Franchi Team

Μπορείτε να μου δείξετε φωτογραφία με τα φρένα για να καταλάβουμε τι γίνεται θα το εκτιμούσα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δυστηχως δεν μπορώ γιατί το όπλο δεν το κατέχω πλέον κι δεν θυμάμαι πως τα έβαζα . Ίσως κάποιος φίλος εδώ μέσα που το έχει να βγάλει φωτό . Αλλιώς κοίταξε στο διαδύκτιο που θα βρεις σίγουρα πως μπαίνουν ( κι σε κανα ξένο forum ίσως βρεις κι βελτιώσεις για της εμπλοκές ).
 
.
Η βροχη πως προκαλεί εμπλοκες? Με μπερδεψες!
Παιδια καμια εμπλοκη δεν κανει το οπλο! Ας παει σε εναν καλο οπλουργο να το δει μήπως θελει αλλαγη κανα ελατηριο
Με βροχή το όπλο έριχνε από 1 . Και το δικό μου και του φίλου μου . Ο λόγος .. ίσως πολύ λάδι σε συνδυασμό με την βροχή .. κανείς οπλουργος δεν έδωσε λύση . Ίσως να μην ήθελε καθόλου λάδι στα φρένα που μαζί με το νερό οπισθοδρομούσε γρήγορα η κάνη . Γενικά δεν ασχολήθηκα κι πολύ γιατί αλλάξα όπλο . Άσε που ήταν 76 full ..
 
Λάθος τοποθέτηση των φρένων? Την έχει ένας φίλος και έχει κάποια θέματα με εμπλοκές. Χρειάζεται κάποια ρύθμιση?
Εαν είσαι Αθήνα, πήγαινε μία βόλτα στο Νίκο τον Μανώλη (επώνυμο) στα Κάτω Πατήσια, εκτιμώ ότι είναι ο πλέον ειδικός στα αυτογεμή ελατηρίου ειδικώτερα στα Franchi και στα Browning, τον γνώρισα, σαν παιδί ακόμα, τη δεκαετία του 70 που έφτιαχνε τη Browning του πατέρα μου! Υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί στην τοποθέτηση των φρένων ανάλογα με τη γόμωση για να μη σου κάνει εμπλοκές, για Browning είχα δει κάπου πρόσφατα ένα διάγραμμα. Μάλλον θα πρέπει να ταιριάζει και σε Franchi 48AL καθώς απ'όσο ξέρω είναι αντιγραφή της Browning. Μάλιστα στην Auto 5 Light Twelve έβαλε ο Μανώλης πάπια από AL48 επειδή είχε σπάσει η δική της.
 
Last edited:
Παιδες βαζω κ γω αυτα που βρηκα απο το manual της Al48....ανεβασα και ολοκληρο το manual για να το μελετησει οποιος θελει
 

Attachments

  • Screenshot_20191125-225848_Drive.jpg
    Screenshot_20191125-225848_Drive.jpg
    335,8 KB · Προβολές: 27
  • Screenshot_20191125-225756_Drive.jpg
    Screenshot_20191125-225756_Drive.jpg
    357,5 KB · Προβολές: 28
  • Franchi 48Al.pdf
    1,7 MB · Προβολές: 10
Last edited:
Εχουν οντως τοσο καλη καννη οσο ακουγεται? Δυστυχως δεν εχω ριξει ποτε με τετοιο οπλο!
Alex με αυτό το όπλο ξεκίνησα το κυνήγι , και αυτό που έχω να πω είναι οτι όντως η κανη του ήταν φωτιά , αλά και η εμπλοκές ιδίως με βροχή , και στις παγωνιές στο βάλτο άστα να πάνε . Και το είχα κάνει όλες τις ρυθμίσεις του δαχτυλιδιού , και στον οπλουργό πήγα , χωρίς όμως αποτέλεσμα . Δοκίμασα οτι ήταν εφικτό να γίνει , πραγματικά όμως ειδικά εκείνα τα καφέ LAMBRO 33 gr τα παπιά τα τίναζε . Τουλάχιστον έχουμε ωραίες αναμνήσεις .
 
