Fabarm Team

Καλημέρα , Είμαι καινούργιο μέλος και ονομάζομαι αλέξανδρος...Μου αρέσει η fabarm σαν όπλο και θέλω να αγοράσω ένα "μεταχερισμενο" όχι και πολύ ακριβό

Έχω κυνηγήσει αρκετά χρονια με την Fabarm Elegi όπου έκανα ωραία κυνήγια
Επίσης με την "Eurolion" mk όπου έκανε κάποιες εμπλοκές με το φυσίγγι , μάγκωνε στην αλλαγή.

Στα λεφτά που θέλω να δώσω βρήκα τις εξής

"Eurolion" MK ii
Fabarm Elegi
Fabarm h368 camo
Έχετε κάποιες γνώμες για αυτά τα τρία όπλα?
η να πάρω κανένα baikal 153-155 να τελειώνει η υπόθεση? :D
εγω φιλε alex εχω την eyrolion h 368 camo εδω και μια 10ετιααα,,πρωβληματα δεν εβγαλε παρα κατι ψιλες φυσιολογηκες φθωρες του χρονου διωτι εχη ρηξη πωλα φυσιγκιααααααα
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα ο σκοπός μου ήταν αν γνωρίζετε κάτι για αυτά τα τρία όπλα και ιδαίτερα την Eurolion και την h368 .
Για μενα μακρια,αμα θες οπωςδηποτε fabarm η titan η xlr.μην ασχοληθεις με μεταχειρισμενα γιατι δεν μιλαμε για καινουργια σε αυτα τα 3 μοντελα.
 
Οι παλιές fabarm είχαν κάποια προβληματα καθώς είχα και εγώ και κάποιοι φίλοι μετά την Τιτάν τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά χωρίς να εξαλειφθούν όλες οι παθογένειες..
Είχα mk3,και xlr.Nα ξέρεις πάντα ο δολοφόνος γυρνάει πάντα στον τόπο του εγκλήματος,και αυτό το καταφέρνει άψογα η fabarm λόγω βλητικής απόδοσης.Εαν δεν είχε διάφορες παθογένειες θα ήταν για μένα το καλύτερο λειοκανο στην κατηγορία του
 
Λοιπόν στην φωτογραφία είναι η απόπειρά μου να κάνω ένα "kinetic recoil reducer". Μένει να βρω ελατήρια - δύο - που θα μπούνε ανάμεσα στα δύο ζευγάρια από τις ροδέλες. Την ντίζα που είναι παραπάνω στην φωτογραφία, την έβαλα γιατί είναι χαλασμένη και σκοπεύω να "δανειστώ" το ελατήριό της. Και μετά δοκιμές. Αν ξέρει κανένας που μπορώ να βρω τέτοια ελατήρια ας το πει. Επίσης θα πρέπει να γίνουν δοκιμές και με διαφορετικό αντίβαρο . Δεν μπορεί η Fabarm να κάνει δουλειά με 150 γρ. κι εγώ με 100..think.

Πάντως εξακολουθώ να έχω την απορία , μήπως όλα αυτά τα κάνω τζάμπα και το "kinetic recoil reducer" αξίζει τον κόπο και έχει αποτελέσματα μόνο στην αμερικάνικη αγορά που τα ατσάλινα βγάζουν κλώτσημα (αυτό μου το είπε ο Μάριος πριν από λίγο).
Δε βαριέσαι μάθαμε και κάτι παραπάνω.

View attachment 2597
Λοιπόν στην φωτογραφία είναι η απόπειρά μου να κάνω ένα "kinetic recoil reducer". Μένει να βρω ελατήρια - δύο - που θα μπούνε ανάμεσα στα δύο ζευγάρια από τις ροδέλες. Την ντίζα που είναι παραπάνω στην φωτογραφία, την έβαλα γιατί είναι χαλασμένη και σκοπεύω να "δανειστώ" το ελατήριό της. Και μετά δοκιμές. Αν ξέρει κανένας που μπορώ να βρω τέτοια ελατήρια ας το πει. Επίσης θα πρέπει να γίνουν δοκιμές και με διαφορετικό αντίβαρο . Δεν μπορεί η Fabarm να κάνει δουλειά με 150 γρ. κι εγώ με 100..think.

