Fabarm Team

τώρα που το λες Άρη,το είχα παρατηρήσει προπερσι στα τρυγόνια με τα NS-20 τα οποία έριχνα με 4* και έπαιρνα πολύ μακρινά πουλιά,,,όντως ίσως δουλεύει έτσι καλύτερα
Η μεγιστη αποδοση του συγκεκριμενου συγκεντρωτηρα για μενα με αρκετες δοκιμες σε διαφορους τυπους φυσιγγιων της NSI, NS-20, Speed, Percoso, Supercaccia και ΡΜ40 ηταν με ενα συμβατικο Carlson 4/10, ουτε πολλα φρενα, ουτε στενα τσοκ δεν θελει το κυαθιο αυτο...
 
Μήτσο €30 το μοχλουδάκι από www.ehunter.gr
Παύλε δεν ξέρω πόσο το πήρανε αυτοί που στο κάνανε δώρο αλλά σήμερα μίλησα με ehunter.gr και η τιμή είναι ... 65€ οπότε εμένα που είμαι Θεσσαλονίκη, μαζί με τα μεταφορικά 70€. Η τιμή είναι κοντά σ' αυτήν που μου είπε ο Τουρης ( 67€ ) αλλά δεν είχε κόκκινο. Μάλλον εκεί είναι η ταρίφα αλλά με 70€ παίρνουμε καινούριο κλείστρο ρε φίλε.

Αν ήταν 30 +5 = 35€ θα το έπαιρνα αλλά τα 70€ είναι πολύ τσουχτερά. Μιλάμε για διπλάσια τιμή από αυτήν που περίμενα . Εν τω μεταξύ βρήκα κι αυτό:
https://www.armania.gr/proionta?pag...e=flypage.tpl&product_id=1868&category_id=468
Είναι ίδιο; κάνει για την L4S ; ξέρει κανείς; γιατί και σε μεγέθυνση της φωτογραφίας άκρη δεν μπορώ να βγάλω.
Θα μου πείς ε δεν είναι κόκκινο, αλλά και με το μαύρο την δουλειά θα την κάνω προκειμένου να είναι κόκκινο το χέρι μου απ' το γρατζούνισμα. Σε τελική ανάλυση υπάρχουν και τα γάντια. :D
 
ότι μου είχαν πει τηλεφωνικά είχα γράψει εδώ στο φόρουμ ( €30 )...μόλις μίλησα με ehunter γιατί μου φάνηκε περίεργο,είπαν ότι είχε γίνει λάθος στο κοστολόγιο από τον Τουρή,,,στα €65 δεν αξίζει σε καμία περίπτωση για ένα μοχλουδάκι όταν το ίδιο έχει $30 Αμερική
 
καλησπέρα στην ομαδα, διαβαζα τα παρακατω και προβληματίστικα….

The L4S Sporting is heavier by (at least) 1/2 pound, it has a far wider target rib, and both the gas system and shell elevator are different. And, of course, if you want a 30 inch or 32 inch barrel, it is all L4S Sporting.

The solid piston on the L4S Sporting is different as is the barrel gas ports. The L4S Sporting is tuned for perfect function with 1 oz. - 1-1/8 oz. target loads (some folks are using far lighter loads than that). The L4S Hunter as is designed for 1-1/8 oz. loads on up. The Pulse Piston with the built-in elastomeric brake and the gas ports reflect that.
https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=3&t=457982

εχουμε πρόβλημα με τα πιο βαρια φυσίγγια δλδ??

Παυλοοοοοοοοο τι ξερεις?
 
Λοιπόν παιδιά σήμερα έκανα μια ανακαλυψη. Έφερα την L4s σε τσωρτσιλ τεστ κέντρο αλλά διαπίστωσα, κοιτάζοντας το όπλο από μπροστά ότι έχω .... Καστ ον!!!! .hair..Σαν να είναι το όπλο για αριστερόχειρες. Το μυαλό μου πήγε σε στραβή καννη και το έκανα ερώτηση στους τύπους που κάνουν τις " πρωινές ιχνηλασιες" στο ραδιόφωνο που τους άκουγα την ώρα που έκανα την ανακαλυψη . Και τι μου είπαν; Ότι επειδή το όπλο βγαίνει και για αριστερόχειρες μάλλον μου βάλανε κοντάκι για αριστερόχειρες .hair..

