GPS Σκύλων

Αυτό το έχει δοκιμάσει κάποιος?


Γιατι δεν προτιμας καποιο πιο επωνυμο και δοκιμασμενο συστημα οπως το garmin?εχει πολλα που πουλιουντε ειδικα τα 320 και σε πολυ καλες τιμες
Θα συμφωνήσω με τον Μίλτο, καλύτερα να πας σε μια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση. Το 320 το χρησιμοποιώ 4 χρόνια με δύο Τ5 κολάρα και πραγματικά είναι εξαιρετικό...
 
https://www.ehunter.gr/product/systima-entopismoy-skyloy-dog-trace-gps-x20-orange/

Αυτό το έχει δοκιμάσει κάποιος?

Διάβασα κάποιες καλές κριτικές στα αμερικανικά φόρουμ .

Για πέρδικα το θέλω να αποφεύγω την ταλαιπωρία του μπιπ μπιπ πάνω στον σκύλο και γενικά λιγότερη φασαρία
To είδα πέρσι, το ειχε συνάδελφος σε δυο σεττερ, και μάλιστα τον ρώτησα,μου είπε οτι φετος το πήρε(πέρσι δηλαδή), και κανα δίμηνο που τα δούλευε ήταν ευχαριστημένος, Πολύ καλά τα garmin αλλά και πανάκριβα γαμωτο...Ξεκίνησαν απο τα 360 ευρω πριν κάμποσα χρόνια και ''αναβάθμιση'' στην ''αναβάθμιση'' τα έφτασαν στα 900 !!!...απορώ με τους κινέζους πως δεν εχουν φτιάξει ακόμα κανένα με κανα κατοστάρικο .big smile.
 
Και να σου πω, ψηνόμουν και γώ να το πάρω,αλλά μισοτελείωνε και η σεζόν,δεν είμουνα και σίγουρος,μη πάνε τζάμπα τα λεφτά ,και έμεινα στο..ψήσιμο:D..Κάπου είχα δει και ένα βιντεάκι απο αυτόν που το πουλάει,κάπου στη Καρδίτσα νομίζω:)
 
To είδα πέρσι, το ειχε συνάδελφος σε δυο σεττερ, και μάλιστα τον ρώτησα,μου είπε οτι φετος το πήρε(πέρσι δηλαδή), και κανα δίμηνο που τα δούλευε ήταν ευχαριστημένος, Πολύ καλά τα garmin αλλά και πανάκριβα γαμωτο...Ξεκίνησαν απο τα 360 ευρω πριν κάμποσα χρόνια και ''αναβάθμιση'' στην ''αναβάθμιση'' τα έφτασαν στα 900 !!!...απορώ με τους κινέζους πως δεν εχουν φτιάξει ακόμα κανένα με κανα κατοστάρικο .big smile.
Αυτό έλεγα και εγώ! Να γλιτώσουμε το 800αρι είναι πολλά τα λεφτά και εγώ δεν θέλω τρελή εμβέλεια απλά στο βουνό ξέρεις 2 γκρεμια ποιο πέρα δεν βλέπεις ούτε ακούς μπιπερ αν έχει 5-6 μποφόρ και μπορεί σε ευθεία γραμμή να είναι 200 μέτρα.

Αν με νιώθει και μακριά η σκύλα και φερμαρει στην πρώτη μυρωδιά δεν πρόκειται να ποντάρει αν δεν πάω κοντά . Μιλάμε για πολύ βαβούρα για τον σκύλο και τα πουλιά.
 
Καινουρια τα garmin ναι ειναι ακριβα αλλα αν βρεις μεταχειρισμενο χτυπα το..σιγουρα δηλαδη θα βρεις και σε καλη κατασταση για ενα και μονο λογο οσοι γουρουναδες τα ειχαν τα δινουν για τα πιο καινουρια τα Α100 που εχουν και ρευμα μαζι και οχι επειδη εχουν καποιο προβλημα..στο λεω γιατι και ο πατερας μου ειχε ενα 320 με 2 κολλαρα και το σκοτωσε για 400 ευρω απλα για να παρει το καινουριο
 

στην περιγραφή διάβασα αυτό:
  • Η επικοινωνία μεταξύ κολάρου και τηλεχειριστήριο γίνεται μέσω δορυφόρου.
είναι δυνατό στις μέρες μας να προσπαθείς να πουλήσεις με τέτοια?

