Fabarm Team

Ειχα κ αλλη καραμπινα μετα το δικαννο μια 391 αλλα δεν μου εκατσε ποτε. Την εδωσα κ πηρα την l4s γιατι την ενιωθα πολυ καλα. Καθεται καλα ναι τωρα πρεπει να το συνηθισω λιγο για να πω αν καθεται το ιδιο καλα ή οχι.
Το "κάθεται καλά" αν δεν αποδειχτεί στην πράξη, δεν ισχύει. Θέλει την γνωστή διαδικασία που σου γράφει ο Μύρος.
Πάντως, δεν είσαι...καλά. Προφανώς, αριστερά και πάνω....αρκετά πάνω!
 
Το "κάθεται καλά" αν δεν αποδειχτεί στην πράξη, δεν ισχύει. Θέλει την γνωστή διαδικασία που σου γράφει ο Μύρος.
Πάντως, δεν είσαι...καλά. Προφανώς, αριστερά και πάνω....αρκετά πάνω!
Πως κατεληξες στο αριστερα και πανω?
 
Πως κατεληξες στο αριστερα και πανω?
Τι τσοκ είχε το aya που ήταν σαν να κτυπαγανε στον τοίχο? Μάλλον θες να σφίξεις και άλλο το τσοκ ,ήταν παραπάνω τα μέτρα που τουφεκαγες της φασσες για 4 σάρι τσοκ.
 
Τι τσοκ είχε το aya που ήταν σαν να κτυπαγανε στον τοίχο? Μάλλον θες να σφίξεις και άλλο το τσοκ ,ήταν παραπάνω τα μέτρα που τουφεκαγες της φασσες για 4 σάρι τσοκ.
1και 3 σταθερο. Αγριοπεριστερα οχι φασσες. Θα βαλω το 3 να δω τι θα γινει.
 
Πάντως κι εμένα η L4s επάνω και αριστερά μου έφευγε. Ο Μυρος έχει δίκιο. Κάνε το Churchill test. Δεν φτάνει το πως σου κάθεται. Κι εμένα μια χαρά μου καθόταν , χαιρόμουν να την επωμίζω, αλλά στο τεστ έφευγε αριστερά και πάνω και ήθελε καστ οφ.
 
Καλησπερα σας.
Σημερα τουφεκισα πρωτη φορα με την l4s που μολις απεκτησα. Τουφεκισα αγριοπεριστερα σε νορμαλ αποστασεις 20-30 μετρα με το μαμα τσοκ 4 αστρα και φυσιγγια BP 32 K 30 gr. Ενω τα πουλια ξεπουπουλιαζονταν δεν επεφταν ξερα και προβληματιστηκα οσον αφορα την διατρητικοτητα της καννης. Θα πρεπει λετε να παω σε after market τσοκ? Με το aya τα τουφεκαγα κ φρεναραν σαν να πεφτουν σε τοιχο.
Κώστα πολύ πιθανο ν είναι θέμα μέτρων,μου φαίνεται δύσκολο να έχει θέμα διάτρησης...κάνε και μια δοκιμή μην έχεις πεσει σε κακοφτιαγμένο τσοκ....
 
Κώστα πολύ πιθανο ν είναι θέμα μέτρων,μου φαίνεται δύσκολο να έχει θέμα διάτρησης...κάνε και μια δοκιμή μην έχεις πεσει σε κακοφτιαγμένο τσοκ....
Σημερα εβαλα το 3 τσοκ. Εχασα 2 τσιχλες που πεσαν ζωντανες και το και καταλαβα οταν πηγα να παρω την 3η που την ειδα ζωντανη στο καθαρο. Βεβαια εριχνα κατι 28 gr clay shooting. Μετα βαρεσα αλλη μια με BP 32 και επεσε ξερη. Αν και βλεπω καλα μονο ακιδα θα κανω το τεστ στα 15 μετρα με φουλ που μου ειπε ο Μυρος να μην εχω αμφιβολια. Την διατρηση μονο σε καταλογο μπορεις να την "μετρησεις" ?
 
