Fabarm Team

Άρη σου εύχομαι φίλε να έχεις την υγειά σου να το χαίρεσαι! Καλορίζικο να είναι και να σου κάνει όλα τα γούστα!
Παιδιά το όπλο το είδα από κοντά,πιο καινούριο,δεν γίνεται να ήταν..
Ο Στέλιος πολύ νοικοκύρης στα όπλα του και όχι μόνο!
Στέλιο χάρηκα φίλε, επίσης χάρηκα που πήρε το όπλο ο Άρης γιατί το γλυκό κοίταζε πολύ καιρό.
Τελικα, ολοι σε ενα Fabarm καταλήγουν....χε χε...
 
Άρη σου εύχομαι φίλε να έχεις την υγειά σου να το χαίρεσαι! Καλορίζικο να είναι και να σου κάνει όλα τα γούστα!
Παιδιά το όπλο το είδα από κοντά,πιο καινούριο,δεν γίνεται να ήταν..
Ο Στέλιος πολύ νοικοκύρης στα όπλα του και όχι μόνο!
Στέλιο χάρηκα φίλε, επίσης χάρηκα που πήρε το όπλο ο Άρης γιατί το γλυκό κοίταζε πολύ καιρό.
Γεια σου Μυρο.

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Ναι μου το είχε πει και εμένα ότι το είχε βάλει στο μάτι.

Με υπομονή και δουλειά όλα γίνονται.

Μου είχε πει συγκεκριμένα έτσι μου έρχεται να πουλήσω τα όπλα μου να το πάρω.

Ε....και έτσι έγινε😉
 
Κρατα το.....θα σου χρειαστει στα επομενα μπασίματα του Οκτώβρη.....με τουτο θα ψαχνεις να δεις τσιχλες, που θα παραπονιέσαι.....κιαρατα.....yel.
Ουστ από εδώ μαυρογατα...με γλωσοφαγεσ .cofee. ...καλημέρα κωστακι
 
Άστα τα χουμε φάει στη μάπα, benelli elite επετειακή που την προσεχα σαν τα μάτια μου, δεν είχε ούτε γρατζουνιά ούτε το παραμικρό σημάδι είχε στοιχίσε με 2 τσοκ briley 2000+ την είχα 1300 ευρώ και με επαιρνάν χωρίς να δουν το όπλο να το δώσω ένα χιλιαρικο. Φυσικά έριξα 3-4 πόρτες σε όσους ζητούσαν καλύτερη τιμή, βρέθηκε ο άνθρωπος σαν τον Αρη, την είδε και την έκλεισε επι τόπου και μάλιστα είπε : αυτό το κακόμοιρο το όπλο δεν έχει τουφεκίσει καθόλου; Τόσο καθαρό ήταν το όπλο. Τα ίδια και με centro που είχα δώσει παλιότερα, με το 525 και με τη maxus ολα τα όπλα τα έδωσα αριστα σε κατάσταση.Σου τη σπάει να χεις ενα όπλο καινούριο και να σε παίρνει ο αλλος και χωρίς να το δεί να σου λέει εγω τοσα δίνω, στα αρχ....ια μου ποσα δίνεις εσυ.
Μια χαρά τα λες το έχω πάθει και εγώ αυτό μερικοί νομίζουν ότι απευθύνονται σε τίποτα πρεζόνια να κόψουν ακόμη και 50€
 
