Fabarm Team

Ξέρουμε αν βγαίνει δισκάνδαλο με αυτοματους εξολκείς και τσοκς?
Νομίζω βγαίνει ναι...
Τις εντυπώσεις σου από τη χρήση του.
Το έχω τέσσερα χρόνια και το κυνηγάω επί το πλείστον στον λαγό! Δεν έχω ρίξει πολλές τουφεκιές... Είναι στα 3 κιλά, πολύ καλό για κυνήγια Φέρμας και πολύ ξεκούραστο όπλο σε πολύωρο περπάτημα!
Δεν έχει καμία σχέση στην ανάκρουση με ένα iz 43 που επίσης έχω, παρόλο που είναι 300+ γρμ παραπάνωτο , λόγο αυλού - κώνου ίσως...
Τα μαμά τσόκ είναι πολύ καλά και σωστά στις σύσφίξεις τους, άσχετα ότι έχω την αρρώστια της τσοκιτιδας και του έχω πάρει 3 teague...
Το δικό μου είναι μοντέλο 2011 και είναι με τα τσόκ των 5 cm...
 
Είχα τη
Το θέμα το ξεκίνησα εγώ γιατί είμαι υπο έρευνα αγοράς Fabarm και ζήτησα την γνώμη του Fabarm club σχετικά με την αξιοπιστία της σε σύγκριση πχ με μία Benelli και κάπως έτσι το έφερε η κουβέντα για τα Benelli που κακώς το συζητάμε εδώ. Δεν μιλάμε για τις κάννες που αυτός ειναι και ο λόγος που σκέφτομαι Fabarm. Αλλά για την αξιοπιστία μιας και έχουν αναφέρει κάποια παιδιά ότι αντιμετώπισαν πρόβλημα με τον μηχανισμό που πήγαινε να φορτώσει και το τρίτο φυσίγγι στην θαλάμη μαζί με το δεύτερο και έκανε εμπλοκή και έπρεπε να πάει οπλουργό για να φτιαχτεί. Αυτός είναι ο μόνος αποτρεπτικός λόγος ή καλυτερα δυσταγμός για εμένα ώστε να πάρω Fabarm. Αλλιώς τα υπόλοιπα θετικά τα ξέρω από πρώτο χέρι.
Είχα την l4s initial hunter. Από αξιοπιστία μηχανισμού θεωρώ είναι πολύ καλό. Καποιες περιπτώσεις αδυναμία τροφοδοσίας με κάτι τρισαθλια φυσίγγια 24 γρ όταν το όπλο ήταν πολύ καινούργιο. Μετά από δύο κουτιά έστρωσε και τα χωνεύε ολα. Δεν καταλάβαινε τίποτα. Μου άρεσε πολύ το κοντάκι. Η βαφή και το φινίρισμα είναι super. Λίγο με χαλαγε ότι η πάπια στο σημείο που αφαπτονταν με τον κορμό είναι πολύ λεπτή. Το μόνο που παρουσίασε ήταν που λασκαρε το πυρακι που συγρατει το λαμακι εσωτερικά στον κορμό από την αριστερή μεριά. Είναι βιδωτό. Αν δεν το έπαιρνα χαμπάρι θα το έχανα. Λίγο μπλε λοκταιτ και όλα good. Το όπλο είναι πολύ αξιόπιστο. Πάρτο άφοβα. Η ποιότητα στα μέταλλα και οι λειανσεις είναι κορυφαία. Τώρα γιατί το πούλησα. Από ΜΑΛΑΚΙΑ.
 
Θα το ξαναγράψω άλλη μια φορά. Απο τη στιγμή που είδα οτι η xlr5 δεν κάνει ούτε κατα διανοια εμπλοκές, στην αρχή τα υπόλοιπα αυτογεμή που είχα στον οπλοβαστό έπιασαν σκόνη, μέχρι που πουλήθηκαν.
Η xlr ειναι ενα απο τα ποιο ποιοτικα κατασκευαστικα αυτογεμη.Το μονο που μπορεις να του προσαψεις ειναι η περίσσια αγαπη που χρειαζεται για το καθαρισμα.Δουλευει αξιοποιστα και σκοτωνει πραγματικα.Χαιρεσαι να το κρατας και να θαυμαζει την ποιοτητας της.Προσωπικα απο το 2004 ειχα την Η368lux και συνεχιζω με την xlr για τον υπόλοιπο χρονο.Μεχρι τωρα υποστηριζω την fabarm και ως εταιρεια διοτι προσφερει υψηλη ποιοτητα στους πελατες της προιοντα που ειναι αμιγώς κατασκευαστικα δικα της εξ ολοκληρου.Εφοσον μεχρι σημερα με σεβεται και εγω την τιμω αναλογα.
 
είχα την XLR5 Waterfowler Western σε 76 την έδωσα και κράτησα την L4S,,πιο βαρύ όπλο η XLR πιο βαριά σκανδάλη,με κουραζε σε γενικό κυνήγι..την L4S την έχω ονομάσει πολυεργαλείο ,κράτα την από το πρωινό κυνήγι μέχρι το απογευματινό και δεν θα σε κουράσει καθόλου !

