Franchi Affinity

Στο site της Franchi την εχει με τα εσω-εξω, το ιδιο και στο site του Ναυπλιωτη. Αναφερομαι στην Franchi Affinity Elite Timber Cobalt (76αρα θαλαμη). Σε ευχαρσιτω για την διευκρινηση.
Μπορει να την εφεραν σε waterfowl (για αυτο διευκρινίζω και λεω οτι μιλω για μεχρι και πριν 10 μηνες)...εγω τοτε ειχα βαλει τον Καλικαντζακο να ρωτησει τον Ναυπλιώτη, και επισης ειχα ζητησει την εσω-εξω και απο τον Μανδηλαρα και απο το tactical-corner.. Δεν την εφερνε ως τοτε ετσι τελικα και πηρα αυτη που βλεπει με εσω μονο...
 
Η ελιτ απο την απλη νομιζω εχει τις εξης διαφορες: μεγαλυτερο μοχλο οπλισης, μεγαλύτερο κομβιο απελευθέρωσης κλειστρου, σκοπευτικο με διχρωμια φωσφοριζε, και μεγαλυτερη εισοδο για γεμισμα απο κατω για να βολευει σε βαλτο (για το τελευταιο τονιζω οτι "νομιζω")!
 
Απόγευμα ...δεν είχα να κάνω κάτι και λέω δεν καθαρίζω κανά όπλο....και έτσι βγήκε η Franchi και αρχίσαμε.....και κάπου εκεί...κάτι δεν μου άρεσε στην Franchi - Benelli......εεε Franchi ήθελα να πω... ;)...τα γράμματα στην βάση που έγραφαν Benelli Armi και η λέξη Franchi...δεν τα διάβαζα εύκολα ....λόγω..αναπτυσσόμενης πρεσβυωπίας και λόγω των διαφημίσεων που έχω διαβάσει κατά καιρούς (βλέπε ..χρυσοσκάνδαλη Α302 και όχι κανονική .yel..yel.) είπα να κάνω κάτι και γι΄αυτό....ιδού λοιπόν...

View attachment 29147
View attachment 29151
View attachment 29153
View attachment 29154

Κώστα με ποιον τρόπο εβαψες τα γράμματα?
 
Κώστα με ποιον τρόπο εβαψες τα γράμματα?

241573020_1135102653563587_4374490245649521744_n.jpg

το αγοράζεις από βιβλιοπωλεία ...βάζεις αρκετό μέσα στα γράμματα και στην συνέχεια με ένα vetex πανί ή με χαρτοπετσέτα το περνάς πάνω από τα γράμματα ώστε να μείνει το χρώμα μέσα και να φύγει το επιπλέον που θα είναι στην βάση...εάν χρειαστεί επαναλαμβάνεις την διαδικασία μέχρι να <<βαφτούν>> σωστά.
Η διαδικασία φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο

 
Να ρωτησω κατι? Οι καινουριες Franchi κοβουν σιδηροδρομους οπως οι παλιες?
οι παλιες φρανκι που εκοβαν σιδηροδρομους ηταν αεριων,η affinity ειναι αδρανειας και δεν εχει ακουστει μεχρι τωρα το παραμικρο σχετικα με κοψιμο σιδηροδρομου
 
Αρχικα η Affinity Elite (την οποια την πηρα περσι τον Οκτώβριο) δεν ερχεται (τουλαχιστον τοτε) με εσω-εξω τσοκ...η εικονα στον καλκα ειναι λαθος...με εσω-εξω ειναι τα μοντελα waterfowl (Αμερικη υπαρχουν αυτα σιγουρα), τα οποια εδω Ελλαδα δεν ειχαν εμφανιστεί μεχρι περσι τον Οκτώβριο (δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι τωρα)....
Ολα τα παραπανω για τα τσοκ λοιπόν με επιφυλαξη, καθως δεν εχω διερευνησει προσφατα την αγορα...
Εχει σιγουρα μεγαλυτερο μοχλο όπλισης απο την απλη.
Σχετικα με τον κωνο, συμφωνα με ξενα σαιτ ναι εχει μεγαλυτερο κωνο, αλλα "νουμερα" δεν θα βρεις πουθενα γραμμενα, δλδ ποσο ηταν και ποσο τον εκαναν....
Κατα τα αλλα κενταει και μου εχει κατσει πολυ καλα εμενα...
Πολυ ωραίο εργαλείο να το χερεσαι
 
οι παλιες φρανκι που εκοβαν σιδηροδρομους ηταν αεριων,η affinity ειναι αδρανειας και δεν εχει ακουστει μεχρι τωρα το παραμικρο σχετικα με κοψιμο σιδηροδρομου
Έτσι ακριβώς είναι!!!
Και πως θα μπορούσε να κόψει σιδηρόδρομους αφού τους κατασκευάζει πλέον η benelli!!!!!!
 
Last edited:
Έτσι ακριβώς είναι!!!
Και πως θα μπορούσε να κόψει σιδηρόδρομους αφού τους κατασκευάζει πλέον η benelli!!!!!!
Και τα στογκερ δε κόβουν σιδηρόδρομο το θέμα στην affinity είναι ότι στη κατηγορία της δεν έχει αντίπαλο
 
Πάντα οι παλαιότερες κανες ήταν καλύτερες τώρα είναι ανακύκλωσημες και προσπαθούν να τις κάνουν κανες άλλοι με κρύο γένη επεξεργασία άλλοι με μεγάλα τσοκ και άλλοι με τσοκ και κώνους και ότι άλλη πατέντα σοφιστικέ για μάρκετινγκ για να σου πάρει τα φράγκα η κάθε εταιρία .Αντί να βάζουν ένα πρωτογενή ατσάλι καλό και να της δίνουν την ανάλογη σημασία βάζουν τρίτης διαλογής και cnc Και πάρε νεροσωληνες αλλά με κεράκοτ βαφή επεξεργασία κρύο μεγάλο κώνο η 7/9
πόντους τσοκ και όλα καλά .Και αν θες αξιόλογη ντουνιά μετά τα 35 μέτρα τρέχα σε αφτερ μάρκετ τσοκ η σε επιμήκυνση κώνου η πορτινγκ η ιδιογομωση η τα αρχιδια μου κουνιούνται .Έχω την εντύπωση ότι θα αρχίσω να κυνηγάω με όπλα κατασκευής πριν του 90 εξάλλου το κάνω ρίχνω με τη μπραουνιγκ 2000 αρκετές φορές .
 
Καλησπέρα σε όλους...σκέφτομαι να μην ξεφύγω πολύ στα χρήματα σαν πρώτο όπλο.....μεταξύ stoger m3k(560 €) και franchi affinity( 690 €) τι λέτε αξίζει η διαφορά στα χρήματα???.
Καλυτερα στην Franchi affinity απο τα δυο αλλιως σε οικονομικα κοιτα και bellmonte 2 kai outlander a300 οικονομικα ολα καλα και δοκιμασμενα πολυ καλες επιλογες για πρωτα οπλα!!
 
Back
Top