Gps βουνού

Καλημερα στη παρεα σκευτομαι να παρω ενα gps χειρος για το βουνο κυριως αλλα και γενικης χρησης μεχρι 200ε
Εχει καποιος καποια προταση η καπιος που χρησιμοποιηει καποιο
Εβλεπα αυτο
https://www.bestprice.gr/item/2154667494/garmin-etrex-20x.html?qid=3adp6yhXr0__1e56f&seq=3
Παρε μια beretta θα σε οδηγει αυτη;)
 
Καλημερα στη παρεα σκευτομαι να παρω ενα gps χειρος για το βουνο κυριως αλλα και γενικης χρησης μεχρι 200ε
Εχει καποιος καποια προταση η καπιος που χρησιμοποιηει καποιο
Εβλεπα αυτο
https://www.bestprice.gr/item/2154667494/garmin-etrex-20x.html?qid=3adp6yhXr0__1e56f&seq=3

Αν εχετε smartphone ειναι πεταμενα λεφτα.....
 
Smartphone και κατεβαζεις το my tracks απο το store σε συνδυασμό με το google maps kai street live view είσαι υπερ καλυμμένος
Εισαι και μαρτυριαρης......
Εγω δουλευω μονο τους χαρτες .....και με το shealth που ετσι και αλλιως το ανοιγω σε καθε εξορμηση......κραταει τα ιχνη μου.Οποτε δεν γινετε να χαθεις με τιποτα
 
Καλημερα στη παρεα σκευτομαι να παρω ενα gps χειρος για το βουνο κυριως αλλα και γενικης χρησης μεχρι 200ε
Εχει καποιος καποια προταση η καπιος που χρησιμοποιηει καποιο
Εβλεπα αυτο
https://www.bestprice.gr/item/2154667494/garmin-etrex-20x.html?qid=3adp6yhXr0__1e56f&seq=3

Εγώ Παναγιώτη έχω το Etrex-25 ΚΛΙΚ με τους τοπογραφικούς χάρτες στα 250 ευρώ. Το πήρα στην αρχή της σεζόν.
Ο λόγος που το πήρα είναι ότι η ακρίβεια των δορυφόρων είναι πολύ καλύτερη από αυτή ενός σμαρτφον. Το Etrex εκτός από το δυτικό σύστημα GPS χρησιμοποιεί και το αντίστοιχο Ρωσικό CLONASS με αποτέλεσμα και σε μία λακούβα 10 μέτρα να πέσεις, σε μία σπηλιά να βρεθείς, όσο πυκνό και να είναι το δάσος, αυτό σήμα στο δορυφόρο θα βρει με μεγάλη ακρίβεια. Εδώ να πω ότι επειδή τα σμαρτφον δεν μου αρέσουν και δεν τα αγαπάω δεν έχω κάποιο ακριβό, ίσως τα ακριβότερα να έχουν καλύτερες δυνατότητες (αμφιβάλω διότι δεν είναι σχεδιασμένα συγκεκριμένα για αυτή τη δουλειά). Το τηλέφωνό μου δηλαδή κοστίζει λιγότερο από το Etrex..

Ο λόγος που το πήρα είναι γιατί κάνω κάτι περπατητά κυνήγια σε άγνωστα δάση 2-3 φορές το χρόνο, ψάχνοντας καινούργια μέρη και συσδυάζοντας την αγάπη μου για το βουνό. Η λειτουργία που με ενδιαφέρει είναι το track back. Δηλαδή μπορεί να σε πάει πίσω στο αυτοκίνητο αν χαθείς και αρχίζει να νυχτώνει και είσαι μακριά ακολουθώντας ακριβώς την ίδια διαδρομή . Επίσης βλέπεις στο χάρτη που είναι το αυτοκίνητό σου σε σχέση με εσένα, αλλά αν το δάσος είναι πυκνό τα περάσματα είναι συγκεκριμένα και ενώ βλέπεις ότι το αυτοκίνητο είναι στην ευθεία στην πραγματικότητα πρέπει να κάνεις πολλούς κύκλους για να το φτάσεις λόγο αδιαπερατότητας του δάσους, ή του ρέματος σε κάποια σημεία. Πέρυσι μου είχε τύχει να έχω περάσει ένα ρέμα μεγάλο σε ένα συγκεκριμένο σημείο, να έχω απομακρυνθεί και στην επιστροφή να μην μπορώ με τίποτα να βρω το ίδιο πέρασμα με αποτέλεσμα να αισθάνομαι εγκλωβισμένος. Είναι πολύ άσχημο αίσθημα αν νυχτώνει και είσαι μόνος.

