Franchi Team

200-300€...η τιμή ειναι εξαιρετικα χαμηλη, καθως 8 στους 10 κυνηγούς θα σου πουν οτι ειναι ενα οπλο που κανει εμπλοκες (χωρις να ειχαν ποτε στην κατοχη τους)...εχει την ρετσινια σαν να λέμε...προσωπικα αμα δε βαριόμουν την διαδικασία με την αδεια αγοράς, θα επαιρνα να εχω ενα δεύτερο, για τα ανταλλακτικά βασικα....

200-300€...η τιμή ειναι εξαιρετικα χαμηλη, καθως 8 στους 10 κυνηγούς θα σου πουν οτι ειναι ενα οπλο που κανει εμπλοκες (χωρις να ειχαν ποτε στην κατοχη τους)...εχει την ρετσινια σαν να λέμε...προσωπικα αμα δε βαριόμουν την διαδικασία με την αδεια αγοράς, θα επαιρνα να εχω ενα δεύτερο, για τα ανταλλακτικά βασικα....
Δεν είναι σίγουρο ότι θα κερδίσεις κάτι.Συνηθως στα μεταχειρισμένα μηχανήματα οι φθορές -βλαβες είναι στα ίδια σημεία.
 
Το ερώτημα είναι αν θα χρησιμοποιηται η θα μπει στη ντουλάπα και θα μεινει εκει.Ολες οι παλαιότερες καραμπίνες μέχρι 400ευρω πωλούνται και μιλάμε για αερίων αδράνειας με τσοκακια και αλλα.Εκτος beretta benelli.
Μην το λες για την 400αρα στα πακια μοντελα..εχω δει auto 5 να πουλιουντε για 800-1000 ανετα και οχι μια και δυο..πιστευω πιο πολυ ο παραγοντας φθορα ειναι που τιμολογει το οπλο..48al πουλησε γνωστος πραγματικα του κουτιου φερμενη απο αμερικη πριν πολλα χρονια στα 600
 
Μην το λες για την 400αρα στα πακια μοντελα..εχω δει auto 5 να πουλιουντε για 800-1000 ανετα και οχι μια και δυο..πιστευω πιο πολυ ο παραγοντας φθορα ειναι που τιμολογει το οπλο..48al πουλησε γνωστος πραγματικα του κουτιου φερμενη απο αμερικη πριν πολλα χρονια στα 600
Και η auto 5 μαζί με beretta benelli, έχω διαβάσει ότι δεν είναι εύκολη στο λύσε -δεσε για συντήρηση,όπως θα υπάρχουν και εξαιρέσεις για όπλα πού έχουν αγοραστεί παλιά και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί καθόλου
 
Και η auto 5 μαζί με beretta benelli, έχω διαβάσει ότι δεν είναι εύκολη στο λύσε -δεσε για συντήρηση,όπως θα υπάρχουν και εξαιρέσεις για όπλα πού έχουν αγοραστεί παλιά και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί καθόλου
Για την auto 5 δεν ξερω αν ειναι ευκολη στο λυσε δεσε αλλα η franchi δεν ειναι τιποτα δυσκολο..την δικη μου την εχω λυσει παρα πολλες φορες μεχρι το κλειστρο και υποθετω οτι και στην auto 5 κατι παρομοιο θα ειναι..για το αν θα βρεις παλιο οπλο που δεν εχει χρησιμοποιηθει καθολου ειναι σαν το λαχειο..μπορει να πετυχεις διαμαντι ή μπορει να βρεις και συφοριαμενα οπλα..εχει τυχει να δω francotte πλαγιο που ηταν σε αθλια κατασταση λες και το ξεθαψες απο μαντρι μου χει τυχει και aya που και κεινο δεν ηταν και αποθηκευμενο επιμελως και να ειναι σαν καινουριο και τα 2 οπλα απο ανθρωπο που κυνηγουσε οποτε μια φυορα θα ειχαν
 
Τάσο όντως τις πουλάνε σε χαμηλή τιμή και ο λόγος είναι πως σαν καινούργιες είχαν εξίσου χαμηλή τιμή...
Η άποψη μου είναι πως με λίγα χρήματα παίρνεις ένα πολύ ωραίο οπλακι με εξαιρετικά σκοτωματα και καλή ποιότητα κατασκευής...
Η αποψη μου ειναι εξαιρετικη για αυτο το οπλο. Μου την εκανε δωρο ο πατερας μου μολις απολυθηκα, το 1980. Εχει ριξει χιλιαδες φυσιγγια απο τοτε. Χωρις κανενα απολυτως προβλημα. 70αρα κανη, 3 αστρα. Απιθανες κατανομες στις τουφεκιες της. Στο νησι μου εγινα γνωστος στο κυνηγι απο αυτο το οπλο. Παρ ολο οτι εχω καποια οπλα καλα, τη χρησιμοποιω ανετα και τωρα, αρκετες φορες. Αρκει να φροντιζεται σωστα, οπως και ολα τα οπλα.
 
