HIT SHOW 2016 (VICENZA ITALY)

Ειδικα για την ΝΙΚΕ νομιζω οτι η εταιρια συντηρει το μυθο της πυριτιδας μεσω του φυσιγγιου. Για καμμια αλλη πυριτιδα της, εκτος ισως της ΜΒ δεν εχει βγαλει τοσο μεγαλη γκαμα φυσιγγιων, και υποψιν οτι μιλαμε για μια πυριτιδα διβασικη, τη μονη της εταιριας, και εξαιρετικα εξειδικευμενη. Ομως ακομα και αλλα υλικα της που χρησιμοποιει σε φυσιγγια, δεν βγαινουν στο εμποριο, πχ οι φωτοδιασπωμενοι Ζ2Μ ή η τροποποιημενη εκδοση της ΜΒ που γεμιζει το ΜΒ Light.

Aν δειτε ομως, η εταιρια εχει καμποσες πυριτιδες για ιδια βαρη, ειδικα στα 30-34, εχει και την F2, και την ΜΒ, και την AL και την GP συν την ΝΙΚΕ. Νομιζω λοιπον οτι με αυτο το γνωμονα δεν βγαζει την ΝΙΚΕ σε ιδιογομωτες, ωστε να τους οδηγει στις αλλες πυριτιδες που βγαζει.
 
αχχ βρε Παυλο θα γεμιζα μια βαλιτσα ρουχα με αυτες τις τιμες αχαχα, παντως ακομη κ η perazzi που δεν ηθελα κωνους κ αυλους ... στα χναρια του DT11 παει!!! αρα κατι λεει αυτο ακομη κ για τις ελαφριες γομωσεις 24-28 που ριχνουν συνηθως στα σκοπευτηρια / αγωνες....αρα μηπως κ η Benelli θα επρεπε να κοιτα προς εκει κ να αντιγραψει την αδελφη εταιρια Beretta ? ... αλλα μετα ποιος θα αγορασει ξανα Beretta οεωωωωωωωωω .yelling..sarcastic.
 
Στην εν λόγω έκθεση ....παρουσιασε κ τα mg2 mythos!!!!μπες στην σελίδα της στο φεης....εχει pics

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Για να ειμαι ειλικρινης δεν τα ειδα στο περιπτερο της Β&P και καθησα καμποση ωρα εκει
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Για να ειμαι ειλικρινης δεν τα ειδα στο περιπτερο της Β&P και καθησα καμποση ωρα εκει
Ενδιαφερον φαινεται 30-36-38 ειδικα τα 36-38.... τωρα τα απλα "mythos" ειναι ειδη ακριβα .... αυτα θα ειναι ακομη περισσοτερο!!! βεβαια επειδη την φερνρι την σειρα ο αντιπροσωπος...ισως βαλει κ αυτα μαζι κ δουμε επιτελους ΜG2 εδω (για Β&Ρ)

https://www.all4shooters.com/en/Shooting/ammunition/Baschieri-Pellagri-MG2-Mythos/
 
Επινικελωμενα σκαγια, μαλλινη ταπα, αρχικες ταχυτητες κατσε καλα. Πολυ θα ηθελα να ταριχνα σε παπια
Παυλο τα Mythos Stanziale Feltro που ειχα δοκιμασει εγω παντως (αν δεν κανω λαθος γραφανε HP η κατι τετοιο επανω, θα το δω οταν παω σπιτι) ειχαν μαλλινη ταπα, επινικελωμενα σκαγια και πυριτιδα MG2... ;) Δεν τα εχω ριξει παρα απο δοκιμες...
Δεν ξερω αν κυκλοφορησαν καποια ειδικη η δοκιμαστικη παρτιδα διαφορετικη σε σχεση με το απλο Stanziale Feltro αλλα τα υλικα ηταν αυτα που αναφερω... Το κουτι το ειχα αγορασει προσωπικα απο κυνηγομαγαζο...
 
Δεν ξέρω αν δωθικε στον milvus η ευκαιρία να ξαναπάει στην έκθεση HIT αλλά μου δώθικε εμένα και πήγα ταξίδι αστρπαπή χτες! Πόσο βολεύει όταν βρίσκεσαι κεντρικά να ταξιδέψεις γρήγορα και οικονομικά παντού!Θα γράψω αναλητικά και με φωτογραφίες σύντομα!
 
