Fabarm Classis cal 12

Νewton εσύ;:D

Σωστό, απλά με το τρίποδο σε κάθε χτύπημα του σφυριού θα βρίσκεις τα πράγματα όχι πάνω στον πάγκο αλλά στο πάτωμα.
Τρίποδος πάγκος εργασίας = εγγυημένη τούμπα!
δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να σου πεσει το σφυρι στο δακτυλο του ποδιου.yel.
 
Νewton εσύ;:D

Σωστό, απλά με το τρίποδο σε κάθε χτύπημα του σφυριού θα βρίσκεις τα πράγματα όχι πάνω στον πάγκο αλλά στο πάτωμα.
Τρίποδος πάγκος εργασίας = εγγυημένη τούμπα!
εξαρτάται από την επιφάνεια στήριξης
το ΚΑΛΟ κουτσουρο κρεωπώλη έχει πάντα τρια πόδια!
δεν έχω ακούσει να τουμπάρει κανένα.........
 
Έχω πιάσει στα χέρια μου και δοκιμάσει κατά καιρούς διάφορα φαμπαρμ (αυτογεμή και αλληλεπίθετα) ποτέ όμως πλαγιόκαννο... (είχα δει ένα Beta αλλά πολύ γρήγορα).

Πριν μερικά χρόνια φίλος μου έδωσε το Axis του για ένα κυνήγι (και του έδωσα ένα δικό μου παρομοίως), επίσης σε σκοπευτήριο έριξα σχεδόν μισή πούλα με ένα Elos tula.... Δεν είδα μηχανισμούς, αλλά από την εξωτερική εμφάνιση, τις εφαρμογές, την χρηστικότητα κ.λπ. η Fabarm ανέβηκε πολύ στην υπόληψή μου!

Με τις φωτό του φίλου μας του Μύρου αυτή η υπόληψη κατακρημνίστηκε στα τάρταρα!

Ο Βασίλης εύστοχα σημείωσε τις ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΕΣ ΟΛΚΗΣ απαράδεκτες για οποιοδήποτε όπλο, πολλώ δε μάλλον για όπλο αξίας 2.700 € εν Ελλάδι και 3.500 € εν Κύπρω (εάν είναι αλήθεια).

Το όπλο αυτό ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να φύγει από το εργοστάσιο και η ΕΥΘΥΝΗ ΒΑΡΥΝΕΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

Βλέπουμε κακοτεχνίες που δεν συναντάμε ούτε στα φτηνά ιταλικά πλαγιόκαννα (acciaio breda, breda B4, krup-essen Κ.λπ.) της δεκαετίας του 60-70-80. Πολλά δε μάλιστα από αυτά τα φτηνοντούφεκα είχαν και κάποια καλύτερα στοιχεία ποιότητας όσον αφορά τις εφαρμογές τους!

Δεν έχω δει πλαγιόκαννο ούτε των 500€, που να έχει τέτοια χάλια εφαρμογή καννών και βάσης!

χάσματα στην εφαρμογή των επιπέδων των καννών με την βάση και "δοντάκι" στην εφαρμογή των καννών με τα ημισφαίρια της μπάσκουλας, συναντώνται σε φτηνιάρικα ιταλικά και σε χαιβαν τουφεκ αξίας 10% της αξίας του εν λόγω "classis"

και δεν φτάνει αυτό!

έχουμε και την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ συγκόλληση των κλειδιών!

κολλημένα έκκεντρα (στραβοκολλημένα) και ενώ σε αυτές τις κολλήσεις τύπου ντεμιμπλοκ, οι ραφές είναι σχεδόν αδιόρατες, εδώ όχι απλά είναι ορατές, αλλά υπάρχει και ΧΑΣΜΑ - ρωγμή στην άκρη των κλειδιών, το οποίο όμως μπορεί και να προκλήθηκε από την καταπόνηση!

Και πάμε σε αυτό που ονομάζει η φαμπαρμ «Μονομπλοκ»:

Το μονομπλοκ τι είναι;

είναι μέθοδος συγκόλλησης των καννών στις θαλάμες, όπου οι δύο θαλάμες μαζί με τα κλειδιά τους κατασκευάζονται από ΕΝΑ κομμάτι χάλυβα (μασίφ). Το κομμάτι αυτό τρυπιέται υπό ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΩΝΙΑ για να σχηματιστούν οι θαλάμες και «φαγώνεται» σιγά - σιγά για να σχηματιστούν τα κλειδιά. κατόπιν τορνάρονται εσωτερικά οι θαλάμες και εξωτερικά οι κάννες υπό ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΩΝΙΑ και εφαρμόζονται – συγκολλώνται σφιχτά οι κάννες στις θαλάμες!

