Franchi Team

Όνομα
Takis
Η τιμη καλη ακουγεται αλλα θελει πολυ καλο ψαξιμο απο καποιον που γνωριζει που να κοιταξει............και αυτα δεν ειναι εξωτερικα του οπλου......
Δεν ειναι ενα θρυλικο οπλο αλλα ενα οπλο μαζικης παραγωγης και τιποτα παραπανω.........ειχαν πολυ καλο ονομα λογω καννης που ηταν κατασκευασμενη απο ατσαλι BOEHLER ........ειχε παρα πολυ καλη τουφεκια και βρισκοταν μεσα στα 5 καλιτερα βλητικα οπλα στο κοσμο.....
Αυτα ισχυουν μονο για αυτες τις AL 48 που ειχαν τετοια καννη.....οι υπολοιπες μια απο τα ιδια.
Οπλο ελατηριου με οτι αυτο συνεπαγεται........ξεπερασμενο συστημα λειτουργιας
Δεν διαφωνώ με όσα λέτε,όμως εγώ δεν είχα με boehler ατσάλια και όμως τα σκοτωματα ήταν από άλλο πλανήτη...
Θρυλική είναι και η Α302,με την έννοια όχι του χειροποίητου,αλλά όπλα που έχει πολύς κόσμος και έχει να θυμάται κυνήγια ονειρικά....
Όσο για το σύστημα,εγώ το προτιμώ από αερίων εφόσον είναι καθαρό όσο το σύστημα αδράνειας...
Στα όπλα και στις γυναίκες δεν υπάρχουν κανονες,αλλά γούστα και αρεσκειες προσωπικές του καθένα.....

Γιάννη να το πάρεις,200€ δεν παίρνεις ούτε αεροβόλο...
Το όπλο αυτό είναι θρύλος φίλε και βάζει πολλά σημερινά όπλα κάτω....
Στην προχθεσινη εφημεριδα κυνηγετικα νεα ειδα αγγελια AL48 σε αριστη κατασταση(χωρις να λεει για μηκος καννης κλπ..)250€....
Τοσο κυμαινεται η τιμη της η τοσο της δινουν για να φευγουν??περιμενα λιγο παραπανω για αυτο το οπλο..

Δεν διαφωνώ με όσα λέτε,όμως εγώ δεν είχα με boehler ατσάλια και όμως τα σκοτωματα ήταν από άλλο πλανήτη...
Θρυλική είναι και η Α302,με την έννοια όχι του χειροποίητου,αλλά όπλα που έχει πολύς κόσμος και έχει να θυμάται κυνήγια ονειρικά....
Όσο για το σύστημα,εγώ το προτιμώ από αερίων εφόσον είναι καθαρό όσο το σύστημα αδράνειας...
Στα όπλα και στις γυναίκες δεν υπάρχουν κανονες,αλλά γούστα και αρεσκειες προσωπικές του καθένα.....
Σκοτωματα μπορουν να κανουν ολα τα οπλα αρκει να βρουμε και να ''παντρεψουμε'' φυσιγγι-καννη.........αυτα ομως δεν το ξεχωριζουν απο την ποιοτητα που ειχαν εκεινα τα οπλα στις συγκεκριμενες καννες.......
Και μια AL 48 και μια AUTO 5 και ενα COSMI μπορουν να σκοτωσουν στις ιδιες αποστασεις ...αλλα την ποιοτητα στα ατσαλια και την κατασκευη την εχει μονο η COSMI!!!
Εγω προσωπικα δεν θα σου συνιστουσα να προβεις σε αγορα ενος οπλου που και παλιο ειναι σε κατασκευη αλλα και το συστημα λειτουργιας ειναι πολυ ξεπερασμενο......ενα συστημα με τις περισσοτερες εμπλοκες στα αυτογεμη..........
Σιγουρα δεν υπαρχουν κανονες και στα δυο αλλα λαθος επιλογες και πολλες φορες το μετανοιωνουμε ......

Στην προχθεσινη εφημεριδα κυνηγετικα νεα ειδα αγγελια AL48 σε αριστη κατασταση(χωρις να λεει για μηκος καννης κλπ..)250€....
Τοσο κυμαινεται η τιμη της η τοσο της δινουν για να φευγουν??περιμενα λιγο παραπανω για αυτο το οπλο..
200-300€...η τιμή ειναι εξαιρετικα χαμηλη, καθως 8 στους 10 κυνηγούς θα σου πουν οτι ειναι ενα οπλο που κανει εμπλοκες (χωρις να ειχαν ποτε στην κατοχη τους)...εχει την ρετσινια σαν να λέμε...προσωπικα αμα δε βαριόμουν την διαδικασία με την αδεια αγοράς, θα επαιρνα να εχω ενα δεύτερο, για τα ανταλλακτικά βασικα....