Παιδιά μην βαράτε ... Την ξέρω την ιστορία της. Μιλάω καθαρά υποκειμενικά για ομορφιά. Πολύ άσχημο και ατσούμπαλο όπλο.
Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Και για να ειμαστε εντος θέματος οι Franchi ποτέ δεν μου έκαναν κλικ αν και τουλάχιστον οι παλιότερες είναι πολύ αξιόπιστα και "σκληρά" όπλα σε χρήση και κοπάνημα.
Τις έχουν φίλοι και έχω προσωπική άποψη από την χρήση που τους κάνουν.
 
Καλησπέρα σε όλους. Μπορείτε να μου πείτε γνώμες για την 48/AL;
Καλησπέρα,καταρχάς σέ όλους.Άν τήν αγόρασες καλορίζηκη.Από τό 1976 κυνηγούσα μέ franchi ελατηρίου,έως τό 1984 καί σχεδόν τά διπλάσια χρόνια ό πατέρας μου μέ τήν δική του.Αν θυμάμαι καλά παίζει ρόλο τό φρένο,γιά βαριές ή ελαφριές γομώσεις.Από εμπλοκές είχαμε στά καλοκαιρινά,αλλά γεμίζαμε τόν κάλυκα πέντε φορές καί βάλε.Στά έτοιμα φυσίγγια πήγαινε πολύ καλά.Τά υπόλοιπα τά διάβασες εδώ μέσα.Θά τό αγαπήσης σίγουρα.
 
Καλησπέρα στους απανταχού Franchiδες,

Ψάχνομαι εδώ και πολύ καιρό για την αγορά καραμπίνας χαμηλού κόστους. Με γνώμες και συμβουλές αρκετών συμforumιτών (να είναι καλά όλοι, τους ευχαριστώ πολύ) είμαι στο παρά 5 να αποφασίσω την αγορά της Affinity Rib.
Ερωτώ όσους χρησιμοποιούν αυτό το συγκεκριμένο όπλο τι άποψη έχουν γενικά και αν απαιτείται αλλαγή των τσοκ με άλλα after market και ποιά δίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Κυνήγι τσίχλας, φάσας, τρυγονιού.

Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα στους απανταχού Franchiδες,

Ψάχνομαι εδώ και πολύ καιρό για την αγορά καραμπίνας χαμηλού κόστους. Με γνώμες και συμβουλές αρκετών συμforumιτών (να είναι καλά όλοι, τους ευχαριστώ πολύ) είμαι στο παρά 5 να αποφασίσω την αγορά της Affinity Rib.
Ερωτώ όσους χρησιμοποιούν αυτό το συγκεκριμένο όπλο τι άποψη έχουν γενικά και αν απαιτείται αλλαγή των τσοκ με άλλα after market και ποιά δίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Κυνήγι τσίχλας, φάσας, τρυγονιού.

Ευχαριστώ
Ήμουν κάτοχος affinity και εγώ...Πολύ καλή εργονομία,είναι ένα τίμιο όπλο για τα λεφτά του...Από τσοκ είχα δοκιμάσει ένα Teague Lf ένα Berretta IM και ένα Muller U3...Τις καλύτερες εντυπώσεις μου τις άφησε το U3
 
Καλησπέρα στους απανταχού Franchiδες,

Ψάχνομαι εδώ και πολύ καιρό για την αγορά καραμπίνας χαμηλού κόστους. Με γνώμες και συμβουλές αρκετών συμforumιτών (να είναι καλά όλοι, τους ευχαριστώ πολύ) είμαι στο παρά 5 να αποφασίσω την αγορά της Affinity Rib.
Ερωτώ όσους χρησιμοποιούν αυτό το συγκεκριμένο όπλο τι άποψη έχουν γενικά και αν απαιτείται αλλαγή των τσοκ με άλλα after market και ποιά δίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Κυνήγι τσίχλας, φάσας, τρυγονιού.