Την 48AL την έχει ο πατέρας μου...
Έχει βάλει και ένα εξωτερικό τσοκ κατασκευή φίλου ερασιτέχνη οπλουργού και οι τουφεκιές τις είναι από άλλο πλανήτη!
Πρέπει με την πρώτη ευκαιρία να φτιάξω τα ξύλινα μέρη και ιδίως την πάπια που έχει σπάσει.
Αν συνηθίσεις την ανάκρουση της θα ευχαριστηθείς τουφεκιές!
 
Με βροχή το όπλο έριχνε από 1 . Και το δικό μου και του φίλου μου . Ο λόγος .. ίσως πολύ λάδι σε συνδυασμό με την βροχή .. κανείς οπλουργος δεν έδωσε λύση . Ίσως να μην ήθελε καθόλου λάδι στα φρένα που μαζί με το νερό οπισθοδρομούσε γρήγορα η κάνη . Γενικά δεν ασχολήθηκα κι πολύ γιατί αλλάξα όπλο . Άσε που ήταν 76 full ..
Στα φρένα δεν πρέπει να βάζεις λάδι. Μόνο καλό καθάρισμα. Βάζοντας λάδι δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε.
 
Ισχύει γενικά για όλα τα όπλα ελατηρίου...;;
Στις Franchi και στις auto 5 που έχουν το ίδιο σύστημα ναι. Δεν ξέρω αν εννοείς κάποιες άλλες. Το λάδι στα φρένα απαγορεύετε γιατί στην ουσία βάζοντας λάδι τα καταργείς. Μειώνεις τον συντελεστή τριβής και κατ' επέκταση την τριβή, μέγεθος πάνω στο οποίο βασίζεται η λειτουργία τους.
 
Στις Franchi και στις auto 5 που έχουν το ίδιο σύστημα ναι. Δεν ξέρω αν εννοείς κάποιες άλλες. Το λάδι στα φρένα απαγορεύετε γιατί στην ουσία βάζοντας λάδι τα καταργείς. Μειώνεις τον συντελεστή τριβής και κατ' επέκταση την τριβή, μέγεθος πάνω στο οποίο βασίζεται η λειτουργία τους.
Έχω τη Baikal MC 21-12 Ελατηρίου και στα φρένα βάζω με το δάκτυλό μου ένα "film" λαδάκι...Δν ψεκάζω πολύ.
Ίσα ίσαν να μη φθήρετε ο σωλήνας της αποθήκης.
Από εμπλοκές....πιο πολλές μου κάνει στα 36 κ 38gr παρά από 34gr κ κάτω.
Μέχρι κ Lambro sporting 28 τα πάει μαρούλι....
Αυτό πως εξηγείται..;; :rolleyes:
 
Έχω τη Baikal MC 21-12 Ελατηρίου και στα φρένα βάζω με το δάκτυλό μου ένα "film" λαδάκι...Δν ψεκάζω πολύ.
Ίσα ίσαν να μη φθήρετε ο σωλήνας της αποθήκης.
Από εμπλοκές....πιο πολλές μου κάνει στα 36 κ 38gr παρά από 34gr κ κάτω.
Μέχρι κ Lambro sporting 28 τα πάει μαρούλι....
Αυτό πως εξηγείται..;; :rolleyes:
Εγω εχω την Μπρεντα ελατηριου, δεν θελει καθολου λαδι στα φρενα!
Για να σου κανει εμπλοκες στα βαρια πρεπει να εχεις βαλει τα φρενα στις ελαφριες!
Παντος η Μπρεντα δουλευει αψογα κ δεν κλωτσαει καθολου!
 
Εγω εχω την Μπρεντα ελατηριου, δεν θελει καθολου λαδι στα φρενα!
Για να σου κανει εμπλοκες στα βαρια πρεπει να εχεις βαλει τα φρενα στις ελαφριες!
Παντος η Μπρεντα δουλευει αψογα κ δεν κλωτσαει καθολου!
Αυτή η δική μου λωτσάει λιγάκι... .sarcastic.
Την έχω συνηθείσει όμως.
Ευχαριστώ..!!
 
Back
Top