GPS Σκύλων

Ευχαριστω πολυ συναδελφε!
Γιατι ομως στο τηλεφωνο πχ οταν βαλεις το google maps πρεπει να εχει ανοικτο το wifi
Γενικώς πρέπει να έχεις σύνδεση στο ίντερνετ είτε μέσω Wi-Fi είτε με τα δεδομένα οταν χρησιμοποιείς πλοήγηση με google maps. Υπάρχει και η δυνατότητα να έχεις πλοήγηση χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ, αρκεί προηγουμένως, να έχεις κατεβάσει χάρτες στο κινητό σου, χωρίς σύνδεση και να λειτουργείς με αυτούς με ενεργοποιημένη μόνο την τοποθεσία σου στο κινητό.
 
Καλημέρα σε ολους,

Τελικα παρηγγειλα και παρελαβα το Dogtrace X20 gps .
Πρωτες εντυπώσεις πολύ καλες.

Αναλυτικά:
  1. Πολύ ευκρινής και φωτεινή οθόνη (ΟΧΙ αφής)
  2. Ρυθμίζεται να ανανεώνεται το σημα εντοπισμού κάθε 3 - 6 - 9 δευτερόλεπτα,
  3. ενημερώνει για το αν φερμάρει ο σκύλος με ηχητικο σημα η δονηση,
  4. ρυθμιζονται τα δευτερόλεπτα από την στιγμη που φερμαρει ο σκυλος μεχρι την ωρα που σε ενημερωνει ότι φερμάρει
ΔΕΝ εχει χάρτες όπως τα garmin απλα σου δείχνει την κατεύθυνση και την απόσταση που βρίσκεται ο σκύλος.

Θα το δοκιμάσω και σε συνθήκες κυνηγίου και θα επανέλθω.
 
Καλημέρα σε ολους,

Τελικα παρηγγειλα και παρελαβα το Dogtrace X20 gps .
Πρωτες εντυπώσεις πολύ καλες.

Αναλυτικά:
  1. Πολύ ευκρινής και φωτεινή οθόνη (ΟΧΙ αφής)
  2. Ρυθμίζεται να ανανεώνεται το σημα εντοπισμού κάθε 3 - 6 - 9 δευτερόλεπτα,
  3. ενημερώνει για το αν φερμάρει ο σκύλος με ηχητικο σημα η δονηση,
  4. ρυθμιζονται τα δευτερόλεπτα από την στιγμη που φερμαρει ο σκυλος μεχρι την ωρα που σε ενημερωνει ότι φερμάρει
ΔΕΝ εχει χάρτες όπως τα garmin απλα σου δείχνει την κατεύθυνση και την απόσταση που βρίσκεται ο σκύλος.

Θα το δοκιμάσω και σε συνθήκες κυνηγίου και θα επανέλθω.
Καλορίζικο Κώστα! Να το χαρείς.
 
Καλημέρα σε ολους,

Τελικα παρηγγειλα και παρελαβα το Dogtrace X20 gps .
Πρωτες εντυπώσεις πολύ καλες.

Αναλυτικά:
  1. Πολύ ευκρινής και φωτεινή οθόνη (ΟΧΙ αφής)
  2. Ρυθμίζεται να ανανεώνεται το σημα εντοπισμού κάθε 3 - 6 - 9 δευτερόλεπτα,
  3. ενημερώνει για το αν φερμάρει ο σκύλος με ηχητικο σημα η δονηση,
  4. ρυθμιζονται τα δευτερόλεπτα από την στιγμη που φερμαρει ο σκυλος μεχρι την ωρα που σε ενημερωνει ότι φερμάρει
ΔΕΝ εχει χάρτες όπως τα garmin απλα σου δείχνει την κατεύθυνση και την απόσταση που βρίσκεται ο σκύλος.

Θα το δοκιμάσω και σε συνθήκες κυνηγίου και θα επανέλθω.
Καλορίζικο !
 
Καλορίζικο Κώστα! Να το χαρείς.

Καλημέρα σε ολους,

Τελικα παρηγγειλα και παρελαβα το Dogtrace X20 gps .
Πρωτες εντυπώσεις πολύ καλες.

