Fabarm Team

Κάτοχος l4s. Κάθε πόσα φυσίγγια θα πρέπει να καθαρίζεται?
Είναι όπλο αερίων, το έχω κι γω. Αν έριξες λίγα φυσίγγια δεν πειράζει και αν είναι να πας σύντομα ξανά για κυνήγι. Εγώ όμως στη θέση σου θα το καθάριζα. Έτσι κάνω πάντοτε. Κάποιες φορές που βρίσκομαι επαρχία και πηγαίνω καθε μέρα για κυνήγι, πρωινό και απογευματινό, το καθαρίζω λίγο χωρίς λάδια, μόνο με ένα σκοινί και πανάκι περνάω την κάννη για να φύγουν τα πολλά κατάλοιπα. Αλλά και πάλι την δεύτερη μέρα κανονικό καθάρισμα. Όσο το προσέχεις τόσο το καλύτερο.
 
Καλησπέρα παιδιά. σήμερα πήγα για κυνήγι τσίχλας (Δερβενοχώρια) με τα δύο fabarm που έχω (την l4s εγώ και το παλιό μου mode ITALIA το έδωσα στον πεθερό μου που ήρθε για παρέα). Μετά το κυνήγι εννοείται ότι τα καθάρισα. Στη παλιά FABARM (το έχω σχεδόν 25 χρόνια) διαπίστωσα στο καθάρισμα ένα άσπρο σημαδάκι πίσω στην κεφαλή του επικρουστήρα. Κοίταξα στην βάση και είδα ότι έλειπε το καουτσούκ απόσβεσης των χτυπημάτων του κλείστρου στο πίσω μέρος (το οποίο ούτος η άλλως είχε μικρύνει από τα χρόνια και την χρήση). Εννοείται ότι το όπλο στο κυνήγι δούλευε κανονικά. Λέω μέχρι να βρω ανταλλακτικό (είμαι στην αναζήτηση και βιάζομαι κιόλας) να μην το ξαναχρησιμοποίησω για καλό και για κακό. Ποια είναι η γνώμη σας?
Βλέπω τελικά δυσκολία στο να βρω ανταλλακτικό από την αντιπροσωπεία, ίσως επειδή είναι παλιό το μοντέλο. Έχω ακούσει για έναν οπλουργό στον Ασπρόπυργο που ξέρει τα fabarm καλά, τι λέτε?
 
Βλέπω τελικά δυσκολία στο να βρω ανταλλακτικό από την αντιπροσωπεία, ίσως επειδή είναι παλιό το μοντέλο. Έχω ακούσει για έναν οπλουργό στον Ασπρόπυργο που ξέρει τα fabarm καλά, τι λέτε?
Ναι να το πας !
 
Καλησπέρα. Έχασα το στόχαστρο απ την l4s, λογικά κάπου κόντραρε κ έπεσε, μιας κ ξεβιδώνει εύκολα. Πως ψάχνω για στόχαστρο; Είναι συγκεκριμένο σπείρωμα;
 
Βλέπω τελικά δυσκολία στο να βρω ανταλλακτικό από την αντιπροσωπεία, ίσως επειδή είναι παλιό το μοντέλο. Έχω ακούσει για έναν οπλουργό στον Ασπρόπυργο που ξέρει τα fabarm καλά, τι λέτε?
Ειναι εξουσιοδοτημένος τεχνικος απο τον κ.Τουρη για τα οπλα που ειναι εκτος εγγυησεως.Το θεμα το κατεχει καλα και δινει λύσεις. Να το πας.
 
Παιδιά της Fabarm. Σκέφτομαι για αγορά την l4s grey Hunt. Είχε συγγενής μου fabarm στο παρελθον την titan που νομίζω ήταν το πρώτο μοντέλο με tribore κάννη και είχε τα καλύτερα να πει για την κάννη της. Θυμάμαι ότι μου είχε κάτσει και εμένα πολύ καλά σε 1-2 βολές που είχα ρίξει. Όμως είχα ακούσει θεματακια με την επίστρωση τιτανίου στην βάση τότε και νομίζω και του συγγενή μου είχε το ίδιο θέμα. Οπότε από αξιοπιστία και ποιότητα έχω λίγο κάποιες αμφιβολίες. Λογο και της χαμηλής τιμής που παραπέμπει και σε χαμηλότερη κατηγορία όπλου. Έχετε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα; Πώς σας φαίνονται γενικά από ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία;
 
