Franchi Team

Αυτό δεν είναι τίποτα Ηλία....όταν ζούσε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου είχαμε πάει για κυνήγι και καθίσαμε σ'ενα καφενείο μετά να πιούμε καφέ...αρχίσαμε να μιλάμε για τί άλλο βέβαια...κυνήγι, όπλα...κλπ...του είπα για την 302 οτι βρήκα τότε ένα εργαλειάκι για να βγάζει τον πίρο της σκανδάλης πιο εύκολα για να την καθαρίζει....και τότε πετάγεται ένας μπάρμπας από δίπλα...και μου λέει ...συγνώμη ρε παλικάρι.....έχω και εγώ την 302 χρόνια αρκετά ....βγαίνει η σκανδάλη;;;;;;; .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Τι μου θύμισες τώρα...Ο πατέρας μου είχε την 303 μετά το δικαννο και για κάμποσο καιρό δεν ήξερε ότι πρέπει να καθαρίζει το πιστονι... Το όπλο έριχνε δε θυμάμαι πόσο καιρό με καθάρισμα της καννης μόνο κι ελάχιστα εσωτερικά. Στην πρώτη απόπειρα που έκανε μετά από χρόνια να λύσει τη σκανδάλη, δε μπορούσε να την ξαναβάλει και παιδευτηκε μιση μέρα χαχα. Φοβόταν μη το χαλάσει κιόλας ήμουν πιτσιρικάς αλλά το θυμάμαι. Μετά έμαθε!!
 
Όχι εργαλείο μου ήταν μαμά μόνο ένα ταπεινό U3 φόραγε... Πραγματικά δεν θα ξεχάσω μια ντουφεκιά ένα πρωί σε έναν κουταλά με 33 γραμμάρια 7,5 νούμερο...Δεν θα πω μέτρα δεν έχει νόημα το μόνο που θα πω είναι ότι νόμιζα πως το πουλί εκεί που ήταν είχε 1-2 τυχερά σκάγια σε κέραιο σημείο και έπεσε και στο μάδημα η δεξιά μεριά είχε 10 σκάγια σε όλο το κορμί σπασμένη φτερούγα και πόδι...
Αποκλειετε αυτες εχουν κανη benelli χαχαχα
 
Στην πραγματικότητα είναι μία εταιρεία και απλά <<παίζουν>> με τα διαφορετικά ονόματα...όπωε είχα ξαναπεί...η δική μου η fast γράφει στην κάννη Benelli Army....και τα μέρη που αποτελείται είναι λίγο από το ένα μοντέλο λίγο από το άλλο του group...Beretta - Benelli - Franchi....τα αυτογεμή πλέον είναι σαν...κοινοπραξία....κάτι....
Μπορεί να μην καταλαβαίνουμε τί λέει τουλάχιστον εγώ όχι.....αλλά κοιτάξτε και θα καταλάβετε μετά το 05:20 ....ααα και σαν συμπέρασμα αυτό το κάνει κακό όπλο;;;; όχι λίγητ τεχνολογία από εδώ λίγη από εκεί...και τέλος.

 
Μιας και μιλάτε για τις fast........
Είχα πριν χρόνια μια fast pro, μια σεζόν τη κυνήγησα, κανένα θέμα, καμιά εμπλοκή ( εκτός στη μπεκατσα, την κυνήγησα αρκετά και σε κιχλοκότσυφα).
Αυτό που έχει μείνει είναι πόσο ωραία "κουμπωσε " πάνω μου αυτό το όπλο, βλητικα άψογο σε όλα, πανάλαφρο, περπάτημα 5-6-7 ώρες και να μη σε κουράζει.
Δυστηχως πουλήθηκε και αυτό για αγορά σκοπευτικού.
Πώς έχω μόνο μια φωτο πραγματικά δεν το ξέρω.......DSC00584.JPG
 
Μιας και μιλάτε για τις fast........
Είχα πριν χρόνια μια fast pro, μια σεζόν τη κυνήγησα, κανένα θέμα, καμιά εμπλοκή ( εκτός στη μπεκατσα, την κυνήγησα αρκετά και σε κιχλοκότσυφα).
Αυτό που έχει μείνει είναι πόσο ωραία "κουμπωσε " πάνω μου αυτό το όπλο, βλητικα άψογο σε όλα, πανάλαφρο, περπάτημα 5-6-7 ώρες και να μη σε κουράζει.
Δυστηχως πουλήθηκε και αυτό για αγορά σκοπευτικού.
Πώς έχω μόνο μια φωτο πραγματικά δεν το ξέρω.......View attachment 12698

Και εγώ το ίδιο ένιωσα μόλις την πήρα...άνετη μετάβαση από το προηγούμενο αυτογεμές....όλα τα υπόλοιπα τα προσυπογράφω όπως έχω ξαναπεί.
 
Γιατι στραπατσαριζεται ο εξωστηρας τις fast ας απαντηση καποιος που γνωριζει.
Ειναι φυσιολογικο.

Δεν το εχω ακούσει να συμβαίνει....το μόνο που ξέρω είναι οτι σε stoeger Beretta πολλοί αλλάζουν σε ανταλλακτικό από Benelli...

