Maxus vs a 400 xtreme plus.

Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Μετά από διάστημα αποχής σκέφτομαι να επανέλθω αγοράζοντας καραμπίνα. Κύρια χρήση θα είναι κυνήγι πάπιας,τσίχλας σε καρτέρι και σκοπευτήριο για sporting.
Έχω επωμισει και τα δύο όπλα για την ακρίβεια την παλιότερη xtreme και μου έρχονται εξίσου.
Το θέμα είναι ότι ενώ η xtreme plus φαινομαινικα είναι πιο στιβαρό όπλο είναι και αρκετά ακριβότερο . Σαν μπιχλιμπιδια η κύρια διαφορά τους είναι το cut off της browning και το kick off της Beretta. Για το παλιότερο μοντέλο της xtreme είχα διαβάσει κάποια αρνητικά σχετικά με την ντουφέκια ότι είναι στενή και κάποια κολλήματα. Όχι ότι δεν έχουν αναφερθεί για την Maxus. Επίσης η beretta έχει αρκετά υπερυψωμένη Ρήγα. Δεν ξέρω αν αυτό πρέπει να βαρύνει στην αποφαση
Όλες οι απόψεις σεβαστές παιδες.
Ευχαριστώ.
Ανδρέας
 
Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Μετά από διάστημα αποχής σκέφτομαι να επανέλθω αγοράζοντας καραμπίνα. Κύρια χρήση θα είναι κυνήγι πάπιας,τσίχλας σε καρτέρι και σκοπευτήριο για sporting.
Έχω επωμισει και τα δύο όπλα για την ακρίβεια την παλιότερη xtreme και μου έρχονται εξίσου.
Το θέμα είναι ότι ενώ η xtreme plus φαινομαινικα είναι πιο στιβαρό όπλο είναι και αρκετά ακριβότερο . Σαν μπιχλιμπιδια η κύρια διαφορά τους είναι το cut off της browning και το kick off της Beretta. Για το παλιότερο μοντέλο της xtreme είχα διαβάσει κάποια αρνητικά σχετικά με την ντουφέκια ότι είναι στενή και κάποια κολλήματα. Όχι ότι δεν έχουν αναφερθεί για την Maxus. Επίσης η beretta έχει αρκετά υπερυψωμένη Ρήγα. Δεν ξέρω αν αυτό πρέπει να βαρύνει στην αποφαση
Όλες οι απόψεις σεβαστές παιδες.
Ευχαριστώ.
Ανδρέας
Καλησπέρα Ανδρέα και καλωσήρθες στην παρέα μας και στην κυνηγετική δραστηριότητα. Σίγουρα οι συνάδελφοι με εμπειρία στα όπλα αυτά θα σε διαφωτίσουν. Μέχρι τότε πέρνα από τη σχετική ενότητα (https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-491) να μας πεις περισσότερα πράγματα για σένα και να σε γνωρίσουμε.
 
Αυτή είναι μια δύσκολη απόφαση γιατί πρόκειται για 2 καλά όπλα. Πιο καρτεροτουφεκο σαφώς η a400 πιο βαριά με υπερυψωμένη ριγα πολύ μακρύ κώνο, γενικά είναι όπλο που προορίζεται για βαριές γομώσεις. Από ανακρουση δεν ξέρω να σου πω αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι η maxus παρότι ελαφριά έχει πολύ χαμηλή ανακρουση, έχει ένα πολύ απλό σύστημα αερίων, αλλά επωμισε τα και τα 2 γιατί έχουν τελείως διαφορετικά Κοντάκια, με μικρότερο γενικά κοντακι της maxus. Το μόνο πράγμα που δε μου άρεσε στη maxus ήταν αυτό και λίγο η βαριά σκανδάλη. Τώρα αν πήγαινα πιο πολύ για τσίχλες θα προτιμούσα maxus γιατί αν κάνεις και κάνα περπατητο είναι πολύ μανιτζεβελη λόγω βάρους και λεπτό όπλο γενικά. Βολεύει περισσότερο νομίζω. Για την a400 μπορεί να μιλήσει καλύτερα κάποιος που έχει το όπλο εγώ μόνο την έχω δεί δεν έχω ρίξει ποτέ με τέτοια. Τη maxus την ξέρω. Τέλος η maxus έχει το πολύ ωραίο σύστημα speed load που σε συνδυασμό με την ευκολία που μπαινοβγαίνουν τα φυσίγγια είναι ένα επιπλέον ατου της.
 
Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Μετά από διάστημα αποχής σκέφτομαι να επανέλθω αγοράζοντας καραμπίνα. Κύρια χρήση θα είναι κυνήγι πάπιας,τσίχλας σε καρτέρι και σκοπευτήριο για sporting.
Έχω επωμισει και τα δύο όπλα για την ακρίβεια την παλιότερη xtreme και μου έρχονται εξίσου.
Το θέμα είναι ότι ενώ η xtreme plus φαινομαινικα είναι πιο στιβαρό όπλο είναι και αρκετά ακριβότερο . Σαν μπιχλιμπιδια η κύρια διαφορά τους είναι το cut off της browning και το kick off της Beretta. Για το παλιότερο μοντέλο της xtreme είχα διαβάσει κάποια αρνητικά σχετικά με την ντουφέκια ότι είναι στενή και κάποια κολλήματα. Όχι ότι δεν έχουν αναφερθεί για την Maxus. Επίσης η beretta έχει αρκετά υπερυψωμένη Ρήγα. Δεν ξέρω αν αυτό πρέπει να βαρύνει στην αποφαση
Όλες οι απόψεις σεβαστές παιδες.
Ευχαριστώ.
Ανδρέας
Όταν με το καλό μπορέσεις θα πας να τα επωμισεις .για μένα a400 γιατί πηγαίνεις και για παπιά πολύ πιο ποιοτικό όπλο.
 