Σκύλο είχε ο πατέρας, εγώ μάλλον δεν έχω ποτέ, αν είχα όμως θα επένδυα περισσότερα σε αυτόν παρά σε όπλο, τσοκάκια, γελέκα και οτιδήποτε άλλο τσιτσιλο μιτζιλο μας πουλάνε οπότε θα έπαιρνα το καλύτερο μιας και συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις όπως και η φτήνια τρώει τον παρά.

Αλλά θα δοκίμαζα και ένα κινητό πάνω του, να μου μεταδίδει ζωντανά το στίγμα του στο κινητό μου, όπου υπάρχει κάλυψη κινητής.
 
στην περιγραφή διάβασα αυτό:
  • Η επικοινωνία μεταξύ κολάρου και τηλεχειριστήριο γίνεται μέσω δορυφόρου.
είναι δυνατό στις μέρες μας να προσπαθείς να πουλήσεις με τέτοια?

Σκύλο είχε ο πατέρας, εγώ μάλλον δεν έχω ποτέ, αν είχα όμως θα επένδυα περισσότερα σε αυτόν παρά σε όπλο, τσοκάκια, γελέκα και οτιδήποτε άλλο τσιτσιλο μιτζιλο μας πουλάνε οπότε θα έπαιρνα το καλύτερο μιας και συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις όπως και η φτήνια τρώει τον παρά.

Αλλά θα δοκίμαζα και ένα κινητό πάνω του, να μου μεταδίδει ζωντανά το στίγμα του στο κινητό μου, όπου υπάρχει κάλυψη κινητής.
Γιατί σας παραξενεύει αυτό; Oλα τα gps σκύλων χρησημοποιούν (και) τους δορυφόρους για να δωσουν το στίγμα του σκύλου.Και απο την άλλη,για να χρειάζεται καποιος gps, εχει ήδη επενδύσει σε καλούς σκύλους και πέρνει το gps για περισσότερη ασφάλεια και ευκολότερη συνεργασία με τα ζώα του :)...
 
Γιατί σας παραξενεύει αυτό; Oλα τα gps σκύλων χρησημοποιούν (και) τους δορυφόρους για να δωσουν το στίγμα του σκύλου.Και απο την άλλη,για να χρειάζεται καποιος gps, εχει ήδη επενδύσει σε καλούς σκύλους και πέρνει το gps για περισσότερη ασφάλεια και ευκολότερη συνεργασία με τα ζώα του :)...
μάλλον δεν το ειπα καλά, οπότε ας το κάνω λιανά
Η επικοινωνία μεταξύ κολάρου και τηλεχειριστήριο ΔΕΝ γίνεται μέσω δορυφόρου
Αν γινόταν αυτό τότε με αυτή τη τιμή θα έτρεχα να πάρω όσα περισσότερα μπορούσα και φυσικά όχι για να τα βάλω σε σκύλους.
Αν οι 2 συσκευές επικοινωνούσαν μέσω δορυφόρου τότε δεν θα είχε εμβελεια 20km, θα μπορούσα να βλέπω τη θεση του οπουδήποτε, πχ με εμένα Θεσσαλονίκη και ο σκύλος να κόβει βόλτες στον Πύργο Ηλείας. Οποτε θα σου έλεγα να βγεις να τον ταΐσεις και να τον ποτίσεις γιατί εγώ δεν θα προλάβαινα να πεταχτώ. :)
Στα υπόλοιπα νομίζω οτι συμφωνούμε.