Πάντως κι εμένα η L4s επάνω και αριστερά μου έφευγε. Ο Μυρος έχει δίκιο. Κάνε το Churchill test. Δεν φτάνει το πως σου κάθεται. Κι εμένα μια χαρά μου καθόταν , χαιρόμουν να την επωμίζω, αλλά στο τεστ έφευγε αριστερά και πάνω και ήθελε καστ οφ.
Πως το διορθωσες; με φλατζα;
 
Πως το διορθωσες; με φλατζα;
Δυστυχώς με άλλο κοντάκι. Η τζαβέτα έχει στενή τρύπα που δεν την αφήνει να πάρει γωνίες και επίσης, εκεί που τερματίζει και σφίγγει το μπουλόνι, μέσα στο κοντάκι, είναι κολλητά με το τοίχωμα του κοντακιού και δεν το αφήνει να πάρει κλίσεις που μπορεί να δώσει μια πιο "έντονη" φλάντζα. Και σ' εκείνο το σημείο το τοίχωμα του κοντακιού είναι λεπτό και μπορεί αν το "φας" να ανοίξει τρύπα. Αυτά μετά από πολλές δοκιμές και απίστευτη ταλαιπωρία. . Φάρδυνα την τρύπα της τζαβέτας, άνοιξα την ημικυκλική υποδοχή από κάτω εκεί που ενώνεται η βάση με το κοντάκι, έβαλα δύο φλάντζες μαζί μέχρι και δικές μου φλάντζες έφτιαξα για να πάρω παραπάνω καστ οφ, χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά έκανα άλλο κοντάκι . Ας είναι ... το όπλο είναι πολύ καλό, η κάννη του απίστευτη κι αξίζει ένα καινούριο κοντάκι αν και το μανίσιο του είναι πολύ καλό. Ευτυχείς αυτοί στους οποίους κάθεται το μανίσιο. Δυστυχώς δεν είμαι ανάμεσά τους.
 
Δυστυχώς με άλλο κοντάκι. Η τζαβέτα έχει στενή τρύπα που δεν την αφήνει να πάρει γωνίες και επίσης, εκεί που τερματίζει και σφίγγει το μπουλόνι, μέσα στο κοντάκι, είναι κολλητά με το τοίχωμα του κοντακιού και δεν το αφήνει να πάρει κλίσεις που μπορεί να δώσει μια πιο "έντονη" φλάντζα. Και σ' εκείνο το σημείο το τοίχωμα του κοντακιού είναι λεπτό και μπορεί αν το "φας" να ανοίξει τρύπα. Αυτά μετά από πολλές δοκιμές και απίστευτη ταλαιπωρία. . Φάρδυνα την τρύπα της τζαβέτας, άνοιξα την ημικυκλική υποδοχή από κάτω εκεί που ενώνεται η βάση με το κοντάκι, έβαλα δύο φλάντζες μαζί μέχρι και δικές μου φλάντζες έφτιαξα για να πάρω παραπάνω καστ οφ, χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά έκανα άλλο κοντάκι . Ας είναι ... το όπλο είναι πολύ καλό, η κάννη του απίστευτη κι αξίζει ένα καινούριο κοντάκι αν και το μανίσιο του είναι πολύ καλό. Ευτυχείς αυτοί στους οποίους κάθεται το μανίσιο. Δυστυχώς δεν είμαι ανάμεσά τους.
Και εγω ταλαιπορούμαι με το κοντάκι. Πλέον έχει γίνει παραβολή απο το cast ;off και ακόμα δεν είναι οκ.......
 
Παιδια και εγω ειχα τεραστιο προβλημα με το θεμα φλατζας μεγαλη βλακεια αυτο που εχουν κανει στην fabarm τετοια λαθη δεν γινονται απο ενα τετοιο εργοστασιο εγω το θεμα το ελισα με χαρτοτενια εβαλα στην φλατζα οση χαρτοτενια ηθελα ωστε να την φερω εκει που θελω κατι που εγινε το ντουφεκι πεζει οπως εγω θελω πλεων χωρις κανενα προβλημα , απο θεμα κανης εχω παθει πλακα τρομερες ντουφεκιες.
 