Μια χαρά τα λες το έχω πάθει και εγώ αυτό μερικοί νομίζουν ότι απευθύνονται σε τίποτα πρεζόνια να κόψουν ακόμη και 50€
Επειδή αγοράζω και πουλώ συχνά μεταχειρισμένα πράγματα εχω καταλάβει ότι οι περισσότεροι πωλητές βάζουν τιμη μεγαλύτερη από αυτη που δεχονται τελικά, γιατί ξερουν οτι θα δεχτουν παζάρια Φυσικά τα 50ευρω δεν ειναι για πρεζόνια, για πολλούς μπορεί να είναι και 12 ώρες σκληρής εργασίας τα 50, οπότε αν μπορούν να τα γλυτώσουν γιατί όχι? Δύσκολα κατι θα πωληθεί σε λάθος τιμή σε μια κανονική αγοροπωλησία πλέον με την πληροφόρηση που υπάρχει. Μεγάλη πλάκα έχουν αυτοί που βαζουν deadline για απίθανους λόγους ώστε να βιαστούν αυτοί που ενδιαφέρονται για να μην χασουν το κελεπούρι που θέλει να ξεφορτωθεί ο πωλητής. Οι περισσότεροι επικαλούνται λόγους υγείας ή ότι φεύγουν για το εξωτερικό ενω τη αγγελία τη εχω δει αλλιώς γραμμένη πριν από καιρό.
Τον τελευταίο καιρό κοιτω οπλα και περισσότερο τις rafaello, Υπάρχουν 4 που είναι από την ιδια επετειακή έκδοση με τιμή από 2800 εως 1400 ευρώ. Τα 3 έχουν κυνηγηθεί ενώ το 1 δεν εχει ρίξει συμφωνα με την περιγραφή. Η πλάκα είναι ότι αυτός που ζητά τα περισσότερα μαλλον το εχει κυνηγήσει πιο πολύ από όλους και είναι και "ανενδοτος" στην τιμή συμφωνα με τα λεγόμενά του. Και τα 4 πρεπει να ειναι κοντα στην 10ετεία.
Εγώ σαν πωλητης πριν βάλω τιμή μπαίνω στην θέση του αγοραστή. Αναρωτιέμαι πόσο θα δεχόμουν να πληρώσω το προιον στην κατασταση που το δίνω λαμβανοντας υπόψιν εαν υπάρχει καινούργιο και πόσο κάνει. Τις περισσότερες φορές αυτό που δίνω φεύγει σε λίγες μερες αν και μου εχει τύχει και την ιδια μέρα.
 
Επειδή αγοράζω και πουλώ συχνά μεταχειρισμένα πράγματα εχω καταλάβει ότι οι περισσότεροι πωλητές βάζουν τιμη μεγαλύτερη από αυτη που δεχονται τελικά, γιατί ξερουν οτι θα δεχτουν παζάρια Φυσικά τα 50ευρω δεν ειναι για πρεζόνια, για πολλούς μπορεί να είναι και 12 ώρες σκληρής εργασίας τα 50, οπότε αν μπορούν να τα γλυτώσουν γιατί όχι? Δύσκολα κατι θα πωληθεί σε λάθος τιμή σε μια κανονική αγοροπωλησία πλέον με την πληροφόρηση που υπάρχει. Μεγάλη πλάκα έχουν αυτοί που βαζουν deadline για απίθανους λόγους ώστε να βιαστούν αυτοί που ενδιαφέρονται για να μην χασουν το κελεπούρι που θέλει να ξεφορτωθεί ο πωλητής. Οι περισσότεροι επικαλούνται λόγους υγείας ή ότι φεύγουν για το εξωτερικό ενω τη αγγελία τη εχω δει αλλιώς γραμμένη πριν από καιρό.
Τον τελευταίο καιρό κοιτω οπλα και περισσότερο τις rafaello, Υπάρχουν 4 που είναι από την ιδια επετειακή έκδοση με τιμή από 2800 εως 1400 ευρώ. Τα 3 έχουν κυνηγηθεί ενώ το 1 δεν εχει ρίξει συμφωνα με την περιγραφή. Η πλάκα είναι ότι αυτός που ζητά τα περισσότερα μαλλον το εχει κυνηγήσει πιο πολύ από όλους και είναι και "ανενδοτος" στην τιμή συμφωνα με τα λεγόμενά του. Και τα 4 πρεπει να ειναι κοντα στην 10ετεία.
Εγώ σαν πωλητης πριν βάλω τιμή μπαίνω στην θέση του αγοραστή. Αναρωτιέμαι πόσο θα δεχόμουν να πληρώσω το προιον στην κατασταση που το δίνω λαμβανοντας υπόψιν εαν υπάρχει καινούργιο και πόσο κάνει. Τις περισσότερες φορές αυτό που δίνω φεύγει σε λίγες μερες αν και μου εχει τύχει και την ιδια μέρα.
Κοίταξε να δεις καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά τα 50€ που λείπουν από αυτόν έτσι μπορεί να λείπουν και από εμένα! Αλλά όταν βάζεις μια αγγελία 1400€ και σου λέει ο άλλος 1000€ ε δεν θα το δώσω!!! να σου πει 1300€ να το συζητήσεις το όπλο έχει αγορά 1940€ προσφορά από καλκα αν το δώσω 1000€ στην κατάσταση που είναι και είναι λιγότερο από δυο χρόνων το ξεφτιλίζω. Το μόνο που θα έκανα ήταν να αφαιρέσω το τσοκ και να το κατεβάσω 50€ θα το πουλούσα το τσοκ μετά χωριστά. Βέβαια δεν βιάζομαι να το πουλήσω αν έφυγε καλός αν δεν έφυγε θα το κρατήσω παντός τζάμπα δεν θα το δώσω.
 