Φαντάζομαι ότι οι συσκευές χωρίς κινητή τηλεφωνία λειτουργούν όταν είναι σε "οπτική επαφή" και όχι όταν ο σκύλαρος στρίψει από την πίσω μεριά του βουνού.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος
 
Στο garmin το Τ5 κολάρο έχει δέκτη και χρησιμοποιεί ένα συνδιασμό gps και glonass για να λαμβάνει σήμα. Η επικοινωνία κολάρου και φορητού δέκτη γίνεται μέσο σήματος VHF. Το κολάρο στέλνει σήμα και διαβιβάζει την γεωγραφική του θέση ανά 5 δευτερόλεπτα. Δεν μου έτυχε ποτέ να χάσει σήμα ο δέκτης ή το κολάρο. Η μεταξύ τους επικοινωνία είναι άλλο θέμα...
 
Καλησπέρα με το κολαρο της garmin astro 320 η alpha 100 κ τα αντίστοιχα κολάρα αν ο σκύλος είναι σε φερμα χωρίς μπιπερ μέσα σε πυκνό η βατα απροσπέλαστο κ δεν έχεις οπτική επαφή με το σκύλο στη φερμα θα μπορέσω να τον βρω κ να πάρω θέση η δείχνει στο περίπου που είναι ο σκύλος με απόκλιση κάποιον μέτρων.Ρωταω γιατί θέλω να το αγοράσω κ να κυνηγάω με αυτό χωρίς μπιπερ.Το έχει δοκιμάσει καποιος....Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα με το κολαρο της garmin astro 320 η alpha 100 κ τα αντίστοιχα κολάρα αν ο σκύλος είναι σε φερμα χωρίς μπιπερ μέσα σε πυκνό η βατα απροσπέλαστο κ δεν έχεις οπτική επαφή με το σκύλο στη φερμα θα μπορέσω να τον βρω κ να πάρω θέση η δείχνει στο περίπου που είναι ο σκύλος με απόκλιση κάποιον μέτρων.Ρωταω γιατί θέλω να το αγοράσω κ να κυνηγάω με αυτό χωρίς μπιπερ.Το έχει δοκιμάσει καποιος....Ευχαριστώ
Η απόκλιση είναι 1-2 μέτρα φίλε μου, δεν θα έχεις πρόβλημα. Από την καταγραφή της πορείας και το βελάκι ένδειξης του σκύλου μπορείς να καταλάβεις και το προς τα που κοιτάει ο σκύλος. Αν και θα διαπιστώσεις ότι με κλειστό μπιπερ δεν πολύ λέει...
 
Έστειλα τον δικό μου να πάρει το γκαρμιν και τον αρχίσανε ότι είναι παράνομο στην Ελλάδα και τέτοιες βλακείες...... Και του λέγανε δεν θα δουλεύει και τέτοια... Λέτε να φάμε καμία φόλα και όντος να μην δουλεύει?
 
Έστειλα τον δικό μου να πάρει το γκαρμιν και τον αρχίσανε ότι είναι παράνομο στην Ελλάδα και τέτοιες βλακείες...... Και του λέγανε δεν θα δουλεύει και τέτοια... Λέτε να φάμε καμία φόλα και όντος να μην δουλεύει?
Βάλε ένα link για να δούμε τι παραγγειλες.
Αμερικάνοι του λέγανε ότι είναι παράνομο και δεν θα δουλεύει στην Ελλάδα?
 
Το ότι θα δουλεύει είναι σίγουρο η παρανομία πάει στο κομματι της επικοινωνίας του κολάρου και του δέκτη που θα έχεις εσύ. Η συχνότητα που δουλεύουν εκει δεν επιτρέπετε στην Ευρώπη, φαντάζεσαι το λόγο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα σου θα ειναι όταν χρειαστείς σέρβις ή να κανεις χρηση της εγγύησης ή αν θες να προσθέσεις κολάρα, τότε θα πρεπει να απευθύνεσαι σε αυτούς.
 
Back
Top