Gps βουνού

ακόμα δεν έχω καταφέρει να περάσω τον κωδικό ενεργοποίησης
Τι πρόβλημα έχεις φίλε Τζανή? Μόλις κάνεις την εγκατάσταση από το play store σου ζητάει να κάνεις scan το αυτοκολλητο που σου έδωσαν από τον σύλλογο σωστά?
 
Τι πρόβλημα έχεις φίλε Τζανή? Μόλις κάνεις την εγκατάσταση από το play store σου ζητάει να κάνεις scan το αυτοκολλητο που σου έδωσαν από τον σύλλογο σωστά?
Ποιο αυτοκολλητο ρε Bill για δωσε τα φωτα σου ;)
 
Ποιο αυτοκολλητο ρε Bill για δωσε τα φωτα σου ;)
Ένα qr code μου κόλλησαν στην τελευταία σελίδα της άδειας...σαν το παρακάτω.

qrcode1.png
 
το κακό είναι ότι αυτό το πρόγραμμα το δώσανε δωρεά μονο για στερεα ελλάδα..τελικά ρε μάγκες μήπως είναι καλύτερα να την χωρίσουμε την πατρίδα στα δυο μπας και ηρεμήσετε μπας και ξελαφρώσουμε και εμείς λίγο..δεν μπρώ να το κρύψω ότι με στεναχώρησε όταν το έμαθα και με πείραξε αφάνταστα..
 
το κακό είναι ότι αυτό το πρόγραμμα το δώσανε δωρεά μονο για στερεα ελλάδα..τελικά ρε μάγκες μήπως είναι καλύτερα να την χωρίσουμε την πατρίδα στα δυο μπας και ηρεμήσετε μπας και ξελαφρώσουμε και εμείς λίγο..δεν μπρώ να το κρύψω ότι με στεναχώρησε όταν το έμαθα και με πείραξε αφάνταστα..
Τζανή ξέρω ότι το πρόγραμμα αυτό το έφτιαξε η ΔΚΟΣΕ αλλά δεν ήξερα ότι δεν το είχαν δώσει και σε άλλες περιφέρειες. Να είσαι σίγουρος φίλε ότι κανένας δεν θεωρεί Ελλάδα μόνο την Στερεά. Προσωπικά θέλω να φύγω όσο πιο μακρυά γίνεται από την Αττική. Μην στεναχωριέσαι, αντιθέτως να κάνεις υπομονή! :)
 
Βρε μην έχετε την μύγα... Η εφαρμογή προήλθε από πρωτοβουλία της Δ' Κ.Ο.Σ.Ε. (Κυνηγετική Ομοσπονδία Στερεάς Ελλάδος). Προφανώς μόνο στους Κ.Σ. ελέγχου της μπορεί να μοιράσει κωδικούς για δωρεάν χρήση της... Μην τα βλέπετε επιπόλαια όλα και στραβά με τη μία!
Από ό,τι κατάλαβα κιόλας, για την ακρίβεια, η Δ' ΚΟΣΕ δεν έφτιαξε την εφαρμογή αλλά πρέπει να πλήρωσε το 15ευρω της χρήσης για κάθε κυνηγό. Η εφαρμογή έχει πανελλαδική εμβέλεια. Δεν γίνεται λοιπόν μία Ομοσπονδία να τα πληρώσει για όλη την Ελλάδα... Καθώς αυτά τα λεφτά πρακτικά από εμάς βγαίνουν μέσω των αδειών. Είναι στην πολιτική ανταποδοτικότητας που θέλει να εφαρμόσει, γι' αυτό θα βγάλει και την κάρτα μέλους για προσφορές.
 
Τελικα παρειγγειλα αυτο με φορτωμενους χαρτες μια φορα το παιρνεις με φπα 17 γιατι το πηρα με τιμολογιο 263 και κατι ψιλα
http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=3928
Μετά από 4 χρήσεις στο βουνό μπορώ να πω ότι είναι εύχρηστο και πολύ καλό και οι πληροφορίες που σου δίνει στα μείον οι μπαταρίες που αδειάζουν σχετικά γρήγορα σε ένα ολοήμερο κυνήγι 5-6 ωρών πέφτουν στη μέση αλλά έχω πάρει 4 επαναφορτιζόμενες και είμαι κομπλέ
 
Μετά από 4 χρήσεις στο βουνό μπορώ να πω ότι είναι εύχρηστο και πολύ καλό και οι πληροφορίες που σου δίνει στα μείον οι μπαταρίες που αδειάζουν σχετικά γρήγορα σε ένα ολοήμερο κυνήγι 5-6 ωρών πέφτουν στη μέση αλλά έχω πάρει 4 επαναφορτιζόμενες και είμαι κομπλέ
Ποιο μοντελο της Garmin ειναι Παναγιωτη?
 
