Maxus 2 vs Benelli Be diamond

Σε παρουσίαση της rafaello με power bore κάννη που είχε κάνει στο hunter passion ο Λεωνίδας ο Μητσιάλης αν δεν κάνω λάθος είχε γράψει ότι είχε όντως καλύτερες κατανομές, δεν το έχω πρόχειρο να το τσεκάρω αυτή την στιγμή
Η diamond ήταν αν θυμάμαι καλά η πρώτη benelli με κάννη powerbore και σε τεστ ενός χρόνου που είχαν την κάννη εδώ στην Ελλάδα για να την τεσταρουν πριν βγει σε παραγωγή λέγανε τότε οι δημοσιογράφοι ότι βγάζει από τις καλύτερες τουφεκιές καθώς και ότι δεν γρατζουνιεται ούτε σκουριάζει ούτε καθάρισμα χρειάζεται εξωτερικά. Οπότε αν ισχύουν έστω και τα μισά από αυτά τότε θα είναι super το όπλο.
 
Η diamond ήταν αν θυμάμαι καλά η πρώτη benelli με κάννη powerbore και σε τεστ ενός χρόνου που είχαν την κάννη εδώ στην Ελλάδα για να την τεσταρουν πριν βγει σε παραγωγή λέγανε τότε οι δημοσιογράφοι ότι βγάζει από τις καλύτερες τουφεκιές καθώς και ότι δεν γρατζουνιεται ούτε σκουριάζει ούτε καθάρισμα χρειάζεται εξωτερικά. Οπότε αν ισχύουν έστω και τα μισά από αυτά τότε θα είναι super το όπλο.
Αυτή θυμάμαι είχε στην δοκιμή και πιό πριν είχαν δοκιμάσει και την απλή με μαύρη βάση
raffaellopowerbore1-800x800.jpg
 
Μια χαρά όπλα . Τα ξέρω και τα 2. Καμία σχέση με την Diamond. Το μόνο κοινό ότι γράφουν πάνω Benelli.
Πάντως εμένα το μεγαλύτερο μου άγχος αν έπαιρνα ένα όπλο αξίας πάνω από 1000-1500 ευρώ θα ήταν μην πέσω και το χτυπήσω και το καταστρέψω όχι αν πάθει βλάβη. Γιατί δεν μιλάμε για λίγα χρήματα. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που είμαι μεγάλος φαν των Baikal. Τα παίρνεις παφθηνα και δεν σε νοιάζει τίποτα ακόμη και αν το καταστρέψεις. Και μια χαρά κάνεις την δουλειά σου και με αυτά . Βέβαια τα ωραία ακριβά όπλα είναι έρωτας αλλά όχι για μένα που στο κυνήγι δεν τα προσέχω και ιδιαίτερα παρά μόνο στο καθάρισμα στο σπίτι.
 
Μια χαρά όπλα . Τα ξέρω και τα 2. Καμία σχέση με την Diamond. Το μόνο κοινό ότι γράφουν πάνω Benelli.
Μια χαρά όπλα . Τα ξέρω και τα 2. Καμία σχέση με την Diamond. Το μόνο κοινό ότι γράφουν πάνω Benelli.
Πίστεψε με δεν είναι όπως νομίζεις ότι είναι! Σου ανέφερα ότι έχω ενα οπλο ακριβότερο από την diamond και σου λέω ότι σε μέταλλα είναι ακριβός το ίδιο όπλο με διαφορικά σκαλίσματα και ξύλα, ούτε έχει διαφορετικά μέταλλα στην κάνη ούτε εσωτερικά καλύτερη διαμορφωμένη κάνη ούτε διαφορετικά τσοκ. Και είναι ένα όπλο που έχει 1000€ ακριβότερα από την diamond σαν αντιστοιχία τιμής με της σημερινές συλλεκτικές. Η Ιταλοί είναι μανούλες στο μάρκετιγκ νομίζεις ότι έχεις πάρει κάτι το διαφορετικό αλλά τελικά ανακαλύπτεις ότι έχεις πάρει το ίδιο με διαφορετική Περιτύλιξή
 
