Fabarm Team

Καλορίζικο! Να το χαρείς! Είναι και πολύ όμορφο! Επίσης να μην αγχώνεσαι. Πλην λίγων εξαιρέσεων, πάντα πίστευα ότι με δουλειά και προπόνηση κάλλιστα μπορεί ο σκοπευτής να προσαρμοστεί στο όπλο, από το να επιχειρεί το αντίστροφο.
 
"Χαμένοι στη μετάφραση" ...;).yel.

Το δάχτυλό σου έβαλες μπροστά, εεε ???? :oops:
.big smile..hair.
Ναι εννοείται.
Με τα ψεύτικα φυσίγγια μένουν οι εξωλκεις οπλισμένοι γι αυτό δεν έχω πάρει.

Έβαλα ενδιάμεσα στο δαχτυλο και τις βελόνες ένα πανί.
 
Με τα ψεύτικα φυσίγγια μένουν οι εξωλκεις οπλισμένοι γι αυτό δεν έχω πάρει.
Εγώ Στέλιο στο δίκαννο μόλις είναι να φύγω, βάζω φυσίγγια αδρανείας, πυροδοτώ και τα δύο και κατευθείαν λύνω το όπλο ή το βάζω στη θήκη και το λύνω σπίτι.
Σε κάθε περίπτωση οι σφύρες είναι ριγμένες και οι εξωλκείς μη οπλισμένοι, οπότε κανένα ελατήριο δεν είναι υπό τάση.
 
Όντως αριστερά ρίχνει την κάτω κάνει.

Έχουν αρκετή δύναμη οι βελόνες!!!

Αουτς!!!
Οπότε όλα καλά όπως πρέπει στην πράξη ,στα γραφόμενα τα έκαναν όμως κωλος .Δεν πειράζει όμως αυτά μπορεί να γίνουν σε όλες της εταιρείες ,το όπλο σου είναι μια χαρά φίλε ,καλά και όμορφα κυνήγια σου εύχομαι .
 
Ναι εννοείται.
Με τα ψεύτικα φυσίγγια μένουν οι εξωλκεις οπλισμένοι γι αυτό δεν έχω πάρει.

Έβαλα ενδιάμεσα στο δαχτυλο και τις βελόνες ένα πανί.
Τώρα θυμήθηκα ότι στο Owners manual του δικού μου δίκαννου (SKB) συνιστούσε, για να αφοπλίσουμε τις σφύρες, να βάζουμε μπροστά από τις βελόνες ένα κομμάτι ξύλο !!! :)
"... For prolonged storage, it is recommended that the trigger be snapped onto both barrels to prevent the hammer springs from weakening. Use a block of wood against the face of the breach to cushion the firing pins and thereby avoiding possible damage. ..."
Φυσικά και έχουν αρκετή δύναμη οι βελόνες ... για να σκάνε τα καψούλια !!! Λογικό είναι να την ακούσει το δάχτυλο καλά, ακόμη και με πανί ενδιάμεσα !! ;)
 
Τώρα θυμήθηκα ότι στο Owners manual του δικού μου δίκαννου (SKB) συνιστούσε, για να αφοπλίσουμε τις σφύρες, να βάζουμε μπροστά από τις βελόνες ένα κομμάτι ξύλο !!! :)
"... For prolonged storage, it is recommended that the trigger be snapped onto both barrels to prevent the hammer springs from weakening. Use a block of wood against the face of the breach to cushion the firing pins and thereby avoiding possible damage. ..."
Φυσικά και έχουν αρκετή δύναμη οι βελόνες ... για να σκάνε τα καψούλια !!! Λογικό είναι να την ακούσει το δάχτυλο καλά, ακόμη και με πανί ενδιάμεσα !! ;)
Με το πανι ενδιάμεσα είναι υποφερτο.
Μπορεί βέβαια κάποια στιγμή να βρω ένα ξύλο που να ταιριάζει.
 
Καλησπέρα συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας θέλω να αγοράσω μία Fabarm L4S δεν είχα ποτέ τέτοια καραμπίνα με αγχωνει ότι έχει πολλά κινητά μέρη και προερχόμενος από Benelli λίγο είμαι επιφυλακτικός γιατί ακούγονται πολλά για εμπλοκές , σπασμένους οδηγούς και κάτι τέτοια.
 
Καλησπέρα συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας θέλω να αγοράσω μία Fabarm L4S δεν είχα ποτέ τέτοια καραμπίνα με αγχωνει ότι έχει πολλά κινητά μέρη και προερχόμενος από Benelli λίγο είμαι επιφυλακτικός γιατί ακούγονται πολλά για εμπλοκές , σπασμένους οδηγούς και κάτι τέτοια.
Προχώρα άφοβα δεν ισχύει τίποτα από αυτά Μκ2 ,eurolion,xlr,l4s.με προβλήματα μεν αλλά περισσότερο ανούσια παρά σοβαρά, ντουφεκιες περα απο τα συνηθισμένα όρια ανακρουση μηδαμινή,καθάρισμα απελπισία ίσως από τα ποιό ιδιαίτερα οπλα στο να μαζεύουν βρωμιά.
 
