H φωτογραφία σαν χόμπυ και όχι μόνο

Τα τελευταία 5 χρόνια βολευτηκα με τις compact. 35 χρόνια κουβαλαγα πενταπρισματικες με εναλλασομενους φακούς.Τελευταίο αποκτημα μια SONY DSC-RX100 που την έχω πάντα μαζί.
Με καλύπτει με το παραπάνω:sensor 1",20 MP,28-100, F1.9-4,RAW+JPEG,HDR,MPEG4,κλπ.Και το κυριότερο πάντα μαζί. Προσπαθώ σιγά σιγά να μάθω το photoshop CS6 αλλά τραβάω ζόρι.
Πορτραίτα, τοπία και μακρο ανέκαθεν οι αδυναμίες μου.
Γιαννη το CS6 ειναι μεγαλο προγραμμα με παρα πολλες πολλες δυνατοτητες... Τις κυριοτερες που ενδιαφερομαι εγω τις βρηκα στο lightroom... και ξενοιασα...
Τωρα κακα τα ψεματα οι SLR ειναι λιγο δυσκινητες αλλα οι φωτογραφιες τους ειναι αλλο πραγμα... Αν παρω παραδειγμα απο τον Αρι, δεν δυσκολευεται να βαζει την Nikon του σε δυσκολες συνθηκες... Εγω μια D3200 παντως δεν την πολυζοριζω ακομα αν και απο την επομενη χρονια θελω να την βαλω στα δρωμενα... Θα ηταν καλυτερα να στα γραψει αυτος γιατι εγω την εχω μονο για προσωπικη χρηση...
 
Γιαννη το CS6 ειναι μεγαλο προγραμμα με παρα πολλες πολλες δυνατοτητες... Τις κυριοτερες που ενδιαφερομαι εγω τις βρηκα στο θ... και ξενοιασα...
Εγω μια D3200 παντως δεν την πολυζοριζω ακομα αν και απο την επομενη χρονια θελω να την βαλω στα δρωμενα... Θα ηταν καλυτερα να στα γραψει αυτος γιατι εγω την εχω μονο για προσωπικη χρηση...
Αντώνη,Θα το δω και το lightroom,όμως δουλεύει και RAW και JPEG;
Πρόσεχε πέσιμο και βρεξιμο, από κει και πέρα μην την λυπασαι τη μηχανή γιατί αυτά τα εργαλεία έχουν ημερομηνία λήξης.Κάποτε έπαιρνες μια καλή μηχανή και ξενιαζες για τα επόμενα 30 χρόνια, τώρα δεν διαρκεί ούτε 10 χρόνια. Γιάννης
 
Αντώνη,Θα το δω και το lightroom,όμως δουλεύει και RAW και JPEG;
Πρόσεχε πέσιμο και βρεξιμο, από κει και πέρα μην την λυπασαι τη μηχανή γιατί αυτά τα εργαλεία έχουν ημερομηνία λήξης.Κάποτε έπαιρνες μια καλή μηχανή και ξενιαζες για τα επόμενα 30 χρόνια, τώρα δεν διαρκεί ούτε 10 χρόνια. Γιάννης

Γιαννη ναι το LIghtroom επεξεργαζεται και Raw και Jpeg, ειναι της Adobe και εχει μαζεμενες οσες λειτουργιες χρειαζεσαι για μια φωτογραφια, ευκολα και γρηγορα... Τα καινουργια Photoshop ειναι για τη χρηση που τα θελω αρκετα ¨δισκυνητα¨ κ δεν με βολεψαν καθολου... Βρες το Lightroom κ αν χρειαστεις καμια βοηθεια εδω ειμαι...
Αντωνη κ γενικα σε πολλους φιλους, στο εχω ξαναπει... Η φωτογραφικη ειναι για να την εχεις εξω, να αποθανατιζεις ολα αυτα τα απροοπτα που θα σου συμβουν κ δεν μπορεις να περιγραψεις με λογια ουτε κ θα ξανασυναντησεις ευκολα... Το τιμημα??? Να σου παθει κατι η μηχανη... Εμενα προσωπικα κ εχει πεσει κατω, κ εχει χτυπησει κ εχει πεσει στο νερο κ ειμαι προετοιμασμενος ψυχολογικα οτι καποια φορα θα ειναι ισως κ η τελευταια της... Αλλα ρε φιλε οταν περναω τις φωτο στο Pc και βλεπω μερικες στιγμες λεω οτι αξιζει τον κοπο κ με το παραπανω...
Κ μην βιαστει καποιος να σκεφτει οτι αν μου χαλασει η φωτογραφικη δεν τρεχει τιποτα θα παρω αλλη, γιατι ουτε αυτη την οικονομικη δυνατοτητα εχω κ πραγματικα ακομα κ αυτη ιδρωσα για να την αποκτησω... Ολα εχουν ενα τιμημα ομως...