Σημερα εβαλα το 3 τσοκ. Εχασα 2 τσιχλες που πεσαν ζωντανες και το και καταλαβα οταν πηγα να παρω την 3η που την ειδα ζωντανη στο καθαρο. Βεβαια εριχνα κατι 28 gr clay shooting. Μετα βαρεσα αλλη μια με BP 32 και επεσε ξερη. Αν και βλεπω καλα μονο ακιδα θα κανω το τεστ στα 15 μετρα με φουλ που μου ειπε ο Μυρος να μην εχω αμφιβολια. Την διατρηση μονο σε καταλογο μπορεις να την "μετρησεις" ?
Δεν είναι ο ενδεδειγμένη δοκιμή,κανονικά θέλει βαλλιστικό τζελ αλλά ναι ετσι μπορείς να πάρεις ιδέα από άποψη διάτρησης.....εσυ μπορεί να φταις,τα τσοκ να είναι στραβά....να έπεσες σε κακό φυσίγγι,πολύ δύσκολα να φταίει το όπλο!
 
Μου κάνει εντύπωση που φεύγει αριστερά σε αρκετά παιδιά από ότι διαβάζω ,και το λέω διότι από τα όπλα που έχω επωμισει η l4s είχε πραγματικά αρκετή παρέκκλιση cast off για όπλο παραγωγής ,μου είχε κάνει εντύπωση που είχε τόσο κλίση και είναι από τα λίγα όπλα που μου ερχόταν πολύ καλά όπως και η upland,και εγώ θέλω πολύ cast ,ίσως το πιάσιμο να κάνει την διαφορά
 
Δυστυχώς με άλλο κοντάκι. Η τζαβέτα έχει στενή τρύπα που δεν την αφήνει να πάρει γωνίες και επίσης, εκεί που τερματίζει και σφίγγει το μπουλόνι, μέσα στο κοντάκι, είναι κολλητά με το τοίχωμα του κοντακιού και δεν το αφήνει να πάρει κλίσεις που μπορεί να δώσει μια πιο "έντονη" φλάντζα. Και σ' εκείνο το σημείο το τοίχωμα του κοντακιού είναι λεπτό και μπορεί αν το "φας" να ανοίξει τρύπα. Αυτά μετά από πολλές δοκιμές και απίστευτη ταλαιπωρία. . Φάρδυνα την τρύπα της τζαβέτας, άνοιξα την ημικυκλική υποδοχή από κάτω εκεί που ενώνεται η βάση με το κοντάκι, έβαλα δύο φλάντζες μαζί μέχρι και δικές μου φλάντζες έφτιαξα για να πάρω παραπάνω καστ οφ, χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά έκανα άλλο κοντάκι . Ας είναι ... το όπλο είναι πολύ καλό, η κάννη του απίστευτη κι αξίζει ένα καινούριο κοντάκι αν και το μανίσιο του είναι πολύ καλό. Ευτυχείς αυτοί στους οποίους κάθεται το μανίσιο. Δυστυχώς δεν είμαι ανάμεσά τους.
Με αγχοσες αρκετα τωρα!!!
 
Κώστα σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι ; ρωτάω γιατί πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση,που απ'όσο καταλαβαίνω δεν γνωρίζεις,σε συμβουλεύω να βρεις κάποιον στην περιοχή σου ( αν είσαι Αθήνα όλα γίνονται πιο εύκολα ) να σε βοηθήσει τουλάχιστον στα μέτρα και το τί πρέπει να κάνεις

για το αν η κάννη "κόβει" και "τρυπάει" στην προκειμένη φάση δεν σε απασχολεί,άλλα είναι τα κυριότερα και πιο βασικά που πρέπει να κάνεις για αρχή όπως να φέρεις το κοντάκι όσο το δυνατόν πιο καλά πάνω στο σωματότυπο σου και αν δεν γίνει αυτό να φτιάξεις νέο,,,τότε λοιπόν θα δείς δια μαγείας ότι και "τρυπάει" η κάννη και "κόβει" αλίμονο αν δεν το έκανε άλλωστε ;)

όλα γίνονται εύκολα ή λίγο πιο περίπλοκα ( όχι δύσκολα ) δεν χρειάζεται άγχος αλλά υπομονή και γνώση !