Ευχαριστώ
Συνάδελφε για τις σημερινές Franchi δεν ξέρω να σου πω, μόνο 2 πιο παλιές έχω (610 και 612) που δεν τις χρησιμοποιω πλέον, αλλά όταν τις είχα τα πιο value for money τσοκ που έβαζαν κάτω σε απόδοση ακόμα και πολύ πιο ακριβά ήταν τα gemini ported. Έκαναν την φαρμακερή κάνη των Franchi ακόμα πιο φαρμακερή. Γενικά τα gemini πάνε με χίλια στα ιταλικά όπλα από όσο ξέρω και ίσως όχι μόνο σε αυτά.
 
Ήμουν κάτοχος affinity και εγώ...Πολύ καλή εργονομία,είναι ένα τίμιο όπλο για τα λεφτά του...Από τσοκ είχα δοκιμάσει ένα Teague Lf ένα Berretta IM και ένα Muller U3...Τις καλύτερες εντυπώσεις μου τις άφησε το U3
Φαντάζομαι το ξύλινο (τότε). Από προβλήματα;
 
Συνάδελφε για τις σημερινές Franchi δεν ξέρω να σου πω, μόνο 2 πιο παλιές έχω (610 και 612) που δεν τις χρησιμοποιω πλέον, αλλά όταν τις είχα τα πιο value for money τσοκ που έβαζαν κάτω σε απόδοση ακόμα και πολύ πιο ακριβά ήταν τα gemini ported. Έκαναν την φαρμακερή κάνη των Franchi ακόμα πιο φαρμακερή. Γενικά τα gemini πάνε με χίλια στα ιταλικά όπλα από όσο ξέρω και ίσως όχι μόνο σε αυτά.
Και εγώ είχα πάνω από 20 χρόνια την 48Al με 66cm κάνη και 2*. Από τότε παρέλασαν πάνω από 10 διαφορετικά όπλα κάθε τύπου. Σαν τη 48άρα ΚΑΝΕΝΑ.
 
καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για το franchi 610 vsgl
Όμορφο όπλο κάπως χοντροκομμένο για τά γούστα μου ωραίες τουφεκιές καλά τσοκ αλλά υπάρχει περίπτωση να σου κοπή ο σιδηρόδρομος και άλλα.αμα το θες μόνο για γουρούνια πάρτο.
 
Όμορφο όπλο κάπως χοντροκομμένο για τά γούστα μου ωραίες τουφεκιές καλά τσοκ αλλά υπάρχει περίπτωση να σου κοπή ο σιδηρόδρομος και άλλα.αμα το θες μόνο για γουρούνια πάρτο.
εγω το οπλο το θελω για 20 τουφεκιες τον χρονο θα εχω προβλημα
 
καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για το franchi 610 vsgl
Η franchi 610vsl ήταν το πρώτο μου όπλο με κανη 76cm και σταθερό τσοκ 2*. Έβγαζε ντουφεκιές πραγματικά υπέροχες από τότε που η franchi ήταν πραγματική εταιρία με αυτορυθμιζόμενο σύστημα αερίων και κάνες φαρμάκι και όχι κομπάρσος. Είχα ριξει από 24 γρ. έως semi magnum χωρίς πρόβλημα. Με αυτή βάρεσα όλα μου τα θηράματα για πρώτη φορά και ακιλούθησαν πολλές άλλες. Την έχω ακόμα, αλλά επειδή τη λυπάμαι μη μου βγάλει αυτήν την ευπάθεια του σιδηροδρόμου και έχει μεγάλη συναισθηματική αξία την έχω στον οπλοβαστό για 1 εθιμοτυπικό κυνήγι το χρόνο.

Για τόσες ντουφεκιές που τη θες και αν είναι σε καλή τιμή και κατάσταση, αξίζει.
 
Καλησπέρα στους απανταχού Franchiδες,

Ψάχνομαι εδώ και πολύ καιρό για την αγορά καραμπίνας χαμηλού κόστους. Με γνώμες και συμβουλές αρκετών συμforumιτών (να είναι καλά όλοι, τους ευχαριστώ πολύ) είμαι στο παρά 5 να αποφασίσω την αγορά της Affinity Rib.
Ερωτώ όσους χρησιμοποιούν αυτό το συγκεκριμένο όπλο τι άποψη έχουν γενικά και αν απαιτείται αλλαγή των τσοκ με άλλα after market και ποιά δίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Κυνήγι τσίχλας, φάσας, τρυγονιού.