Πάντως εξακολουθώ να έχω την απορία , μήπως όλα αυτά τα κάνω τζάμπα και το "kinetic recoil reducer" αξίζει τον κόπο και έχει αποτελέσματα μόνο στην αμερικάνικη αγορά που τα ατσάλινα βγάζουν κλώτσημα (αυτό μου το είπε ο Μάριος πριν από λίγο).
Δε βαριέσαι μάθαμε και κάτι παραπάνω.

View attachment 2597
καλημέρα απο Μαλτα.
Η προσπάθεια ειναι στο σωστό δρόμο. Προτάσεις βελτίωσης:
  • γιατί έχεις χρησημοποιείσει διπλό παξυμάδι? μόνο βάρος προσθέτει.
  • μπορείς να χρησημοποιείσεις και αξονα απο αλουμήνιο και παξιμαδια απο αλουμήνιο, ενω το κενρικο βαρος - διπλο παξιμάδι να είναι περισσότερο. Ετσι το βάρος που δουλεύει είναι περισσότερο και λογικά θα κανει περισσότερη δουλειά.
  • αν θές να το κανεις πολυπλοκο μπορείς να βάλεις 1 σετ των δυο ελατηρίων στην αριστερή πλευρά με ενδιαμεση ροδέλα. Βάζεις ένα χαλαρότερο ελατήριο που θα λειτουργεί έως και σκοπευτικά, και ένα πιο βαρύ ελατήριο για κυνηγητικά.....
  • τέλος το πελειωμα του άξονα κανε φαγωμα για να το βιδώνεις με κατσαβίδι.
στην φαση που το έχεις θα δουλέψει περισσότερο λόγο έξτρα βάρους νομίζω.

Περιμένω νέότερα..
 
Ρε παιδιά ξέρει μήπως κανένας να βοηθήσει τι διαφορές έχουν στο καινούργιο elos το μοντέλο n2 από το b2? Έχουν μια διαφορά 200+ ευρώ. Σαν όπλο τι λέει? Σκέφτομαι για αλουμίνιο ανάμεσα σε αυτά τα δύο ή ενός 686 ultra light ή silver pigeon.
 
εκει θα πας ,τα ελος ειχαν κατι θεματακια με την παπια.[εισαι και μπερετακιας .sarcastic. ]
Καλά εννοείται σαν berettakias με τραβάει περισσότερο η beretta αλλά ψηνομαι να δοκιμάσω και την ''βλητικη υπεροχη'' των κανων της fabarm μιας και είναι σε καλή τιμή.
 
Καλά εννοείται σαν berettakias με τραβάει περισσότερο η beretta αλλά ψηνομαι να δοκιμάσω και την ''βλητικη υπεροχη'' των κανων της fabarm μιας και είναι σε καλή τιμή.
εκοινα τα θεματακια όμως μένουν στο μυαλό Beretta και ξερό ψωμι
 
Καλά εννοείται σαν berettakias με τραβάει περισσότερο η beretta αλλά ψηνομαι να δοκιμάσω και την ''βλητικη υπεροχη'' των κανων της fabarm μιας και είναι σε καλή τιμή.
Υπερέχουν βλητικα οι καννες των fabarm σε σχέση με αυτές των νέων beretta
 