Ντεμι μπλοκ,

είναι μέθοδος συγκόλλησης των καννών μεταξύ τους! η κάθε κάννη κατασκευάζεται ολόκληρη μαζί με την θαλάμη και το κλειδί της από μια ενιαία μπάρα χάλυβα και κατόπιν με μεγάλη προσοχή συγκολλείται με την άλλη κάννη!. Είναι πανάκριβη μέθοδος ο κύριος στο βίντεο του Διονύση λέει πως στοιχίζει 2.000 €!

Εδώ στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο!

Οι φωστήρες της Φαμπαρμ, θέλοντας να φτιάξουν 5 κλειδιά αποφάσισαν να φτιάξουν κάθε θαλάμη με τα κλειδιά της ξεχωριστά (ελπίζω να μην είναι ξεχωριστά κατασκευασμένα οι θαλάμες από τα κλειδιά γιατί τότε θα γίνεται της κόλλησης το κάγκελο! Δεν διακρίνεται κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες πάντως)!

Φτιάχνουν λοιπόν κάθε θαλάμη με τα κλειδιά της ξεχωριστά. Πολύ ωραία!. Και μετά κολλάνε μεταξύ τους τα κλειδιά δημιουργώντας ένα ψευδό μονομπλοκ και μετά εφαρμόζουν τις κάννες! Θα μου πείτε "πολύ ωραία - καλά κάνουν!"



Και θα σας απαντήσω: ΑΜ ΔΕ!!!!

Με αυτό τον τρόπο τα τζιμάνια της φαμπαρμ καταφέρνουν να εισάγουν τα μειονεκτήματα και των δύο μεθόδων χωρίς τα πλεονεκτήματα καμίας!

Ο Τεχνίτης είναι υποχρεωμένος να κάνει την σουπερ ντουπερ συγκόλληση ώστε οι άξονες των θαλαμών να συγκλίνουν υπό συγκεκριμένη γωνία και ταυτόχρονα να συγκολληθούν σωστά πρόσωπο με πρόσωπο τα κλειδιά (πράγμα που δεν θα χρειάζονταν αν γίνονταν γνήσιο μονομπλοκ) και κατόπιν να συγκολλήσει ορθά και ομοαξονικά τις κάννες σφηνώνοντας τες μέσα στις θαλάμες (πράγμα που δεν θα χρειάζονταν αν γίνονταν γνήσιο ντεμιμπλοκ).

Με λίγα λόγια ο τεχνίτης πρέπει να έχει ικανότητες χουντίνι, να φέρει ταυτόχρονα σε ευθυγράμμιση (το γράφω λιγάκι καταχρηστικά) ένα σωρό μεταβλητές!

κ αν δεν του έρθουν καλά οι κάννες μέσα στις θαλάμες, ξαναζέσταμα και ελαφριά σφυρηλάτηση να έρθουν, αλλά με το ζέσταμα του φεύγει το ψευδό-ντεμίμπλοκ, οπότε θέλει πάλι συγκόλληση, με την συγκόλληση πάλι φεύγουν από την ομοαξονικότητα οι κάννες κ.ο.κ.

Το παράδοξο είναι πως ενδεχομένως να μπορούσαν να επιλύσουν το ζήτημα εφαρμόζοντας μια κόλληση τύπου χελιδονοουράς με μια τριγωνικής διατομής ράβδο, αυξάνοντας κατά πολύ την επιφάνεια κόλλησης άρα και την ισχύ της (το κάνει η μπερέττα), αλλά στο συγκεκριμένο σημείο οι "τεχνικοί" προτίμησαν να τοποθετήσουν τον οδηγό των αυτόματων εξολκέων! (εμ, θα μου πείτε όπλο των 2.700€ χωρίς- τους αχρείαστους στους μη λόρδους - αυτόματους εξολκείς γίνεται; )

Και πάμε στην ΑΙΤΙΑ όλων αυτών:

ΕΝΔΕΙΑ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΩΝ ΙΔΕΩΝ!

Κάποτε μια από τις Rizzini, κατασκεύαζε δίκαννα με ένα σύστημα που το διαφήμιζε με το βαρύγδουπο όνομα: "four locks" ( "4 κλειδώματα" - τρομάρα τους). Παρόμοιο με το σύστημα της φαμπάρμ χωρίς το κεντρικό κλειδί.