Ευχαριστώ
Καλησπέρα φίλε. Εγώ έχω την affinity synthetic 5 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος απόλυτα. Λεπτή γραμμή,τουφεκιές καλές. Από aftermarket chokes με τα gemini ported είδα ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Το ic και το im θα σου πρότεινα. Επίσης και το kicks lf για πιο μακρινές τουφεκιές,θα σε δυσκολέψει μέχρι να το μάθεις,αλλά θα δεις ωραία πράγματα. Με το anaconda mid range δεν έμεινα ευχαριστημένος,βγήκε πιο ανοιχτό από ότι ήθελα. Ελπίζω να σε βοήθησα.
 
Η franchi 610vsl ήταν το πρώτο μου όπλο με κανη 76cm και σταθερό τσοκ 2*. Έβγαζε ντουφεκιές πραγματικά υπέροχες από τότε που η franchi ήταν πραγματική εταιρία με αυτορυθμιζόμενο σύστημα αερίων και κάνες φαρμάκι και όχι κομπάρσος. Είχα ριξει από 24 γρ. έως semi magnum χωρίς πρόβλημα. Με αυτή βάρεσα όλα μου τα θηράματα για πρώτη φορά και ακιλούθησαν πολλές άλλες. Την έχω ακόμα, αλλά επειδή τη λυπάμαι μη μου βγάλει αυτήν την ευπάθεια του σιδηροδρόμου και έχει μεγάλη συναισθηματική αξία την έχω στον οπλοβαστό για 1 εθιμοτυπικό κυνήγι το χρόνο.

Για τόσες ντουφεκιές που τη θες και αν είναι σε καλή τιμή και κατάσταση, αξίζει.
Ντουφεκος εάν δεν είχε αυτήν την ευπάθεια δεν θα την πουλουσα σε ένα χρόνο έσπασε ο σιδηρόδρομος 2 φορές μέσα στην εγγύηση, μεγάλη στενοχώρια γιατί αν και πιτσιρικάς καταλάβαινα την αξία του όπλου, εάν το έπαιρνε η τουφεκιά το πουλί θα έπεφτε, τέτοια φονικοτητα σε περιφερειακά σκάγια δεν έχω ξαναδεί,μιλάμε τότε η εταιρία ήταν κολοσσός εφάμιλλη με μπερετα μπενελι.
 
Η franchi 610vsl ήταν το πρώτο μου όπλο με κανη 76cm και σταθερό τσοκ 2*. Έβγαζε ντουφεκιές πραγματικά υπέροχες από τότε που η franchi ήταν πραγματική εταιρία με αυτορυθμιζόμενο σύστημα αερίων και κάνες φαρμάκι και όχι κομπάρσος. Είχα ριξει από 24 γρ. έως semi magnum χωρίς πρόβλημα. Με αυτή βάρεσα όλα μου τα θηράματα για πρώτη φορά και ακιλούθησαν πολλές άλλες. Την έχω ακόμα, αλλά επειδή τη λυπάμαι μη μου βγάλει αυτήν την ευπάθεια του σιδηροδρόμου και έχει μεγάλη συναισθηματική αξία την έχω στον οπλοβαστό για 1 εθιμοτυπικό κυνήγι το χρόνο.

Για τόσες ντουφεκιές που τη θες και αν είναι σε καλή τιμή και κατάσταση, αξίζει.
Μπορεί κ να μην σου βγάλει καμμια ζημιά στον σιδηροδρομο όπως τα επόμενα μοντελα...
Την έχει φίλος μου εδώ κ πολλα χρονια κ αγορασμενη από δευτερο χέρι με πολλες τουφεκιές από 32-26γρ..
Τελευταία του έκανε κάποιες εμπλοκές(κ λογικό ήταν)την εστειλε σε οπλουργο για σέρβις κ ολα οκ...
71εκ κάννη με τσοκακια κ 70mm θαλαμη αν θυμάμαι καλά..

Δεν ξέρω αν έβγαινε κ με μαυρη βάση..
Αυτή ακριβώς εχει:
IMG_20210118_181104.jpg
 
Back
Top