..και να μην ξεχνάμε κ την άριστη σκοπευση που απαιτείται..
 
Ως προς το φυσίγγια να πω ότι πιο παλιά που κυνηγούσα συστηματικά με 36αρι τις καλύτερες μου τουφεκιες τις έκανα με federal magnum 7 1/2 ποτέ δεν θυμαμε ζωντανό θήραμα..μπορώ να πω ότι το είχα βρει ανώτερο του ρεμινγκτον.το μειονέκτημα σαφώς η υψηλή τιμή του..
 
Κ.Σαραντο το fiocchi το είχα ξεχάσει..πολύ καλό φυσιγγι και αυτο..σε χακί κάλυκα και ζωγραφιά μια πάπια..τουλάχιστον έτσι ηταν τοτε που το έριχνα..
 


Και μια με κινητό ουραίο την έχει ο πατέρας μου στο χωρίο έτσι για να την έχει δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ (μόνο ένα Πάσχα)
Α! έχει και μια μπούρδα μεταβλητό τσόκ.......smashfrak.

Ξέρω θέλει πολύ μαγκιά να βγάζεις τόσο άθλιες φωτογραφίες.
 
Μοσσμπεργκ 500 σε 36αρι,νεροκοτας,αλλα και οποιο παπι πεσει κοντα ατυχησε.
Καλησπερα Σαραντο. Ή 36άρα mossy που έχεις έχει διαστάσεις αναλογικές με το διαμέτρημα ή έχει βάσει από 12άρα; Σε ρωτάω γιατί καιρό τώρα σκέφτομαι για αγορα mossberg σε διαμέτρημα 20 (μεταχειρισμένο) μιας και δεν βρίσκω remi wingmaster 20άρα.
 
Καλησπερα Σαραντο. Ή 36άρα mossy που έχεις έχει διαστάσεις αναλογικές με το διαμέτρημα ή έχει βάσει από 12άρα; Σε ρωτάω γιατί καιρό τώρα σκέφτομαι για αγορα mossberg σε διαμέτρημα 20 (μεταχειρισμένο) μιας και δεν βρίσκω remi wingmaster 20άρα.
Πιστευω αξιζει να περιμενεις την win οποτε κατσει.
 
Back
Top