Βεβαίως για την Ελληνική φύση και τα Ελληνικά κυνήγια που συνήθως ο καθένας κυνηγάει σε γνωστά σε αυτόν μέρη δε νομίζω ότι έχει μεγάλη χρησιμότητα, Αν όμως είσαι λάτρης των βουνών και σου αρέσει να πηγαίνεις σε καινούργια μέρη και αν πηγαίνεις μόνος σου τότε είναι πολύ χρήσιμο.
Στα περισσότερα κυνήγια μου ήταν άχρηστο και δεν το έπαιρνα καν μαζί μου.
 
ότι περιγράφεις γίνεται εντελώς δωρεάν με το my tracks σε ένα smartphone των €50 , έχει τύχει να συνδεθώ με 11 δορυφόρους και να έχω πάντα σήμα σε δύσβατα μέρη που οι κινητές ακόμα και σε gsm only mode δεν είχαν καθόλου,επίσης στο store βρίσκεις και τοπογραφικά προγράμματα

χωρίς να θέλω να θίξω την αγορά σου,από τότε που βγήκαν τα smartphones όλα αυτά πήγαν περίπατο
 
ότι περιγράφεις γίνεται εντελώς δωρεάν με το my tracks σε ένα smartphone των €50 , έχει τύχει να συνδεθώ με 11 δορυφόρους και να έχω πάντα σήμα σε δύσβατα μέρη που οι κινητές ακόμα και σε gsm only mode δεν είχαν καθόλου,επίσης στο store βρίσκεις και τοπογραφικά προγράμματα

χωρίς να θέλω να θίξω την αγορά σου,από τότε που βγήκαν τα smartphones όλα αυτά πήγαν περίπατο
Μπορεί να έχεις δίκιο Παύλο, δεν αντιλέγω. Δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα πράγματα.

Εδώ ο κύριος επιχειρηματολογεί, όποιος έχει όρεξη το βλέπει.
 
Last edited:
Ολες οι γνώμες δεκτες παιδιά συζήτηση κάνουμε, παντως το κινητό δεν το πολυεμπιστευομαι και λογω μπαταρίας εγω ενα απλο Samsung galaxy και τη μερα δε τη βγαζει τραβαω power bank και φορτιστή μαζι.
Το e trex 25 μαρεσει σαν επιλογη σε αυτο φορτώνεται και χαρτης και μπαίνει και στο αμαξι?
Για καποια μερη το θελω που πιάνει ομίχλη και παω και μονος μου
 
Εμένα θα με εξυπηρετούσε πάρα πολύ να μπορούσα να αγοράσω χάρτες από τον Ξενοφόντα και να τους βάλω στπ Etrex γνωρίζοντας πάντα αν είμαι μέσα σε επιτρεπόμενο ή απαγορευμένο. Εδώ αποδεδειγμένα η εφαρμογή στο σμαρτφον δεν είναι επαρκής. Αν δεν υπάρχει σήμα με δεδομένα στο δάσος η εφαρμογή δεν δουλεύει ή αργεί υπερβολικά ή δεν είναι αξιόπιστη.
 
Ψαχτητε λιγο με τα σμαρτφον και θα δειτε οτι κανουν παπαδες......
Κανουν πολλα περισσοτερα πραγματα απο οτι φανταζεστε.......
Και το βασικοτερο σε περιπτωση αναγκης περνεις το 112 και χωρις σημα και σε βρισκουν σε 10 λεπτα.....Με ενα τηλ.των 250 ευρω κανεις οτι γουσταρειε ποια.
Οσο για την μπαταρια που λες παναγιωτη...ισως να θες αντικατασταση.
Στο δικο μου το Α5 η μπαταρια με λογικη χρηση βγαζει 2 μιση μερες χαλαρα
 
Εμένα θα με εξυπηρετούσε πάρα πολύ να μπορούσα να αγοράσω χάρτες από τον Ξενοφόντα και να τους βάλω στπ Etrex γνωρίζοντας πάντα αν είμαι μέσα σε επιτρεπόμενο ή απαγορευμένο. Εδώ αποδεδειγμένα η εφαρμογή στο σμαρτφον δεν είναι επαρκής. Αν δεν υπάρχει σήμα με δεδομένα στο δάσος η εφαρμογή δεν δουλεύει ή αργεί υπερβολικά ή δεν είναι αξιόπιστη.
Φιλε μου πλεον σωζεις τους χαρτες απο το σπιτι στην περιοχη που θες να κινηθεις και δεν χρειαζεσε ιντερνετ στο βουνο.
 