@ αν μένεις Αθήνα στείλε μου μήνυμα τώρα που δεν έχει κυνηγετικό ενδιαφέρον να σε βοηθήσω
 
Με αγχοσες αρκετα τωρα!!!
Δεν χρειάζεται άγχος για τα χόμπυ μας ;). Και ακόμα δεν ξέρεις αν πραγματικά έχεις πρόβλημα. Κάνε το Churchill test. Ανάλογα με τα αποτελέσματα χρησιμοποιείς και την ανάλογη φλάντζα. Αν και τότε δεν έχεις αποτέλεσμα βλέπουμε. Δεν είναι ανάγκη να χρειάζεσαι ακραίο καστ οφ όπως εγώ. Παίζουν ρόλο ένα σωρό πράγματα.

Σε όσα λέει ο Παύλος παραπάνω έχει δίκιο. Και εφ' όσον έχει την διάθεση να σε βοηθήσει τόσο έμπειρο άτομο ... είσαι πολύ τυχερός.

Α και κάτι τελευταίο. Η περίπτωση απαιτεί δοκιμές, δοκιμές και ... δοκιμές. Κάθε επέμβαση και δοκιμή. Και Churchil test με πέντε φυσίγγια τουλάχιστον όχι τρία. Να βλέπεις τι αποτέλεσμα έχει κάθε επέμβαση. Αλλά ρε φίλε εκεί είναι και το ενδιαφέρον ε; :)
 
Να προσθέσω και κάτι ακόμη... Κώστα το κυρίαρχο σου μάτι είναι απ'τη μεριά που επωμιζεις;
και εάν έχει αντίθετο μάτι τι θα κάνει ; Άντε να βάλει παραπάνω cast off διότι η λύση η σωστή είναι αλλαγή πλευράς επωμισης κάτι τρομερά δύσκολο ,εγώ το προσπάθησα αρκετό καιρό αλλά σπάσαν τα νεύρα μου δεν είχα την υπομονή να προβώ σε τέτοια διαδικασία διότι ακριβώς έτσι είμαι εγώ επωμιζω δεξιά με κυρίαρχο αριστερό ,πιτσιρικάς όμως ποιος ήξερε να με δει ποιος ηξερε για κυρίαρχο μάτι ποιος ήξερε για διοφθαλμη ,είμαι 41 πριν 6-7 χρόνια που άρχισα να ασχολούμαι με το σκοπευτήριο το ανακάλυψα και εγώ .Παρόλα αυτά Κώστα σου λέω για να μην αγχωθεις εάν βρεις κάτι τέτοιο ότι πάντα τουφεκαγα πολύ καλά ,βέβαια ακόμα και πριν το μάθω είχα καταλήξει ότι όλα μου τα όπλα ήθελαν πολύ cast off και έτσι τα έφτιαχνα απλά τώρα πλέον πια ξέρω και το γιατί με βοήθουσε το πολύ cast off .
 
Δεν χρειάζεται άγχος για τα χόμπυ μας ;). Και ακόμα δεν ξέρεις αν πραγματικά έχεις πρόβλημα. Κάνε το Churchill test. Ανάλογα με τα αποτελέσματα χρησιμοποιείς και την ανάλογη φλάντζα. Αν και τότε δεν έχεις αποτέλεσμα βλέπουμε. Δεν είναι ανάγκη να χρειάζεσαι ακραίο καστ οφ όπως εγώ. Παίζουν ρόλο ένα σωρό πράγματα.

Σε όσα λέει ο Παύλος παραπάνω έχει δίκιο. Και εφ' όσον έχει την διάθεση να σε βοηθήσει τόσο έμπειρο άτομο ... είσαι πολύ τυχερός.

Α και κάτι τελευταίο. Η περίπτωση απαιτεί δοκιμές, δοκιμές και ... δοκιμές. Κάθε επέμβαση και δοκιμή. Και Churchil test με πέντε φυσίγγια τουλάχιστον όχι τρία. Να βλέπεις τι αποτέλεσμα έχει κάθε επέμβαση. Αλλά ρε φίλε εκεί είναι και το ενδιαφέρον ε; :)
Εχεις δικιο! Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες!
 
Back
Top