Αυτή θυμάμαι είχε στην δοκιμή και πιό πριν είχαν δοκιμάσει και την απλή με μαύρη βάση
View attachment 43185
Ναι δίκιο πρέπει να έχεις. Η Diamond ομως ήταν η πρώτη παραγωγής που βγήκε με powerbore και BE.ST. Οι άλλες ήταν απλά για δοκιμή. Δεν είχαν βγει παραγωγή μιας και ακόμη και τώρα μόνο 3 είναι τα μοντέλα με Be.st κάννη. Η καινούρια black eagle η diamond και η 500 που είναι επετειακή ή συλλεκτική η κάτι τέτοιονμε περιορισμένο αριθμό.
 
Οι αντιπρόσωποι εδώ μπορεί να βρουν και να πουν ότι θέλουν. Σε επικοινωνία όμως με την μαμά εταιρεία στην Ιταλία την άκρη θα την βρεις απλά θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο με μεγάλη αναμονή. Τα ψιλά γράμματα υπάρχουν εξίσου και στα όπλα με μικρή εγγύηση δεν διαφέρει σε κάτι αυτό σε σχέση με τα υπόλοιπα πιο φτηνά οπλα. Αυτό που λέει η εγγύηση ότι σου καλύβει συμπεριλαμβανομένου και των ψιλών γραμμάτων θα σου το καλύψουν. Μέχρι εκεί όμως όπως συμβαίνει σε κάθε προϊόν. Οπότε τα ζυγίζεις και επιλέγεις. Εγώ πάντως την εγγύηση δεν την βλέπω σαν δωρεάν επισκευή σε περίπτωση που πάθει κάτι. Το βλέπω σαν πιστοποίηση ότι το όπλο είναι καλά κατασκευασμένο με καλά υλικά και αξιόπιστο μηχανισμό και ελεγμένο πριν το παραλάβω. Και για αυτό λέω ότι όταν ένας κατασκευαστής δίνει τόσο μεγάλη εγγύηση δείχνει ότι πιστεύει στο προϊόν του και ασφαλώς το εκμεταλλεύεται και ανάλογα στο marketing και στην τιμή. Είναι και το r&d που πληρώνεις και η benelli είναι από τις μονές εταιρείες που έχει βγάλει και κάτι καινοτόμο και πειραματίζεται όπως το BE.ST το poze της την vinci κλπ. Οι άλλες εταιρείες απλά ανακυκλώνουν ότι έχουν η αντιγράφουν πλέον την αδράνεια της Benelli.
Έχεις μιλήσει πολλές φορές με την μαμά εταιρεία και το έχεις λύσει γιατί εμένα φίλος μου που είχε πρόβλημα με την rafaello evo τον παρέπεμψαν στον αντιπρόσωπο και ποτέ άκρη δεν βρήκε και έχει ακόμη ένα όπλο ξεφλουδισμένω και φουσκωμένο σε μερικά σημεία και όσο για την εγγύηση δεν μου λέει τίποτα ποσά όπλα σου βγάζουν ζημιά στα 10 χρόνια κυνηγετικά από τα επώνυμα ελάχιστα ειδικά τα Benelli δεν βγάζουν σε μηχανισμό. Τα υπόλοιπα ο χρόνος θα δείξει γιατί από τέτοιες βαφές και ιταλικές καινοτομίες της έχουμε πληρώσει αδρά μέχρι τώρα και δεν απέδιδαν αυτά που υπόσχονταν δεν είναι η πρώτη με σούπερ ντουπερ βαφές και λοιπά.
 
