Franchi Team

Όνομα
Γιάννης
Ήμουν κάτοχος affinity και εγώ...Πολύ καλή εργονομία,είναι ένα τίμιο όπλο για τα λεφτά του...Από τσοκ είχα δοκιμάσει ένα Teague Lf ένα Berretta IM και ένα Muller U3...Τις καλύτερες εντυπώσεις μου τις άφησε το U3
Φαντάζομαι το ξύλινο (τότε). Από προβλήματα;

Όνομα
Γιάννης
Συνάδελφε για τις σημερινές Franchi δεν ξέρω να σου πω, μόνο 2 πιο παλιές έχω (610 και 612) που δεν τις χρησιμοποιω πλέον, αλλά όταν τις είχα τα πιο value for money τσοκ που έβαζαν κάτω σε απόδοση ακόμα και πολύ πιο ακριβά ήταν τα gemini ported. Έκαναν την φαρμακερή κάνη των Franchi ακόμα πιο φαρμακερή. Γενικά τα gemini πάνε με χίλια στα ιταλικά όπλα από όσο ξέρω και ίσως όχι μόνο σε αυτά.
Και εγώ είχα πάνω από 20 χρόνια την 48Al με 66cm κάνη και 2*. Από τότε παρέλασαν πάνω από 10 διαφορετικά όπλα κάθε τύπου. Σαν τη 48άρα ΚΑΝΕΝΑ.

καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για το franchi 610 vsgl
Όμορφο όπλο κάπως χοντροκομμένο για τά γούστα μου ωραίες τουφεκιές καλά τσοκ αλλά υπάρχει περίπτωση να σου κοπή ο σιδηρόδρομος και άλλα.αμα το θες μόνο για γουρούνια πάρτο.

Όνομα
panos
Όμορφο όπλο κάπως χοντροκομμένο για τά γούστα μου ωραίες τουφεκιές καλά τσοκ αλλά υπάρχει περίπτωση να σου κοπή ο σιδηρόδρομος και άλλα.αμα το θες μόνο για γουρούνια πάρτο.
εγω το οπλο το θελω για 20 τουφεκιες τον χρονο θα εχω προβλημα

tsakalos

Moderator
Όνομα
Greg
καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για το franchi 610 vsgl
Η franchi 610vsl ήταν το πρώτο μου όπλο με κανη 76cm και σταθερό τσοκ 2*. Έβγαζε ντουφεκιές πραγματικά υπέροχες από τότε που η franchi ήταν πραγματική εταιρία με αυτορυθμιζόμενο σύστημα αερίων και κάνες φαρμάκι και όχι κομπάρσος. Είχα ριξει από 24 γρ. έως semi magnum χωρίς πρόβλημα. Με αυτή βάρεσα όλα μου τα θηράματα για πρώτη φορά και ακιλούθησαν πολλές άλλες. Την έχω ακόμα, αλλά επειδή τη λυπάμαι μη μου βγάλει αυτήν την ευπάθεια του σιδηροδρόμου και έχει μεγάλη συναισθηματική αξία την έχω στον οπλοβαστό για 1 εθιμοτυπικό κυνήγι το χρόνο.

Για τόσες ντουφεκιές που τη θες και αν είναι σε καλή τιμή και κατάσταση, αξίζει.

Περιοχή
Σίφνος
Όνομα
Γιώργος
Καλησπέρα στους απανταχού Franchiδες,

Ψάχνομαι εδώ και πολύ καιρό για την αγορά καραμπίνας χαμηλού κόστους. Με γνώμες και συμβουλές αρκετών συμforumιτών (να είναι καλά όλοι, τους ευχαριστώ πολύ) είμαι στο παρά 5 να αποφασίσω την αγορά της Affinity Rib.
Ερωτώ όσους χρησιμοποιούν αυτό το συγκεκριμένο όπλο τι άποψη έχουν γενικά και αν απαιτείται αλλαγή των τσοκ με άλλα after market και ποιά δίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Κυνήγι τσίχλας, φάσας, τρυγονιού.

Ευχαριστώ
Καλησπέρα φίλε. Εγώ έχω την affinity synthetic 5 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος απόλυτα. Λεπτή γραμμή,τουφεκιές καλές. Από aftermarket chokes με τα gemini ported είδα ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Το ic και το im θα σου πρότεινα. Επίσης και το kicks lf για πιο μακρινές τουφεκιές,θα σε δυσκολέψει μέχρι να το μάθεις,αλλά θα δεις ωραία πράγματα. Με το anaconda mid range δεν έμεινα ευχαριστημένος,βγήκε πιο ανοιχτό από ότι ήθελα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Όνομα
Ηλιας
Η franchi 610vsl ήταν το πρώτο μου όπλο με κανη 76cm και σταθερό τσοκ 2*. Έβγαζε ντουφεκιές πραγματικά υπέροχες από τότε που η franchi ήταν πραγματική εταιρία με αυτορυθμιζόμενο σύστημα αερίων και κάνες φαρμάκι και όχι κομπάρσος. Είχα ριξει από 24 γρ. έως semi magnum χωρίς πρόβλημα. Με αυτή βάρεσα όλα μου τα θηράματα για πρώτη φορά και ακιλούθησαν πολλές άλλες. Την έχω ακόμα, αλλά επειδή τη λυπάμαι μη μου βγάλει αυτήν την ευπάθεια του σιδηροδρόμου και έχει μεγάλη συναισθηματική αξία την έχω στον οπλοβαστό για 1 εθιμοτυπικό κυνήγι το χρόνο.