Βάλε μας μια φωτό Στέφανε την δικιά σου χωρίς παπια να δούμε την σειρά που βάζεις ελατήριο φρένο δαχτυλίδι...
Τακη θα σου βαλω με την πρώτη ευκαιρια αν και το manual ειναι αρκετα αναλυτικο....

Όνομα
Takis
Τάσο όντως τις πουλάνε σε χαμηλή τιμή και ο λόγος είναι πως σαν καινούργιες είχαν εξίσου χαμηλή τιμή...
Η άποψη μου είναι πως με λίγα χρήματα παίρνεις ένα πολύ ωραίο οπλακι με εξαιρετικά σκοτωματα και καλή ποιότητα κατασκευής...

Όνομα
Takis
Σκοτωματα μπορουν να κανουν ολα τα οπλα αρκει να βρουμε και να ''παντρεψουμε'' φυσιγγι-καννη.........αυτα ομως δεν το ξεχωριζουν απο την ποιοτητα που ειχαν εκεινα τα οπλα στις συγκεκριμενες καννες.......
Και μια AL 48 και μια AUTO 5 και ενα COSMI μπορουν να σκοτωσουν στις ιδιες αποστασεις ...αλλα την ποιοτητα στα ατσαλια και την κατασκευη την εχει μονο η COSMI!!!
Εγω προσωπικα δεν θα σου συνιστουσα να προβεις σε αγορα ενος οπλου που και παλιο ειναι σε κατασκευη αλλα και το συστημα λειτουργιας ειναι πολυ ξεπερασμενο......ενα συστημα με τις περισσοτερες εμπλοκες στα αυτογεμη..........
Σιγουρα δεν υπαρχουν κανονες και στα δυο αλλα λαθος επιλογες και πολλες φορες το μετανοιωνουμε ......
Αγαπητέ μου iralkis πίστεψέ με έχουν περάσει τόσα όπλα απο τα χέρια μου,που οποίες γνώμες για αυτά τα όπλα που γράφω είναι ξεκάθαρες για εμένα..
Την σύγκριση με την cosmi για ποιο λόγο την αναφέρεις??
Μιλάμε για χειροποίητο όπλο με εκκινηση 12.000€ ασκαλιστο..
Επιμένω να λέω πως με 200-300€ δεν παίρνεις ούτε αεροβόλο,τουλάχιστον καλό..
Ενώ η AL 48 είναι ένα όπλο με ωραία εργονομια,ελαφρια,πολύ καλή εργοστασιακή βαφή και μεταλα από άλλες καλές εποχές..

Αγαπητέ μου iralkis πίστεψέ με έχουν περάσει τόσα όπλα απο τα χέρια μου,που οποίες γνώμες για αυτά τα όπλα που γράφω είναι ξεκάθαρες για εμένα..
Ενώ η AL 48 είναι ένα όπλο με ωραία εργονομια,ελαφρια,πολύ καλή εργοστασιακή βαφή και μεταλα από άλλες καλές εποχές..
Την συγκριση την εκανα για το ιδιο συστημα λειτουργιας που εχουνε....αλλα σαφως το cosmi εχει και αλλα πολλα παραπανω......
Θα συμφωνησω πως με 300 ευρω αν ειναι και σε καλη κατασταση δεν ειναι ακριβο.....αν εσενα σου αρεσει Δημητρη εμενα μου περισσευει....

Όνομα
Παναγιώτης
Το ερώτημα είναι αν θα χρησιμοποιηται η θα μπει στη ντουλάπα και θα μεινει εκει.Ολες οι παλαιότερες καραμπίνες μέχρι 400ευρω πωλούνται και μιλάμε για αερίων αδράνειας με τσοκακια και αλλα.Εκτος beretta benelli.

Όνομα
Παναγιώτης
200-300€...η τιμή ειναι εξαιρετικα χαμηλη, καθως 8 στους 10 κυνηγούς θα σου πουν οτι ειναι ενα οπλο που κανει εμπλοκες (χωρις να ειχαν ποτε στην κατοχη τους)...εχει την ρετσινια σαν να λέμε...προσωπικα αμα δε βαριόμουν την διαδικασία με την αδεια αγοράς, θα επαιρνα να εχω ενα δεύτερο, για τα ανταλλακτικά βασικα....

Δεν είναι σίγουρο ότι θα κερδίσεις κάτι.Συνηθως στα μεταχειρισμένα μηχανήματα οι φθορές -βλαβες είναι στα ίδια σημεία.