Δεν καθορίζεται η τελική τιμή ενός προϊόντος μόνο από το στενός εννοουμενο κόστος παραγωγής. Είναι ένα κομμάτι της εξίσωσης. Στο Be diamond πχ Πληρώνεις την καλύτερη λειτουργία και τα υλικά που και αυτά είναι μέρος του κόστους για ένα όπλο φτιαγμένο στην Ιταλία και όχι Τουρκία όπως πχ η Breda. Με quality control Ιταλίας της μεγαλύτερης όπλο βιομηχανίας. Πληρώνεις την εγγύηση 10 ετών για το συγκεκριμένο όπλο όπως και 25 χρονια για την κάννη και σαφώς πληρώνεις για το R&D της εταιρείας που προφανώς θα στο περάσει στη τιμή για ένα όπλο λειτουργικά και αισθητικά άψογο με ανώτερα υλικα. Αυτά πληρώνεις κυρίως. Δεν πληρώνεις μονο τον μετρικό τόνο σίδερο και το κόψιμο στον τορνο.
Ακριβώς όπως τα λες ,απλά άλλος θεωρεί τα 1600 1700 1800 € για αυτά που αναφέρεις πολλά τα χρήματα και άλλος φυσιολογικά . Εγώ προσωπικά όλα αυτά που αναφέρεις θεωρώ ότι σαφέστατα και θα πληρωθούν αλλά τα χρήματα που τα κοστολογούν οι εταιρείες είναι αστεία και πιστεύω ότι υπάρχει σε μεγάλο βαθμό αισχροκέρδεια .
 
πιστεύω ότι υπάρχει σε μεγάλο βαθμό αισχροκέρδεια .
Με το "αισχοκέρδεια" μάλλον εννοείς προσφορά και ζήτηση.
Αφού πουλάς με αυξημένες τιμές και μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους γιατί να τις μειώσεις ;;;;
Αν είχαμε μαγαζί εμείς θα το κάναμε ;;;

Δεν σου βάζει κανένας το πιστόλι στον κρόταφο να αγοράσεις οτιδήποτε.
Αισχροκέρδεια υπάρχει όταν δεν έχεις επιλογές και ο άλλος το εκμεταλλεύεται.
 
Η diamond ήταν αν θυμάμαι καλά η πρώτη benelli με κάννη powerbore και σε τεστ ενός χρόνου που είχαν την κάννη εδώ στην Ελλάδα για να την τεσταρουν πριν βγει σε παραγωγή λέγανε τότε οι δημοσιογράφοι ότι βγάζει από τις καλύτερες τουφεκιές καθώς και ότι δεν γρατζουνιεται ούτε σκουριάζει ούτε καθάρισμα χρειάζεται εξωτερικά. Οπότε αν ισχύουν έστω και τα μισά από αυτά τότε θα είναι super το όπλο.

Ακριβώς όπως τα λες ,απλά άλλος θεωρεί τα 1600 1700 1800 € για αυτά που αναφέρεις πολλά τα χρήματα και άλλος φυσιολογικά . Εγώ προσωπικά όλα αυτά που αναφέρεις θεωρώ ότι σαφέστατα και θα πληρωθούν αλλά τα χρήματα που τα κοστολογούν οι εταιρείες είναι αστεία και πιστεύω ότι υπάρχει σε μεγάλο βαθμό αισχροκέρδεια .
αισχροκέρδεια υπάρχει στα μήλα και τα μανταρίνια όχι στα όπλα. Αν δεν σου αρέσει ένα καθόλα ανώτερο προϊόν και θεωρείς ότι δεν σου κάνει γιατί πχ και τα δύο σκοτώνουν παίρνεις το φτηνό και γουστάρεις.
 
Πώς να δώσεις 1600 σε μεταχειρισμένο ,μη λέμε χαζά....μόνο από γνωστό κ αξιόπιστο γνωστό‼️
Φίλε μου ναι είναι πολλά ναι να είναι από άγνωστο αλλά επειδή και εγώ έχω αγοράσει μεταχειρισμένο όπλο αλλά μόνο μπενελι ο λόγος επειδή δεν παθαίνει τίποτα το μόνο που έκανα για να είμαι σίγουρος της άλλαξα όλα τα ελατήρια και το όπλο φυσάει . Τώρα άλλο το 1600και άλλο το 2200.
 
