Franchi Team

Αν μου επιτρεπεις φιλε Κωστα, δε θα κυνηγούσα το συγκεκριμένο οπλο σε γουρούνι με μονοβολο.. Κρατα το για καρτερατα κυνηγια φτερωτων...
Γιατί το λες αυτό Στέφανε;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ;
Για να με βοηθήσεις το λέω.
 
Γιατί το λες αυτό Στέφανε;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ;
Για να με βοηθήσεις το λέω.
Αν δεις 4-5 σελιδες πιο πισω εχω το ιδιο οπλο και εγω κληρονομιά απο το πατερα μου...Ηταν και κ εμενα φουλ τσοκ και εκανα το λαθος και εκοψα την καννη για να το τσοκαρω (λαθος γτ τετοιες καννες δεν τις πειραζεις)..
Τελοσπαντων αρχικα το φουλ τσοκ δεν εξυπηρετει κατα την γνωμη μου για μονοβολα και ας υπαρχουν μαρκες φυσιγγιων που μπορεις να τα ρίξεις με φουλ τσοκ..Στην δικη μας γουρουνομαδα κανεις δεν κυνηγα με φουλ, και ούτε εχω δει και κανεναν αλλον για να πω την αληθεια ..
Ασε που δεν ειναι και τοσο απλο, καθως θα πρεπει να βρει το μονοβολο (τυπου μπρενεκε κατα την γνωμη μου) που εχει την απαραιτητη ευθυβολια σε συνεργασια με την καννη σου, και αυτο θελει δοκιμες...
Επισης θα ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικος με τις πιεσεις που παραγουν τα φυσιγγια..το οπλο ειναι δοκιμασμενο και δε το συζηταμε αλλα ειναι και μια επαναληπτική καραμπίνα του 1972!..προφανως δεν εννοω οτι υπαρχει κινδυνος, αλλα σιγουρα θα αρχισουν τα προβλήματα φιλε μου...Οχι κατι σπουδαιο βεβαια, γτ όλα φτιάχνονται, αλλα τα ανταλλακτικα και ειδικα αν δεν εισαι Αθηνα δεν θα ειναι οτι ευκολότερο.....
Εγω το δικο μου το οπλο το κυνηγω πλεον κανα δυο φορες σε καθε σεζον σε τσιχλα τιμης ενεκεν....
 
Σωστός και σεβαστός ο προβληματισμός σου, δε σου κρύβω πως με έβαλε σε σκέψεις...
Ακομα και με τα δράμια θα εχω θεμα λες;
Με βλέπω να κυνηγάω χηνάρια ανάμεσα στα σύννεφα!!!
Πες μου και κατι αλλο Στέφανο, το XX9 τελικά τι χρονιά είναι;
Ευχαριστώ για το χρόνο σου
 
Φίλε Κώστα σου συνιστώ θερμά να μην ξεκινήσεις να κυνηγάς γουρούνια πριν μάθεις καλά να κυνηγάς πτερωτά....
τα μέτρα προστασίας ΠΟΤΕ μην πιστεύεις πως τα κατέχεις καλά! ακόμα κι εμείς που κουβαλάμε εμπειρία από τα 80's δεν τολμούμε να το ισχυριστούμε αυτό.......
 
Τώρα θα τα δοκιμάσω να δω πως τα πάει το οπλο στο χαρτί και μετα βλέπουμε...
Αλλά ο τελικός στόχος ναι είναι το γουρούνι.
Νόμιζα ότι είναι ορειχάλκινα.
Δες αν έχουν περιορισμό στο τσοκ με το οποίο μπορούν να βληθούν.
Μονόβολα και full choke μερικές φορές είναι ασύμβατα.
Επίσης είναι χαμηλής ανάκρουσης.
Δεν είναι και το καλύτερο για γουρούνι σε μεγάλες αποστάσεις.
Τι τσοκ έχει το όπλο ;

Τα δράμια καλούτσικα είναι.
 
Η κάννη είναι full choke δεν εχω βάλει έξτρα τσοκ.
Δεν γράφουν αν είναι συμβατά με full choke. Δεν ξέρω πως μπορώ να το δω αυτό. Ναι το ξέρω για την ανάκρουση και ίσως με βοηθήσουν στην ευστοχία.
Όσο για τα δράμια αυτά έχουν χάλκινη επίστρωση. Δεν ξέρω αν είναι καλό η οχι αυτό.
 
Η κάννη είναι full choke δεν εχω βάλει έξτρα τσοκ.
Δεν γράφουν αν είναι συμβατά με full choke. Δεν ξέρω πως μπορώ να το δω αυτό. Ναι το ξέρω για την ανάκρουση και ίσως με βοηθήσουν στην ευστοχία.
Όσο για τα δράμια αυτά έχουν χάλκινη επίστρωση. Δεν ξέρω αν είναι καλό η οχι αυτό.
Βρες μονόβολο που να ρίχνεται με full choke.
Δεν τα ξέρω αυτά τα μονόβολα.

Καλή είναι η χάλκινη επίστρωση στα δράμια.
Αυτά τα έχουμε χρησιμοποιήσει.
 
Ευχαριστώ Βασίλη για τα γραφόμενά σου, αν δεν τα γνωρίζει κανείς άλλος θα τα επιστρέψω και θα ψάξω για άλλα που θα γράφουν φουλ τσοκ.
Κάτι σε Lambro με βλέπω να ρίχνω τελικά.
 
Η κάννη είναι full choke δεν εχω βάλει έξτρα τσοκ.
Δεν γράφουν αν είναι συμβατά με full choke.
Ο τύπος είναι Federal LE127 RS.

https://eshop.kirgias.gr/el/κυνηγετ...l-le127rs-power-shok-μονοβολα-c12-2-3-4-.html

Πάρε τον Κύργια και ρώτα τον.

Κάποιοι κατασκευαστές όπλων πχ benelli λένε ότι δεν είναι ασφαλές να ρίχνεις μονόβολο με σύσφιξη άλλη από 5* και 4*.

Δεν ξέρω τι λέει η φράνκι.
 
Back
Top