Flobert

Στομιο κανης το ενα 8,40 το αλλο 8,10 και τα δυο φλομπερ αλλα τελειως διαφορετικα ;)
fallout new vegas fun things to do
Το πανω εχω γω Αλεξ.Αλλα και ενα που ειχε ο παππους μου με αυτοματο εξωλκεα το '50,δεν χαριζε καστανα..Πολυ δυνατο για φλομπερ..Το καταλαβαινες στην τουφεκια οταν εβαζες καμια γλαστρα για στοχο
 
Ολα τα φλομπερ δεν ειναι ιδια παιδες.Εχω ενα με νεροσωληνα που τα 10 μετρα ειναι πολλα
αλλα και ενα γαλλικο τσοκαρισμενο που δεν χαριζει καστανα στα 20+ με μεζουρα.Το ενα
στοιχισε 80 και το αλλο 280 το 2008.
Δες την ερωτηση μου..αρα εχει δικιο ο φιλος....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/flobert.159/page-5
Στομιο κανης το ενα 8,40 το αλλο 8,10 και τα δυο φλομπερ αλλα τελειως διαφορετικα ;)
fallout new vegas fun things to do
Το κατω ειναι ολοιδιο με το δικο μου..αγορα το 1996..
λεγωντας την κλασσικη ατακα:μπαμπα θελω φλομπερ.. .sarcastic.
Δεν γραφει μαρκα μονο στο κινητο ουραιο εχει εχει μια γαλλικη σφραγιδα..μου εχουν πει οτι ειναι γαλλικο saint etienne...
Aν θυμαμε καλα το στομιο με παχυμετρο ειναι 8,6..
Φυσιγγι δεν χωραει να μπει στο στομιο σε σχεση με του φιλου που λεω ποιο πανω..
Μου ειπε το χειμωνα θα φερει το δικο του να το δοκιμασουμε σε χαρτονι γιατι επιμενει πως το δικο του δεν κοβει καθολου κ το δικο μου θα ειναι πολυ ανωτερο..παντως ευχαριστημενος ημουν κ ειδικα με ν7 1/2..θα δουμε....
 
Last edited:
Δες την ερωτηση μου..αρα εχει δικιο ο φιλος....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/flobert.159/page-5

Το κατω ειναι ολοιδιο με το δικο μου..αγορα το 1996..
λεγωντας την κλασσικη ατακα:μπαμπα θελω φλομπερ.. .sarcastic.
Δεν γραφει μαρκα μονο στο κινητο ουραιο εχει εχει μια γαλλικη σφραγιδα..μου εχουν πει οτι ειναι γαλλικο saint etienne...
Aν θυμαμε καλα το στομιο με παχυμετρο ειναι 8,6..
Φυσιγγι δεν χωραει να μπει σε σχεση με του φιλου που λεω ποιο πανω..
Μου ειπε το χειμωνα θα φερει το δικο του να το δοκιμασουμε σε χαρτονι γιατι επιμενει πως το δικο του δεν κοβει καθολου κ το δικο μου θα ειναι πολυ ανωτερο..παντως ευχαριστημενος ημουν κ ειδικα με ν7 1/2..θα δουμε....

Φαντασου το πανω ειναι 8,10 και βγαζει γουστα,με σκαγια 7,5 δεν ζει τιποτα μεχρι τα 20 μετρα.
Στο λεω εγω που εχω κανει χρονια πιτσιρικας τρυγονοσυρματιστης.sarcastic.
 
Στομιο κανης το ενα 8,40 το αλλο 8,10 και τα δυο φλομπερ αλλα τελειως διαφορετικα ;)
fallout new vegas fun things to do
Το επανω εχω κ εγω! Αρε τι κυνηγια εχω κανει με αυτο.....! Φτιαχναμε κ αυτοσχεδια μονοβολα με μπιλιες απο ρουλεμαν ονειρευοντας να σκοτωσουμε κανα αγριογουρουνο.sarcastic....(οτι να ναι)!!
 
