GPS συντεταγμένες

Βρισκω ένα σημείο στο Google earth που θέλω να πάω να το διερευνήσω κυνηγητικά. Παίρνω τις συντεταγμένες και είναι στη μορφή:

33ο33'33.33'Β
33ο33'33.33'Α

Προσπαθώ να τις βάλω στο GPS μου για να με κατευθύνει εκεί και το αυτό δέχεται συντεταγμένες που είναι στη μορφή:

Β 33ο33.333'
Α 333ο33.333'

Αφενός μεν το Β έχει 7 ψηφία να βάλω και όχι 8 όπως μου έβγαζε το Google earth, αφετέρου δε ταιριάζουν και τα σύμβολα (ο'.)

Επειδή από αυτά δεν καταλαβαίνω τίποτα και δεν μπορώ να κάνω τη μετατροπή, μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει πως μπορώ να βάλω τις συντεταγμένες ενός σημείου που δείνει το Google earth στο δικό μου φορητό GPS;

Ευχαριστώ πολύ.
 
Γιατί δεν βάζεις τη διαδρομή στο Google maps σε κινητό ή ταμπλέτα οπου μπορείς να την κατεβάσεις και για εκτος συνδεσης πλοήγηση;
Πάντως το πόσα ψηφία έχει η κάθε μορφή νομίζω εξαρτάται από το γεωγραφικό μήκος και πλάτος. Έτσι όπως τα βλέπεις θα έπρεπε να τα παίρνει χωρίς κάποια μετατροπή
 
Βρισκω ένα σημείο στο Google earth που θέλω να πάω να το διερευνήσω κυνηγητικά. Παίρνω τις συντεταγμένες και είναι στη μορφή:

33ο33'33.33'Β
33ο33'33.33'Α

Προσπαθώ να τις βάλω στο GPS μου για να με κατευθύνει εκεί και το αυτό δέχεται συντεταγμένες που είναι στη μορφή:

Β 33ο33.333'
Α 333ο33.333'

Αφενός μεν το Β έχει 7 ψηφία να βάλω και όχι 8 όπως μου έβγαζε το Google earth, αφετέρου δε ταιριάζουν και τα σύμβολα (ο'.)

Επειδή από αυτά δεν καταλαβαίνω τίποτα και δεν μπορώ να κάνω τη μετατροπή, μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει πως μπορώ να βάλω τις συντεταγμένες ενός σημείου που δείνει το Google earth στο δικό μου φορητό GPS;

Ευχαριστώ πολύ.
Στο Google Earth βάλε πινέζα στο σημείο που σου δίνουν οι συντεταγμένες που έχεις. Μετά πηγαίνεις στο μενού του g.earth, στα Εργαλεία. Πάτα Επιλογές. Όταν μπεις εκεί, θα δεις να γράφει Εμφάνιση Γεωγραφικού Πλάτους/μήκους.
Βρες ποιο από όλα ταιριάζει με του gps σου. Μετά πήγαινε στην πινέζα που είχες βάλει και δες τί συντεταγμένες σου δίνει στο νέο σύστημα. Αν δυσκολευτείς πες μου τις πραγματικές συντεταγμένες και θα στις μετατρέψω εγώ .sarcastic.
Λογικά και στο gps σου θα μπορείς να αλλάξεις το σύστημα συντεταγμένων, σκάλισε λίγο τα settings που σου δίνει, κάπου θα το βρεις.
 
Last edited:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μου είναι όλες χρήσιμες!




Στο Google Earth βάλε πινέζα στο σημείο που σου δίνουν οι συντεταγμένες που έχεις. Μετά πηγαίνεις στο μενού του g.earth, στα Εργαλεία. Πάτα Επιλογές. Όταν μπεις εκεί, θα δεις να γράφει Εμφάνιση Γεωγραφικού Πλάτους/μήκους.
Βρες ποιο από όλα ταιριάζει με του gps σου. Μετά πήγαινε στην πινέζα που είχες βάλει και δες τί συντεταγμένες σου δίνει στο νέο σύστημα. Αν δυσκολευτείς πες μου τις πραγματικές συντεταγμένες και θα στις μετατρέψω εγώ .sarcastic.
Λογικά και στο gps σου θα μπορείς να αλλάξεις το σύστημα συντεταγμένων, σκάλισε λίγο τα settings που σου δίνει, κάπου θα το βρεις.


Ευχαριστώ πολύ. Απόλυτα δεν ταιριάζει καμία επιλογή αλλά μία είναι πολύ κοντά.
Θα δοκιμάσω αύριο αυτήν να δω που θα με πάει.
Έτσι και αλλιώς αύριο θα έχει βροχές εδώ κάτω, οπότε ψάξιμο με το αυτοκίνητο για κανά καινούργιο καρτέρι θα κάνω μόνο.
 
Βρισκω ένα σημείο στο Google earth που θέλω να πάω να το διερευνήσω κυνηγητικά. Παίρνω τις συντεταγμένες και είναι στη μορφή:

33ο33'33.33'Β
33ο33'33.33'Α

Προσπαθώ να τις βάλω στο GPS μου για να με κατευθύνει εκεί και το αυτό δέχεται συντεταγμένες που είναι στη μορφή:

Β 33ο33.333'
Α 333ο33.333'

Αφενός μεν το Β έχει 7 ψηφία να βάλω και όχι 8 όπως μου έβγαζε το Google earth, αφετέρου δε ταιριάζουν και τα σύμβολα (ο'.)

Επειδή από αυτά δεν καταλαβαίνω τίποτα και δεν μπορώ να κάνω τη μετατροπή, μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει πως μπορώ να βάλω τις συντεταγμένες ενός σημείου που δείνει το Google earth στο δικό μου φορητό GPS;

Ευχαριστώ πολύ.
Το ένα το δίνει σε μοίρες, το άλλο σε μοίρες και πρώτα λεπτά και το τρίτο σε μοίρες, πρώτα και δεύτερα λεπτά.
Λογικά υπάρχει επιλογή να αλλάξεις την εμφάνιση.
Αν όχι υπάρχουν online μετατροπείς.
 
Στο μενού του gps στις ρυθμίσεις για τις συντεταγμένες θα επιλέξεις αυτή τη μορφή που έχει το Google earth, maps κτλ.....θα αποθηκεύσεις το συγκεκριμένο σημείο και όταν πας στο προς τα που θα ο επιλέξεις και θα σε πάει
 
Μετά είδα την ημερομηνία αλλά το άφησα το ποστ για τον επόμενο 😂
Εγώ νόμιζα ότι επειδή έχεις απαντήσει διεξοδικά σε όλα τα τρέχοντα ερωτήματα, άρχισες να απαντάς και σε όσα έχουν μείνει αναπάντητα από παλιά... .yel.
 
Back
Top