GPS Σκύλων

Κώστα πως και δεν πήρες garmin ή bs planet ;
Κόστος ;
Ναι Βασίλη...και αυτό...δεν ξέρω για πόσο θα είμαι στην Ελλάδα ακόμα οπότε είπα να πάρω για αρχή αυτό να το δω και εάν θέλω κάτι παραπάνω μετά του χρόνου να το κοιτάξω το θεμα...επίσης σκέφτηκα οτι το Χ20 δεν έχει σε σχέση με τα άλλα, την εκπαίδευση (ρεύμα) και τους χάρτες (και το μπίπερ στο bs) εάν δω οτι μου λείπουν και τα χρειάζομαι και αυτά στο μέλλον θα το σκεφτώ...για να σου πώ την αλήθεια εάν αυτήν την στιγμή πλήρωνα για κάτι καλύτερο θα πήγαινα μόνο στο bs...με τα πάντα πάνω...
 
Θα γραψω τη γνώμη μου για το gps και ελπιζω να μην το πάρετε προσωπικά, δεν εχω καμιά διάθεση να μειώσω κάποιον. Οπως και να το κάνουμε το gps οπως και μπιμπερ ειναι ενα ακομα όπλο στα χέρια μας απέναντι της, να ξεκαθαρίσω οτι και εγω βαζω μπιμπερ και ίσως κάποια στιγμή και gps. Εχω παρατηρήσει ομως οτι ένας σκύλος αθόρυβος γίνεται δεκτικός απο τις μπεκατσες και φυσικό είναι γιατί διαφορετικά αντιλαμβάνεται το κίνδυνο μια μπεκατσα οταν ακούει το κουδούνι ή το μπιμπερ να πλησιάζει και διαφορετικά αν δεν ακούει τιποτα.
Δέχομαι οτι κάποιοι τα βάζουν για λόγους ασφαλείας του σκύλου απο λύκους και καλα κάνουνε αλλα να παραδεχτούμε όμως οτι με αυτο το τρόπο αυξάνεται η πιθανότητα το πουλί να μείνει ατη φερμα.
Δεν κατακρίνω κανέναν ξαναλέω αλλα τουλάχιστον να παραδεχόμαστε τα αυτονόητα.
 
Μεταξύ μπιπερ και gps προτιμώ το gps
Το gps όπως και το μπιπερ σε πάει επάνω στο σκυλί την ίδια δουλειά κάνουν στην ουσία με την διαφορά ότι το gps είναι αθόρυβο και δεν ενοχλεί άλλους κυνηγούς που μπορεί να βρίσκονται σε κοντινή απόσταση
Σίγουρα η μπεκάτσα θα δεχτεί καλύτερα έναν σκύλο όταν δεν φοράει κάτι που προκαλεί θόρυβο αλλά είναι και σχεδόν σίγουρο ότι στις συντριπτικά περισσότερες φορές θα καταλάβει τον κυνηγό σπάνια θα πιάσουμε στον ύπνο μια μπεκάτσα και επειδή ξέρει ότι ο κίνδυνος είμαστε εμείς και όχι ο σκύλος θα πράξει ανάλογα
Μπιπερ έχω αλλά δεν το βάζω gps δεν έχω αλλά θα ήθελα
Όσο μπορώ θα κυνηγάω με το κουδούνι παρόλο την δυσκολία που έχει κουτσά στραβά μπορώ ακόμα και όχι γιατί είμαι πονηρός και κυνηγαράς ή πιό ηθικός από τους άλλους δεν φαίνεται εκεί ή ηθική και η αγάπη για το θήραμα αλλά υπάρχουν κάποιοι λόγοι που μου το επιτρέπουν τουλάχιστον προς το παρόν
Δεν κατηγορώ όσους βάζουν μπιπερ ή gps υπάρχουν σκυλιά που όντως δεν γίνεται να κυνηγήσουμε χωρίς αυτά είχα και εγώ στο παρελθόν και στις περισσότερες μεριές που πήγαινα ήταν σκέτο βασανιστήριο
Αν το gps έκανε τα ίδια λεφτά με ένα μπιπερ και με έβαζαν να διαλέξω αναγκαστικά πιό από τα δύο να απαγορευτεί θα έλεγα να απαγορευτεί το μπιπερ
Και εννοείται ότι είναι προσωπική άποψη δεν κατηγορώ κάποιον ούτε τα γράφω για κάποιον συγκεκριμένα
ΥΓ : Με τους μπινέδες που πάνε καρτέρι τι να κάνουμε αυτοί είναι η πρώτη μάστιγα
 
Εγώ βάζω στην εξίσωση την ταλαιπωρία του σκύλου.. Είναι μεγάλο μαρτύριο το κουδούνι και το μπιπερ και προκαλούν μόνιμη βλάβη στα αυτιά. Όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα GPS και πάλι GPS.
 