Αλλά όταν βάζεις μια αγγελία 1400€ και σου λέει ο άλλος 1000€ ε δεν θα το δώσω!!! να σου πει 1300€ να το συζητήσεις το όπλο έχει αγορά 1940€ προσφορά από καλκα αν το δώσω 1000€ στην κατάσταση που είναι και είναι λιγότερο από δυο χρόνων το ξεφτιλίζω
Παζάρια συνήθως γίνονται
Σε μερικές περιπτώσεις καλώς σε άλλες κακώς
Αν κάποιος πουλάει ένα baikal ακριβότερα από ότι έχει ένα καινούργιο μπορεί κάποιος να πεί κάνε ψαλίδι μεγάλο γιατί είναι υπερκοστολογημένο και το αγοράζω
Ή για μια 302 μία Auto5, που ζητάνε ορισμένοι αστρονομικά ποσά
Περιπτώσεις που τα όπλα είναι καινούργια μοντέλα σε άριστη κατάσταση και έχει πέσει ήδη ψαλίδι είναι τραβηγμένο να ζητάνε να κόψεις ακόμα περισσότερα
Αλλά όπως και να έχει ο καθένας όσα θέλει ζητάει, και στο να πάρει και στο να κόψει
Αν ζητάει πολλά χωρίς να αξίζει το όπλο άς περιμένει να βρεθεί το θύμα ή άς το λουστεί
Αν κάποιος το θέλει τζάμπα, άς μείνει ή χωρίς όπλο ή με αυτό που έχει
 
Κάποιες αγγελίες όντως έχουν πλάκα. Αυτές είναι όμως που μένουν στα αζήτητα. Η αγορά των μεταχειρισμένων όπλων συνήθως αφορά στους έμπειρους αγοραστές που δύσκολα τους κοροιδεύεις στην τιμή, γιατί γνωρίζουν και τα όπλα και τις τιμές και ξέρουν τι θέλουν. Πχ το δίκανο του @Stelios montefeltro που πήρε ο @Aristos παραπάνω. Καλή τιμή, καλό τουφέκι.
 
περιπτωση περασμενης εβδομαδος για μηχανημα επαγγελματικό, ακριβό, με τεχνολογίας αιχμής όταν πρωτοεμφανίστηκε
Εχω πρόσφατη προσφορά από την εταιρεία σκαρτα 6000 με 2 χρονια εγγυηση (καθε εισοδο σε σερβις εκτος εγγυησης, μονο για να σου πουν τι εχει είναι 200)
Το βλεπω στα μεταχειρισμένα 8800,
καποιο λαθος σκεφτομαι εχει γινει και στελνω μνμ και τον ρωτάω εαν ειναι σωστή η τιμή. Μου λέει ότι είναι σωστή. Του στελνω την προσφορά και μου απαντά ότι οταν το αγορασε αυτός πριν 4-5 χρονια το είχε αγοράσει ακριβότερα από ότι το δίνει, και με προτρέπει να το πάρω καινούριο. (λες και περίμενα να μου το πει αυτός) Αυτή τη στιγμή το έχει στα 7800...
Σαν τα rafaello ένα πράγμα που περιέγραψα παραπάνω

Προφανώς τα παιδιά που προχώρησαν στην αγοροπωλησία του όπλου ένιωσαν και οι 2 καλά στην τιμή που τα βρήκαν.
 