Δεν ξέρω αν δωθικε στον milvus η ευκαιρία να ξαναπάει στην έκθεση HIT αλλά μου δώθικε εμένα και πήγα ταξίδι αστρπαπή χτες! Πόσο βολεύει όταν βρίσκεσαι κεντρικά να ταξιδέψεις γρήγορα και οικονομικά παντού!Θα γράψω αναλητικά και με φωτογραφίες σύντομα!
Περιμένουμε φίλε, θέλω φώτο με φυσίγγια cal 20.
 
HIT SHOW 2018
Μαθαίνω για την έκθεση HIT την Κυριακή σε ένα κυνηγομάγαζο στην Ελβετία, ρωτάω που,πότε και μου απαντάνε μέχρι αύριο στην Βιντσέντσα στην Ιταλία! Λέω αύριο δεν έχω τίποτα να κάνω, οπότε ψάχνω το πως θα πάω και θα γυρίσω και το κόστος. 170€ Ζυρίχη,Βενετία,Βιντσέντσα, Μιλάνο,Ζυρίχη.Φύγαμε!
12 το μεσημέρι μπένω στο κτίριο της έκθεσης και γνωρίζω ότι έχω μόνο 4,5 ώρες για να δω. Έλεγχος αεροδρομείου στην είσοδο, έκδοση εισητηρίου 17€ και μετά...


Ολόκληρη βιτρίνα με αξεσουάρ, ρούχα της Perazzi
Πρώτη εικόνα, πολύς κόσμος τα πάντα όλα!


Ένας πολύ μεγάλος χώρος με πολλά περίπτερα από κυνηγετικά λειόκανα όπλα, πολλά πιστόλια νικελ,μαύρα, πολύχρωμα,δίκαννα , μικρά και μεγάλα διαμετρήματα, περίστροφα κλασικά και καουμπόικα, πάρα πολλά όπλα τάκτικαλ λειόκανα αλλά και ραβδωτά, και φυσικά πολλά μα πολλά κυνηγετικά ραβδωτά τουφέκια μεγάλων και μικρών θυραμάτων. Πολλά περίπτερα με κράχτες ηλεκτονικούς και παραδοσιακούς, πολλά ομοιόματα από υδροβια και φάσσες και πάρα πολλά μηχανάκια περιστροφής τους και γενικά να τα κάνουν όσο γινεται πιο φυσικά σε κίνηση, κοπάδια ολόκληρα. Πολλά ηλεκρτονικά βοηθήματα για σκύλους. Πολλά περίπτερα με ρούχα και παπούτσια και από τις ίδιες τις κατασκευαστικές εταιρίες αλλά και από πάρα πολλούς ιδιότες πολητές! Περίπτερα με βαλσαμομένα ζώα, με τρόπεα ζώων κέρατα κτλ. Εκθέτες με κυνηγετικές καλυτεχνικές αναπαραστάσεις σκύλων,θηραμάτων και κυνηγιού και φυσικά πολλα ταξιδιοτικά γραφεία για κυνήγι. Τα κυνηγετκιά και σκοπευτικά περιοδικά επίσης ήταν εκεί, μεταχειρισμένα είδη και παλιά συλεκτικά αντικήμενα ήταν εκεί και τα πουλούσαν, ρούχα μεταχειρισμένα επίσης, ρούχα σε προσφορές που είναι όντως προσφορές!!! Μαχαίρια,κουζινικά και διάφορες συσκευές ξεπουπουλιασμάσματος των πτηνών, ψηστιέρες και άλλα πολλά!!!
Τώρα σε αυτά που σαν κουλτούρα μας ενδιαφέρουν ήταν αρκετές αλλά περίμενα πολύ περισσότερους κατασκευαστές λειόκανων όπλων! Φυσικά beretta,perazzi,browning,franchi,rizzini ήταν εκεί από φησίγγια ήταν οι nobelsport,fiocchi,b&p και τρεις άλλοι πιο μικροί, τα οποία φυσίγγια και λοιπά πυρομαχικά είχαν στην έκθεση ήταν όλα ακαψούλωτα!!!
COSMI

Cal 28&410

RIZZINI



PERAZZI



BERETTA

Δύο υπέροχα as20 cal beretta μεταχυρισμένα!!!