Με τα χαράς να πάμε να ρίξουμε μια πουλά. Σε σχέση με τη browning πως θα τη συγκρινες?
για μαξους πλαστικη πηγαινα κι εγω αλλα με το παιδικο κοντακι που εχει προτιμησα την μπερετα. πιο all around οπλο η brow απο θεμα βαρους αλλα βαρυτερη σκανδαλη και θα χρειαστεις σιγουρα αφτερ μαρκετ τσοκακια. αν την επιλέξεις παρτην ξυλινη
 
για μαξους πλαστικη πηγαινα κι εγω αλλα με το παιδικο κοντακι που εχει προτιμησα την μπερετα. πιο all around οπλο η brow απο θεμα βαρους αλλα βαρυτερη σκανδαλη και θα χρειαστεις σιγουρα αφτερ μαρκετ τσοκακια. αν την επιλέξεις παρτην ξυλινη
Ευχαριστώ Σπύρο. Να σου πω δεν την έχω ρίξει αλλά επωμισει και σε ξύλινο και σε πλαστικό. Δεν μου έδωσε την εντύπωση του παιδικού το κοντάκι ίσως η πάπια καπως λεπτοτερη από το επιθυμητό. Παλιότερα νομίζω είχε θέματα σε αυτό το σημείο με κουνήματα. Θα επερνα την πλαστική καθαρά από θέση πίεσης σε συνθήκες αντίξοες όπως ο βάλτος. Πάντως η xtreme μου έδωσε σαφώς την εικόνα πιο στιβαρού όπλου αλλά λογικά είναι θέμα βάρους .
 
Μαξους δαγκωτο και από εμένα. Θα σε βολεύει και σε περπατητα κυνήγια και σε καρτερατα. Για παπιά και βαριές γομωσεις που την θέλεις είναι το ψωμί της
Ναι βέβαια η αντίφαση εδώ είναι ότι την θέλω και για σκοπευτήριο που συνήθως ρίχνουμε 24-28γρ φυσίγγια. Λέω να τολμήσω την 76 άρα καννη
 
Ναι βέβαια η αντίφαση εδώ είναι ότι την θέλω και για σκοπευτήριο που συνήθως ρίχνουμε 24-28γρ φυσίγγια. Λέω να τολμήσω την 76 άρα καννη

Εγώ την έχω σε 71 cm. Δοκίμασε την πριν την πάρεις. Για κυνήγι πάντως μου φαίνεται πολύ μακριά η 76αρα.
 
Όπως είπα και πιο πάνω σκέφτομαι να βάλω την 76 άρα καννη . Μέχρι τώρα σε πόζε είχα μεχρι 76. Πάντα πίστευα ότι σκοπευτικά υπερτερεί η μακρύτερη κάννη αν και σε καραμπίνα θα βγει αρκετά μεγαλύτερη και για αυτό το σκέφτομαι.
 
Νομίζω ότι μια καραμπίνα με 76 αρα κάνη είναι πολύ μακριά. Σε άλλους αρέσει. Εμένα προσωπικά όχι. Προτιμώ 71 για καρτέρι και μη σου πω 66 για όλα τα κυνηγια. Υπάρχει μια μόδα και μανία με τα μακρυκαννα όπλα, αλλά η επιλογή πρέπει να γίνεται με τις ανάγκες και φυσικά ακόμα και με το ύψος του χρήστη. Είχα κάποτε επωμισει μια καραμπίνα 76 αρα και μου φάνηκε...μαγκούρα.
 
Νομίζω ότι μια καραμπίνα με 76 αρα κάνη είναι πολύ μακριά. Σε άλλους αρέσει. Εμένα προσωπικά όχι. Προτιμώ 71 για καρτέρι και μη σου πω 66 για όλα τα κυνηγια. Υπάρχει μια μόδα και μανία με τα μακρυκαννα όπλα, αλλά η επιλογή πρέπει να γίνεται με τις ανάγκες και φυσικά ακόμα και με το ύψος του χρήστη. Είχα κάποτε επωμισει μια καραμπίνα 76 αρα και μου φάνηκε...μαγκούρα.
Ισχύει ότι είναι μακριά η 76. Και η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα δεν την προτιμούν πολλοί. Θα την επαιρνα μόνο και μόνο για καρτέρι και σκοπευτήριο που όντως ευνοεί. Αν την ήθελα και για περπατητο πιστεύω ότι θα ήταν υπερβολή. Πάλι όμως το σκέφτομαι.
 
Back
Top