Κοίταξε να δεις καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά τα 50€ που λείπουν από αυτόν έτσι μπορεί να λείπουν και από εμένα! Αλλά όταν βάζεις μια αγγελία 1400€ και σου λέει ο άλλος 1000€ ε δεν θα το δώσω!!! να σου πει 1300€ να το συζητήσεις το όπλο έχει αγορά 1940€ προσφορά από καλκα αν το δώσω 1000€ στην κατάσταση που είναι και είναι λιγότερο από δυο χρόνων το ξεφτιλίζω. Το μόνο που θα έκανα ήταν να αφαιρέσω το τσοκ και να το κατεβάσω 50€ θα το πουλούσα το τσοκ μετά χωριστά. Βέβαια δεν βιάζομαι να το πουλήσω αν έφυγε καλός αν δεν έφυγε θα το κρατήσω παντός τζάμπα δεν θα το δώσω.
Έτσι ακριβώς! Σιγά μην κάνουμε χαρούμενο τον κάθε κυνηγό κοψοχρονιάς, όποιος θέλει καλό όπλο το ελέγχει το πληρώνει και με γειά του.
 
περιπτωση περασμενης εβδομαδος για μηχανημα επαγγελματικό, ακριβό, με τεχνολογίας αιχμής όταν πρωτοεμφανίστηκε
Εχω πρόσφατη προσφορά από την εταιρεία σκαρτα 6000 με 2 χρονια εγγυηση (καθε εισοδο σε σερβις εκτος εγγυησης, μονο για να σου πουν τι εχει είναι 200)
Το βλεπω στα μεταχειρισμένα 8800,
καποιο λαθος σκεφτομαι εχει γινει και στελνω μνμ και τον ρωτάω εαν ειναι σωστή η τιμή. Μου λέει ότι είναι σωστή. Του στελνω την προσφορά και μου απαντά ότι οταν το αγορασε αυτός πριν 4-5 χρονια το είχε αγοράσει ακριβότερα από ότι το δίνει, και με προτρέπει να το πάρω καινούριο. (λες και περίμενα να μου το πει αυτός) Αυτή τη στιγμή το έχει στα 7800...
Σαν τα rafaello ένα πράγμα που περιέγραψα παραπάνω

Προφανώς τα παιδιά που προχώρησαν στην αγοροπωλησία του όπλου ένιωσαν και οι 2 καλά στην τιμή που τα βρήκαν.
Τα rafaello τα επετειακά κάποτε είχαν 2000 τώρα έχουν 3500 αλλά είναι και πιο εξελιγμένα τουφέκια. Κάποιος που έχει ένα τουφέκι που το αγόρασε 3500 και είναι κατασταση βιτρίνας δεν μπορει μετα απο 3 χρόνια να το δώσει 1700 ευρώ. Θα το ζητήσει 2500. Τώρα αν η απλή εκδοση του ίδιου μοντέλου εχει καινούριο 1800 ευρώ, αυτό είναι αδιάφορο γιατί δεν είναι το ίδιο.
 
Κοίταξε να δεις καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά τα 50€ που λείπουν από αυτόν έτσι μπορεί να λείπουν και από εμένα! Αλλά όταν βάζεις μια αγγελία 1400€ και σου λέει ο άλλος 1000€ ε δεν θα το δώσω!!! να σου πει 1300€ να το συζητήσεις το όπλο έχει αγορά 1940€ προσφορά από καλκα αν το δώσω 1000€ στην κατάσταση που είναι και είναι λιγότερο από δυο χρόνων το ξεφτιλίζω. Το μόνο που θα έκανα ήταν να αφαιρέσω το τσοκ και να το κατεβάσω 50€ θα το πουλούσα το τσοκ μετά χωριστά. Βέβαια δεν βιάζομαι να το πουλήσω αν έφυγε καλός αν δεν έφυγε θα το κρατήσω παντός τζάμπα δεν θα το δώσω.
Ενας γνωστός όταν βγαζει όπλο προς πώληση πριν δεχτεί οποιαδήποτε προσφορά ρωτά αυτον που τον καλεί εαν έχει αδεια αγοράς. Αν πει οχι του λέει "οταν βγαλεις και έχω ακόμα το όπλο πάρε με να το δεις από κοντα και μετα να μου κάνεις την προσφορά σου" και το κλείνει.
Αυτός που σου είπε 1000 εαν του πεις ελα να το πάρεις σε 24 ωρες θα σου πει ότι δεν έχει αδεια και πρέπει να τον περιμένεις και φυσικά δεν θα εμφανιστεί. Κάντο για πλάκα στον επόμενο. Αυτός που θέλει πραγματικά το όπλο σου η προσφορά του θα είναι κοντα στην τιμή σου γιατί είναι λογική.
 
