Kurzhaar

Ναι Νικο

Η εμπειρια οχι σαφως δεν μεταδιδεται
Η εμπειρια κτιζετε
Αλλα τα γονιδια σε μια σωστη επιλογη γενητορων που οι γονεις αποδεδειγμενα ´´δινουν´´ μεταφερονται

Σκυλια που απεκτησαν εμπειρια ευκολα και γρηγορα σημαινει οτι ειχαν τα σωστα γονιδια και τα εκδηλωσαν αλλιως δεν θα γινονταν οτι εγιναν

Έπεισης μακροχρονια τα γονιδια αυτα επηρεαζονται ειδικα σε λαθος επιλογης γονεις ως προς το αν θα ´´δωσουν´´(καποια σκυλια δινουν χερακτηριστικα σε μια γεννα και καποια οχι-ειδικα οι αρσενικοι)

Δες τα μπικολ και τα ιρλανδικα σεττερ που λογο ομορφιας εγιναν κατοικιδια αντι κυνηγοσκυλα
Μια γεννα απο γονεις παππουδες και προπαππουδες απο σκυλια που ηταν κατοικιδια δεν θα ειναι(εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) δεν θα δωσει συνηθως τα ιδια σκυλια με τα σκυλια απο μια γεννα που οι γονεις κυνηγανε με επιτυχια στο κυνηγι!

Δεν ειμαι εκτροφεας
Εμπειρικα μιλω

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρικη αποψη και δεν ειναι απολυτη για κανεναν

Ο καθε ενας συμφωνα με τα ξερω του και τα θελω του
Ναι μεν αλλά,ένα ζώο 5 6 χρόνων μέσα από τις συναντήσεις αποκτά εμπειρίες και γίνεται καλύτερο πάνω στο θήραμα,το ίδιο ζώο 1 1.5 2 χρόνων μπορεί να μην μπορούσε να φερμαρει ούτε γάιδαρο φορτωμένο αυτό το ζώο λοιπόν όταν ζευγαρώσει σίγουρα δεν θα δώσει τα αναμενόμενα για αυτό πολλοί κυνοφιλοι που προσπαθούν να κάνουν τις πρώτες τους εκτροφικες προσπάθειες αντί να πηγαίνουν ένα βήμα μπροστά πάνε 5 πίσω,ναι τα ιρλανδικά σεττερ πήγαν πίσω λόγο ομορφιάς αλλά στο κουρτσχααρ είναι αλλά τα πράγματα που πρέπει να προσέξουμε πριν πάμε να ζευγαρωσουμε με κάποιον η όταν πάμε να πάρουμε ένα κουτάβι από μια γέννα...ούτε εγώ είμαι εκτροφέας και έχω και πολύ μικρή εμπειρία γενικότερα πάνω στο κυνήγι και το σκυλί αλλά καθημερινά ταξιδεύω βλέπω σκυλιά μιλάω με έμπειρους κυνοφιλους και προσπαθώ να τραβήξω την γνώση τους...εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι καλό είναι να γνωρίζουμε την πορεία του σκύλου που θέλουμε να ζευγαρωσουμε η που θέλουμε να πάρουμε κουτάβι από αυτόν από μικρή ηλικία και να κυνηγάμε τα φυσικά προσόντα
 
Ναι μεν αλλά,ένα ζώο 5 6 χρόνων μέσα από τις συναντήσεις αποκτά εμπειρίες και γίνεται καλύτερο πάνω στο θήραμα,το ίδιο ζώο 1 1.5 2 χρόνων μπορεί να μην μπορούσε να φερμαρει ούτε γάιδαρο φορτωμένο αυτό το ζώο λοιπόν όταν ζευγαρώσει σίγουρα δεν θα δώσει τα αναμενόμενα για αυτό πολλοί κυνοφιλοι που προσπαθούν να κάνουν τις πρώτες τους εκτροφικες προσπάθειες αντί να πηγαίνουν ένα βήμα μπροστά πάνε 5 πίσω,ναι τα ιρλανδικά σεττερ πήγαν πίσω λόγο ομορφιάς αλλά στο κουρτσχααρ είναι αλλά τα πράγματα που πρέπει να προσέξουμε πριν πάμε να ζευγαρωσουμε με κάποιον η όταν πάμε να πάρουμε ένα κουτάβι από μια γέννα...ούτε εγώ είμαι εκτροφέας και έχω και πολύ μικρή εμπειρία γενικότερα πάνω στο κυνήγι και το σκυλί αλλά καθημερινά ταξιδεύω βλέπω σκυλιά μιλάω με έμπειρους κυνοφιλους και προσπαθώ να τραβήξω την γνώση τους...εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι καλό είναι να γνωρίζουμε την πορεία του σκύλου που θέλουμε να ζευγαρωσουμε η που θέλουμε να πάρουμε κουτάβι από αυτόν από μικρή ηλικία και να κυνηγάμε τα φυσικά προσόντα
Δεν καταλαβα να λεμε στην ουσια κατι διαφορετικο:)
 
Back
Top