galop: ''Τι τύπο όπλου χρησιμοποιούμε;"

Τι τύπο όπλου χρησιμοποιούμε στο κυνήγι;

  • Ημιαυτόματη Καραμπίνα

    Votes: 131 56,0%
  • Επαναληπτική Καραμπίνα (Χράπα-Χρούπα)

    Votes: 6 2,6%
  • Πλαγιόκαννο Δίκαννο

    Votes: 28 12,0%
  • Αλληλεπίθετο Δίκαννο (Super Pose)

    Votes: 43 18,4%
  • Μονόκαννο

    Votes: 5 2,1%
  • Λίγο απ' όλα...

    Votes: 21 9,0%

  • Total voters
    234
Ξεκίνησα με σφεντόνα πήγα σε αεροβόλο Φλομπέρ μονοκανο και εδώ και 35 χρόνια κυνηγώ με 12αρι έχω κυνηγήσει λίγες φορές και με 16αρι με κινητό ουραίο εχω κυνηγήσει με όλων των ειδών τα όπλα κυριολεκτικά δίκανο ρωσικό σούπερ πόζε ρωσικό με βερνει καρονν με γουινστιστερ με χραπα χρουοα γουινστιστερ παλιά και βραζιλιάνικη μαζτεκ και με καμία 15 άρια διαφορετικές καραμπίνες μόνο με φαμπαρμ δεν έχω κυνηγήσει ποτέ .Πρόσφατα πήρα ένα σούπερ πόζε γιατί μου λείπε δεν είχα .Το όπλο εγώ το τοποθετώ ανάλογα με το κυνήγι αν μου πειςμε τι θέλω να κυνηγάω προτιμώ δίκανο s/p λόγο μιας τουφεκισας όπως και να έχει αλλιώς δύο διαφορετικά τσοκαρισματα η φυσίγγια .Αλλά κατά ουσίαν εάν είχα τη δυνατότητα να έχω πολλά όπλα θα είχα πλάγια για ορτύκι μπεκάτσα δισκανδαλο με μηχανική σκανδάλη αυτογεμες μόνο για φάσα γουρούνι και παπί έτσι όπως τα κυνηγάμε εδώ αν επιτρεπόταν τα ομοιώματα αυτογεμη μόνο στο γουρούνι και s/poze στα υπόλοιπα Τώρα θα συνεχίσω με s/poze για όλα που ξαναπήρα
 
Κάποτε, στις δημόσιες τουαλέτες, στα πλακάκια έγραφε: "όσο και να την τινάξεις, η τελευταία σταγόνα στο βρακί θα πέσει". Κάπως έτσι είναι και οι βολές: όσες και να έχεις διαθέσιμες, η επόμενη που δεν έχεις θα σου λείψει (και αυτή είναι που σου μένει στη μνήμη).
Προτιμώ λοιπόν τη δεύτερη κάννη και το δεύτερο τσόκ από την τρίτη βολή. Άλλωστε, ρίχνω τέσσερα πιο γρήγορα με το δίκαννο παρά με την καραμπίνα. ;)
Για αυτό ακριβώς και χρησιμοποιώ σταθερά το SP μου Baikalάκι mp27 1c. Υπερευχαριστημένος.
 
Ξεκίνησα με σφεντόνα πήγα σε αεροβόλο
Φυσοκάλαμο με πρόκα στη σαΐτα δεν...;
Τόξο με καπάκι από Bic και πρόκα στη μύτη του βέλους δεν...;
Κατ' ευθείαν αεροβόλο;

Την προηγούμενη χιλιετία, στην 140 Α/Κ στην Κομοτηνή, με έναν Αθηναίο (μάγκα όμως Αθηναίο και δεινό κυνηγό), με σκουπόξυλο για φυσοκάλαμο και σαΐτα με πρόκα 45άρα, κατεβάζαμε τα περιστέρια που κουρνιάζανε στον ουλαμό συντηρήσεως, στα κενά του Ελλενίτ, και τα ψήναμε τα βράδια στη ξυλόσομπα στο θάλαμο.
Ωραίες εποχές... :rolleyes:
 
Είπαμε να ρίξεις μια ψήφο, όχι να ρίξεις όσους ψήφους (δράμια) σου περίσσεψαν απ' τα super magnum!... .yel.
Μονόβολο έριξα στην επιλογή "λίγο απ' όλα"
η ερώτηση είναι:

Τι τύπο όπλου χρησιμοποιούμε στο κυνήγι;​

την αλήθεια είπα

αν η ερώτηση ήταν ποιον τύπο όπλου αγαπάτε;
θα ήμουν σε δίλλημα πλαγιόκαννο ή αλληλεπίθετο;
σίγουρα δισκάνδαλο

Υ.Γ. σουπερ μαγκνουμ δεν ρίχνω, ούτε καν μαγκνουμ 76 χιλ
κλασικούρα είμαι
όλα μου τα όπλα έχουν θαλάμες 70 χιλ
όλα μου τα δίκανα δισκάνδαλα ;)
 
Κάποτε, στις δημόσιες τουαλέτες, στα πλακάκια έγραφε: "όσο και να την τινάξεις, η τελευταία σταγόνα στο βρακί θα πέσει". Κάπως έτσι είναι και οι βολές: όσες και να έχεις διαθέσιμες, η επόμενη που δεν έχεις θα σου λείψει (και αυτή είναι που σου μένει στη μνήμη).
Προτιμώ λοιπόν τη δεύτερη κάννη και το δεύτερο τσόκ από την τρίτη βολή. Άλλωστε, ρίχνω τέσσερα πιο γρήγορα με το δίκαννο παρά με την καραμπίνα. ;)
9 σε πόσα δευτερόλεπτα ρίχνεις Γιαννάκη μου ;;; ;)
Του κουτρούλη τον γάμο το κάναμε.

Καραμπίνα εγώ γιατί είμαι νέος ακόμα ... γατάκια ;)

Δεν έχω όμως πρόβλημα ... ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει.
Και με μονόκανο πάω άμα λάχει.
 
Φυσοκάλαμο με πρόκα στη σαΐτα δεν...;
Τόξο με καπάκι από Bic και πρόκα στη μύτη του βέλους δεν...;
Κατ' ευθείαν αεροβόλο;

Την προηγούμενη χιλιετία, στην 140 Α/Κ στην Κομοτηνή, με έναν Αθηναίο (μάγκα όμως Αθηναίο και δεινό κυνηγό), με σκουπόξυλο για φυσοκάλαμο και σαΐτα με πρόκα 45άρα, κατεβάζαμε τα περιστέρια που κουρνιάζανε στον ουλαμό συντηρήσεως, στα κενά του Ελλενίτ, και τα ψήναμε τα βράδια στη ξυλόσομπα στο θάλαμο.
Ωραίες εποχές... :rolleyes:
Έχω χρησιμοποιήσει με ατσαλοπροκα μπροστά έριχνα σε ποντικούς στο χωριό και ατσαλοπροκα είχα μπόλικες πατέρα οικοδόμο βλέπεις.
 
Back
Top