CEASAR GUERINI

Φυσίγγια 60 χιλιοστών απο μικρό βιοτέχνη! Ούτε 65άρια αλλά ούτε και 2ιντσα!! Με πυρίτιδα Ισπανική

B&P 20 cal


 
Λιγα λόγια για τις προσωπικές μου παρατηρήσεις.
Στα λειόκανα όπλα που πιο πολύ μας ενδιαφέρουν νομίζω. Περίμενα περισσότερες εταιρίες του χώρου και μάλιστα περίμενα κάποιες μη Ιταλικές, εκτός από την Brownining-Winchester, Blaser-Mauser και την Remington,δεν ήταν άλλες μη Ιταλικές! Γαλική καμία! Τώρα για τους 3 πραγματικά ποιοτικούς Cosmi_Perazzi_Beretta δεν γράφω κάτι μιας και είναι γνωστό το τι βγάζουν. Οι εταιρίες όμως μεσαίας_χαμηλής ποιότητας δεν με ενθουσίασαν! Και ειδικά στα φτηνά μοντέλα αλλά ακόμα και στα όπλα με αξία μέχρι και 3000€! Όλα μα όλα το ίδιο σχέδιο και το ίδιο φνηνό και άσχημο για εμένα εξωτερικό φινίρισμα Σατινέ της μπάσκουλας και των καννών! Μόνο το διαφορετικό σκάλισμα και το λογότυπο της κάθε εταιρίας αλλαζει όλα τα άλλα ίδια! Μου άρεσε το round της rizzini τα δύο σκοπευτικά της gouerini, και όσα χειροποίητα ηταν εκεί τα οποία καταλαβένεις από μακριά την μεγάλη διαφορά που έχουν από τα βιομηχανικά!!!
Φυσίγγια μόνο οι 3 μεγάλες του χώρου που ξεχωρίζουν τα καινούρια του προιόντα και σε πατέντες βισματοσης αλλά και σε ποιότιτα σκαγιών,όλοι έλεγαν για τα σκάγια τους ότι υπερέχουν των άλλων. Αλλά φυσικά στα δικά μας ράφια μόνο ελάχιστα θα δούμε από αυτά! Και φυσικά μεγάλη ποκιλία σε μικρά διαμετρήματα, ούτε ααυτά θα τα δούμε!!! Οι άλλες 3 μικρές βιοτεχνίες φυσιγγίων η μία παρουσίαζε φυσίγγια για μισοριξιές, η άλλη για την πατέντα διασποράς της και η άλλη την δική της γκάμα.
Τοκάκια δεν είδα σε κανένα περίπτερο παρά μόνο σε ένα είχε κάποια gemini!
Μαχαίρια πάρα πολλά και κυνηγετικά και σουγιάδες και δαμασκινά, πιστόλια,ραβδωτά κυνηγετικά και τάκτικαλ πολλά επίσης αλλά δεν ξέρω να τα κρίνω οπότε δεν γράφω άλλα.
Στα ρούχα περίμενα να δώ τα κερωμένα βρετανικού τίπου αλλά δεν είδα, παρότι ένα περίπτερο ήταν γεμάτο με κυριλέ μάλινα εγκλέζικα! Αλλά τεράστια ποικιλία σε μοντέρνους σχεδιασμούς παραλαγής και σύγχρονων υλικών όπως το κέβλαρ, και goretex και για κυνηγούς στατικούς,φέρμας και πολύσκληρά ρούχα επίσης για γουρουνάδες. Στα παπούτσια επίσης το χρώμα κυριαρχεί.
Μου άρεσαν και τα διάφορα διακοσμιτικα αντικείμενα με θέμα το κυνήγι, από μαξιλάρες, τραπεζομάντιλα μέχρι πίνακες,ξυλόγλιπτα,πλακάκια και φυσικά για αυτούς τα τροπεοφόρα κέρατα!
Η τοξοβολία επίσης σε πολύ μεγάλη άνοδο!!
Πολλά χρηστικά αξεσουάρ για την επεξεργασία των θηραμάτων!
Και πολλά περίπτερα από πάρα πολλές χώρες για ταξιδιοτικό κυνηγετικό τουρισμό!
 
