Franchi Team

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γιάννης
Λιγο διορθομα στα μετρα θελεις αχαχαχαχαχα μια χαρα εισαι αμα βρηκες και δεκα πουλια μη μιλας πουθενα
Σιγά μη βρήκα όλα μαζί !!!! Μία-μία, δύο- δύο κάθε μέρα (όταν επιτρεπόταν...). Ευτυχώς που είμαι 10 λεπτά απ΄το καρτέρι μου.

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Να μη λέμε μόνο για καραμπίνες.
Για τα s/p franchi που είναι στη χρηματική κατηγορία 1.500 +-, τι απόψεις έχουν οι γνωρίζοντες και οι χρήστες?
Άλλα είναι με μηχανική σκανδάλη και άλλα με αδρανείας και μπορεί να έχουν μονή ή διπλή σκανδάλη ανάλογα τα γούστα.
Φαίνονται ποιοτικά όπλα. Θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω οικονομικά επώνυμα και φυσικά ιταλικά(ευρωπαϊκά).
https://www.franchi.com/el/categoria-prodotto/δίκαννα/
https://www.lambro.gr/katigoria-proiontos/opla/super-poze-dikanna/super-poze-franchi/

Όνομα
Βασίλης
Προσωπικά έχω στην κατοχή μου ένα falkonet ...το αγόρασα μεταχειρισμένο,το 2002...71 εκατοστά κάννες και 5 τσοκ mobile. Η κάτω κάννη έχει αυλό 18,6 και η πάνω 18,4. Βάρος 2850... έχω κάνει πολλά κυνήγια, απίστευτο εργαλειο ελαφρύ,ζυγισμένο ....αν ήταν 66 εκατοστά δε θα το άλλαζα με τίποτα. Μηχανική σκανδάλη έχω πάρει και δύο τσοκ έσω έξω της briley το 3 και το διασποράς που τα δουλεύω και στην benelli. Αλλά και για τα πιο καινούργια μοντέλα μόνο καλά λόγια έχω ακούσει...IMG_20210314_205031.jpg

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Προσωπικά έχω στην κατοχή μου ένα falkonet ...το αγόρασα μεταχειρισμένο,το 2002...71 εκατοστά κάννες και 5 τσοκ mobile. Η κάτω κάννη έχει αυλό 18,6 και η πάνω 18,4. Βάρος 2850... έχω κάνει πολλά κυνήγια, απίστευτο εργαλειο ελαφρύ,ζυγισμένο ....αν ήταν 66 εκατοστά δε θα το άλλαζα με τίποτα. Μηχανική σκανδάλη έχω πάρει και δύο τσοκ έσω έξω της briley το 3 και το διασποράς που τα δουλεύω και στην benelli. Αλλά και για τα πιο καινούργια μοντέλα μόνο καλά λόγια έχω ακούσει...View attachment 24378
κάτι σαν αυτό δηλαδή?
https://www.outdoorland.gr/κυνηγι/προσφορες-318/franchi-falconet.html

Όνομα
Παναγιώτης
Όνομα
Βασίλης
Είναι αυτό που έχω στη φωτογραφία. Κάποια στιγμή τα είχαν βγάλει σε προσφορά στα 1100 ευρώ.Δεν έχει ενδιάμεσες ρίγες όπως αυτό που ανέβασες. Έχει τον επιλογέα πάνω στην σκανδάλη. Το συγκεκριμένο το αγόρασε ένα παλικάρι κυνήγησε ένα Σαββατοκύριακο και την επόμενη εβδομάδα σκοτώθηκε σε τροχαίο. Ο πατέρας του το πούλησε στο κατάστημα που το είχε αγοράσει ο συγχωρεμενος...... Είναι πολύ αξιόπιστο όπλο όπως είπα παραπάνω. Μαζί με το ατσάλινο μοντέλο το alkuon είναι πολύ αξιόλογα και απροβληματιστα όπλα. Έχω κάνει όλα τα κυνήγια.... μπεκάτσα, πέρδικα, ορτύκια, περπατητο σε τσίχλες , καρτέρι σε τσίχλες... ενώ είναι παναλαφρο οι μακριές κάννες του δίνουν την απαιτούμενη κίνηση για να μη μένεις πίσω σε καρτερατες τουφεκιές.... τώρα πλέον το κυνηγάω κυρίως ορτύκι και μπεκάτσα....σε ανοικτά σημεία. Είχα μόνιμα πάνω το 5 και το 3 από τσοκ... και έτσι το κυνηγάω και ορτύκια με 28 gr μαλλινοταπα. Όταν πήρα το διασποράς της briley το κυνηγούσα έτσι σε μπεκάτσα σε συνδυασμό με το 3 στην πάνω κάννη. Είναι ένα όπλο που μπορείς να κάνεις όλα τα κυνήγια, ειδικά τα φερμας λόγω του μικρού βάρους του. Επαναλαμβάνω ότι αν ήταν 66 εκατοστά δε θα έμπαινα στη διαδικασία να κόψω το baikal... Ελπίζω να βοήθησα

Όνομα
Βασίλης
Γνωστός μου έχει το becaccia , επίσης πολύ ευχαριστημένος.... έχουν διαφορές...το δικό του έχει σκανδάλη αδρανειας και νομίζω διακεκομμένους πιρους. Αυτό που έχω εγώ μηχανική σκανδάλη και μονοκόμματο πιροIMG_20201207_224646.jpg

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Δεν είναι ίδια,τα παλιά είχαν μονοκόμματο πείρο και πιο βαθιά βάση ,τα νέα διακεκριμένους ,τώρα ποια είναι καλύτερα θα ξέρουν οι κάτοχοι.
το falconet είναι παλιό μοντέλο, δεν έχω δει να υπάρχει καινούργιο αλλού, μόνο σε αυτό το κατάστημα
εκτός και υπάρχει κάπου αλλού που δεν έχει ιστοσελίδα
τα μοντέλα που παίζουν τώρα παντού είναι της σειράς feeling
μεταχειρισμένα falconet υπάρχουν αρκετά γύρω στα 600-700 ευρώ

Όνομα
Παναγιώτης
το falconet είναι παλιό μοντέλο, δεν έχω δει να υπάρχει καινούργιο αλλού, μόνο σε αυτό το κατάστημα
Έτσι είναι.

;)

Η "κωνικη" πλευρα προς την βαση....για πιο βαρια γομωση η κωνικη προς το δαχτυλιδι, ωστε να σφιγγει γυρω απο το φρένο ενω αυτο κινειται....
Πριν τρια χρονια, αλλαξα φρενο (αυτο το χάλκινο) και το δαχτυλιδι (γυρω απο το χάλκινο)...βαραω μια, εμπλοκη..βαραω δυο, εμπλοκή....ριχνω 3 καντήλια και 2 εξαπτερυγα, και μετα ανοιξα ελαχιστα το δαχτυλιδι με ενα μυτοτσιμπιδο (το "χαλαρωσα" λιγο)...
Απο κει και περα ξαναξεχασα την λεξη εμπλοκη ..
Αυτο που θέλω να πω είναι οτι πολλες φορες η λυση στο προβλημα των εμπλοκων ειναι απλουστατη, και δε χρειάζεται να βγαζουμε αχρηστο ενα οπλο!