Οσο αφορα τους δορηφορους και την ακριβεια ολα ανεξαρτητως τα gps κλειδωνουν - χρειαζονται 3 δορηφορους για να υπολογησουν θεση υψομετρο και ταχυτητα.ακομα και αν εχουν σημα απο 10 δορηφορους αυτα θα αξιοποιησουν το σημα απο τους 3 με το καλητερο.Αν αυτο αλλαξει καποια στηγμη και χασει καποιον απο καποιο εμποδιο η βγηκε εκτος εμβελιας θα μεταβει αυτοματα στον επομενο με το ισχηροτερο σημα.

Για την ιστορια οταν λεμε οτι ενα gps κλειδωνει σε εναν δορηφορο ενοουμε πως συνχρονηζει ενα εσωτερικο ρολοι πολλη μεγαλης ακριβειας με το ρολοι του δοριφορου και απο εκη και μετα μετραει ποσο χρονο χρειαζετε το σημα να φταση απο τον δοριφορο στο gps.
Κλειδωνωντας 3 διαφορετικα σηματα βαση τριγονομετριας μπορει να υπολογηση την κορυφη της "πυραμιδας".

Επησης η ακριβεια ενος gps εξαρτατε αποκληστηκα και μονο απο τα φιλαρακια μας τα αμερικανακια και αυτο για ευνοητους λογους..........
Γιαυτο και της περησοτερες φορες αυτη μεταβαλετε απο μερικα μετρα μεχρι μερηκες δεκαδες μετρα......

Και κατι αλλο τελευταιο......οταν γραφουμε μια πορεια μεσα στο βουνο για παραδειγμα αυτο που κανουμε στην ουσια ειναι να δηνουμε εντολη στο gps να αποθηκευει στιγματα ανα τακτα μετρικα ορια.......
Αυτο σε καποια μοντελα μπορουμε να το μεγαλοσουμε η να το μικρηνουμε αναλογα της αναγκες μας......
Για παραδειγμα αν κινουμαστε στην εθνικη αθηνων - αιγιου μπορουμε να το βαλουμε να γραφει στιγματα - πορεια ανα 100-150 μετρα.......
Σε ενα αγνωστο βουνο που το περπαταμε ενα στηγμα ανα 5-10 μετρα ειναι αρκετο.
Βεβαια αυτο εχει να κανει αναλογα και την εσωτερηκη μνημη που εχει ........η αν εχει εξωτερικη ....που πολλη απλα θα την γεμησουμε με αχρηστα στηγματα που στην ουσια δεν μας χρειαζονται.......
 
Garmin BirdsEye Imagery

Το παραπάνω πρόγραμμα αγοράζεται από τη Γκάρμιν με 29 ευρώ για συνδρομή 1 έτους.
Κατεβάζεις χάρτες από τους δορυφόρους για την περιοχή που σε ενδιαφέρει και μέσω ενός άλλου προγράμματος της Γκάρμιν, το Μπέισκαμπ τους περνάς στο φορητό ΤζιΠιΕς ώστε την στιγμή που το χρησιμοποιείς να βλέπεις το περιβάλλον τριγύρω σου όχι απλά με τους χάρτερς αλλά με την πραγματική τους εικόνα. Δηλαδή να βλέπεις στο ΤζιΠιΕς τα δέντρα, τα ρυάκια, τα μονοπάτια και ότι άλλο φωτογραφίζουν οι δορυφόροι.
Πολύ χρήσιμο για κυνήγι και για τη φύση σκέφτηκα και σα βλάκας το πήρα.

Μπούρδες!

