Franchi Team

Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Γιατι στραπατσαριζεται ο εξωστηρας τις fast ας απαντηση καποιος που γνωριζει.
Ειναι φυσιολογικο.
Δεν το εχω ακούσει να συμβαίνει....το μόνο που ξέρω είναι οτι σε stoeger Beretta πολλοί αλλάζουν σε ανταλλακτικό από Benelli...

Περιοχή
Χανιά
Στην πραγματικότητα είναι μία εταιρεία και απλά <<παίζουν>> με τα διαφορετικά ονόματα...όπωε είχα ξαναπεί...η δική μου η fast γράφει στην κάννη Benelli Army....και τα μέρη που αποτελείται είναι λίγο από το ένα μοντέλο λίγο από το άλλο του group...Beretta - Benelli - Franchi....τα αυτογεμή πλέον είναι σαν...κοινοπραξία....κάτι....
Μπορεί να μην καταλαβαίνουμε τί λέει τουλάχιστον εγώ όχι.....αλλά κοιτάξτε και θα καταλάβετε μετά το 05:20 ....ααα και σαν συμπέρασμα αυτό το κάνει κακό όπλο;;;; όχι λίγητ τεχνολογία από εδώ λίγη από εκεί...και τέλος.

Αυτός ο σιδηρόδρομος δεν σπάει !!! (ή τέλος πάντων, είναι πολύ απίθανο να σπάσει). Λόγω σχεδιασμού και κατασκευής. Ενιαίο κομμάτι πρεσσαριστό ατσάλι χωρίς κολλήσεις και αδύνατα σημεία.
ΔΕΝ έχει καμμία σχέση με το σιδηρόδρομο των παλιών 612 (αερίων) ... Τον οποίο και μόνο που τον έβλεπες, αν είχες λίγες γνώσεις, καταλάβαινες αμέσως ότι ήταν επιρρεπής σε σπασίματα ... θεωρώ ότι ήταν λάθος ο σχεδιασμός του, σε ξεχωριστά κομμάτια, με κολλήσεις, γι'αυτό και προβληματικός. Δυο λεπτές στρογγυλές ράβδοι που συνέδεαν το κλείστρο με το μπροστινό κομμάτι που περιείχε το πιστόνι αερίων. Και στα άκρα τους, που εφάρμοζαν σε αντίστοιχες τρύπες στα δυο αυτά κομμάτια, ήταν ακόμη πιο λεπτές. Εκεί που μίκραινε απότομα η διάμετρός τους ήταν και τα αδύνατα σημεία τους ...

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Αυτός ο σιδηρόδρομος δεν σπάει !!! (ή τέλος πάντων, είναι πολύ απίθανο να σπάσει). Λόγω σχεδιασμού και κατασκευής. Ενιαίο κομμάτι πρεσσαριστό ατσάλι χωρίς κολλήσεις και αδύνατα σημεία.
ΔΕΝ έχει καμμία σχέση με το σιδηρόδρομο των παλιών 612 (αερίων) ... Τον οποίο και μόνο που τον έβλεπες, αν είχες λίγες γνώσεις, καταλάβαινες αμέσως ότι ήταν επιρρεπής σε σπασίματα ... θεωρώ ότι ήταν λάθος ο σχεδιασμός του, σε ξεχωριστά κομμάτια, με κολλήσεις, γι'αυτό και προβληματικός. Δυο λεπτές στρογγυλές ράβδοι που συνέδεαν το κλείστρο με το μπροστινό κομμάτι που περιείχε το πιστόνι αερίων. Και στα άκρα τους, που εφάρμοζαν σε αντίστοιχες τρύπες στα δυο αυτά κομμάτια, ήταν ακόμη πιο λεπτές. Εκεί που μίκραινε απότομα η διάμετρός τους ήταν και τα αδύνατα σημεία τους ...
Το αστείο Στέλιο είναι ότι τον κυλινδρικο σιδηρόδρομο τον καταργησε η franchi και τον υιοθέτησε η Beretta στη σειρά 400....... o_O o_O

Όνομα
Stelios
Αυτό το τουφέκι έχει ο γέρος μου καμία 25 χρόνια τώρα.

Κανένα πρόβλημα....βέβαια είναι καθαρά λαγοκυνηγος οπότε δεν έχει ρίξει πολλά φυσίγγια.

Νομίζω για τόσα χρόνια πίσω ότι είναι ωραίο όπλο.
Πέρυσι του την καθάρισα καλά.
Μόνο εγώ έλειπα από μέσα.
Η σκανδάλη δεν είχε βγει ποτέ και το κλειστρο μια δύο φορές στα τόσα χρόνια.
Και όμως λειτουργούσε κανονικά.
Όταν είδα τι είχε πάνω ή σκανδαλοθηκη απορισα.

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Αυτό το τουφέκι έχει ο γέρος μου καμία 25 χρόνια τώρα.

Κανένα πρόβλημα....βέβαια είναι καθαρά λαγοκυνηγος οπότε δεν έχει ρίξει πολλά φυσίγγια.

