Franchi Team

Για βάλε φωτό και τα 4 άστρα, γτ στη φωτό που έβαλες ίσως είναι και φουλ τσοκ τελικά η κάννη σου.
Κώστα κυνηγάς ή το κληρονομησες το όπλο;
Ναι το κληρονομησα και θα το χρησιμοποιήσω.Δεν κυνηγούσα αλλα τώρα θα το κάνω.
 

Attachments

  • 52.jpg
    52.jpg
    134,2 KB · Προβολές: 39
Ναι το κληρονομησα και θα το χρησιμοποιήσω.Δεν κυνηγούσα αλλα τώρα θα το κάνω.
Α ρε φίλε δεν είναι τέσσερα αστέρια αυτά. Πάνε μαζί με τις σφραγίδες από κάτω.
Λοιπόν η κάννη σου είναι φουλ τσοκ, έχει πλήρη σύσφιγξη, περίπου ένα χιλιοστό μικρότερη διάμετρος στομίου απ'τον αυλό. Χοντρικά για να καταλάβεις βγάζει στενές τουφεκιές για μακρινές αποστάσεις. Τώρα το μακρινές ας το τοποθετήσουμε μετά τα 30-35 μέτρα. Όχι ότι πιο κοντά δεν κάνει, αλλά θα είναι δύσκολο σκοπευτικά να πετύχεις το θήραμα και όταν το πετύχεις θα το κάνεις "κόσκινο" συχνά. Για κοντινές τουφεκιές θα χρειαστείς φυσίγγια διασποράς πιθανώς.
Αυτά τα τέσσερα αστεράκια όπως είπα είναι μέρη των σφραγίδων από κάτω και κατά σειρά από αριστερά προς τα δεξιά σημαίνουν FINITO *: το όπλο έχει δοκιμαστεί δεμένο ολοκληρωμένο
PSF **: σφραγίδα δοκιμής στις 1200 πιέσεις απ' την ιταλική τράπεζα δοκιμών στο γκαρντονε
τα δύο όπλα χιαστί και * : προκαταρκτική δοκιμή
18.4 είναι η εσωτερική διάμετρος του αυλού της κάννης σε χιλιοστά
CAM 70 ειναι όπως είπα και πριν το μήκος της θαλάμης 70χιλ.
 
Α ρε φίλε δεν είναι τέσσερα αστέρια αυτά. Πάνε μαζί με τις σφραγίδες από κάτω.
Λοιπόν η κάννη σου είναι φουλ τσοκ, έχει πλήρη σύσφιγξη, περίπου ένα χιλιοστό μικρότερη διάμετρος στομίου απ'τον αυλό. Χοντρικά για να καταλάβεις βγάζει στενές τουφεκιές για μακρινές αποστάσεις. Τώρα το μακρινές ας το τοποθετήσουμε μετά τα 30-35 μέτρα. Όχι ότι πιο κοντά δεν κάνει, αλλά θα είναι δύσκολο σκοπευτικά να πετύχεις το θήραμα και όταν το πετύχεις θα το κάνεις "κόσκινο" συχνά. Για κοντινές τουφεκιές θα χρειαστείς φυσίγγια διασποράς πιθανώς.
Αυτά τα τέσσερα αστεράκια όπως είπα είναι μέρη των σφραγίδων από κάτω και κατά σειρά από αριστερά προς τα δεξιά σημαίνουν FINITO *: το όπλο έχει δοκιμαστεί δεμένο ολοκληρωμένο
PSF **: σφραγίδα δοκιμής στις 1200 πιέσεις απ' την ιταλική τράπεζα δοκιμών στο γκαρντονε
τα δύο όπλα χιαστί και * : προκαταρκτική δοκιμή
18.4 είναι η εσωτερική διάμετρος του αυλού της κάννης σε χιλιοστά
CAM 70 ειναι όπως είπα και πριν το μήκος της θαλάμης 70χιλ.
Φίλε μου οι πληροφορίες σου πραγματικά άλλου επιπέδου! Απο στόχευση δεν θα εχω πρόβλημα μιας και ριχνω χρόνια τώρα με αεροβόλα σε στόχους σταθερούς και μη, με διοπτρα αλλα και με ανοικτά σκοπευτικά.
Τα δράμια και τα μονοβολα θα τα πάει καλά;
Καταλαβαίνεις πως το θέλω για τριχωτό μεγάλου βάρους.
 