βλητικά ακριβώς ίδιες καμία διαφορά με τα ίδια τσοκ
 
Η fabarm με την l4s εκανε ενα βημα εμπρος.Βελτιωσε δυο τρια σημεια στο μοντελο αυτο που εκρινε απαραιτητο ωστε να ικανοποιησει τους πελατες της και οχι μονο αλλα και τους υποψηφιους εν δυνάμει αγοραστες.Οπως σημειωνει και ο Pavlos εχει διατηρησει την ποιοτητα κατασκευης στα υλικα της και τα βλητικα χαρακτηριστικά και βελτιωσε τα εγονομικα χαρακτηριστικα του οπλου καθως και ορισμενα σημεια τεχνικα που ειχε να κανει με την ροδελα-βιδα στον σιδηροδρομο που παρεχει προσθετη ασφαλεια στις πιεσεις που δεχεται η παπια στο σημειο εκεινο καθως και το δεσιμο της παπιας με τον κορμο επισης.Ομως καποιοι απο μας αισθανονται ποιο γεματοι επωμιζοντας την xlr και ο λογος της προτιμησης στο μοντελο αυτο οπως και εγω προσωπικα ετσι στράφηκα στην αγορα της .Το μονο που μενει να πω ειναι τι καλιτερα αισθανεται καποιος και πως του καθεται το όπλο. Χαμενος παντως δεν θα βγει οποιο μοντελο και να επιλεξει.
 
Ερώτηση , πως να καθαρίσω μέσα στην βάση του όπλου κάτω από τα σημεία που μοιάζουν σαν λάμες η μία κρατάει το φυσιγγίο στην αποθήκη, δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται . Έχει μαζέψει διάφορα χόρτα και μαζί με το λάδι δεν φεύγουν και δεν έχω πρόσβαση εκεί. Xlr όπλο

Και μια ιστορία , εχθές πάω για καρτέρι πάπιας , περνάνε τα πρώτα δύο τουφεκαω και παίρνω το ένα ξαναγεμιζω περιμένω και έρχονται αλλά 4 πλαναριστα σηκώνω το όπλο και ακούω ΚΛΙΚ . Αμάν λέω με ματιαξαν . Βγάζω φυσιγγια τα ξαναβάζω έριξα μια ακόμα τουφέκια χωρίς θέμα.

Σήμερα ήμουν για φάσσες στα πρώτα 10 λεπτά κατέβαζω τρία πουλιά , μετά από ώρα έρχεται μια σαν να μου λέει θα με πάρεις σπίτι , σημαδεύω πρώτη τουφεκιά υπέρ πίστεως, δεύτερη τουφεκιά ΚΛΙΚ ξανά αμάν λέω πάει την πάτησα .

Βγάζω τα φυσίγγια κοιτάω το ένα δεν είχε καλά το στεφάνι του ήταν φαγωμενο και υπέθεσα ότι ήταν αυτό το πρόβλημα .

Το βάζω πρώτο το φυσιγγίο για να μην το φέρει η αποθήκη πάνω και πάθω εμπλοκή , έρχεται πάλι μια φάσσα σηκώνω το όπλο και ξανά ΚΛΙΚ . Ψυχραιμία λέω από μέσα μου γιατί ξεκίνησα να διαβάζω το ευαγγέλιο.

Βγάζω το φυσιγγίο το κοιτάω το ξανακοίταξα και βλέπω ευτυχώς ότι το έχει βαρεσει η βελόνα αλλά δεν έσκασε ποτέ και αυτό το μαμημενο φυσιγγίο το έκανα δύο μέρες βόλτα και πάθαινα ΚΛΙΚ
 
θα βγάλεις την σκανδαλοθήκη για να έχεις πρόσβαση πιο εύκολα να καθαρίσεις με το χέρι από την μεριά που βάζεις τα φυσίγγια

σπρει φρένων ( μη το φοβάσαι ) να φύγουν τα λάδια συν ότι άλλο έχει μέσα,έπειτα φύσημα με αέρα να στεγνώσει καλά και καλό λάδωμα ( όχι με σπρει ) σε δύο τρία σημεία από μια σταγόνα

το κλείστρο το καθαρίζεις ; επίσης τσέκαρε το ελατήριο της βελόνας αν είναι εντάξει
 
θα βγάλεις την σκανδαλοθήκη για να έχεις πρόσβαση πιο εύκολα να καθαρίσεις με το χέρι από την μεριά που βάζεις τα φυσίγγια

σπρει φρένων ( μη το φοβάσαι ) να φύγουν τα λάδια συν ότι άλλο έχει μέσα,έπειτα φύσημα με αέρα να στεγνώσει καλά και καλό λάδωμα ( όχι με σπρει ) σε δύο τρία σημεία από μια σταγόνα

το κλείστρο το καθαρίζεις ; επίσης τσέκαρε το ελατήριο της βελόνας αν είναι εντάξει
Ευχαριστω παυλο ναι ολα τα λυνω εκτος απο αυτο το σημειο που μου ειπες πως να καθαρισω .
 
