Fabarm Team

Είναι λογικό οι μετρήσεις να είναι ανάλογες με το τελικό σημείο πριν το τσοκ που της φαμπαρμ είναι 18.4 .Δεν γίνεται να έχουν σημείο αναφοράς άλλα τμήματα της κάνης που έχουν προοδευτικότητα στο συγκεκριμένο όπλο . Τώρα οι μετρήσεις γίνονται με αυλό μέτρο και όχι με παχύ μέτρο για να μπορείς να το τρέξεις λίγο μπρος λίγο πίσω για να σιγουρευτείς που βρίσκεται το παράλληλο και να μετρήσεις αφού βλέπεις πολύ καλά και προσεκτικά έχω δει μπροστά μου να κάνουν λάθος.Δεν νομίζω πως η εταιρία κάνει το λάθος με τα τσοκακια .
 
Είναι λογικό οι μετρήσεις να είναι ανάλογες με το τελικό σημείο πριν το τσοκ που της φαμπαρμ είναι 18.4 .Δεν γίνεται να έχουν σημείο αναφοράς άλλα τμήματα της κάνης που έχουν προοδευτικότητα στο συγκεκριμένο όπλο . Τώρα οι μετρήσεις γίνονται με αυλό μέτρο και όχι με παχύ μέτρο για να μπορείς να το τρέξεις λίγο μπρος λίγο πίσω για να σιγουρευτείς που βρίσκεται το παράλληλο και να μετρήσεις αφού βλέπεις πολύ καλά και προσεκτικά έχω δει μπροστά μου να κάνουν λάθος.Δεν νομίζω πως η εταιρία κάνει το λάθος με τα τσοκακια .
Θα συμφωνησω και εγω οτι εφοσον το τελικο τμημα της διαμορφωσης του αυλου ειναι 18.4 επ αυτου θα συνδεσουμε την τελικη στενωση του τσοκ.Αλλα εδω με τις μετρησεις που εχω παρει εχουν ακριβως το σημειο στο χειλος εξοδου του τσοκ.Το μονο πραγμα που μπορει να αλλαξει τη μετρηση και το αποτελεσμα ειναι ο τροπος και το οργανο ισως το αυλομετρο να δινει τη σωστη μετρηση για ενα τσοκ και μονο.Αυριο θα παρω το Λιακο και τον Ψυλλακη. Να σημειωσω οτι με τον ιδιο τροπο με το μικρομετρο ειχα μετρησει και τα τσοκ της 302 και συμφωνούσαν απολυτα με το βαθμο συσφιξης με αυλο 18.4 η δικη μου ειχε 18.2 αλλα οταν ρωτησα τον Παπαιωαννου μου απαντησε οτι αυτες τις συσφιξεις εχουν τα τσοκ της προσαρμοσμενα στο 18.4 αυλο εγω απλως για το 18.2 θα τα προσαρμοσω και θα αποδωσω αναλογα το βαθμο που αποδιδουν.Και ετσι και εγινε με τις δοκιμες .Οσο για το αν η εταιρεια μπορει να κανει λαθος σιγουρα δεν δεχόμαστε κατι τετοιο αλλα το σκεπτικο της εταιρειας δεν ξερουμε πως συνδυάζουν το βαθμο στενωσης του τσοκ για τον λογο αυτο πηρα και το Τουρη σημερα στο τηλεφωνο και Nothing at all.
 
Επανερχομαι μετα απο επικοινωνια με τον Ψυλλακη.Η μετρηση που εχω κανει με το μικρομετρο ειναι σωστη και ακριβεστατη.Ο λογος του οσο αφορα τα τσοκ της Fabarm ειναι λιγο αδιευκρινιστο διοτι δεν μπορουμε να βρουμε την σταθερα και το σκεπτικο της εταιρειας πως διαμορφωνει τη συσφιξη οποτε στον πινακα θα διαπιστωσουμε την αποδοση στον αναλογο βαθμο.Αυτο συμβαινει και με αλλες εταιρειες που δεν ειναι καποια τσοκ συμβατα αναλογα με τον βαθμο και τυχαινει να ανεβαινουμε η να κατεβαινουμε αναλογα.Νομίζω οτι το θεμα εχει επεξηγηθει πλεον.Εαν θυμάμαι καλα ο Παυλος ειχε δωσει για την l4s 18.1 18.0 17.75 17.65 κατι το οποιο αν αναλυθει μας οδηγει και εδω σε ερωτηματικα παντα με το θεωρητικη πλευρα.Οι δοκιμες θα δωσουν τις τελικες απαντησεις.
 