Λιγα λόγια για τις προσωπικές μου παρατηρήσεις.
Στα λειόκανα όπλα που πιο πολύ μας ενδιαφέρουν νομίζω. Περίμενα περισσότερες εταιρίες του χώρου και μάλιστα περίμενα κάποιες μη Ιταλικές, εκτός από την Brownining-Winchester, Blaser-Mauser και την Remington,δεν ήταν άλλες μη Ιταλικές! Γαλική καμία! Τώρα για τους 3 πραγματικά ποιοτικούς Cosmi_Perazzi_Beretta δεν γράφω κάτι μιας και είναι γνωστό το τι βγάζουν. Οι εταιρίες όμως μεσαίας_χαμηλής ποιότητας δεν με ενθουσίασαν! Και ειδικά στα φτηνά μοντέλα αλλά ακόμα και στα όπλα με αξία μέχρι και 3000€! Όλα μα όλα το ίδιο σχέδιο και το ίδιο φνηνό και άσχημο για εμένα εξωτερικό φινίρισμα Σατινέ της μπάσκουλας και των καννών! Μόνο το διαφορετικό σκάλισμα και το λογότυπο της κάθε εταιρίας αλλαζει όλα τα άλλα ίδια! Μου άρεσε το round της rizzini τα δύο σκοπευτικά της gouerini, και όσα χειροποίητα ηταν εκεί τα οποία καταλαβένεις από μακριά την μεγάλη διαφορά που έχουν από τα βιομηχανικά!!!
Φυσίγγια μόνο οι 3 μεγάλες του χώρου που ξεχωρίζουν τα καινούρια του προιόντα και σε πατέντες βισματοσης αλλά και σε ποιότιτα σκαγιών,όλοι έλεγαν για τα σκάγια τους ότι υπερέχουν των άλλων. Αλλά φυσικά στα δικά μας ράφια μόνο ελάχιστα θα δούμε από αυτά! Και φυσικά μεγάλη ποκιλία σε μικρά διαμετρήματα, ούτε ααυτά θα τα δούμε!!! Οι άλλες 3 μικρές βιοτεχνίες φυσιγγίων η μία παρουσίαζε φυσίγγια για μισοριξιές, η άλλη για την πατέντα διασποράς της και η άλλη την δική της γκάμα.
Τοκάκια δεν είδα σε κανένα περίπτερο παρά μόνο σε ένα είχε κάποια gemini!
Μαχαίρια πάρα πολλά και κυνηγετικά και σουγιάδες και δαμασκινά, πιστόλια,ραβδωτά κυνηγετικά και τάκτικαλ πολλά επίσης αλλά δεν ξέρω να τα κρίνω οπότε δεν γράφω άλλα.
Στα ρούχα περίμενα να δώ τα κερωμένα βρετανικού τίπου αλλά δεν είδα, παρότι ένα περίπτερο ήταν γεμάτο με κυριλέ μάλινα εγκλέζικα! Αλλά τεράστια ποικιλία σε μοντέρνους σχεδιασμούς παραλαγής και σύγχρονων υλικών όπως το κέβλαρ, και goretex και για κυνηγούς στατικούς,φέρμας και πολύσκληρά ρούχα επίσης για γουρουνάδες. Στα παπούτσια επίσης το χρώμα κυριαρχεί.
Μου άρεσαν και τα διάφορα διακοσμιτικα αντικείμενα με θέμα το κυνήγι, από μαξιλάρες, τραπεζομάντιλα μέχρι πίνακες,ξυλόγλιπτα,πλακάκια και φυσικά για αυτούς τα τροπεοφόρα κέρατα!
Η τοξοβολία επίσης σε πολύ μεγάλη άνοδο!!
Πολλά χρηστικά αξεσουάρ για την επεξεργασία των θηραμάτων!
Και πολλά περίπτερα από πάρα πολλές χώρες για ταξιδιοτικό κυνηγετικό τουρισμό!
Νικηφορε σε ευχαριστούμε πολύ για το φωτορεπορτάζ και για την ατμόσφαιρα της έκθεσης γενικά, μάλλον είναι γενικό το κακό η οι εταιρείες όπλων δεν έχουν κάτι καινούργιο να παρουσιάσουν η ό κόσμος δεν αγοράζει όπλα όπως παλιά. Στα φυσίγγια όπως πολύ σωστά λες οι Ιταλοί βλέπω το χουν ρίξει πολύ στα colored shots τελευταία ,και στα φυσίγγια silenziata γεμισμενα με λιγότερο μπαρούτι για τα στατικά παραδοσιακά κυνηγια που κάνουν στην τσίχλα. Έχουν όμως πολλές βιοτεχνίες με φυσίγγια και μεγάλη ποικιλία σε μικρά διαμετρηματα, αλλά όπως λες εμείς δεν θα τα δούμε .
 
Back
Top