Manufrance Robust 222 L

Καλησπέρα σε όλους!! πρόσφατα απέκτησα αυτό το robust 222 L δώρο του παππού μου!!Θα ήθελα να κάνω καποιες ερωτήσεις μήπως γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει!!Πως είναι εύκολο να μάθω έτος κατασκευής του όπλου αν και γνωρίζω ότι τα γαλλικά είναι λίγο δύσκολα στο να βγάλεις Ακριβής χρονολογία από αυτά που έχω διαβάσει!! Επόμενη ερώτηση είναι αν γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς συμβολίζει το στεφάνι που έχει σαν σφραγίδα στην βάση και στις κάνες και τέλος αν κάποιος θυμάται με τι ατσάλια φτιάχνονταν οι κάνες των robust! ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!
IMG20240128165438.jpgIMG20240128165232.jpgIMG20240128165340.jpgIMG_20240128_165938.jpg
 

Attachments

  • IMG20240128165445.jpg
    IMG20240128165445.jpg
    245,8 KB · Προβολές: 7
Last edited:
Βάλε μια φωτό από το κάτω μέρος της βάσης,εξωτερικά,μπροστά από τις σκανδάλης,εκεί που γράφει Robust.Εάν είναι η λέξη ανάγλυφη είναι παλιά φουρνιά.Σε πρώτη παρατήρηση η βίδα κάτω από το μοχλό ανοίγματος έχει πειραχτεί από άσχετο με ακατάλληλο κατσαβίδι για να βγάλει μάλλον το κοντάκι.Τα ξύλα του έχουν περάσει ανακαίνιση.Το στεφάνι που έχει μέσα το MF σημαίνει Manufrance Saint Etienne.
 
Last edited:
Βάλε μια φωτό από το κάτω μέρος της βάσης,εξωτερικά,μπροστά από τις σκανδάλης,εκεί που γράφει Robust.Εάν είναι η λέξη ανάγλυφη είναι παλιά φουρνιά.Σε πρώτη παρατήρηση η βίδα κάτω από το μοχλό ανοίγματος έχει πειραχτεί από άσχετο με ακατάλληλο κατσαβίδι για να βγάλει μάλλον το κοντάκι.Τα ξύλα του έχουν περάσει ανακαίνιση.
Ορίστε η φωτογραφία από το κάτω μέρος!!Η λέξη αναγράφεται ανάγλυφα!!IMG20240128165137.jpg
 
Καλησπέρα σε όλους!! πρόσφατα απέκτησα αυτό το robust 222 L δώρο του παππού μου!!Θα ήθελα να κάνω καποιες ερωτήσεις μήπως γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει!!Πως είναι εύκολο να μάθω έτος κατασκευής του όπλου αν και γνωρίζω ότι τα γαλλικά είναι λίγο δύσκολα στο να βγάλεις Ακριβής χρονολογία από αυτά που έχω διαβάσει!! Επόμενη ερώτηση είναι αν γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς συμβολίζει το στεφάνι που έχει σαν σφραγίδα στην βάση και στις κάνες και τέλος αν κάποιος θυμάται με τι ατσάλια φτιάχνονταν οι κάνες των robust! ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!
View attachment 85312View attachment 85314View attachment 85315View attachment 85317
Ωραίο! Καλορίζικο.
 
Είναι από τα παλιά.Τώρα για πιέσεις δοκιμής γράφει 1200 KILOS,δεν το διακρίνω καλά.Κοίτα σε τι κατάσταση είναι εσωτερικά οι κάννες του για τυχόν διαβρώσεις,αφού τις καθαρίσεις καλά πρώτα.Μικρές ατέλειες δεν φαίνονται χωρίς καλό καθαρισμό.Μόνο χάλκινες βούρτσες.
 
Last edited:
Είναι από τα παλιά.Τώρα για πιέσεις δοκιμής γράφει 1200 KILOS,δεν το διακρίνω καλά.Κοίτα σε τι κατάσταση είναι εσωτερικά οι κάννες του για τυχόν διαβρώσεις.
Οι κάννες του και εσωτερικά και εξωτερικά βρίσκονται σε υπεράριστη κατάσταση και γενικά σαν όπλο δεν είναι κακοποιημένο!!!
 
Όντως φαίνεται καλό.Να το χαρείς και καλορίζικο.
EDIT: αποδίδουν καλά με ελαφριά φυσίγγια.Κάνε δοκιμές ποια πάει καλά.
Προς ώρας εχω πάρει να δοκιμάσω να ρίξω 24gr skeet και trap μιας και ειχα μείνει ευχαριστημένος με ένα aya που έχω!!Οταν λέμε οτι ανήκει στην παλιά γενιά robust χρονολογείται πρίν το 1970?
 