Το ερώτημα είναι αν θα χρησιμοποιηται η θα μπει στη ντουλάπα και θα μεινει εκει.Ολες οι παλαιότερες καραμπίνες μέχρι 400ευρω πωλούνται και μιλάμε για αερίων αδράνειας με τσοκακια και αλλα.Εκτος beretta benelli.
Μην το λες για την 400αρα στα πακια μοντελα..εχω δει auto 5 να πουλιουντε για 800-1000 ανετα και οχι μια και δυο..πιστευω πιο πολυ ο παραγοντας φθορα ειναι που τιμολογει το οπλο..48al πουλησε γνωστος πραγματικα του κουτιου φερμενη απο αμερικη πριν πολλα χρονια στα 600

Όνομα
Παναγιώτης
Μην το λες για την 400αρα στα πακια μοντελα..εχω δει auto 5 να πουλιουντε για 800-1000 ανετα και οχι μια και δυο..πιστευω πιο πολυ ο παραγοντας φθορα ειναι που τιμολογει το οπλο..48al πουλησε γνωστος πραγματικα του κουτιου φερμενη απο αμερικη πριν πολλα χρονια στα 600
Και η auto 5 μαζί με beretta benelli, έχω διαβάσει ότι δεν είναι εύκολη στο λύσε -δεσε για συντήρηση,όπως θα υπάρχουν και εξαιρέσεις για όπλα πού έχουν αγοραστεί παλιά και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί καθόλου

Και η auto 5 μαζί με beretta benelli, έχω διαβάσει ότι δεν είναι εύκολη στο λύσε -δεσε για συντήρηση,όπως θα υπάρχουν και εξαιρέσεις για όπλα πού έχουν αγοραστεί παλιά και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί καθόλου
Για την auto 5 δεν ξερω αν ειναι ευκολη στο λυσε δεσε αλλα η franchi δεν ειναι τιποτα δυσκολο..την δικη μου την εχω λυσει παρα πολλες φορες μεχρι το κλειστρο και υποθετω οτι και στην auto 5 κατι παρομοιο θα ειναι..για το αν θα βρεις παλιο οπλο που δεν εχει χρησιμοποιηθει καθολου ειναι σαν το λαχειο..μπορει να πετυχεις διαμαντι ή μπορει να βρεις και συφοριαμενα οπλα..εχει τυχει να δω francotte πλαγιο που ηταν σε αθλια κατασταση λες και το ξεθαψες απο μαντρι μου χει τυχει και aya που και κεινο δεν ηταν και αποθηκευμενο επιμελως και να ειναι σαν καινουριο και τα 2 οπλα απο ανθρωπο που κυνηγουσε οποτε μια φυορα θα ειχαν

Όνομα
iakovos
Τάσο όντως τις πουλάνε σε χαμηλή τιμή και ο λόγος είναι πως σαν καινούργιες είχαν εξίσου χαμηλή τιμή...
Η άποψη μου είναι πως με λίγα χρήματα παίρνεις ένα πολύ ωραίο οπλακι με εξαιρετικά σκοτωματα και καλή ποιότητα κατασκευής...
Η αποψη μου ειναι εξαιρετικη για αυτο το οπλο. Μου την εκανε δωρο ο πατερας μου μολις απολυθηκα, το 1980. Εχει ριξει χιλιαδες φυσιγγια απο τοτε. Χωρις κανενα απολυτως προβλημα. 70αρα κανη, 3 αστρα. Απιθανες κατανομες στις τουφεκιες της. Στο νησι μου εγινα γνωστος στο κυνηγι απο αυτο το οπλο. Παρ ολο οτι εχω καποια οπλα καλα, τη χρησιμοποιω ανετα και τωρα, αρκετες φορες. Αρκει να φροντιζεται σωστα, οπως και ολα τα οπλα.

Όνομα
Βασίλης
Παιδιά μην βαράτε ... Την ξέρω την ιστορία της. Μιλάω καθαρά υποκειμενικά για ομορφιά. Πολύ άσχημο και ατσούμπαλο όπλο.
Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Και για να ειμαστε εντος θέματος οι Franchi ποτέ δεν μου έκαναν κλικ αν και τουλάχιστον οι παλιότερες είναι πολύ αξιόπιστα και "σκληρά" όπλα σε χρήση και κοπάνημα.
Τις έχουν φίλοι και έχω προσωπική άποψη από την χρήση που τους κάνουν.

Όνομα
Βασιλειος
Καλησπέρα σε όλους. Μπορείτε να μου πείτε γνώμες για την 48/AL;
Καλησπέρα,καταρχάς σέ όλους.Άν τήν αγόρασες καλορίζηκη.Από τό 1976 κυνηγούσα μέ franchi ελατηρίου,έως τό 1984 καί σχεδόν τά διπλάσια χρόνια ό πατέρας μου μέ τήν δική του.Αν θυμάμαι καλά παίζει ρόλο τό φρένο,γιά βαριές ή ελαφριές γομώσεις.Από εμπλοκές είχαμε στά καλοκαιρινά,αλλά γεμίζαμε τόν κάλυκα πέντε φορές καί βάλε.Στά έτοιμα φυσίγγια πήγαινε πολύ καλά.Τά υπόλοιπα τά διάβασες εδώ μέσα.Θά τό αγαπήσης σίγουρα.