Σήμερα είδα από κοντά το νέο ελος b2 note με βαση από εργκαλ στους 66 πόντους κάνη. Ζύγισμα και λοιπές εντυπώσεις πολύ θετικές. 2850 έδειξε η ηλεκτρονική ζυγαριά. Τιμή 1440. Τι λέτε αξίζει να δοκιμάσω την τύχη μου? Το θέλω για τα κυνήγια φερμας και τσιχλοπερπατητα το συγκεκριμένο. Για το ultra light της beretta που πήγαινα έφαγα άκυρο καθώς σε 67ποντους κάνη δν υπάρχει όπλο και ούτε προβλέπεται να φέρει η beretta από τι με ενημέρωσαν. Επίσης μιλάμε και για μια διαφορά ανάμεσα στα δύο της κλάσης των 1100+ ευρω
 
Ωραίο φαίνεται το άτιμο καθώς και ένα Caesar guerini tempio light που υπήρχε στο κατάστημα και το περιεργαστηκα λίγο. Δν ξέρω αμφιταλαντευομαι συνεχώς με κάθε τι νέο που μου αρεσει στο μάτι και δν μπορώ να αποφασίσω καθώς απόλυτα δν μου κάθεται κανένα. Όλα θέλουν από λίγο έως αρκετό cast off για να τα φέρω εκεί που θέλω .big smile.
 
Ωραίο φαίνεται το άτιμο καθώς και ένα Caesar guerini tempio light που υπήρχε στο κατάστημα και το περιεργαστηκα λίγο. Δν ξέρω αμφιταλαντευομαι συνεχώς με κάθε τι νέο που μου αρεσει στο μάτι και δν μπορώ να αποφασίσω καθώς απόλυτα δν μου κάθεται κανένα. Όλα θέλουν από λίγο έως αρκετό cast off για να τα φέρω εκεί που θέλω .big smile.
Πάρε αυτό που θέλει λίγο .
 
Ωραίο φαίνεται το άτιμο καθώς και ένα Caesar guerini tempio light που υπήρχε στο κατάστημα και το περιεργαστηκα λίγο. Δν ξέρω αμφιταλαντευομαι συνεχώς με κάθε τι νέο που μου αρεσει στο μάτι και δν μπορώ να αποφασίσω καθώς απόλυτα δν μου κάθεται κανένα. Όλα θέλουν από λίγο έως αρκετό cast off για να τα φέρω εκεί που θέλω .big smile.
ριξε μια ματια tempio με ατσαλινη σε 66 θα βγαινει κοντα στα 3.2κιλ,κ με maxis choke
http://www.caesarguerini.it/eng/Over-and-under-field-shotguns/Tempio-Tempio-Light
 
Ωραίο φαίνεται το άτιμο καθώς και ένα Caesar guerini tempio light που υπήρχε στο κατάστημα και το περιεργαστηκα λίγο. Δν ξέρω αμφιταλαντευομαι συνεχώς με κάθε τι νέο που μου αρεσει στο μάτι και δν μπορώ να αποφασίσω καθώς απόλυτα δν μου κάθεται κανένα. Όλα θέλουν από λίγο έως αρκετό cast off για να τα φέρω εκεί που θέλω .big smile.
ριξε κ σε αυτο μια ματια
https://www.kalkantzakos.com/Product/3813/feeling-steel,-dikanno-super-pose-franchi
 
ατσάλινο και ας είναι 3,700 ψυχολογικό άλλα στην ιδέα του ergal σε δίκαννο μου δημιουργεί ανασφάλειες ίδιος πάνω από 2 χιλιάρικα.
Με φαντάζεσαι σε ολοήμερο περπατητο με όπλο 3700κιλα? Μακρύτερα χέρια από του αντετοκουμπο θα κάνω χαχαχα
 
Το φρανκι δν μου αρέσει καθόλου. Με βλέπω να μην ξεφεύγω από beretta και να καταλήγω στο Silver pigeon 1 σε ατσάλινο με 67 πόντους. Ξέρει κανείς αν αναμένεται να φέρουν Ελλάδα το ελος β2 ή d2 σε ατσάλινο?
 
Back
Top