Υ.γ Γιαννη, αφου σου αρεσει η φωτογραφια βαλε καμια να χαζεψουμε...
 
Το lightroom 4,τι λεει Αρη;
Ο mac μου αυτο παιρνει.Ειναι ΟΚ;
Βρηκα και οδηγιες απο την adobe,καμμια διακοσαρια σελιδες...,δουλεια δεν ειχαμε δουλεια βρηκαμε!
 
Γιαννη αν δεν κανω λαθος εγω εχω το 3.4, ειμαι στο γραφειο κ δεν μπορω να πω με σιγουρια... Το 4 θα ειναι ακομα πιο βλετιωμενο λογικα...
Τα βασικα για αν ξεκινησεις ειναι...
Κανεις Import Τη φωτο που θες, ειτε raw ειτε jpeg...
Πας στην επιλογη Develop πανω δεξια και σου ανοιγουν ολα οσα θα χρειαστεις για την επεξεργασια...
Οταν τελειωσεις, δεξι κλικ κ Export σε οποιο φακελο θελεις...
Αυτα χοντρικα... Αν μπορω κ σε κατι αλλο να βοηθησω εδω ειμαι...
 
Ευχαριστώ πολύ Αρι.
Nα εισαι καλα... Δες κ εδω μερικα πραγματα, μπορει να υπαρχουν κ καλυτερα βιντεο στο νετ... ;)
Εγω ξερω να κανω πολυ λιγοτερα απο οσα λεει το βιντεο... .shake hands.
 
  • Like
Reactions: jnp
Γιαννη το βγαζει η Adobe και για Macintosh...
Ναι ευχαριστώ, το εγκατέστησα ήδη.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν αναγνωρίζει τα αρχεία ARW της Sony,αυτά που οι άλλες εταιρείες λένε RAW.Οπότε βλέπω να δουλεύω μόνο με JPEG και η ποιότητα μειώνεται σημαντικά.
 
.Οπότε βλέπω να δουλεύω μόνο με JPEG και η ποιότητα μειώνεται σημαντικά.
Γιαννη, επειδη στην αρχη ειχα μπει σε αυτο το παιχνιδι, εγω δεν ειδα τεραστιες διαφορες στις φωτο που δεν θελουν μεγαλη επεξεργασια οπως οι κυνηγετικε για παραδειγμα και ξαναγυρισα για ευκολια και για μεγαλυτερη ταχυτητα στη ληψη σε Jpeg... Αν βεβαια θες επαγγελματικη η λεπτομερη επεξεργασια τα Raw ειναι μονοδρομος...
 
  • Like
Reactions: jnp
Γιαννη, επειδη στην αρχη ειχα μπει σε αυτο το παιχνιδι, εγω δεν ειδα τεραστιες διαφορες στις φωτο που δεν θελουν μεγαλη επεξεργασια οπως οι κυνηγετικε για παραδειγμα και ξαναγυρισα για ευκολια και για μεγαλυτερη ταχυτητα στη ληψη σε Jpeg... Αν βεβαια θες επαγγελματικη η λεπτομερη επεξεργασια τα Raw ειναι μονοδρομος...
Έτσι είναι όπως τα λες. Απλώς επειδή μου δόθηκε η ευκαιρία, ειπα να παίξω λιγάκι σε παραπάνω επίπεδο. Για συνήθεις χρήσεις το Jpeg από καλή μηχανή είναι υπεραρκετο.
 
Έτσι είναι όπως τα λες. Απλώς επειδή μου δόθηκε η ευκαιρία, ειπα να παίξω λιγάκι σε παραπάνω επίπεδο. Για συνήθεις χρήσεις το Jpeg από καλή μηχανή είναι υπεραρκετο.
αυτο χρησιμοποιω κ εγω στην CANON D60 μου
 

Attachments

  • 6.jpg
    6.jpg
    128,5 KB · Προβολές: 18
Η SONY μου εδωσε μαζι με την RX100 το προγραμμα DATA IMAGE CONVERTER
που διαχειριζεται τα δικα της αρχεια ARW ,δεν ειναι σαν της ADOBE αλλα κανει
τη δουλεια του καλουτσικα.Παρολαυτα θα συνεχισω με το LIGHTROOM στα JPEG
γιατι μου αρεσει πιο πολυ.Ευχαριστω για τη βοηθεια.
 
Back
Top