Οτιδήποτε εμπορεύεται στη ελεύθερη αγορά που ζούμε πηγαίνει με το ότι κρίνει ο κάθε ένας ότι αξίζει εννοώ κατασκευαστής μετέπειτα παίζεις αγορά και ζήτηση.Αυτο που είναι περίεργο σε κάποια όπλα εταιριών είναι ότι ενώ δε έχουν κάποιο συλλεκτικό ενδιαφέρον η μοναδικότητα πωλούνται στην εμφάνιση τους ας πούμε 1500 και μετά από 10χρονια πωλούνται 2000 ενώ έχουν βγει και άλλα μοντέλα νεότερα οι συνχρονα πως γίνεται αυτό δεν ξέρω .Θας σας πω παράδειγμα τέλη του 2007 αν θυμάμαι καλά πήρα την ςς από καλκατζακο 1930 και τώρα έχει 2350 πως γίνεται αυτό θα μας το εξηγήσει κανείς ποιητής ή μήπως μπήκε ο καλκατζακος μέσα όταν μου τη πούλησε .Άρα λοιπόν βγάζοντας του μεσάζοντες η καραμπίνα δε πρέπει να κάνει ούτε 1200 και τώρα έχει 2350 πληρώνεις ή δε πληρώνεις αέρα.
 
Οτιδήποτε εμπορεύεται στη ελεύθερη αγορά που ζούμε πηγαίνει με το ότι κρίνει ο κάθε ένας ότι αξίζει εννοώ κατασκευαστής μετέπειτα παίζεις αγορά και ζήτηση.Αυτο που είναι περίεργο σε κάποια όπλα εταιριών είναι ότι ενώ δε έχουν κάποιο συλλεκτικό ενδιαφέρον η μοναδικότητα πωλούνται στην εμφάνιση τους ας πούμε 1500 και μετά από 10χρονια πωλούνται 2000 ενώ έχουν βγει και άλλα μοντέλα νεότερα οι συνχρονα πως γίνεται αυτό δεν ξέρω .Θας σας πω παράδειγμα τέλη του 2007 αν θυμάμαι καλά πήρα την ςς από καλκατζακο 1930 και τώρα έχει 2350 πως γίνεται αυτό θα μας το εξηγήσει κανείς ποιητής ή μήπως μπήκε ο καλκατζακος μέσα όταν μου τη πούλησε .Άρα λοιπόν βγάζοντας του μεσάζοντες η καραμπίνα δε πρέπει να κάνει ούτε 1200 και τώρα έχει 2350 πληρώνεις ή δε πληρώνεις αέρα.
Αυτό είναι όντως παράδοξο αν μιλάμε για το ίδιο όπλο. Νομίζω ότι η ss βγήκε σε 3 φουρνιές με κάτι μικροαλλαγές. Η καινούρια πάντως ξεκινάει 2300 ακατεβατα. Πως σου φάνηκε σαν όπλο γενικά η ss ?
 
Οτιδήποτε εμπορεύεται στη ελεύθερη αγορά που ζούμε πηγαίνει με το ότι κρίνει ο κάθε ένας ότι αξίζει εννοώ κατασκευαστής μετέπειτα παίζεις αγορά και ζήτηση.Αυτο που είναι περίεργο σε κάποια όπλα εταιριών είναι ότι ενώ δε έχουν κάποιο συλλεκτικό ενδιαφέρον η μοναδικότητα πωλούνται στην εμφάνιση τους ας πούμε 1500 και μετά από 10χρονια πωλούνται 2000 ενώ έχουν βγει και άλλα μοντέλα νεότερα οι συνχρονα πως γίνεται αυτό δεν ξέρω .Θας σας πω παράδειγμα τέλη του 2007 αν θυμάμαι καλά πήρα την ςς από καλκατζακο 1930 και τώρα έχει 2350 πως γίνεται αυτό θα μας το εξηγήσει κανείς ποιητής ή μήπως μπήκε ο καλκατζακος μέσα όταν μου τη πούλησε .Άρα λοιπόν βγάζοντας του μεσάζοντες η καραμπίνα δε πρέπει να κάνει ούτε 1200 και τώρα έχει 2350 πληρώνεις ή δε πληρώνεις αέρα.
Ονομάζεται πληθωρισμός και είναι πολύ-πολύ μεγαλύτερος από αυτόν που επίσημα ανακοινώνουν.
Ευρώ, δολάρια και άλλα τέτοια κωλόχαρτα χρόνο με το χρόνο ξεφτιλίζονται και πηγαίνουν ολοταχώς στο μηδέν.
 