Είχα τη
Είχα την l4s initial hunter. Από αξιοπιστία μηχανισμού θεωρώ είναι πολύ καλό. Καποιες περιπτώσεις αδυναμία τροφοδοσίας με κάτι τρισαθλια φυσίγγια 24 γρ όταν το όπλο ήταν πολύ καινούργιο. Μετά από δύο κουτιά έστρωσε και τα χωνεύε ολα. Δεν καταλάβαινε τίποτα. Μου άρεσε πολύ το κοντάκι. Η βαφή και το φινίρισμα είναι super. Λίγο με χαλαγε ότι η πάπια στο σημείο που αφαπτονταν με τον κορμό είναι πολύ λεπτή. Το μόνο που παρουσίασε ήταν που λασκαρε το πυρακι που συγρατει το λαμακι εσωτερικά στον κορμό από την αριστερή μεριά. Είναι βιδωτό. Αν δεν το έπαιρνα χαμπάρι θα το έχανα. Λίγο μπλε λοκταιτ και όλα good. Το όπλο είναι πολύ αξιόπιστο. Πάρτο άφοβα. Η ποιότητα στα μέταλλα και οι λειανσεις είναι κορυφαία. Τώρα γιατί το πούλησα. Από ΜΑΛΑΚΙΑ.
πιοτητα και εφαρμογες δε πιανετε η φαμπαρμ
 
Καλημέρα στους φίλους συγκυνηγούς.
Είμαι κάτοχος μιας mp155 εδώ και 5 έτη. Ουσιαστικό παράπονο από το όπλο δεν έχω, αλλά πώς να το κάνουμε, σκέφτομαι να την αντικαταστήσω για να πάρω ένα πιο ποιοτικό τουφέκι. Όταν την πήρα σαν νέος κυνηγός που ήμουν τότε, είχα ως γνώμονα την οικονομικότερη αλλά και με σχετική αξιοπιστία λύση. Τα πράγματα πλέον άλλαξαν. Τα κυνήγια έγιναν αναπόσπαστο κομμάτι και όσο και εάν το κρύβω, η Ρωσίδα μου έχει αρχίσει να με κουράζει. Κυνηγώ λαγό και γουρούνι κυρίως. Όταν πιάσουν και οι παγωνιες πάω και για φάσσα καμία καθημερινή. Έχουν μπει στο μυαλό μου τόσο η xlr όσο και η l4s. Συγκεκριμένα η xlr 5 και η initial hunter , απλή και maxi. Θέλω να ρωτήσω τους κατόχους ,διότι από έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα, ποια 3 τσοκ έχει η initial καθώς και ποια η χωρητικότητα της αποθήκης στην έκδοση χωρίς προσθήκη; Ποια η γνώμη σας ανάμεσα σε αυτά τα δύο όπλα; Η xlr με πλαστικά μέρη έχω διαβάσει πως πολυμερίζεται.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 
Παιδιά είμαι στο εξής δίλημμα. Maxus 2 με αναμονή (που την περιμένουμε 1 χρόνο τωρα) η fabarm xlr synthetic.
Αν κάποιος έχει την fabarm η την έχει δουλέψει ας μου πει μια άποψη.
Είχα την xlr την πούλησα και ξανααγορασα fabarm εάν αυτό σου λέει κάτι
 
Γιατί την πούλησες αρχικά?
Μου έκανε πολυμερισμο στα πλαστικά και προσπάθησα να την επιδιόρθωσω μονος μου με αποτέλεσμα να την χαλάσω αισθητικά. Κατα τα αλλα ηταν άψογη εαν εξαιρέσουμε και μια κατασκευαστικη αστοχία κατα την αγορά που μου κάλυψε η εδώ άψογη αντιπροσωπεία στέλνοντας την κάννη Ιταλία αναγκάζοντας με σε εισαγωγικά να αγοράσω δεύτερη κάννη για να μη στέρηθω το οπλο 3 μήνες.
 
Μου έκανε πολυμερισμο στα πλαστικά και προσπάθησα να την επιδιόρθωσω μονος μου με αποτέλεσμα να την χαλάσω αισθητικά. Κατα τα αλλα ηταν άψογη εαν εξαιρέσουμε και μια κατασκευαστικη αστοχία κατα την αγορά που μου κάλυψε η εδώ άψογη αντιπροσωπεία στέλνοντας την κάννη Ιταλία αναγκάζοντας με σε εισαγωγικά να αγοράσω δεύτερη κάννη για να μη στέρηθω το οπλο 3 μήνες.
Το είχα ξαναδιαβάσει για τον πολυμερισμό. Υπήρχε τρόπος να αποφευχθεί η είναι βέβαιο ότι θα γίνει? Στο θέμα της κάννης η CG θεωρείται η καλύτερη από άποψη service από πολλούς. Δεν είχα ποτέ αλλά αυτό διαβάζω. Μάλλον αυτό λες και εσύ. Αυτό που με κολλάει είναι ότι ουσιαστικά είναι ένα όπλο του 08' ενώ η maxus του 2021. Αλλιώς δεν θα ήμουν σε προβληματισμό .
 
Back
Top