παιδεςςςς σεβαστες η γνωμεσας για το gps ,,απλα η τεχνολογια κανι την δουλιατης,απο εκη και περα περνουμε την μυραμας στα χεριαμας η για το καλητερω η το χειρωτεροοοοοο μαλλων το δευτερω ο νωον νωιτοοοοο:(
 
να πω και εγω την γνωμημου για τα gps
.think.
ωντος καλα αλα οχι σε ολα τα κυνηγια δηλ, στα γουρουνια οκ οκ αλα και στον λαγοοοο το βρισκω λιγο παραλογωωωω.yel.τωρα για την μπεκατσαααα βγαζω κοκινη καρτα κριμααααα, τι ανοιχτα σκυλια και τη κοντοινα αμα εχη το βουνο πουλια και ξερης που πιανουνε τα πουλια το σκυλισου θα τα βρηηη η εμπειριασου μετραη σαν κυνηγος που εισαι και θα πας στον καιρω που πρεπη το σκυλακισου να βρη τα πουλια αλα τελως παντων δεν θελω να δωσο συνεχεια επανω στο θεμα αυτο η τεχνωλογια κανη καλο αλα περισωτερω ΚΑΚΟ εαν δεν την διαχειριστης σωστααααΥΓ πρωσοπικεσμου απωχης και χωρις παρεξιγησηηηηηη
fgr2

γιασας παιδεςςςς διαβαζω εδω και αρκαιτω καιρω για τα GPS ωντος ειναι εργαλια για καπια κυνηγιαααα δηλ γουρουνια για να ξερουμε που βρηκωνται τα σκυλιαααα αλου παπαααα ευαγκελιο αυτο και εαν θελεται το κανουμε κουβεντα αλη φωρααα,,,, τωρα για την μπεκατσααα και gps το βλεπω πρωσοπικα ακραιωωωωω,,,γιατι το gps ;;;επανω σε αυτο το πουλιιιι τοσο δυσκωλο ειναι;;;; η για πιω ευκωλη καρπωσηηηη;;; λεωω εγωωω,,,μπεκατσοντουφεκο μπεκατοφυσιγκιαααα μπεκατσορουχαα κτλ κτλ και μαλακιες αρκαιτες πωλεςςςςςςς,,εας παμε ρε παιδες στο βουνο να κανουμε τα κυνηγιαμας και οχι να τα αφανησουμε με ολες αυτες της βλακιες που θα κουβαλαμε στον λεμωμας διωτι εμης απο μωνημας θα αφανησουμε νωριτερα τα θυραματα με την τεχνολογια που εχουμε στα χεριαμαςςςς επαιτε και συνεχεια του λογουυ ωπιως θελη απαντησηηη.hair.
παιδεςςςς σεβαστες η γνωμεσας για το gps ,,απλα η τεχνολογια κανι την δουλιατης,απο εκη και περα περνουμε την μυραμας στα χεριαμας η για το καλητερω η το χειρωτεροοοοοο μαλλων το δευτερω ο νωον νωιτοοοοο:(
εντάξει Σάκη το καταλάβαμε....δεν σου αρέσουν τα gps fgr2.very funny.
 
Νομίζω ότι θέλει ίντερνετ για να δουλέψει..... κοίτα προηγούμενες αναρτήσεις
Έχω μιλήσει με τον κατασκευαστή. Δεν χρειάζεται ούτε ίντερνετ ούτε σήμα κινητής τηλεφωνίας. Έχω απλό μπιπερ αυτού του κατασκευαστή και είναι τέλειο.
 
Έχω μιλήσει με τον κατασκευαστή. Δεν χρειάζεται ούτε ίντερνετ ούτε σήμα κινητής τηλεφωνίας. Έχω απλό μπιπερ αυτού του κατασκευαστή και είναι τέλειο.
Γνωστός μου είχε παλιότερα ένα προπομπό αυτού εδώ και είχε πολλά προβλήματα.... αναγκάστηκε να πάρει άλλο GPS και πήγε σε Garmin. Ίσως τα καινούργια είναι καλύτερα. Η τιμή είναι όντως πολύ χαμηλή αρκεί να σε καλύπτει. Εγώ και ο συγκυνηγος μου έχουμε τρία μπιπερ του συγκεκριμένου κατασκευαστή....το δικό μου λειτουργεί άψογα... του συγκυνηγου μου όμως είναι για κλάματα.... και τα δύο που πήρε μετά από μένα.... έχουμε το βαρελάκι.Ευχομαι να είναι όπως σου τα είπε .... καλή συνέχεια
 
Ήρθε το νέο....παιχνίδι.... .yel..my man. (μεγάλη ταλαιπωρία από την εταιρία courier)

πρώτη εντύπωση, ελαφρύ πολύ.


View attachment 37466

View attachment 37468
Πολύ καλό θα ξεχνάς να το φορτίζεις ..
Το σημαντικό είναι ότι δεν χάνει το σήμα σα τα Garmin απλό λιτό αν και το συγκεκριμένο χρώμα δεν μου άρεσε και έχω πάρει το παραλλαγή
 
Back
Top