Πιτσιρικάς που ήθελα να κάνω μονοβολα για φλομπερ. Έπερνα μπίλια από 9βολο. 8.6mm είναι, την Παταγα μεριμετρινα με πενσα για να χωράει στον καλικα τον οποίο άδειαζα από τα σκάγια κ έκοβα χαμηλά. Το ποσό δεν το θυμάμαι, αρκετά όμως για να πατάει η μπίλια πάνω στο χαρτόνι κ να προεξεχει λίγο. Δεν χάριζε σε ότι πετιχενω.
Από ότι ψάχνω δεν βλέπω να πουλάνε πλέον όπως παλιά φλομπερ
 
Τα εφτιαξαν αυτα?, εριξε κανενας προσφατα να μας πει ή ειναι οπως πριν 40 χρονια (προσφατα δηλαδη) που εβλεπες τα σκαγια μεχρι να πεσουν 20 μετρα παραπερα?Τα μονα που αξιζαν ηταν κατι γερμανικα.Και τουφεκια δεν βρισκεις ευκολα εκτος απο φυσιγγια.
Υ.Γ. https://fantomoutdoors.gr/index.php?route=product/product&path=20_94&product_id=442
 
Last edited:
τα φιοτσι φυσιγγια που ερηχνα πιτσιρικας , πριν μετατρεψω το φλομπερ , να χτυπα η βελονα του στο κεντρο , ηταν οτι χειροτερα , τα καλυτερα ηταν τα σεβελοτ με σημα το αστερακι , και τζαμακι , αντι χαρτακι , και τα γερμανικα ροτβαι νομηζω οτι ηταν με σημα το βελανιδι , το φιοτσι κουδουνιζαν σαν κουδουνιστρες , αλλα δυστηχος καπια χρονικη στιγμη και μετα μονο φιοτσι εβρεισκα
 
Από ότι ψάχνω δεν βλέπω να πουλάνε πλέον όπως παλιά φλομπερ
Για το πρωτο οπλο που "μιλαγαμε" κ ειχαμε πιτσιρικαδες ηταν το φλομπερ..μετα μαθεναμε οτι υπαρχει 36αρι κ το αγοραζαμε σαν το αμεσως επομενο οπλο με πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες απο το φλομπερ....
Σχετικα με τις πωλησεις η αληθεια ειναι οτι πλεον δεν ενδιαφερονται οπως αλλοτε οι πιτσιρικαδες( μιας και κυριως για αυτους απευθυνονται αυτα τα οπλα ) γιατι σημερα εχουν αλλαξει οι εποχες κ οι ασχολιες....
 
τοτε πιτσιρικαδες ειχαμε αεροβολα οι περισοτεροι , που μαζευαν αυτοκολητα και τα πηγεναν στο μαγαζι και το επερναν , τοτε τα αεροβολα τα πουλουσαν και μαγαζια παιχνιδιων ,το φλομπερ θεωρουνταν πολυτελια , γιατι τα φυσιγγια του ηταν πανακρυβα 7 δραχμες το ενα οταν του 12αριου ειχαν 10 δραχμες το ενα , που τα περναμε χυμα , ενω τα σφαιρακια του αεροβολου σε χαρτινα κουτια ειχαν τα 100 10 δραχμες , οποτε υπηρχε μεγαλη διαφορα
 
Καλημέρα φίλοι μου.
Έχω το πάνω φλομπερ που βλέπω στις φώτο αλλά δυστυχώς το είχα λυμένο για βαφή και σε μια μετακόμιση που άλλαξα σπίτι έχασα τον εξολκεα και την σκανδάλη του!!
Το εργοστάσιο της manuarm έχει κλείσει και δεν βρίσκω ανταλλακτικά. Μήπως θα μπορούσε κάποιος κατοχος του ίδιου οπλου να μου στείλει φώτο τον εξολκεα και την σκανδάλη με ένα μέτρο δίπλα για να τα κατασκευάσω είτε εγώ είτε κάποιος οπλουργος?
Τις διαστάσεις τους δλδ.
Είναι κρίμα το οπλακι να πάει χαμένο δεν έχει ρίξει ούτε 100 φυσίγγια. Ευχαριστώ πολύ!!!
 
Back
Top