Όταν ανοίγεις το ΤζιΠιΕς φορτώνει αμέσως τις εικόνες από τους δορυφόρους που έχεις κατεβάσει αν βρίσκεσαι σε εκείνη την περιοχή και αντί να βλέπεις το σχηματοποιημένο χάρτη βλέπεις τις εικόνες. Οι εικόνες είναι σκούρες και θολές σε βαθμό που στην πραγματικότητα δε βλέπεις τίποτα άλλο εκτός από μία θολή γκριζούρα. Το γκρίζο αυτό κάνει το μοβ της πορεία σου να μην φαίνεται, ιδίως όταν έχει ήλιο. Έτσι λοιπόν όχι μόνο δεν βλέπεις τίποτα από τις γελοίες εικόνες της Γκάρμιν αλλά δε βλέπεις τη πορεία σου στο μηχάνημα και άρα στη πραγματικότητα αχρηστεύεται. Ευτυχώς είχα σώσει τις εικόνες σε μία μικρή καρτούλα μνήμης και σκέφτηκα να τη βγάλω ώστε να φαίνονται οι σχηματοποιημένοι χάρτες όπως παλιά και να φαίνεται η πορεία μου. Η κάρτα μνήμης όμως αν μπει δε βγαίνει με τίποτα και άρα αναγκάστηκα να τη βγάλω με το μαχαίρι σπάζοντας το κάλυμμά της και αχρηστεύοντας την υποδοχή της για μελλοντική χρήση. Δεν με πειράζει όμως διότι δεν πρόκειται να τη ξαναχρησιμοποιήσω ποτέ.

Τα γράφω εδώ για να υπάρχουν διότι μπορεί να σκεφτεί και κάποιος άλλος κυνηγός με φορητό Γκάρμιν ΤζιΠιΕς να αγοράσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Όπως λένε και οι Ιταλοί: "uomo avivsato, mezzo salvato" (΄'άνθρωπος προειδοποιημένος, μισός σωσμένος).

Καλά κυνήγια και καλή σεζόν. Το πιο χρήσιμο κυνηγετικό γκάτζετ είναι το μυαλό.
 
Garmin BirdsEye Imagery

Το παραπάνω πρόγραμμα αγοράζεται από τη Γκάρμιν με 29 ευρώ για συνδρομή 1 έτους.
Κατεβάζεις χάρτες από τους δορυφόρους για την περιοχή που σε ενδιαφέρει και μέσω ενός άλλου προγράμματος της Γκάρμιν, το Μπέισκαμπ τους περνάς στο φορητό ΤζιΠιΕς ώστε την στιγμή που το χρησιμοποιείς να βλέπεις το περιβάλλον τριγύρω σου όχι απλά με τους χάρτερς αλλά με την πραγματική τους εικόνα. Δηλαδή να βλέπεις στο ΤζιΠιΕς τα δέντρα, τα ρυάκια, τα μονοπάτια και ότι άλλο φωτογραφίζουν οι δορυφόροι.
Πολύ χρήσιμο για κυνήγι και για τη φύση σκέφτηκα και σα βλάκας το πήρα.

Μπούρδες!

Όταν ανοίγεις το ΤζιΠιΕς φορτώνει αμέσως τις εικόνες από τους δορυφόρους που έχεις κατεβάσει αν βρίσκεσαι σε εκείνη την περιοχή και αντί να βλέπεις το σχηματοποιημένο χάρτη βλέπεις τις εικόνες. Οι εικόνες είναι σκούρες και θολές σε βαθμό που στην πραγματικότητα δε βλέπεις τίποτα άλλο εκτός από μία θολή γκριζούρα. Το γκρίζο αυτό κάνει το μοβ της πορεία σου να μην φαίνεται, ιδίως όταν έχει ήλιο. Έτσι λοιπόν όχι μόνο δεν βλέπεις τίποτα από τις γελοίες εικόνες της Γκάρμιν αλλά δε βλέπεις τη πορεία σου στο μηχάνημα και άρα στη πραγματικότητα αχρηστεύεται. Ευτυχώς είχα σώσει τις εικόνες σε μία μικρή καρτούλα μνήμης και σκέφτηκα να τη βγάλω ώστε να φαίνονται οι σχηματοποιημένοι χάρτες όπως παλιά και να φαίνεται η πορεία μου. Η κάρτα μνήμης όμως αν μπει δε βγαίνει με τίποτα και άρα αναγκάστηκα να τη βγάλω με το μαχαίρι σπάζοντας το κάλυμμά της και αχρηστεύοντας την υποδοχή της για μελλοντική χρήση. Δεν με πειράζει όμως διότι δεν πρόκειται να τη ξαναχρησιμοποιήσω ποτέ.