Μετα απο την αναγνωση για τα BRAIN που εχουν αναφερθει συναδελφοι καθως και ο κ.Σωτηροπουλος στο theader BRAIN αποφασισα να παραγγειλω το BELL για την ΧLR και οπου το πει.Ειχα ζητήσει ποιο πανω εαν καποιος συνάδελφος ειχε τεσταρει αυτα του ειδους των τσοκ BELL η ΡΑRADOX της FABARM η της GEMINI αλλα δεν ειχα μια αναλογη απαντηση.Μια αποψη του Tolis οσο αφορα το SPREADER και το BELL με ωθησε να παραγγειλω το BELL δεδομενου οτι το SPREADER το κυνηγησα και εγω για 14 χρόνια με την 368 και γνωριζοντας την αποδοση του ευελπιστω να ειναι τουλαχιστον ισαξιο του αλλα στο τελος βαρυνει και η επιλογη μου για το ελληνικο αμιγως προιον και οπου το πει.Οταν με το καλο το παραλαβω θα σας περασω εντυπωσεις.Ευχομαι ο κ. Σωτηροπουλος να ανταποκριθει στα οσα ο ιδιος υποστήριξε με την επικοινωνια που είχα μαζι του διοτι το 2004 που με επεισε να παρω την 368LUX πηραμε οχι μια αλλα δυο καθως μετα απο τρια χρονια ακολουθησαν και αλλοι δυο συναδελφοι και ας μεινω ευχαριστημενος οπως εμεινα και με την τοτε προταση του για την 368.
 
Καλησπέρα παιδιά γνώμες fabarm l4s scolopax rusticola την αγόρασα πέρυσι αλλά δεν πρόλαβα να την χαρώ πολύ λόγο καραντίνας κ απαγόρευση κυνηγιου
Δεν έχω τουφεκισει με το όπλο και δεν το έχω ,όμως το έχω πιάσει στα χέρια μου ,το κοντάκι της μου άρεσε τρομερά και μου καθόταν απίστευτα καλά και νομίζω ότι γενικά είναι κοντάκι που θα βολεύει αρκετούς ,από ομορφιά είναι τρομερό όπλο ,μου άρεσε πάρα πολύ ,θεωρώ ότι είναι η πιο όμορφη καραμπίνα για μπεκάτσα ,πανέμορφο όπλο ,νομίζω πως έκανες πολύ καλή επιλογή .
 
Καλησπέρα παιδιά γνώμες fabarm l4s scolopax rusticola την αγόρασα πέρυσι αλλά δεν πρόλαβα να την χαρώ πολύ λόγο καραντίνας κ απαγόρευση κυνηγιου
Συνάδελφε περνά από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς καθ να σε γνωρίσουμε καλυτερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-559
 
Δεν έχω τουφεκισει με το όπλο και δεν το έχω ,όμως το έχω πιάσει στα χέρια μου ,το κοντάκι της μου άρεσε τρομερά και μου καθόταν απίστευτα καλά και νομίζω ότι γενικά είναι κοντάκι που θα βολεύει αρκετούς ,από ομορφιά είναι τρομερό όπλο ,μου άρεσε πάρα πολύ ,θεωρώ ότι είναι η πιο όμορφη καραμπίνα για μπεκάτσα ,πανέμορφο όπλο ,νομίζω πως έκανες πολύ καλή επιλογή .
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου
 