Αναλυτικά:
  1. Πολύ ευκρινής και φωτεινή οθόνη (ΟΧΙ αφής)
  2. Ρυθμίζεται να ανανεώνεται το σημα εντοπισμού κάθε 3 - 6 - 9 δευτερόλεπτα,
  3. ενημερώνει για το αν φερμάρει ο σκύλος με ηχητικο σημα η δονηση,
  4. ρυθμιζονται τα δευτερόλεπτα από την στιγμη που φερμαρει ο σκυλος μεχρι την ωρα που σε ενημερωνει ότι φερμάρει
ΔΕΝ εχει χάρτες όπως τα garmin απλα σου δείχνει την κατεύθυνση και την απόσταση που βρίσκεται ο σκύλος.

Θα το δοκιμάσω και σε συνθήκες κυνηγίου και θα επανέλθω.
Κώστα καλορίζικο! Το έχω τώρα 4 χρόνια κ είμαι πολύ ευχαριστημένος! Είναι πολύ καλή αγορά για τα λεφτά του! Απλό κ εύκολο στην χρήση κ αρκετά ανθεκτικό! Η μπαταρία κρατάει φουλ! Έχω ξαναγράψει για το συγκεκριμένο αλλά δεν είδα την ερώτηση σου πιο πριν να βοηθήσω! Πιστεύω θα το χαρείς αρκετά!
 
Κώστα καλορίζικο! Το έχω τώρα 4 χρόνια κ είμαι πολύ ευχαριστημένος! Είναι πολύ καλή αγορά για τα λεφτά του! Απλό κ εύκολο στην χρήση κ αρκετά ανθεκτικό! Η μπαταρία κρατάει φουλ! Έχω ξαναγράψει για το συγκεκριμένο αλλά δεν είδα την ερώτηση σου πιο πριν να βοηθήσω! Πιστεύω θα το χαρείς αρκετά!
Να εισαι καλα φιλε γιαννη!
με εντυπωσιασε η απλοτητα στη χρηση του.
 
Να εισαι καλα φιλε γιαννη!
με εντυπωσιασε η απλοτητα στη χρηση του.
Αν δεν χρειάζεσαι τα έξτρα που προσφέρει το garmin τότε θα το ευχαριστηθεις! Κ το καλύτερο του είναι η ανταπόκριση πάνω στην φερμα που έχει, κ ρε αδερφέ μου ηρέμησε το κεφάλι μου από το κωλομπιπερ κ το προς τα πού πήγε ο σκύλος!
 
να πω και εγω την γνωμημου για τα gps .think. ωντος καλα αλα οχι σε ολα τα κυνηγια δηλ, στα γουρουνια οκ οκ αλα και στον λαγοοοο το βρισκω λιγο παραλογωωωω.yel.τωρα για την μπεκατσαααα βγαζω κοκινη καρτα κριμααααα, τι ανοιχτα σκυλια και τη κοντοινα αμα εχη το βουνο πουλια και ξερης που πιανουνε τα πουλια το σκυλισου θα τα βρηηη;) η εμπειριασου μετραη σαν κυνηγος που εισαι και θα πας στον καιρω που πρεπη το σκυλακισου να βρη τα πουλια;) αλα τελως παντων δεν θελω να δωσο συνεχεια επανω στο θεμα αυτο η τεχνωλογια κανη καλο αλα περισωτερω ΚΑΚΟ εαν δεν την διαχειριστης σωσταααα;);)ΥΓ πρωσοπικεσμου απωχης και χωρις παρεξιγησηηηηηηfgr2
 
Καλημέρα σε ολους,

Τελικα παρηγγειλα και παρελαβα το Dogtrace X20 gps .
Πρωτες εντυπώσεις πολύ καλες.

Αναλυτικά:
  1. Πολύ ευκρινής και φωτεινή οθόνη (ΟΧΙ αφής)
  2. Ρυθμίζεται να ανανεώνεται το σημα εντοπισμού κάθε 3 - 6 - 9 δευτερόλεπτα,
  3. ενημερώνει για το αν φερμάρει ο σκύλος με ηχητικο σημα η δονηση,
  4. ρυθμιζονται τα δευτερόλεπτα από την στιγμη που φερμαρει ο σκυλος μεχρι την ωρα που σε ενημερωνει ότι φερμάρει
ΔΕΝ εχει χάρτες όπως τα garmin απλα σου δείχνει την κατεύθυνση και την απόσταση που βρίσκεται ο σκύλος.