Για τόσες ντουφεκιές που τη θες και αν είναι σε καλή τιμή και κατάσταση, αξίζει.
Ντουφεκος εάν δεν είχε αυτήν την ευπάθεια δεν θα την πουλουσα σε ένα χρόνο έσπασε ο σιδηρόδρομος 2 φορές μέσα στην εγγύηση, μεγάλη στενοχώρια γιατί αν και πιτσιρικάς καταλάβαινα την αξία του όπλου, εάν το έπαιρνε η τουφεκιά το πουλί θα έπεφτε, τέτοια φονικοτητα σε περιφερειακά σκάγια δεν έχω ξαναδεί,μιλάμε τότε η εταιρία ήταν κολοσσός εφάμιλλη με μπερετα μπενελι.

Μπορεί κ να μην σου βγάλει καμμια ζημιά στον σιδηροδρομο όπως τα επόμενα μοντελα...
Την έχει φίλος μου εδώ κ πολλα χρονια κ αγορασμενη από δευτερο χέρι με πολλες τουφεκιές από 32-26γρ..
Τελευταία του έκανε κάποιες εμπλοκές(κ λογικό ήταν)την εστειλε σε οπλουργο για σέρβις κ ολα οκ...
71εκ κάννη με τσοκακια κ 70mm θαλαμη αν θυμάμαι καλά..

Δεν ξέρω αν έβγαινε κ με μαυρη βάση..
Αυτή ακριβώς εχει:
IMG_20210118_181104.jpg

Όνομα
Γιάννης
Καλησπέρα φίλε. Εγώ έχω την affinity synthetic 5 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος απόλυτα. Λεπτή γραμμή,τουφεκιές καλές. Από aftermarket chokes με τα gemini ported είδα ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Το ic και το im θα σου πρότεινα. Επίσης και το kicks lf για πιο μακρινές τουφεκιές,θα σε δυσκολέψει μέχρι να το μάθεις,αλλά θα δεις ωραία πράγματα. Με το anaconda mid range δεν έμεινα ευχαριστημένος,βγήκε πιο ανοιχτό από ότι ήθελα. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο,
Πρακτικά το 80% των βολών μου είναι 28-32 μέτρα. Σήμερα χρησιμοποιώντας ένα S/P Baikal δουλεύω 3* και 4* και ανοιγοκλείνω τη ντουφεκιά με συγκεντρωτήρα, ή μαλλινόταπα (και μισόταπα).
Κυνήγι 60% απογευματινή τσίχλα και 30% πρωινή και φάσα και 10% τρυγόνι.
Το gemini ported σε ic πιστεύεις ότι με καλύπτει γι αυτά;

Όνομα
Τολης
Ναι να το φανε τον ανθρωπο αχαχαχαχαχαχααχ

Περιοχή
Σίφνος
Όνομα
Γιώργος
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο,
Πρακτικά το 80% των βολών μου είναι 28-32 μέτρα. Σήμερα χρησιμοποιώντας ένα S/P Baikal δουλεύω 3* και 4* και ανοιγοκλείνω τη ντουφεκιά με συγκεντρωτήρα, ή μαλλινόταπα (και μισόταπα).
Κυνήγι 60% απογευματινή τσίχλα και 30% πρωινή και φάσα και 10% τρυγόνι.
Το gemini ported σε ic πιστεύεις ότι με καλύπτει γι αυτά;
Το ic θα σε καλύψει στα περισσότερα,εγώ με αυτό κάνω τα περισσότερα κυνήγια μου. Το im και το kicks lf το έχω για κάνα καρτέρι στα αγριοπερίστερα. Για φάσσα δεν ξέρω γιατί εδώ στο νησί δεν έχουμε. Εκεί φαντάζομαι θα χρειαστείς πιο στενό τσοκ,lf ή και στενότερο. Σίγουρα υπάρχουν συνάδελφοι εδώ που έχουν γνώση πάνω στη φάσσα και μπορούν να σε βοηθήσουν

Όνομα
Τολης
Το ic θα σε καλύψει στα περισσότερα,εγώ με αυτό κάνω τα περισσότερα κυνήγια μου. Το im και το kicks lf το έχω για κάνα καρτέρι στα αγριοπερίστερα. Για φάσσα δεν ξέρω γιατί εδώ στο νησί δεν έχουμε. Εκεί φαντάζομαι θα χρειαστείς πιο στενό τσοκ,lf ή και στενότερο. Σίγουρα υπάρχουν συνάδελφοι εδώ που έχουν γνώση πάνω στη φάσσα και μπορούν να σε βοηθήσουν
Οσον αφορα τα τσοκ στη φασσα καποι θεοπιουν τα φουλ εξτρα φουλ και τετια οταν ομως ηρθαν εδω ουτε με 4* δε βαραγαν φασσα στα 25-30 μετρα οποτε μικρο καλαθι

