Impala Plus

Καλησπέρα παιδιά πρόσφατα αγόρασα μια καραμπίνα με κάννη slug και ρυθμιζόμενο σκοπευτικά μετά από δοκιμές που έκανα στα 50μετρα παρατήρησα ότι δεν μπορώ να κάνω καλά γκρούπ στα μόνοβολα βέβαια δοκίμασα μόνο λαμπρό παλα από μόνοβολα υπάρχει κάποιος που να ξέρει πως ρυθμίζουμε ακριβώς το κλισιοσκόπιο αλλά και αν υπάρχει κάποιο μυστικό για μεγαλύτερη ακρίβεια;
Ποια καραμπίνα πήρες αδερφέ; Παίρνει και τσοκακια ή είναι σταθερό κύλινδρος;
 
Καταρχήν καλορίζικη και καλές βολές! Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα, δοκίμασε διαφορετικούς τύπους μονοβολα, κάποια θα τα πάει καλύτερα από αλλά. Μόλις βρεις ποια γκρουπαρει καλύτερα θα τα φέρεις ρυθμίζοντας τα σκοπευτικά σου εκεί που θέλεις. Εδώ υπάρχουν άτομα με μεγάλη εμπειρία στη χρήση μονοβολου και με περισσότερες γνώσεις από εμένα στο θέμα. Ρίξε μια ματιά στο νήμα για τα μονοβολα και τα δράμια εκεί θα βρεις ίσως περισσότερες πληροφορίες.
 
Καταρχήν καλορίζικη και καλές βολές! Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα, δοκίμασε διαφορετικούς τύπους μονοβολα, κάποια θα τα πάει καλύτερα από αλλά. Μόλις βρεις ποια γκρουπαρει καλύτερα θα τα φέρεις ρυθμίζοντας τα σκοπευτικά σου εκεί που θέλεις. Εδώ υπάρχουν άτομα με μεγάλη εμπειρία στη χρήση μονοβολου και με περισσότερες γνώσεις από εμένα στο θέμα. Ρίξε μια ματιά στο νήμα για τα μονοβολα και τα δράμια εκεί θα βρεις ίσως περισσότερες πληροφορίες.
Έγινε φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τίς πληροφορίες
 
το μονοβολο απαιτει καλό σκοπευτη. Από ποιά θέση ριχνεις? προσεξε την αναπνοη σου και σε ποιον χρόνο πατάς την σκανδαλη.


Βάλε και καμία φωτό από τις δοκιμές σου.
 
Last edited by a moderator:
Καλησπέρα παιδιά πρόσφατα αγόρασα μια καραμπίνα με κάννη slug και ρυθμιζόμενο σκοπευτικά μετά από δοκιμές που έκανα στα 50μετρα παρατήρησα ότι δεν μπορώ να κάνω καλά γκρούπ στα μόνοβολα βέβαια δοκίμασα μόνο λαμπρό παλα από μόνοβολα υπάρχει κάποιος που να ξέρει πως ρυθμίζουμε ακριβώς το κλισιοσκόπιο αλλά και αν υπάρχει κάποιο μυστικό για μεγαλύτερη ακρίβεια;
Συνάδελφε περνά και από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλυτερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-546
 
Αλλά δεν επανήλθες!
Εντυπώσεις;
Νέος κυνηγός!Η αλήθεια είναι ότι δεν πήγα πολλές φορές για κυνήγι λόγω εργασίας και καιρού!Το όπλο σε ότι έριξα (φτερωτά μόνο) και σε καλές αποστάσεις ρίχνει καλά.Ικανοποιημένος 100%!
 
Νέος κυνηγός!Η αλήθεια είναι ότι δεν πήγα πολλές φορές για κυνήγι λόγω εργασίας και καιρού!Το όπλο σε ότι έριξα (φτερωτά μόνο) και σε καλές αποστάσεις ρίχνει καλά.Ικανοποιημένος 100%!
Τι φτερωτά; Τσίχλα ή φάσσα; Με τι φυσίγγια (πόσα gr). Από ανάκρουση;
σ.σ. .....ανάκριση :) (από ενδιαφέρον).
 
bu tI just bought this shotgun in our country 150 Euros, in our country's currency it is 2250 TL, it is one of the best hunting rifles that can be bought at a unit price.
 

Attachments

  • IMG-20211113-WA0005.jpg
    IMG-20211113-WA0005.jpg
    146,1 KB · Προβολές: 72
  • IMG-20211113-WA0004.jpg
    IMG-20211113-WA0004.jpg
    162,2 KB · Προβολές: 72
  • IMG-20211113-WA0003.jpg
    IMG-20211113-WA0003.jpg
    123,2 KB · Προβολές: 68
  • IMG-20211113-WA0002.jpg
    IMG-20211113-WA0002.jpg
    156,4 KB · Προβολές: 68
Τι φτερωτά; Τσίχλα ή φάσσα; Με τι φυσίγγια (πόσα gr). Από ανάκρουση;
σ.σ. .....ανάκριση :) (από ενδιαφέρον).
Τσίχλες και κυρίως κοσυφια.Ειμαι πολύ νέος για φάσσες οι οποίες δεν εμφανιστηκανε από τα μέρη μου.32gr 8αρια... μικρή ανάκρουση θα έλεγα.Επειδη δεν ξέρω πολλά από όπλα δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος...αλλά νομίζω ότι το όπλο έχει καλά χαρακτηριστικά είναι ελαφρύ με χαμηλή ανάκρουση και τουλάχιστον σε αυτά που έριξα (ακόμη και σε χαρτόνια) έχει καλή συγκέντρωση στα σκάγια.
 
Back
Top