Τα γράφω εδώ για να υπάρχουν διότι μπορεί να σκεφτεί και κάποιος άλλος κυνηγός με φορητό Γκάρμιν ΤζιΠιΕς να αγοράσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Όπως λένε και οι Ιταλοί: "uomo avivsato, mezzo salvato" (΄'άνθρωπος προειδοποιημένος, μισός σωσμένος).

Καλά κυνήγια και καλή σεζόν. Το πιο χρήσιμο κυνηγετικό γκάτζετ είναι το μυαλό.
Σε ποιο gps το κατέβασες?
Γιατί έσπασες τη κάρτα? Αποκλείεται να μην βγαίνει.
 
Σε ποιο gps το κατέβασες?
Γιατί έσπασες τη κάρτα? Αποκλείεται να μην βγαίνει.
Η σύζευξη του Μπερντσάι έγινε στη συσκευή ήτρεξ25.

Δεν έσπασα την κάρτα. Έσπασα το καπάκι που κρατάει την κάρτα στη θέση της.
Το έσπασα εσκεμμένα και όχι κατά λάθος διότι δεν βγαίνει η κάρτα αλλιώς.
Αυτό να μη σου κάνει εντύπωση αγαπητέ Κώστα. Η Γκάρμιν δεν είναι καλή εταιρεία και τα προϊόντα που βγάζει δεν είναι ποιοτικά. Εμένα αυτή είναι η γνώμη μου ως κάτοχος του προϊόντος τους.
Το ήτρεξ δεν θα έπρεπε να κοστίζει πάνω από 15-20 ευρώ και ας λέτε ότι θέλετε.

Εκεί κάτω από τις μπαταρίες λέει: προς τα κάτω το καπάκι και κλειδώνει η κάρτα, και προς τα πάνω ανοίγει. Αν όμως η καρτούλα έχει μπει καλά μέσα, τότε όταν έχει συρθεί το πορτάκι προς το άνοιγμα η καρτούλα δεν μπορεί να βγει διότι έχει σκαλοπάτι και έχει βουλιάξει μέσα η κάρτα και όσο και να σπρώχνεις με βελόνα το σκαλοπατάκι δεν γίνεται να το ξεπεράσει διότι δεν μπορεί να σηκωθεί ούτε ένα χιλιοστό η κάρτα διότι το καπάκι απλά σύρεται προς τα πίσω, δε σηκώνεται, και άρα η κάρτα δεν μπορεί να ανέβει τα 1-2 χιλιοστά που χρειάζεται για να βγει διότι το συρόμενο καπάκι την κρατάει ερμητικά προς τα κάτω.


Και να ήταν μόνο αυτό;

Η τατς οθόνη που έχω χάλασε μετά από κάποιους μήνες ήπιας χρήσης και χρειάστηκε να μου αντικαταστήσουν τη συσκευή.

Γενικότερα οι οθόνες τους είναι χάλια μαύρα. Η τεχνολογία στις οθόνες έχει βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια λόγω κινητών, αλλά η Γκάρμιν έχει μείνει στην εποχή του Νόε με άθλιες οθόνες και όσων αφορά την τατς λειτουργία και όσων αφορά τη φωτεινότητα αλλά και την ευκρίνεια.

Το σόφτγερ τους είναι κακής ποιότητας και αυτό

Επίσης οι χάρτες ΤΟΠΟ που έχουνε για το βουνό και αυτοί άθλιοι.

Δυστυχώς όμως δε βλέπω να υπάρχουν άλλα ΤζιΠιΕς για βουνό στην αγορά και να είναι δοκιμασμένα από κάποιον.

Αν κάποιος έχει κάποιο όχι Γκάρμιν ΤζιΠιΕς βουνού και είναι ευχαριστημένος ας το πει παρακαλώ.
 
1665248592744.png GARMIN 60CSX. Το απόλυτο όπλο στο χιόνι, στο πυκνό , στην βροχή , στην ομίχλη.κτλ. Καλό είναι και το Map Navigator στο κινητό , δεν λέω, το έχω κατεβάσει μαζί τους χάρτες του και αυτό, αλλά ...εαν βραχεί το κινητό ....χάθηκες. Το 60 Garmin CSX είναι εργαλείο στρατιωτικού τύπου για extreme καταστάσεις. Αξίζει τα λεφτά του. Το έχω 15 χρόνια. Χάρτες κατεβάζεις hacked προηγούμενες εκδόσεις τσάμπα. Τα έχουν όλα, μονοπάτια, πηγές, δασικούς δρόμους, ορειβατικά καταφύγια...κτλ κτλ
 
Back
Top