Τα rafaello τα επετειακά κάποτε είχαν 2000 τώρα έχουν 3500 αλλά είναι και πιο εξελιγμένα τουφέκια. Κάποιος που έχει ένα τουφέκι που το αγόρασε 3500 και είναι κατασταση βιτρίνας δεν μπορει μετα απο 3 χρόνια να το δώσει 1700 ευρώ. Θα το ζητήσει 2500. Τώρα αν η απλή εκδοση του ίδιου μοντέλου εχει καινούριο 1800 ευρώ, αυτό είναι αδιάφορο γιατί δεν είναι το ίδιο.
Θα μπορούσε να ζητησει όχι 3500 αλλά και 5000 εαν το όπλο δεν το έχει κυνηγήσει. Η καταστασή του από τις φωτο είναι "χειρότερη" από τα 2 άλλα 3 όπλα που πωλούνται ταυτόχρονα... Ο καθένας είναι ελεύθερος να πουλάει όσο θέλει, εγω μια κατασταση περιγραφω. Τα ίδια επετειακά στην Ιταλία 1000 έκαστο κυνηγημένα και αυτά.
 
Last edited:
Ενας γνωστός όταν βγαζει όπλο προς πώληση πριν δεχτεί οποιαδήποτε προσφορά ρωτά αυτον που τον καλεί εαν έχει αδεια αγοράς. Αν πει οχι του λέει "οταν βγαλεις και έχω ακόμα το όπλο πάρε με να το δεις από κοντα και μετα να μου κάνεις την προσφορά σου" και το κλείνει.
Αυτός που σου είπε 1000 εαν του πεις ελα να το πάρεις σε 24 ωρες θα σου πει ότι δεν έχει αδεια και πρέπει να τον περιμένεις και φυσικά δεν θα εμφανιστεί. Κάντο για πλάκα στον επόμενο. Αυτός που θέλει πραγματικά το όπλο σου η προσφορά του θα είναι κοντα στην τιμή σου γιατί είναι λογική.
Δεν παίζει αυτό το σενάριο πάντα. Εγώ για παράδειγμα αυτή την στιγμή δεν έχω άδεια αγοράς. Αλλά αν δω μια καλή ευκαιρία μπορεί να θέλω να το προπληρώσω ώστε να μην το χάσω στις επόμενες μέρες που θα χρειαστεί μέχρι να βγει η άδεια αγοράς. Οπότε θα πρέπει να βρεθεί τρόπος (ίσως με κάποιο τρίτο άτομο σαν εγγυητη ή μάρτυρα ή ακόμη και στην ίδια την αστυνομία αν μπορεί να γίνει ή σε συμβολαιογράφο δεν ξέρω) για να διασφαλιστεί ότι και ο αγοραστής θα το αγοράσει αλλά και ο πωλητής δεν θα κάνει πουστιά στον αγοραστή.
Καλώς η κακώς η αγοροπωλησία όπλων είναι ιδιαίτερη περίτπωση λόγο ότι θα πρέπει να υπάρχει άδεια αγοράς από τον αγοραστή όπου απαιτείται κάποιος χρόνος για να εκδοθεί και επίσης δεν ισχύει επαόριστο οπότε θα πρέπει ο πωλητής να δείξει κάποια κατανόηση εφόσον δει ότι υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον από τον ενδιαφερόμενο και να κάνει υπομονή. Χωρίς φυσικά να τον υποχρεώνει κάποιος.
 
Back
Top