Franchi Team

Θα επικοινωνήσω να δω τι θα μου πούνε, ελπίζω να μην είναι κάτι ανάλογο με τις πληροφορίες που δίνουν στο site...
Αν πάνε τα χαμηλής αν άκρουσης 488m/s τότε πήγαμε χαμένοι...
 
Last edited:
Κωστα γιατι τετοια κωλοπιλαλα για μονοβολα? Το οπλο σου αν και μπορει να τα ριξει, δεν εχει την καταλληλη καννη.
Οι καννες για μονοβολα ιδανικα είναι slug δηλ κοντες χωρις σύσφιξη (κυλινδρος) και με ρυθμιζομενα σκοπευτικά. Για γουρουνι βαλε δραμια και εισαι οκ. Σου βρηκα και ενα manual χρησιμο για να δεις πως σεταρεις τα δαχτυλιδια για διαφορετικες γομωσεις
https://www.vintagegunleather.com/gun-manuals/pdf_F/franchi_48al.pdf
 
Κωστα γιατι τετοια κωλοπιλαλα για μονοβολα? Το οπλο σου αν και μπορει να τα ριξει, δεν εχει την καταλληλη καννη.
Οι καννες για μονοβολα ιδανικα είναι slug δηλ κοντες χωρις σύσφιξη (κυλινδρος) και με ρυθμιζομενα σκοπευτικά. Για γουρουνι βαλε δραμια και εισαι οκ. Σου βρηκα και ενα manual χρησιμο για να δεις πως σεταρεις τα δαχτυλιδια για διαφορετικες γομωσεις
https://www.vintagegunleather.com/gun-manuals/pdf_F/franchi_48al.pdf
Αρε συνονόματε είσαι πολύ ωραίος !;););)
Για τα μονόβολα, αν καταφέρω να τα groupάρω στο χαρτί θα τα ρίχνω, διαφορετικά δεν θα τα χρησιμοποιώ.
Δεν τα θέλω για μακριά αλλά αν τα πάει καλά έως τα 30-35 μέτρα τότε είμαι οκ.
 
Last edited:
Θα επικοινωνήσω να δω τι θα μου πούνε, ελπίζω να μην είναι κάτι ανάλογο με τις πληροφορίες που δίνουν στο site...
Αν πάνε τα χαμηλής αν άκρουσης 488m/s τότε πήγαμε χαμένοι...
Τώρα σωθηκες
 
Τα μονοβολα είναι μια μεσοβεζικη λύση για εμάς που δεν επιτρέπεται να κυνηγάμε με ραβδωτα. Η λεία κάννη είναι αδύνατον να δώσει καλή συγκέντρωση. Γι'αυτό και έχουν βγει και μονοβολα με ραβδώσεις και κάτι αντίστοιχα τσοκ. Εγώ δεν έχω καν ασχοληθεί με μονοβολα. Γνώμη μου πάντα.
 
Τώρα μόλις μου είπε

"Ε θα το συμπιέσει λίγο μπροστά στην κάννη και θα το ρίξει…
…όλα έτσι κάνουν. Ρίξτα!"
Σε ικανοποιησε η απάντηση; Ε εντάξει μωρέ θα παραμορφωθεί λίγο αλλά οκ θα πάει καμία 20αρια πόντους στα 20 μέτρα από κει που σημαδευες. Όλα γκουτ. Πάρε σκάγια και δράμια και κάνε τα κυνήγια σου να ευχαριστηθεις
 
Πονοκέφαλος τελικά η επιλογή μονόβολου. Ψάχνοντας λοιπόν να βρω συμβατό με full choke βρίσκω τα B&P τα άσπρα.Ωραια λέω, παω στο μαγαζί να τα πάρω, ανοίγω το κουτί βγάζω εξω ενα κι ενώ στις προδιαγραφές έγραφε Max pressure 700 bar πάνω στο φυσίγγι έγραφε MAX 1050!!!
Άντε γεια λέω, φερε τα άλλα της Lambro που μου ειπαν οτι είναι ok με το choke, πληρώνω και φευγω.
Έρχομαι στο σπίτι ανοίγω ενα και...
 

Attachments

  • 20211217_220345.jpg
    20211217_220345.jpg
    175 KB · Προβολές: 25
Πονοκέφαλος τελικά η επιλογή μονόβολου. Ψάχνοντας λοιπόν να βρω συμβατό με full choke βρίσκω τα B&P τα άσπρα.Ωραια λέω, παω στο μαγαζί να τα πάρω, ανοίγω το κουτί βγάζω εξω ενα κι ενώ στις προδιαγραφές έγραφε Max pressure 700 bar πάνω στο φυσίγγι έγραφε MAX 1050!!!
Άντε γεια λέω, φερε τα άλλα της Lambro που μου ειπαν οτι είναι ok με το choke, πληρώνω και φευγω.
Έρχομαι στο σπίτι ανοίγω ενα και...
Γκα-ντε-έμ
 
Back
Top