Καλησπέρα παιδιά γνώμες fabarm l4s scolopax rusticola την αγόρασα πέρυσι αλλά δεν πρόλαβα να την χαρώ πολύ λόγο καραντίνας κ απαγόρευση κυνηγιου
Καλημέρα φίλε μου.περσι την πήρα και εγώ.φοβερη τουφεκιά.ελαφρυ όπλο και πολύ καλές κατανομές.ειχα ανεβάσει και φωτό με φυσίγγια διάφορα,σε απόσταση 10m και 18m.αν θες κάνε μια αναδρομή στις παλιές δημοσιεύσεις και δες.μου αρεσε πολύ εμένα.μου καθήσε καλά παρότι δεν την είχα επωμισεί και όλα φαίνονται μέχρι στιγμής εντάξει.το μόνο μείονεκτημα αν το θεωρείς, είναι ότι με το τσοκ το έσω έξω που έχει τον υπερδιασπορεα,σφίγγει με τις τουφεκιές και μετά θέλει πολύ δύναμη να το ξεβιδωσεις για να το καθαρίσεις.δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ.
 
Δευτέρα ή Τρίτη θα παραλάβω πρώτα ο Θεός το νέο μου όπλο.

Η Ανυπομονησία είναι μεγάλη....Και το άγχος για το αν θα βγει καλό επισης μεγάλο.

Διότι υπερβάλλω σε σημείο βλακείας για να το αγοράσω.
Εφόσον έχω όπλο και εφόσον τα οικονομικά μου είναι χάλια.

Τώρα που έκανα την πατάτα ελπίζω τουλάχιστον να την απολαύσω.
 
Δευτέρα ή Τρίτη θα παραλάβω πρώτα ο Θεός το νέο μου όπλο.

Η Ανυπομονησία είναι μεγάλη....Και το άγχος για το αν θα βγει καλό επισης μεγάλο.

Διότι υπερβάλλω σε σημείο βλακείας για να το αγοράσω.
Εφόσον έχω όπλο και εφόσον τα οικονομικά μου είναι χάλια.

Τώρα που έκανα την πατάτα ελπίζω τουλάχιστον να την απολαύσω.
Να μετανοιωνεις για οσα δεν έκανες και οχι για οσα κανεις.Το οπλο που επελεξες ειναι εξαιρετικό και με ποιοτητα κατασκευης αλλα τη χαρά θα τη νοιωσεις με τη βλητικη απόδοση .Με το καλο να το παραλαβεις και καλοντουφεκο σου ευχομαι.
 
Επελεξα λοιπόν... να αγορασω το Fabarm elos B2 notte field με 71 εκ καννες.
View attachment 33345
Με το καλό να το παραλάβεις και να το ευχαριστηθεις Στέλιο.Από αυτή τη ζωή μπορεί να το ξεχνάμε αλλά είμαστε περαστικοί, οπότε ΚΑΛΑ κάνεις και εύχομαι να είσαι γερός να ανεβαίνεις στο βουνό φίλε.
 
Εγώ γλυκοκοιταω ένα έλος ν2 με 81 εκ που πωλείται στο car αλλά μόλις σκέφτομαι τι πρέπει να πληρώνω κάθε τέλος μήνα για τα παιδιά και μόνο λέω όταν θα πάρω με βλέπω για τοζ που το γουστάρω και αυτό.
Γιάννη το ΤοΖ είναι έρωτας. Σκέφτεσαι να βγεί μονοσκάνδαλό; θα πάρω δύο για να τα έχω... :p. Το ξανάγραψα οι δύο σκανδάλες μ' αρέσουν παααρα πολύ, απλά η συνήθειαπό τις καραμπίνες και - κυρίως - το σκοπευτήριο με οδηγεί .... στην μία σκανδάλη.

Πάντως κι εγώ τα Ελος τα γλυκοκοιτάω. Με φρενάρει που με κανένα κοντάκι Fabarm δεν τα βρήκα . Κι είναι τόσο όμορφα ...
 
Last edited:
Back
Top