Παιδιά της Fabarm. Σκέφτομαι για αγορά την l4s grey Hunt. Είχε συγγενής μου fabarm στο παρελθον την titan που νομίζω ήταν το πρώτο μοντέλο με tribore κάννη και είχε τα καλύτερα να πει για την κάννη της. Θυμάμαι ότι μου είχε κάτσει και εμένα πολύ καλά σε 1-2 βολές που είχα ρίξει. Όμως είχα ακούσει θεματακια με την επίστρωση τιτανίου στην βάση τότε και νομίζω και του συγγενή μου είχε το ίδιο θέμα. Οπότε από αξιοπιστία και ποιότητα έχω λίγο κάποιες αμφιβολίες. Λογο και της χαμηλής τιμής που παραπέμπει και σε χαμηλότερη κατηγορία όπλου. Έχετε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα; Πώς σας φαίνονται γενικά από ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία;
Καλημερα, είμαι κάτοχος αυτού του όπλου από τα Χριστούγεννα του 2018. Τα πρώτα δύο χρόνια το χρησιμοποίησα και στο σκοπευτήριο, εκτός από το κυνήγι, άρα έχω ρίξει αρκετά φυσίγγια. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το όπλο, προβλήματα μηδέν. Δεν θα έλεγα ότι είναι φτηνό όπλο, έδωσα 1470€ για την αγορά του. Πιστεύω βέβαια ότι με αυτά τα χαρακτηριστικά του όπλου (καλή κάννη-tribore, 5 τσοκ, επίστρωση με τιτάνιο και ζιρκόνιο σε βάση και μαστό - πιστόνι αντίστοιχα, ξύλο καρυδιάς με λινέλαιο) σε άλλη εταιρία π.χ. beretta, benelli θα έδινα περισσότερα.
 
Καλησπέρα. Έχασα το στόχαστρο απ την l4s, λογικά κάπου κόντραρε κ έπεσε, μιας κ ξεβιδώνει εύκολα. Πως ψάχνω για στόχαστρο; Είναι συγκεκριμένο σπείρωμα;
Καλημέρα πάρε τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία, ή επισκέψου κάποιον οπλουργό ή κάποιο μαγαζί που πουλάει κυνηγετικά όπλα, είναι εύκολο και φθηνό εξάρτημα. Εμένα μου το ξεβίδωνε η υφασμάτινη (φτηνή) θήκη μεταφοράς που αγόρασα για την μεταφορά του στον κυνηγότοπο, δεν ήθελα να το μεταφέρω με την θήκη (integralle) της εταιρίας. Τώρα έβαλα μια σταγόνα βενζινόκολλας στο σπύρομα για σταθερότητα και έυκολο βγάλσιμο εφόσον επιθυμώ στο μέλλον να το αλλάξω.
 
Κάτοχος επίσης grey hunter νομίζω η πρώτη που πουλήθηκε, το αναφέρω αυτό γιατί στις επόμενες ίσως έφτιαξαν το θεματάκι, η δικιά μου έβγαλε πρόβλημα στην τροφοδοσία με αποτελέσματα την εμπλοκή

Στο ανέβασμα του δεύτερου φυσιγγίου ανέβαζε και το 3ο ,το έφτιαξε όμως ο Λιάκος στον Ασπρόπυργο και από τότε ρίχνει τα πάντα ακόμα και 24γρ χωρίς το ποτηράκι από την sporting

Ολα τα παραπάνω που είπε ο Κωνσταντίνος ,το όπλο είναι καλό ελαφρύ δεν κουράζει σε ολοήμερο κυνήγι έχει πολύ καλή κάννη και αρκετά καλά μαμά τσοκ
 
Last edited:
Κάτοχος επίσης grey hunter νομίζω η πρώτη που πουλήθηκε, το αναφέρω αυτό γιατί στις επόμενες ίσως έφτιαξαν το θεματάκι, η δικιά μου έβγαλε πρόβλημα στην τροφοδοσία με αποτελέσματα την εμπλοκή

Στο ανέβασμα του δεύτερου φυσιγγίου ανέβασε και το 3ο ,το έφτιαξε όμως ο Λιάκος στον Ασπρόπυργο και από τότε ρίχνει τα πάντα ακόμα και 24γρ χωρίς το ποτηράκι από την sporting

Ολα τα παραπάνω που είπε ο Κωνσταντίνος ,το όπλο είναι καλό ελαφρύ δεν κουράζει σε ολοήμερο κυνήγι έχει πολύ καλή κάννη και αρκετά καλά μαμά τσοκ
Σωστό αυτό που λες, κάποιες φορές ίσως χρειάζεται κάποια ρύθμιση στον συγχρονισμό του όπλου, αλλά αυτό είναι κάτι απλό ευτυχώς και δεν δεν συμβαίνει πάντα.
 
Back
Top