Franchi Team

Δοκίμασε τα Gualandi. Έχουν 3 σημεία επαφής με την κάνη (ένα στο μπροστά στεφάνι του μολύβδινου μέρους του βλήματος και δύο στο πλαστικό), δουλεύονται σε όλες τις συσφίξεις και είναι αποτελεσματικά για τις αποστάσεις που τα θέλεις. Είναι και φθηνά.
Για να είμαστε σίγουροι, αυτά λες ;

https://www.skroutz.gr/s/21902164/Mary-Arm-Gualandi-Mονόβολα-28gr-10τμχ.html
 
Στα link που παρέθεσες ούτε τα Mary Arm ούτε τα B&P χρησιμοποιούν βλήμα Gualandi.
Αυτά είναι τα Gualandi (32γραμ.):
http://www.gualandi.it/en/products_slugs/borra_proiettile.html
Την ένδειξη 1050bar σε ποιά μονόβολα την είδες;
Στα B&P τα πήρα και τα πήγα πίσω, αν δεις πιο πίσω τα εχω σε φωτο.
Πάντως Gualandi γράφουνε και τσίμπησα.
 
Η εταιρία Gualandi κατασκευάζει μόνο το βλήμα (μολύβδινο και πλαστικό μέρος) δεν γεμίζει φυσίγγια.
Οι κατασκευαστές φυσιγγίων παίρνουν το βλήμα Gualandi και το γεμίζουν προσφέροντάς το σαν έτοιμο φυσίγγιο προς χρήση.
Τα μονόβολα του Κύργια γεμίζονται με βλήμα Gualandi, όπως και κάποιων άλλων κατασκευαστών.
 
Last edited:
Κώστα ξέρεις πολύ καλά ότι στα αεροβόλα εαν η φουστα της βολίδας είναι παραμορφωμένη δεν τη βάζουμε καν στην κάννη. Το μολύβι βγαίνοντας απο το φουλ τσόκ έχει παραμορφωθεί και φρενάρει κιόλας. Ίσως για αυτό σου έκανε εμπλοκές. Στα σκάγια με 28γρ έχεις θέμα? Κάνε τις δοκιμές σου αλλά αν δε βγάλεις άκρη και έχεις χρόνο ψάξε να βρείς μια κάννη μεταχειρισμένη 4* ή τροποποίησε την υπάρχουσα (αυτό δεν το συνιστώ).
 
Αγαπητέ μου φίλε, χαίρομαι για το υψηλό αίσθημα ασφάλειας που σε διακατέχει και θεωρώ υποχρέωση μου να εξηγηθώ. Δεν σου κρύβω πως υπάρχει ένας ενθουσιασμός αλλά αυτός όπως λάθος κατάλαβες δεν είναι για το κυνήγι του αγριογούρουνου.
Προσπαθώ με τις ερωτήσεις μου εδώ μέσα, να φέρω ενα όπλο που κληρονόμησα στα μέτρα μου, κι όταν λέω στα μέτρα μου, προερχόμενος απο τα αεροβόλα απαιτώ να ρίχνει εκεί που εγώ θέλω κι όπως εγώ θέλω! Αν τώρα αφησα να εννοηθεί πως εχω καημό για τα γουρουνάκια λυπάμαι αλλά δεν έγινα κατανοητός και γι' αυτό απολογούμαι.
Θα έρθει κι η ώρα του κυνηγιού και πιστεψέμε θα γίνει με ύψιστη ασφάλεια!!!
 
Κώστα ξέρεις πολύ καλά ότι στα αεροβόλα εαν η φουστα της βολίδας είναι παραμορφωμένη δεν τη βάζουμε καν στην κάννη. Το μολύβι βγαίνοντας απο το φουλ τσόκ έχει παραμορφωθεί και φρενάρει κιόλας. Ίσως για αυτό σου έκανε εμπλοκές. Στα σκάγια με 28γρ έχεις θέμα? Κάνε τις δοκιμές σου αλλά αν δε βγάλεις άκρη και έχεις χρόνο ψάξε να βρείς μια κάννη μεταχειρισμένη 4* ή τροποποίησε την υπάρχουσα (αυτό δεν το συνιστώ).
Ναι και στα δράμια που ήταν κι αυτά 28γρ την ίδια συμπεριφορά είχε.Όταν όμως ο κατασκευαστής λέει τα ρίχνεις και με full choke τι θέλει να πει;
Οτι τα ρίχνεις αλλά δεν με ενφιαφερει που πάει;
 
Κώστα μην περιμένεις την ακρίβεια αεροβόλου με αυτό το όπλο
το αεροβόλο είναι κατασκευασμένο να ρίχνει ένα βλήμα και η 48AL είναι για πολλά βλήματα (σκάγια)
ειδικά με φουλ τσοκ είναι για σκάγια σε μακρινές αποστάσεις
άντε και δράμια
η χρήση μονόβολου είναι συμβιβασμός
η κάνη για μονόβολα είναι κοντή max 61 εκ και χωρίς ή με ελάχιστη σύσφιξη
η δικιά σου είναι μακριά (71 ή 76 εκ;;;;) με την μέγιστη σύσφιξη στομίου και με ρίγα
Όταν όμως ο κατασκευαστής λέει τα ρίχνεις και με full choke τι θέλει να πει; θέλει να πει ότι τα ρίχνεις άφοβα χωρίς κίνδυνο ρήξης της κάνης, με συμβιβασμό στην ακρίβεια.
4 πράγματα στην κάννη επηρεάζουν την απόδοση του μονόβολου
με σειρά προτεραιότητας
1. τσοκ (0/10 έως 1,5 το πολύ 2/10)
2. αυλός (αυλός ίδιος ή ελάχιστα στενότερος από τη διάμετρο του μονόβολου)
3. μήκος κάννης
4. ρίγα (πολύ μικρός παράγων)
για τα δράμια που εκεί θα καταλήξεις ισχύουν άλλα
διάβασε το θέμα: δράμια - μονόβολα
και τα λέμε εκεί να μην φλυαρούμε εδώ
topic.
καλή ανάγνωση
 
Ναι και στα δράμια που ήταν κι αυτά 28γρ την ίδια συμπεριφορά είχε.Όταν όμως ο κατασκευαστής λέει τα ρίχνεις και με full choke τι θέλει να πει;
Οτι τα ρίχνεις αλλά δεν με ενφιαφερει που πάει;
Όπως ειπε ο Μαριος θελει να πει οτι δεν θα παθει ζημια η καννη και δεν θα τραυματιστεις. Οσο για τις εμπλοκες κοιτα αν ειναι καθαρο το οπλο. Λυστω τελειως και δωσε σημασια στο επανατατικο ελατηριο που ειναι μεσα στο κοντακι. Μπορει να εχει βρωμα ή ακομα και να θελει αλλαγη. Στο σωληνα της αποθηκης και στα δαχτυλιδια δεν βαζεις καθολου λαδι.
 
Επειδη ειναι μπελαλιδικη στο λυσε δεσε πιστευω οτι πολλοι ιδιοκτητες αμελουσαν τον καθαρισμο και καθαριζαν μονο καννη και οτι επαιρναν με το πανι απο τον κορμο και μετα λαδαρα φουλ και ολα οκ. Και φυσικα χορταινε το τομαρι τους εμπλοκη .very funny. Να σαι καλα Βασιλη. Γελασα πολυ.
 
Back
Top