Φιλε μου πλεον σωζεις τους χαρτες απο το σπιτι στην περιοχη που θες να κινηθεις και δεν χρειαζεσε ιντερνετ στο βουνο.
Το ξέρω Φίλιππα, σε ευχαριστώ. Την εφαρμογή τη χρησιμοποιώ από τότε που βγήκε.
Τη συγκεκριμένη λειτουργεία της εφαρμογής τη θεωρώ τελείως άχρηστη και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δεν μπορώ να ξέρω από πριν με ακρίβεια που θα βρεθώ εκεί που θα πάω για να σώσω τους χάρτες. Ούτε ξέρω από πριν αν θα τους χρειαστώ και πότε και για ποιά σημεία. Επίσης στο βουνό θέλω να κινούμε με ελευθερία, τα ηλεκτρονικά βοηθήματα θα τα βγάλω μόνο άμα νιώσω ότι τα χρειάζομαι, τις περισσότερες φορές δεν τα χρησιμοποιώ. Για παράδειγμα όταν γυρνάω από την Ηλεία προς την Αθήνα και εσκεμμένα περάσω από τα βουνά της ορεινής Αρκαδίας αντί να πάρω την Ολύμπια οδό μπορεί να βρω ένα μέρος που να θελήσω να το περματήσω και να το κυνηγήσω. Δεν μπορώ να ξέρω από πριν αν θα μου συμβεί και που θα μου συμβεί και να έχω σώσει τους χάρτες.




Οσο για την μπαταρια που λες παναγιωτη...ισως να θες αντικατασταση.
Στο δικο μου το Α5 η μπαταρια με λογικη χρηση βγαζει 2 μιση μερες χαλαρα
Το καινούργιο σμαρτφον που πήρα πριν 2 μήνες κρατάει και σε εμένα 2μιση μέρες και είμαι ενθουσιασμένος.
Το προηγούμενο που είχα κρατούσε στην αρχή 30 ώρες και τον τελευταίο χρόνο 12-14 ώρες. Και η μπαταρία δεν μπορούσε να αντικατασταθεί διότι ήταν ενσωματωμένη στο κινητό.
Σκεφτόμουν να καταργήσω τελείως το σμάρτφον στο κυνήγι και να έχω ένα κινητό των 20 ευρώ όπου η μπαταρία κρατάει 1 εβδομάδα και ότι και να μου συμβεί στο βουνό τηλέφωνο θα έχω.
 
Last edited:
Smartphone και κατεβαζεις το my tracks απο το store σε συνδυασμό με το google maps kai street live view είσαι υπερ καλυμμένος
Παυλο το my tracks το δούλευα παρα πολύ .Ομως η εφαρμογή έπαψε να λειτουργει εδώ και ενα χρόνο.Το δοκίμασες τελευταία και είδες να δουλεύει ;
 
Κάποια στιγμή είχα δει αυτό https://www.must-dive.gr/must-hunt/αξεσουαρ-κυνηγιου/αξεσουαρ-κυνηγιου-1476/bushnell/bushnell-backtrap-gps-360411bg.html
Τι λέτε; Αξίζει ή τσάμπα τα λεφτά;



Αυτά τα tactical ρολόγια είναι πολύ της μόδας και σε κάποιους αρέσουν πολύ. Τέτοιος είναι και ένας καλός φίλος και συγκυνηγός μου ο οποίος αγόρασε ένα και το είχε μαζί του φέτος.
Αντικειμενικά δεν είναι καθόλου χρηστικό. Η οθόνη είναι υποτυπώδης, χάρτη δεν μπορεί να δει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σημειώνει το σημείο που θέλει (καρτέρι, αυτοκίνητο) και να τον οδηγεί κακήν-κακώς προς τα εκεί. Δηλαδή του δείχνει καθώς περπατάει αν πρέπει να πάει δεξιά ή αριστερά. Φυσικά κάνουν και ένα σορό άλλα πράγματα όπως να μετράει απόσταση, χτύπους καρδιάς, θερμίδες που δήθεν έκαψες, υψόμετρο και άλλα άχρηστα για εμένα. Οι τιμές σε κάποιο μέτριας ποιότητας δεν είναι αυτές που δείχνετε στα παραπάτω λινκ, ένα μέτριας ποιότητας κοστιζει πολύ περισσότερα χρήματα. Νομίζω του φίλου μου ήταν 300 ή 500 ευρώ, δε θυμάμαι τώρα.
Επίσης από το παρακάτω βιντεάκι φαίνεται ότι είναι λιγότερο αξιόπιστα και από κινητό τηλέφωνο:

 
Back
Top