Έτσι εξηγούνται πολλά. Και οι φλάντζες που μου ήταν ανάποδα, και το ακραίο καστ οφ που απαιτείται και οι δύο φλάντζες που χρειάστηκαν για να έρθει. Το όπλο βέβαια ,όπως σας είπα το έφερα. Το ερώτημα ειναι: το κρατάω; Κυνηγάω να το αλλάξω τώρα που το κόντυνα; Μπορώ; ( δεδομένου ότι το έκοψα. )

Απ' την άλλη και μόνο ψυχολογικά μου την δίνει να έχω στο μυαλό μου ότι έχω λάθος κοντάκι κι ας τουφεκαω σωστά. Καμία άποψη;
 
Last edited:
Ένα καινούργιο κοντάκι στα μέτρα σου κύριε Μήτσο να μπουνε όλα στην σειρά τούς!:)
Συμφωνώ με τον Μύρο, καθαρά για θέμα ψυχολογίας. Πριν όμως δε χάνεις τίποτα να κάνεις μια νύξη για αντικατάσταση. Αν πάνε με το πνεύμα και όχι με τον τύπο, θα ξηγηθούν έξυπνα οι τύποι και θα σου το αλλάξουν... ;)
 
Συμφωνώ με τον Μύρο, καθαρά για θέμα ψυχολογίας. Πριν όμως δε χάνεις τίποτα να κάνεις μια νύξη για αντικατάσταση. Αν πάνε με το πνεύμα και όχι με τον τύπο, θα ξηγηθούν έξυπνα οι τύποι και θα σου το αλλάξουν... ;)
Ήδη το έκανα θέμα και δεν τους είδα αρνητικούς. Θα σας ενημερώσω.
 
Λοιπόν παιδιά σήμερα έκανα μια ανακαλυψη. Έφερα την L4s σε τσωρτσιλ τεστ κέντρο αλλά διαπίστωσα, κοιτάζοντας το όπλο από μπροστά ότι έχω .... Καστ ον!!!! .hair..Σαν να είναι το όπλο για αριστερόχειρες. Το μυαλό μου πήγε σε στραβή καννη και το έκανα ερώτηση στους τύπους που κάνουν τις " πρωινές ιχνηλασιες" στο ραδιόφωνο που τους άκουγα την ώρα που έκανα την ανακαλυψη . Και τι μου είπαν; Ότι επειδή το όπλο βγαίνει και για αριστερόχειρες μάλλον μου βάλανε κοντάκι για αριστερόχειρες .hair..

Έτσι εξηγούνται πολλά. Και οι φλάντζες που μου ήταν ανάποδα, και το ακραίο καστ οφ που απαιτείται και οι δύο φλάντζες που χρειάστηκαν για να έρθει. Το όπλο βέβαια ,όπως σας είπα το έφερα. Το ερώτημα ειναι: το κρατάω; Κυνηγάω να το αλλάξω τώρα που το κόντυνα; Μπορώ; ( δεδομένου ότι το έκοψα. )

Απ' την άλλη και μόνο ψυχολογικά μου την δίνει να έχω στο μυαλό μου ότι έχω λάθος κοντάκι κι ας τουφεκαω σωστά. Καμία άποψη;
Κ Δημητρη σιγουρευτείτε οτι δεν κανετε καποιο προσοπηκο λαθος για παν εδεχομενο
μετα παρτε το οπλο σας φερτετο στην αρχηκη θεση οπως το πειρατε πηγενετε στο καταστημα κ καντε συγκρησηση με καποιο αλλη ls4 να δειτε αν οντος υπαρχουν διαφορα
 
Λοιπόν παιδιά σήμερα έκανα μια ανακαλυψη. Έφερα την L4s σε τσωρτσιλ τεστ κέντρο αλλά διαπίστωσα, κοιτάζοντας το όπλο από μπροστά ότι έχω .... Καστ ον!!!! .hair..Σαν να είναι το όπλο για αριστερόχειρες. Το μυαλό μου πήγε σε στραβή καννη και το έκανα ερώτηση στους τύπους που κάνουν τις " πρωινές ιχνηλασιες" στο ραδιόφωνο που τους άκουγα την ώρα που έκανα την ανακαλυψη . Και τι μου είπαν; Ότι επειδή το όπλο βγαίνει και για αριστερόχειρες μάλλον μου βάλανε κοντάκι για αριστερόχειρες .hair..