Νομίζω για τόσα χρόνια πίσω ότι είναι ωραίο όπλο.
Πέρυσι του την καθάρισα καλά.
Μόνο εγώ έλειπα από μέσα.
Η σκανδάλη δεν είχε βγει ποτέ και το κλειστρο μια δύο φορές στα τόσα χρόνια.
Και όμως λειτουργούσε κανονικά.
Όταν είδα τι είχε πάνω ή σκανδαλοθηκη απορισα.

Καλό τουφέκι η Black Μagic.....πήγα κάποτε να την τσιμπήσω 300€....με 66cm κ εξωτερικά τσοκάκια....αλλά δν την πήρα κ τη πήρε ένα φιλαράκι μου όταν του το είπα....18.3 αυλό κ βγάζει ωραίες τουφεκιές...την έχω κυνηγήσει σε παπί κάποιες φορές κ είχε ωραία αίσθηση από πάπια,λαβή κ σκόπευση.....η μόνη βλάβη που έβγαλε σε εκείνο το παιδί ήταν ένα πρωινό σε παπιά ρίχνοντας Speciale Palombe 36gr του έσπασε ο εξολκέας....5€ ζημιά ήταν θυμάμαι.....

Όνομα
Stelios
Καλό τουφέκι η Black Μagic.....πήγα κάποτε να την τσιμπήσω 300€....με 66cm κ εξωτερικά τσοκάκια....αλλά δν την πήρα κ τη πήρε ένα φιλαράκι μου όταν του το είπα....18.3 αυλό κ βγάζει ωραίες τουφεκιές...την έχω κυνηγήσει σε παπί κάποιες φορές κ είχε ωραία αίσθηση από πάπια,λαβή κ σκόπευση.....η μόνη βλάβη που έβγαλε σε εκείνο το παιδί ήταν ένα πρωινό σε παπιά ρίχνοντας Speciale Palombe 36gr του έσπασε ο εξολκέας....5€ ζημιά ήταν θυμάμαι.....
Ναι....ντάξει 5 και 10 ευρώ δεν είναι τίποτα.

Μηχανήματα είναι κι Αυτά...

Τα 300ευρω ήταν οκ ανάλογα και την κατάσταση του οπλου.

Νομίζω τότε την είχε πάρει πάνω από 250.000 δραχμές ο γέρος.

Το ποσό αυτό τότε ήταν σοβαρό.
Τα λεφτά είχαν αξία.

Τότε μπορεί να έβαζε κάποιος στο αμάξι 2.000 δραχμές βενζίνη και να πήγαινε στη μέση το ρεζερβουάρ.

Έχει σκοτώσει ο γέρος πολλούς λαγούς με αυτό.
Και από προσοχή...άστα...Μέσα στις αγκαθες χτυπάει με το πλάι της κάνης λες και είναι βέργα...Για να βγάλει το λαγό.

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Για να βγάλει το λαγό.
Έτσι το έκανε ο πατέρας μου τα τευλευταία χρόνια της κυνηγετικής του καριέρας πριν πεθάνει....ήξεραν οι παλαιοί... ;) ;)
Τα 300ευρω ήταν οκ ανάλογα και την κατάσταση του οπλου.
Μόνο 5 σεζόν σε μπεκάτσα το είχαν κυνηγήσει κ μετά στην τουλάπα.....ευκερία ήταν τότε αλλά στερνή μου γνώση να είχα πρώτα.

Όνομα
iakovos
Καλησπερα σας. Διαβαζοντας και εγω τα παραπανω, θα πω και την δικη μου εμπειρια. Αναμεσα στα οπλα που κατεχω, εχω και δυο L. FRANCHI. η μια ειναι η 48 L 70cm κανη, 3 αστρα δωρο του πατερα μου μολις απολυθηκα(1980). Οπλο με εκπληκτικες τουφεκιες (10αδες χιλιαδες φυσιγγια) και την οποια διατηρω εως σημερα σε καλη κατασταση. Η αλλη ειναι η RAPTOR 712 αεριων, αγορασμενη το 2004. Φινετσατο οπλο, εκπληκτικες τουφεκιες, αλλα, μεχρι εκει. Σαν μηχανισμος-οπλο, σκετος τενεκες. Τοτε που την αγορασα, πηραμε αλλοι τρεις φιλοι απ το νησι τα ιδια οπλα. Μετα απο 4-5.000 φυσιγγια ολα εβγαζαν μικροζημιες, με μεγαλυτερο στα τρια οπλα την αποκωλυση των ραγων που συνδεουν κλειστρο-πιστονι αεριων. Και που δεν απευθυνθηκαμε. Αποτελεσμα; μηδεν. Ευτυχως, την λυση μας την εδωσε ενας μεγαλος οπλουργος (ο κ.Γιαννης, συνταξιουχος πια) ο οποιος μας εβαλε ατσαλοπυρους στη συνδεση και πλεον το προβλημα ξεπεραστηκε. Αυτα τα οπλα, εχουν εκπληκτικες κανες, βγαζουν πολυ καλες κατανομες, αλλα, σαν μηχανισμοι, "εγω πολυ δυσκολα θα ξαναεπαιρνα".