Καλησπέρα συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας θέλω να αγοράσω μία Fabarm L4S δεν είχα ποτέ τέτοια καραμπίνα με αγχωνει ότι έχει πολλά κινητά μέρη και προερχόμενος από Benelli λίγο είμαι επιφυλακτικός γιατί ακούγονται πολλά για εμπλοκές , σπασμένους οδηγούς και κάτι τέτοια.
Έχω την l4s εδώ και 3 χρόνια, άψογο όπλο. Έχω και την mode italia 25 χρόνια (φτωχό και ταπεινό όπλο, χωρίς σκαλίσματα και ξύλα με λινέλαιο , αλλά με λούστρο), όντως σε αυτό το όπλο έσπαγε παλιότερα η γλώσσα μεταφοράς του φυσιγγίου από την αποθήκη στην θαλάμη. Έχω αλλάξει 3 φορές αν θυμάμαι καλά. Η τελευταία είναι από σύγχρονο μοντέλο της fabarm και όλα καλά. Ακόμα έχω αυτό το όπλο και δεν πρόκειται να το δώσω ποτέ, φοβερές ντουφεκιές! Επίσης τα fabarm έχουν καλή αντιπροσωπεία με άψογο service και αναταλακτικά (τουρις α.ε.). Αν δεν σε χαλάει το συχνό καθάρισμα λόγω του ότι είναι όπλα αερίων και όχι αδρανείας, προχώρα.
 
Έχω την l4s εδώ και 3 χρόνια, άψογο όπλο. Έχω και την mode italia 25 χρόνια (φτωχό και ταπεινό όπλο, χωρίς σκαλίσματα και ξύλα με λινέλαιο , αλλά με λούστρο), όντως σε αυτό το όπλο έσπαγε παλιότερα η γλώσσα μεταφοράς του φυσιγγίου από την αποθήκη στην θαλάμη. Έχω αλλάξει 3 φορές αν θυμάμαι καλά. Η τελευταία είναι από σύγχρονο μοντέλο της fabarm και όλα καλά. Ακόμα έχω αυτό το όπλο και δεν πρόκειται να το δώσω ποτέ, φοβερές ντουφεκιές! Επίσης τα fabarm έχουν καλή αντιπροσωπεία με άψογο service και αναταλακτικά (τουρις α.ε.). Αν δεν σε χαλάει το συχνό καθάρισμα λόγω του ότι είναι όπλα αερίων και όχι αδρανείας, προχώρα.
Ευχαριστώ πολύ Κώστα
 
Καλησπέρα συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας θέλω να αγοράσω μία Fabarm L4S δεν είχα ποτέ τέτοια καραμπίνα με αγχωνει ότι έχει πολλά κινητά μέρη και προερχόμενος από Benelli λίγο είμαι επιφυλακτικός γιατί ακούγονται πολλά για εμπλοκές , σπασμένους οδηγούς και κάτι τέτοια.
2 χρόνια τώρα με την L4S, απόλυτα ευχαριστημένος.
 
Για δώσε λεπτομέρειες/εντυπώσεις Νικόλα. Ισχύει αυτό που λένε για τις τουφεκιες/καταβολές τους?? Έχεις άλλο όπλο ως μέτρο σύγκρισης?
Έχω ρίξει 1000 περίπου φυσίγγια 30 & 32gr χωρίς το παραμικρό πρόβλημα λειτουργίας.
Είναι με 66cm κανη. Το νιώθω πολύ καλά στα χέρια μου, επωμίζω αρκετά γρηγορότερα, μπαίνει πολύ γρήγορα «στο μάτι» και είναι ιδιαίτερα ξεκούραστο στο περπατητό. Σε σύγκριση με μια Franchι Prestige που εχω κυηγήσει πολύ, η l4s είναι πολύ πιο βολική.
Μου έχουν κάνει εντύπωση οι κοντινές τουφεκιές, με τα τσοκ 0/10 (κύλινδρος) και 2/10 όπου πέφτουν πουλιά που ξεκάθαρα δεν τουφέκισα πάνω τους. Μακρυνές τουφεκιές δεν έχω κάνει πολλές. Οσες εκανα ήταν αποτελεσματικές όταν τουφεκούσα σωστά.
Πολύ ευχαριστημένος.
 

Attachments

  • 28m-IC-9N-RC32gr-12-5-21-640-491-77.jpg
    28m-IC-9N-RC32gr-12-5-21-640-491-77.jpg
    308,8 KB · Προβολές: 65
  • 32m-3EXI-8N-RC32gr 23 4 21 400-287-72.jpg
    32m-3EXI-8N-RC32gr 23 4 21 400-287-72.jpg
    542,3 KB · Προβολές: 65
Back
Top