Δύσκολο να πείς αν είναι πριν το ‘70 αλλά σίγουρα δεν είναι από τα νέας παραγωγής.Αυτά δεν έχουν το ανάγλυφο.Με σημείο αναφοράς τη πατίνα στη βάση πιθανό να έχουν ξαναβαφεί οι κάννες του.
 
Δύσκολο να πείς αν είναι πριν το ‘70 αλλά σίγουρα δεν είναι από τα νέας παραγωγής.Αυτά δεν έχουν το ανάγλυφο.Με σημείο αναφοράς τη πατίνα στη βάση πιθανό να έχουν ξαναβαφεί οι κάννες του.
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
 
Λογικά κάπου θα έχει μια σφραγίδα που παραπέμπει στο έτος κατασκευής
Στο κάτω μέρος των κανών που μπαίνει στην μπασκουλα αναγράφεται κάτι σαν R5 αν μπορώ να διακρίνω καλά ξέρω σίγουρα ότι οι Γάλλοι τα παλιά τους μοντέλα τα συμβόλιζαν με μονόγραμμα σε κάποιες περιπτώσεις και από εκεί προέκυπτε και η χρονολογία αλλά στα μεταγενέστερα δεν ξέρω τι παίζει....το 222 l κατασκευάστηκε από το 1950 μέχρι το 1982 αν δεν κάνω λάθος...
 
https://www.doublegunshop.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=641249&page=1
Μερικές πληροφορίες για το πότε περίπου είναι κατασκευασμένο.
Βάση αριθμού, πάνω κάτω, κοντά το '60 πρέπει να φτιάχτηκε.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!! βάσει του σειριακού αριθμού χρονολογείται στο 1961'!!
 
Καλησπέρα σε όλους!! πρόσφατα απέκτησα αυτό το robust 222 L δώρο του παππού μου!!Θα ήθελα να κάνω καποιες ερωτήσεις μήπως γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει!!Πως είναι εύκολο να μάθω έτος κατασκευής του όπλου αν και γνωρίζω ότι τα γαλλικά είναι λίγο δύσκολα στο να βγάλεις Ακριβής χρονολογία από αυτά που έχω διαβάσει!! Επόμενη ερώτηση είναι αν γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς συμβολίζει το στεφάνι που έχει σαν σφραγίδα στην βάση και στις κάνες και τέλος αν κάποιος θυμάται με τι ατσάλια φτιάχνονταν οι κάνες των robust! ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!
View attachment 85312View attachment 85314View attachment 85315View attachment 85317
Καλορίζικο να το χαρείς!!!!!
Το πρώτο μου δωδέκαρι όπλο,από τον παππού μου,με αυτό πήρα σε πολύ μικρή ηλικία τον πρώτο λαγό και την πρώτη μου πέρδικα........
Εξαιρετικό πολύ στιβαρή κατασκευή, χρειάζεται μόνο να του ταιριάξεις μαλακά φυσίγγια και θα κυνηγάς με αξιώσεις με αυτό μια ζωή........
 
Καλορίζικο να το χαρείς!!!!!
Το πρώτο μου δωδέκαρι όπλο,από τον παππού μου,με αυτό πήρα σε πολύ μικρή ηλικία τον πρώτο λαγό και την πρώτη μου πέρδικα........
Εξαιρετικό πολύ στιβαρή κατασκευή, χρειάζεται μόνο να του ταιριάξεις μαλακά φυσίγγια και θα κυνηγάς με αξιώσεις με αυτό μια ζωή........
Σας ευχαριστώ πολύ!!!Είναι πολύ ωραία και στιβαρή κατασκευή και είναι αρκετά καλά διατηρημένο!!! πιστεύω πως με 24gr σκοπευτικά θα έχει καλά αποτελέσματα!!!
 
Σας ευχαριστώ πολύ!!!Είναι πολύ ωραία και στιβαρή κατασκευή και είναι αρκετά καλά διατηρημένο!!! πιστεύω πως με 24gr σκοπευτικά θα έχει καλά αποτελέσματα!!!
30-32 γραμμάρια.Μέχρι εκεί για καλά αποτελέσματα.Φίλος που έχει Rubust παλιά του έβαζε μόνο Λάμπρο πράσινα.
 
Back
Top