 
Στην πραγματικότητα είναι μία εταιρεία και απλά <<παίζουν>> με τα διαφορετικά ονόματα...όπωε είχα ξαναπεί...η δική μου η fast γράφει στην κάννη Benelli Army....και τα μέρη που αποτελείται είναι λίγο από το ένα μοντέλο λίγο από το άλλο του group...Beretta - Benelli - Franchi....τα αυτογεμή πλέον είναι σαν...κοινοπραξία....κάτι....
Μπορεί να μην καταλαβαίνουμε τί λέει τουλάχιστον εγώ όχι.....αλλά κοιτάξτε και θα καταλάβετε μετά το 05:20 ....ααα και σαν συμπέρασμα αυτό το κάνει κακό όπλο;;;; όχι λίγητ τεχνολογία από εδώ λίγη από εκεί...και τέλος.

Αυτός ο σιδηρόδρομος δεν σπάει !!! (ή τέλος πάντων, είναι πολύ απίθανο να σπάσει). Λόγω σχεδιασμού και κατασκευής. Ενιαίο κομμάτι πρεσσαριστό ατσάλι χωρίς κολλήσεις και αδύνατα σημεία.
ΔΕΝ έχει καμμία σχέση με το σιδηρόδρομο των παλιών 612 (αερίων) ... Τον οποίο και μόνο που τον έβλεπες, αν είχες λίγες γνώσεις, καταλάβαινες αμέσως ότι ήταν επιρρεπής σε σπασίματα ... θεωρώ ότι ήταν λάθος ο σχεδιασμός του, σε ξεχωριστά κομμάτια, με κολλήσεις, γι'αυτό και προβληματικός. Δυο λεπτές στρογγυλές ράβδοι που συνέδεαν το κλείστρο με το μπροστινό κομμάτι που περιείχε το πιστόνι αερίων. Και στα άκρα τους, που εφάρμοζαν σε αντίστοιχες τρύπες στα δυο αυτά κομμάτια, ήταν ακόμη πιο λεπτές. Εκεί που μίκραινε απότομα η διάμετρός τους ήταν και τα αδύνατα σημεία τους ...
 
Αυτός ο σιδηρόδρομος δεν σπάει !!! (ή τέλος πάντων, είναι πολύ απίθανο να σπάσει). Λόγω σχεδιασμού και κατασκευής. Ενιαίο κομμάτι πρεσσαριστό ατσάλι χωρίς κολλήσεις και αδύνατα σημεία.
ΔΕΝ έχει καμμία σχέση με το σιδηρόδρομο των παλιών 612 (αερίων) ... Τον οποίο και μόνο που τον έβλεπες, αν είχες λίγες γνώσεις, καταλάβαινες αμέσως ότι ήταν επιρρεπής σε σπασίματα ... θεωρώ ότι ήταν λάθος ο σχεδιασμός του, σε ξεχωριστά κομμάτια, με κολλήσεις, γι'αυτό και προβληματικός. Δυο λεπτές στρογγυλές ράβδοι που συνέδεαν το κλείστρο με το μπροστινό κομμάτι που περιείχε το πιστόνι αερίων. Και στα άκρα τους, που εφάρμοζαν σε αντίστοιχες τρύπες στα δυο αυτά κομμάτια, ήταν ακόμη πιο λεπτές. Εκεί που μίκραινε απότομα η διάμετρός τους ήταν και τα αδύνατα σημεία τους ...
Το αστείο Στέλιο είναι ότι τον κυλινδρικο σιδηρόδρομο τον καταργησε η franchi και τον υιοθέτησε η Beretta στη σειρά 400....... o_O o_O
 
Αυτό το τουφέκι έχει ο γέρος μου καμία 25 χρόνια τώρα.

Κανένα πρόβλημα....βέβαια είναι καθαρά λαγοκυνηγος οπότε δεν έχει ρίξει πολλά φυσίγγια.

Νομίζω για τόσα χρόνια πίσω ότι είναι ωραίο όπλο.
Πέρυσι του την καθάρισα καλά.
Μόνο εγώ έλειπα από μέσα.
Η σκανδάλη δεν είχε βγει ποτέ και το κλειστρο μια δύο φορές στα τόσα χρόνια.
Και όμως λειτουργούσε κανονικά.
Όταν είδα τι είχε πάνω ή σκανδαλοθηκη απορισα.

 
Αυτό το τουφέκι έχει ο γέρος μου καμία 25 χρόνια τώρα.

Κανένα πρόβλημα....βέβαια είναι καθαρά λαγοκυνηγος οπότε δεν έχει ρίξει πολλά φυσίγγια.

Νομίζω για τόσα χρόνια πίσω ότι είναι ωραίο όπλο.
Πέρυσι του την καθάρισα καλά.
Μόνο εγώ έλειπα από μέσα.
Η σκανδάλη δεν είχε βγει ποτέ και το κλειστρο μια δύο φορές στα τόσα χρόνια.
Και όμως λειτουργούσε κανονικά.
Όταν είδα τι είχε πάνω ή σκανδαλοθηκη απορισα.

Καλό τουφέκι η Black Μagic.....πήγα κάποτε να την τσιμπήσω 300€....με 66cm κ εξωτερικά τσοκάκια....αλλά δν την πήρα κ τη πήρε ένα φιλαράκι μου όταν του το είπα....18.3 αυλό κ βγάζει ωραίες τουφεκιές...την έχω κυνηγήσει σε παπί κάποιες φορές κ είχε ωραία αίσθηση από πάπια,λαβή κ σκόπευση.....η μόνη βλάβη που έβγαλε σε εκείνο το παιδί ήταν ένα πρωινό σε παπιά ρίχνοντας Speciale Palombe 36gr του έσπασε ο εξολκέας....5€ ζημιά ήταν θυμάμαι.....
 
Back
Top