Φίλε μου οι πληροφορίες σου πραγματικά άλλου επιπέδου! Απο στόχευση δεν θα εχω πρόβλημα μιας και ριχνω χρόνια τώρα με αεροβόλα σε στόχους σταθερούς και μη, με διοπτρα αλλα και με ανοικτά σκοπευτικά.
Τα δράμια και τα μονοβολα θα τα πάει καλά;
Καταλαβαίνεις πως το θέλω για τριχωτό μεγάλου βάρους.
Τα δράμια πιστεύω θα τα πηγαίνει μια χαρά. Πρόσεχε μονάχα ο κάλυκας όπως είπαμε να είναι 70χιλ και το φυσίγγι να ΜΗΝ γράφει επάνω MAX 1050BAR. Θα πρέπει τα φυσίγγια που θα βάλεις σε αυτό το όπλο να αναπτύσσουν έως το πολύ 900bar πίεσης.
Πιθανώς να πηγαίνει καλά και τα μονόβολα, πρόσεχε πάλι εκεί το εξής. Επειδή το στόμιο έχει σύσφιξη full όπως είπαμε να χρησιμοποιήσεις μονόβολα αφενός με κάλυκα 70χιλ και πιέσεων έως 900bar, αφετέρου που να λένε ευκρινώς στο κουτί ότι μπορούν να βληθουν από κάννη full choke. Τέτοιο μονόβολο βγάζει η Lambro πχ και μπορείς να το δουλέψεις με ασφάλεια.
 
Φίλε μου συνεχίζεις να με εκπλήσσεις με τις γνώσεις σου! Δηλαδή πρέπει να γράφουν για full choke και για τις πιέσεις που προανέφερες, αλλιώς δεν τα βάζω στο όπλο, έτσι είναι?
Δεν εχω ψάξει την αγορα για τέτοιου είδους πυρομαχικά αλλα δεν νομιζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα, στη Λάρισα είμαι.
Ειναι και κατι αλλο που πρέπει να προσέξω για να μην κανω κακο στο οπλο η στον εαυτό μου;
Πες μου και το όνομα σου.
 
Φίλε μου συνεχίζεις να με εκπλήσσεις με τις γνώσεις σου! Δηλαδή πρέπει να γράφουν για full choke και για τις πιέσεις που προανέφερες, αλλιώς δεν τα βάζω στο όπλο, έτσι είναι?
Δεν εχω ψάξει την αγορα για τέτοιου είδους πυρομαχικά αλλα δεν νομιζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα, στη Λάρισα είμαι.
Ειναι και κατι αλλο που πρέπει να προσέξω για να μην κανω κακο στο οπλο η στον εαυτό μου;
Πες μου και το όνομα σου.
Βασίλης λέγομαι.
Εάν χρησιμοποιείς φυσίγγια με κάλυκα 70χιλ και πιέσεων έως 900 bar δε θα έχεις θέμα. Αφού θα ασχοληθείς με αγριογούρουνο απλά θα χρειαστεί να ψάξεις λίγο για τέτοια κατάλληλα πυρομαχικά. Όταν δεν είσαι σίγουρος για κάποιο φυσίγγι δεν το χρησιμοποιείς και μπορείς να μας ξαναρωτησεις φυσικά όσες φορές θέλεις.
Τα μονόβολα ναι πρέπει να γράφουν ότι είναι κατάλληλα για full choke. Στα σκάγια δεν υπάρχει πρόβλημα, ρίχνει όλα τα μολύβδινα. Δε ρίχνει ατσάλινα, αλλά εφόσον δεν κυνηγάς σε υδροβιότοπο σου είναι αδιάφορο!
 
Και κατι τελευταίο Βασίλη, το 70 το βλέπω να το γράφουν όλα τα κουτιά, τα bar όμως λες να τα γράφουν κι αυτά ;
Αν ναι είμαστε κομπλέ, κι ενα μεγάλο και θερμό ευχαριστώ Βασίλη για τον χρόνο που αφιέρωσες για να με ξεστραβώσεις.
 
Και κατι τελευταίο Βασίλη, το 70 το βλέπω να το γράφουν όλα τα κουτιά, τα bar όμως λες να τα γράφουν κι αυτά ;
Αν ναι είμαστε κομπλέ, κι ενα μεγάλο και θερμό ευχαριστώ Βασίλη για τον χρόνο που αφιέρωσες για να με ξεστραβώσεις.
Οι μεγάλες και σοβαρές εταιρείες αναγράφουν πλήρη στοιχεία στα κουτιά τους. Οπότε και θα βλέπεις τα bar πάνω στο κουτί και θα τα διαλέγεις.
Φυσικά αν δε βρίσκεις τις πληροφορίες που θες επάνω στο κουτί μας ξαναρωτας και το βλέπουμε. Με την πάροδο του χρόνου και με την εμπειρία που θα αποκτήσεις θα τα καταφέρνεις και μόνος σου μια χαρά
 
Πέραν της ατομικής σου ασφάλειας ένα εξίσου σημαντικό θέμα είναι και η ασφάλεια των υπολοίπων σε ένα τέτοιο κυνήγι. Όπως καταλαβαίνεις το μονόβολο δίνει μία τεράστια δύναμη πυρός. Θα σταματήσει μόνο όταν βρει εμπόδιο. Γι αυτό θα πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός όταν θα πας να πατήσεις τη σκανδάλη. Θα πρέπει να βλέπεις ξεκάθαρα τη σιλουέτα του αγριόχοιρου και σε περίπτωση αστοχίας το μονόβολο να μπορεί να τερματίσει προς ασφαλή κατεύθυνση. Φυσικά να φοράς τα απαιτούμενα και από την νομοθεσία πορτοκαλί γιλέκο και καπέλο για να είσαι αντίστοιχα και εσύ ευδιάκριτος σε συναδέλφους.
 