Αυτό είναι όντως παράδοξο αν μιλάμε για το ίδιο όπλο. Νομίζω ότι η ss βγήκε σε 3 φουρνιές με κάτι μικροαλλαγές. Η καινούρια πάντως ξεκινάει 2300 ακατεβατα. Πως σου φάνηκε σαν όπλο γενικά η ss ?
Πολύ καλό μικρομαλακιες ελατωματακια όπως πέλμα φθείρεται γρήγορα και το καπάκι κλασικό ελατωμα μπενελι αρχίζει να ψιλοασπριζει με τον καιρό .Δυνατό ντουφέκι αν το υποστηρίζεις σκοπευτικά αφήνει πολλούς με ανοιχτό το στόμα καλύτερο του τσοκ το 4* και διαλέγει τάπες επειδή έκανα ιδιογομωση στο γράφω το τελευταίο με καλύτερη για το συγκεκριμένο Καλδάρα,spark, piston skeet,diamadi.Με φυσίγγι σωστό άνετα κυνηγάς με το 4* έως και 40μετρα
 
Πολύ καλό μικρομαλακιες ελατωματακια όπως πέλμα φθείρεται γρήγορα και το καπάκι κλασικό ελατωμα μπενελι αρχίζει να ψιλοασπριζει με τον καιρό .Δυνατό ντουφέκι αν το υποστηρίζεις σκοπευτικά αφήνει πολλούς με ανοιχτό το στόμα καλύτερο του τσοκ το 4* και διαλέγει τάπες επειδή έκανα ιδιογομωση στο γράφω το τελευταίο με καλύτερη για το συγκεκριμένο Καλδάρα,spark, piston skeet,diamadi.Με φυσίγγι σωστό άνετα κυνηγάς με το 4* έως και 40μετρα
Γενικά ακούγεται πολύ καλό το όπλο. Δεν το έχω ρίξει αλλά σκεφτόμουν την καινούργια ss. Αλλά αυτή όντως τη θεωρώ υπερτιμημένη σε σχέση με τη diamond. Έχει porting και carbon look και δε σου βάζει την BEST κάννη όποτε άκυρο. Από μένα είναι όχι που λέει και η άλλη
 
αισχροκέρδεια υπάρχει στα μήλα και τα μανταρίνια όχι στα όπλα. Αν δεν σου αρέσει ένα καθόλα ανώτερο προϊόν και θεωρείς ότι δεν σου κάνει γιατί πχ και τα δύο σκοτώνουν παίρνεις το φτηνό και γουστάρε
Αισχροκέρδεια ήταν μια λέξη βρε παιδιά οκ δεν το εννοούσα με την ακριβή έννοια της λέξης . Εγώ δεν έγραψα πουθενά τι θα αγοράσει ο καθένας μας φίλε μου ότι γουστάρει θα πάρει και είναι δικαίωμα του που θα δώσει τα χρήματα του και πόσα θα δώσει ,σαφεστατα πάντως και ένα οικονομικό αυτογεμες μπορεί να σκοτώσει το ίδιο καλά και πιθανόν και καλύτερα από πολλά καθόλα ανώτερα προϊόντα διότι τελικά αυτός που κρατά το προϊόν είναι ο παράγοντας που θα καθορίσει την καρπωση και μόνον αυτός .
 
Back
Top