Περιοχή
Σίφνος
Όνομα
Γιώργος
Οσον αφορα τα τσοκ στη φασσα καποι θεοπιουν τα φουλ εξτρα φουλ και τετια οταν ομως ηρθαν εδω ουτε με 4* δε βαραγαν φασσα στα 25-30 μετρα οποτε μικρο καλαθι
Φίλε Τόλη καλημέρα! Δεν το γνωρίζω αυτό μιας και δεν την έχω κυνηγήσει ποτέ. Οπότε θα μπορούσες να προτείνεις στο Γιάννη ποια σύσφιξη θεωρείς ιδανική για τη φάσσα

Όνομα
Τολης
Φίλε Τόλη καλημέρα! Δεν το γνωρίζω αυτό μιας και δεν την έχω κυνηγήσει ποτέ. Οπότε θα μπορούσες να προτείνεις στο Γιάννη ποια σύσφιξη θεωρείς ιδανική για τη φάσσα
Αναλογα τις δυνατοτητες και που κυνηγας αν ριχνεις σε κλαρωμενα πουλια αν πας σε κουρνια αν ανεβενεις σε λαιμους αν τα κανεις ολα γενικα θες δυο τσοκ ενα 4* και ενα 2* τα φουλ και τοσο σφιχτα τσοκ θελουν και αναλογα φυσιγγια γτ ναι μεν θα σου βγαλουν σφιχτες τουφεκιες μεγρι τα 30-35 μετρα μετα ομως κλαφτα παραμωρφονουν πολυ τα σκαγια και θες μπαφερατα φυσεκια με πιοτικα σκαγια αν εισαι ενας μεσος κυνηγος κανε αυτα αν εισαι τουφεκος παρε κικς

Όνομα
Γιάννης
Μπορεί κ να μην σου βγάλει καμμια ζημιά στον σιδηροδρομο όπως τα επόμενα μοντελα...
Την έχει φίλος μου εδώ κ πολλα χρονια κ αγορασμενη από δευτερο χέρι με πολλες τουφεκιές από 32-26γρ..
Τελευταία του έκανε κάποιες εμπλοκές(κ λογικό ήταν)την εστειλε σε οπλουργο για σέρβις κ ολα οκ...
71εκ κάννη με τσοκακια κ 70mm θαλαμη αν θυμάμαι καλά..

Δεν ξέρω αν έβγαινε κ με μαυρη βάση..
Αυτή ακριβώς εχει:
View attachment 21751
Ακριβώς αυτή της φοτο έχει ο πατέρας μου! Την είχε πάρει καινούργια από τον Πλαστουργο! Αν και σιδεροφαγος δεν του έχει βγάλει κάποιο θέμα! Όντως καταπληκτικές ντουφεκιες κ 0 ανάκρουση!

Όνομα
Γιάννης
Αναλογα τις δυνατοτητες και που κυνηγας αν ριχνεις σε κλαρωμενα πουλια αν πας σε κουρνια αν ανεβενεις σε λαιμους αν τα κανεις ολα γενικα θες δυο τσοκ ενα 4* και ενα 2* τα φουλ και τοσο σφιχτα τσοκ θελουν και αναλογα φυσιγγια γτ ναι μεν θα σου βγαλουν σφιχτες τουφεκιες μεγρι τα 30-35 μετρα μετα ομως κλαφτα παραμωρφονουν πολυ τα σκαγια και θες μπαφερατα φυσεκια με πιοτικα σκαγια αν εισαι ενας μεσος κυνηγος κανε αυτα αν εισαι τουφεκος παρε κικς
Τούφεκο δεν με λες, αλλά παρά τα χρονάκια μου κάτι καταφέρνω (η πείρα βλέπεις...)
Όπως έγραψα και παραπάνω η τσίχλα είναι το συνηθισμένο μου και κυρίως απογευματινό καρτέρι. Στα καρτέρια μου τα πουλιά περνάν από 25 έως 35 μέτρα. Πιο πάνω δεν ρίχνω γιατί θα πέσουν σε πυκνό και θα τα χάσω.
Άρα εκεί προσανατολιζόμαστε για τσοκ (εκτός των 3 εργοστασιακών)

Όνομα
Τολης
Τούφεκο δεν με λες, αλλά παρά τα χρονάκια μου κάτι καταφέρνω (η πείρα βλέπεις...)
Όπως έγραψα και παραπάνω η τσίχλα είναι το συνηθισμένο μου και κυρίως απογευματινό καρτέρι. Στα καρτέρια μου τα πουλιά περνάν από 25 έως 35 μέτρα. Πιο πάνω δεν ρίχνω γιατί θα πέσουν σε πυκνό και θα τα χάσω.
Άρα εκεί προσανατολιζόμαστε για τσοκ (εκτός των 3 εργοστασιακών)
Το τουφεκος δε το ειπα ειρωνηκα τα λεω λιγο ομα τα πραγματα οπως ειναι καιβτουφεκος ειναι ο :6-7/10