Έτσι εξηγούνται πολλά. Και οι φλάντζες που μου ήταν ανάποδα, και το ακραίο καστ οφ που απαιτείται και οι δύο φλάντζες που χρειάστηκαν για να έρθει. Το όπλο βέβαια ,όπως σας είπα το έφερα. Το ερώτημα ειναι: το κρατάω; Κυνηγάω να το αλλάξω τώρα που το κόντυνα; Μπορώ; ( δεδομένου ότι το έκοψα. )

Απ' την άλλη και μόνο ψυχολογικά μου την δίνει να έχω στο μυαλό μου ότι έχω λάθος κοντάκι κι ας τουφεκαω σωστά. Καμία άποψη;
Στην δικιά μου που είναι αριστερή, είναι εμφανής η κλίση του προς τα αριστερά, ανεξάρτητα από ποια φλάντζα χρησιμοποιώ.
 
66άρα κάννη την πήρα. Αρκετά ζυγισμένο το όπλο με καλό πιάσιμο. Στην αρχή με ξένισε για λίγο καιρό το πάχος της πάπιας, αλλά λογικό γιατί το άλλο αυτογεμες είναι αδράνειας.
Μπράβο...!! Καλά κυνήγια να έχεις κ να το ευχαριστηθείς.....
Επιδεί έχω βρει από τν πατέρα μου μια Fabarm Supergrade 71cm κ έχω μίνει ευχαριστημένος λέω σιγά-σιγά να παροπλήσω την παλιά κ να πάω προς την L4S (left).......my man.
 
Μπράβο...!! Καλά κυνήγια να έχεις κ να το ευχαριστηθείς.....
Επιδεί έχω βρει από τν πατέρα μου μια Fabarm Supergrade 71cm κ έχω μίνει ευχαριστημένος λέω σιγά-σιγά να παροπλήσω την παλιά κ να πάω προς την L4S (left).......my man.
Ευχαριστώ πολύ Κώστα. Με τι καλό και εσύ να την κάνεις δικιά σου. Σίγουρα θα την ευχαριστηθείς για την αίσθηση στα χέρια και για την τουφέκια της.
 
καλησπέρα στην ομαδα, διαβαζα τα παρακατω και προβληματίστικα….

The L4S Sporting is heavier by (at least) 1/2 pound, it has a far wider target rib, and both the gas system and shell elevator are different. And, of course, if you want a 30 inch or 32 inch barrel, it is all L4S Sporting.

The solid piston on the L4S Sporting is different as is the barrel gas ports. The L4S Sporting is tuned for perfect function with 1 oz. - 1-1/8 oz. target loads (some folks are using far lighter loads than that). The L4S Hunter as is designed for 1-1/8 oz. loads on up. The Pulse Piston with the built-in elastomeric brake and the gas ports reflect that.
https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=3&t=457982

εχουμε πρόβλημα με τα πιο βαρια φυσίγγια δλδ??

Παυλοοοοοοοοο τι ξερεις?
Από ότι λέει είναι σχεδιασμένο να δουλεύει ? με σκοπευτικα φυσίγγια 28 και 32γρ (Αμερική) και ίσως υπάρχει πρόβλημα με ελαφρυτερες γομωσεις από αυτές? όχι βαρύτερες , όποιος έχει ρίξει 24 γρ θα σου πει .
 
Δ
Στην δικιά μου που είναι αριστερή, είναι εμφανής η κλίση του προς τα αριστερά, ανεξάρτητα από ποια φλάντζα χρησιμοποιώ.
Δυστυχως φίλε μου κι εμένα έτσι είναι .Θα ανεβάσω φωτογραφίες
 
Back
Top