Θα το δοκιμάσω και σε συνθήκες κυνηγίου και θα επανέλθω.
Πολυ καλη αγορά
Ειναι ενα εργαλείο το οποιο κανει παρα πολυ καλα τη δουλεια του για την οποίαφτιάχτηκε.
1.να σου δηχνει που ειναι το σκυλί
2.να σε ειδοποιεί οταν φερμαρει..
Τα κανει αυτά τα 2 παρα πολυ καλλα και ποκυ καλητερα απο καποια πολυ ποιο ακριβα και υπερτιμημενα για μενα gps.
Το εχω 2-3 Χρόνια και του εχω πιει το αίμα.
Τη παταρια θα ξεχνας να τη φορτίζεις και αυτο βέβαια βοηθαει οτι το λογισμικό ειναι πολυ ελαφρύ μαζι με την b/w αθονη και οχι τατς.

Ειναι σαν ενα σμαρτφοουν με ενα απλο τηλ.
 
Πολυ καλη αγορά
Ειναι ενα εργαλείο το οποιο κανει παρα πολυ καλα τη δουλεια του για την οποίαφτιάχτηκε.
1.να σου δηχνει που ειναι το σκυλί
2.να σε ειδοποιεί οταν φερμαρει..
Τα κανει αυτά τα 2 παρα πολυ καλλα και ποκυ καλητερα απο καποια πολυ ποιο ακριβα και υπερτιμημενα για μενα gps.
Το εχω 2-3 Χρόνια και του εχω πιει το αίμα.
Τη παταρια θα ξεχνας να τη φορτίζεις και αυτο βέβαια βοηθαει οτι το λογισμικό ειναι πολυ ελαφρύ μαζι με την b/w αθονη και οχι τατς.

Ειναι σαν ενα σμαρτφοουν με ενα απλο τηλ.
Απο θεμα βροχης τι λεει;
Αντεχει ;
Κολλαρο και τηλεχειριστηριο;
 
Μουσκεμα ολλα
Απο θεμα βροχης τι λεει;
Αντεχει ;
Κολλαρο και τηλεχειριστηριο;
Σε καθε μπεκατσοκηνηγη ιδίος το κολαρο του σετερα που οπου εβρισκε κολιμπα με νερο εμπενε ολος μεσα για να πιεί ..
Ποτε δεν ειχα κανένα θεμα..
Και ηταν παντα μουσκεμα.
Μου εχει πεσει και 2 φορες αλλα σκυλος.
Το μονο κακο ειναι οτι δεν υπαρχει θήκη σιλικόνης..
Μονο εαν πας και φτιαξεις σε εκτυποτη 3D
 
να πω και εγω την γνωμημου για τα gps .think. ωντος καλα αλα οχι σε ολα τα κυνηγια δηλ, στα γουρουνια οκ οκ αλα και στον λαγοοοο το βρισκω λιγο παραλογωωωω.yel.τωρα για την μπεκατσαααα βγαζω κοκινη καρτα κριμααααα, τι ανοιχτα σκυλια και τη κοντοινα αμα εχη το βουνο πουλια και ξερης που πιανουνε τα πουλια το σκυλισου θα τα βρηηη;) η εμπειριασου μετραη σαν κυνηγος που εισαι και θα πας στον καιρω που πρεπη το σκυλακισου να βρη τα πουλια;) αλα τελως παντων δεν θελω να δωσο συνεχεια επανω στο θεμα αυτο η τεχνωλογια κανη καλο αλα περισωτερω ΚΑΚΟ εαν δεν την διαχειριστης σωσταααα;);)ΥΓ πρωσοπικεσμου απωχης και χωρις παρεξιγησηηηηηηfgr2
Σάκη αρχικά καμία παρεξηγήσει από μεριά μου! Αλλά εγώ που κυνηγώ σε όλη την Ελλάδα κ συχνά σε τέλειος ξένα μέρη για μένα κ τα σκυλιά μου είναι ένα μέσο που με βοήθησε να κάνω ξέγνοιαστα κυνήγια χώρις το άγχος μη χάσω το ζώο μου κ όχι για την καρπωση! Μας τσουβαλιασες άδικα αδερφέ!!!
 