Και η τελευταία ερώτηση αφορά τις γομώσεις, ελαφριά - βαριά. Στο όπλο μου ρυθμίζεις τα δαχτυλίδια που φοράει στο ελατήριο αναλογα με την γομωση που ρίχνεις, πες μου σε παρακαλώ τι ειναι βαρια ή ελαφριά γομωση.
 
Γόμωση είναι η ποσότητα των σκαγιων/βολιων που προωθείται από την ανάλογη ποσότητα πυρίτιδας. Δεν υπάρχει κάποιο ορισμένο de facto όριο μεταξύ ελαφριάς και βαριάς, συμβατικά και χοντρικά μπορούμε να πούμε ότι μέχρι 33-34γρ είναι ""ελαφριά"" και από κει και πάνω ""βαριά""
 
Και η τελευταία ερώτηση αφορά τις γομώσεις, ελαφριά - βαριά. Στο όπλο μου ρυθμίζεις τα δαχτυλίδια που φοράει στο ελατήριο αναλογα με την γομωση που ρίχνεις, πες μου σε παρακαλώ τι ειναι βαρια ή ελαφριά γομωση.
Κώστα άδεια κυνηγίου έχεις βγάλει ;
Σημαντικό.
Επίσης θα πας για αγριογούρουνα μόνος σου ή με παρέα ;
Αν πας με παρέα ακόμα περισσότερη προσοχή στο που τουφεκάς.
Μονόβολα και δράμια φτάνουν σε αποστάσεις που δεν μπορείς να φανταστείς και σκοτώνουν ανθρώπους και ζωντανά.
Να μαλώνεις αν κάποιος δεν φοράει πορτοκαλί ρούχα.
Αν τώρα θα αρχίσεις το κυνήγι να προσέχεις 1000 φορές περισσότερο.
Αυτά από εμένα.
 
Την άδεια θα την βγάλω τώρα, όσο για τα μέτρα προστασίας ναι τα γνωρίζω πολυ καλά μιας κι ο πατέρας μου φρόντισε να μου τα περάσει όταν ακομα σε σχολική ηλικία θυμάμαι με έπαιρνε μαζί του σε αρκετές εξορμήσεις. Με όπλα είμαι εξοικειωμένος, χρόνια τώρα ρίχνω με σκοπευτικά αλλά με κυνηγετικά δεν κάναμε πολυ παρέα, απλά δεν έτυχε.
Έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτο που λες με τα μονοβολα και το ασπάζομαι σε σημείο που μερικές φορες να φοβάμαι όταν περνάω απο κυνηγούς μη με βρει καμία αδέσποτη απο κανέναν που σήκωσε γουρούνι και αρχίζει τις ρυπες μην και το χάσει!!! Εχω ακούσει τον άλλον να ρίχνει 5 φυσίγγια, αν είχε δηλαδή πολεμικό σιγουρα θα εριχνε κατα ριπάς!!!
Πάντως σε ευχαριστώ πολυ για τις επισημάνσεις σου είναι χρήσιμες εως και πολύτιμες.
 
Α ρε φίλε δεν είναι τέσσερα αστέρια αυτά. Πάνε μαζί με τις σφραγίδες από κάτω.
Λοιπόν η κάννη σου είναι φουλ τσοκ, έχει πλήρη σύσφιγξη, περίπου ένα χιλιοστό μικρότερη διάμετρος στομίου απ'τον αυλό. Χοντρικά για να καταλάβεις βγάζει στενές τουφεκιές για μακρινές αποστάσεις. Τώρα το μακρινές ας το τοποθετήσουμε μετά τα 30-35 μέτρα. Όχι ότι πιο κοντά δεν κάνει, αλλά θα είναι δύσκολο σκοπευτικά να πετύχεις το θήραμα και όταν το πετύχεις θα το κάνεις "κόσκινο" συχνά. Για κοντινές τουφεκιές θα χρειαστείς φυσίγγια διασποράς πιθανώς.
Αυτά τα τέσσερα αστεράκια όπως είπα είναι μέρη των σφραγίδων από κάτω και κατά σειρά από αριστερά προς τα δεξιά σημαίνουν FINITO *: το όπλο έχει δοκιμαστεί δεμένο ολοκληρωμένο
PSF **: σφραγίδα δοκιμής στις 1200 πιέσεις απ' την ιταλική τράπεζα δοκιμών στο γκαρντονε
τα δύο όπλα χιαστί και * : προκαταρκτική δοκιμή
18.4 είναι η εσωτερική διάμετρος του αυλού της κάννης σε χιλιοστά
CAM 70 ειναι όπως είπα και πριν το μήκος της θαλάμης 70χιλ.
Να προσθεσω οτι ειναι κατασκευης του 1972 (ΧΧ8)...
 
Αν μου επιτρεπεις φιλε Κωστα, δε θα κυνηγούσα το συγκεκριμένο οπλο σε γουρούνι με μονοβολο.. Κρατα το για καρτερατα κυνηγια φτερωτων...
 
Back
Top