να πω και εγω την γνωμημου για τα gps .think. ωντος καλα αλα οχι σε ολα τα κυνηγια δηλ, στα γουρουνια οκ οκ αλα και στον λαγοοοο το βρισκω λιγο παραλογωωωω.yel.τωρα για την μπεκατσαααα βγαζω κοκινη καρτα κριμααααα, τι ανοιχτα σκυλια και τη κοντοινα αμα εχη το βουνο πουλια και ξερης που πιανουνε τα πουλια το σκυλισου θα τα βρηηη;) η εμπειριασου μετραη σαν κυνηγος που εισαι και θα πας στον καιρω που πρεπη το σκυλακισου να βρη τα πουλια;) αλα τελως παντων δεν θελω να δωσο συνεχεια επανω στο θεμα αυτο η τεχνωλογια κανη καλο αλα περισωτερω ΚΑΚΟ εαν δεν την διαχειριστης σωσταααα;);)ΥΓ πρωσοπικεσμου απωχης και χωρις παρεξιγησηηηηηηfgr2
Η τεχνολογία εξελίσσεται και μαζί της και εμείς..... όλα είναι όπως το ίντερνετ..... κρύβει κινδύνους αλλά έχει και οφέλη... Αν είναι έτσι ούτε το μπιπερ χρειάζεται....να κυνηγάμε με κουδούνια.... ή να ψάχνουμε το σκυλί . Οι μπεκάτσες έχουν αλλάξει συμπεριφορά εδώ και χρόνια και προσαρμόζονται..... ακούνε κουδούνι και μπιπερ και είτε πετάνε νωρίτερα είτε είναι σε αναμμένα κάρβουνα....γι αυτό το λόγο και για να απολαμβάνω την ησυχία στο βουνό χρησιμοποιώ το gps.... όπως και για την ασφάλεια που παρέχει όταν κυνηγάς σε άγνωστα μέρη και πολλά άλλα. Πάμε μπροστά όχι πίσω...
 
Α 100 εχω και εγω.
Επειδη η σκυλα μου (setter) ειναι πολυ παθιασμενη αλλα και πολυ ανοικτη δυο επιλογες ειχα.
Να την πουλησω η να παρω gps.
Προπερσι στην Διρφη παρακολουθω μεσω gps το σκυλι να ψαχνει ενα σημειο στα 550 μ απο μενα....
Μετα την δειχνει σε φερμα...ξεκινω να προσεγγισω...ανηφορα...το gps μου λεει, χαθηκε το σημα....της κτυπαω τον ηχο για να δω αν θα κινηθει...
Τιποτα! Δεν υπαρχει σημα!
Προσπαθω να πλησιασω στο περιπου που νομιζω οτι ειναι το σκυλι...
Μου σβηνει το gps δεν το φορτισα απο το προηγουμενο κυνηγι.
Το σκυλι αφαντο!
Χιλιες σκεψεις...απο το να εφαγε φολα μεχρι να το εκλεψαν και να εκλεισαν το κολλαρο...
Αφου απογοητευτικα, ξεκινω να παω στο αυτοκινητο και να βαλω το gps στην πριζα.
Κατεβαινω, βαζω στην πριζα και περιμενω να φορτισει να το ανοιξω και να δω τι θα κανω...
Ειχαν περασει δυο ωρες πια απο την ωρα που χαθηκε η σκυλα και πριν προλαβω να ξεκινησω για να ανεβω,νατην να ερχετε απο την αλλη μερια του βουνου !
Στο επομενο κυνηγι στο ιδιο σημειο,ακριβως τα ιδια!
Φερμα και χαθηκε η επαφη με την σκυλα!
Αυτην την φορα,υποψιασμενος,ηξερα προς τα που να παω...
Συμπερασμα...νεκρο σημειο...
 
Η τεχνολογία εξελίσσεται και μαζί της και εμείς..... όλα είναι όπως το ίντερνετ..... κρύβει κινδύνους αλλά έχει και οφέλη... Αν είναι έτσι ούτε το μπιπερ χρειάζεται....να κυνηγάμε με κουδούνια.... ή να ψάχνουμε το σκυλί . Οι μπεκάτσες έχουν αλλάξει συμπεριφορά εδώ και χρόνια και προσαρμόζονται..... ακούνε κουδούνι και μπιπερ και είτε πετάνε νωρίτερα είτε είναι σε αναμμένα κάρβουνα....γι αυτό το λόγο και για να απολαμβάνω την ησυχία στο βουνό χρησιμοποιώ το gps.... όπως και για την ασφάλεια που παρέχει όταν κυνηγάς σε άγνωστα μέρη και πολλά άλλα. Πάμε μπροστά όχι πίσω...
καλα ρε βασιλακη μην βαραςςςς την γνωμημου λεω ;)
 
Back
Top