Στην μηχανική είναι κανόνας ότι σε οποιαδήποτε σύνδεση μπει κάτι παραπανίσιο, οδηγεί σε αστοχία! Αν βάλουμε 3 βίδες εκεί που μπορούμε να κάνουμε την σύνδεση με 2, είναι θέμα χρόνου η μια να λασκάρει, ένας πάγκος εργασίας με 4 ποδαρικά πάνω στον οποίο σφυρηλατούμε είναι θέμα χρόνου να κουνήσει το ένα πόδι πράγμα που δεν θα γίνονταν εάν στηριζόταν σε τρίποδα.

Το σύστημα "4 κλειδώματα" αποδείχθηκε αναξιόπιστο και τα όπλα άρχισαν να κουνάνε μετά από λελογισμένη χρήση.

Έρχονται λοιπόν οι σχεδιαστές της φαμπαρμ και το κάνουν ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ με ΠΕΝΤΕ κλειδιά.

"Σκάβουν" λοιπόν 5 τρύπες στην βάση (αδυνατίζοντάς) την κι εφαρμόζουν πέντε κλειδιά

Ας υποθέσουμε πως καταφέρνουν να κάνουν ΣΧΕΔΟΝ τέλεια εφαρμογή (που ΔΕΝ μπορούν να το κάνουν για τους λόγους που ανάφερα παραπάνω).

Και πάλι τις τάσεις θα τις παραλάβουν ΔΥΟ "σημεία" - αυτά με τις καλύτερες εφαρμογές - αντί 5 ή 4 όπως "σχεδίασαν" εξ αρχής!

Όμως η επιφάνεια επαφής αυτών των δυο σημείων θα είναι ένα κλάσμα της επιφάνειας επαφής που θα είχε ένα κλειδί γενναίων διαστάσεων!

Με ΕΝΑ κλειδί που εφαρμόζει ΣΩΣΤΑ στον πείρο περιστροφής των καννών και ασφαλίζει σωστά με ένα συρτάρι ΣΦΗΝΟΕΙΔΟΥΣ διατομής, κάνεις πολύ καλύτερη και ΣΩΣΤΗ δουλειά!

Δείτε το κλειδί του ταπεινού μονόκαννου μπαικάλ!



Για τον μηχανισμό επί σκανδάλης και κυρίως για τις διακοσμητικές πλάκες δεν θα πω τίποτα, σε κάποιον βαθμό είναι και θέμα προσωπικού γούστου.

Εγώ προσωπικά τα απορρίπτω, το πρώτο ως μη κλασσικό και ως ΜΗ ΝΕΟΤΕΡΙΚΟ και ΚΥΡΙΩΣ τις διακοσμητικές πλάκες ως ΑΧΡΗΣΤΕΣ - ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ και ΨΕΥΔΕΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (για να μην πω κιτς και θυμώσουν μερικοί).

Αυτά όμως είναι θέματα σε κάποιο βαθμό υποκειμενικά (αν και η αισθητική ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ σε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ) οπότε περί ορέξεως...! Εγώ ως οπαδός της λειτουργικότητας και έως ένα βαθμό της απλότητας, ακολουθώ την ρήση του Louis Sullivan "η μορφή ακολουθεί την λειτουργία"! και το συγκεκριμένο όπλο αντιβαίνει σε αυτήν την αρχή όπως και στην άλλη αρχή: "λιγότερο είναι περισσότερο" ("Weniger ist mehr")!

ΣΥΝΕΠΩΣ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΟ!

Υ.Γ.1 ΈΚΑΝΑ ΤΙ ΈΚΑΝΑ ΟΛΌΚΛΗΡΟ ΆΡΘΡΟ ΈΓΡΑΨΑ

Υ.Γ.2 Καλά θα μΕ πείτε, δεν έχει κανένα θετικό στοιχείο; Πως! Φυσικά και έχει: κάνει μπαμ και σκοτώνει……

Υ.Γ.3 Λυπάμαι ειλικρινά που στεναχώρησα τους κατόχους… Πλην όμως θεώρησα υποχρέωση μου να προειδοποιήσω τους επίδοξους αγοραστές του..

Υ.Γ.4 μιλάω πάντα για το συγκεκριμένο όπλο των φωτογραφιών του φίλου μας του Μύρου, το οποίο ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ!!!
Πωλείται Fabarm betta lux 3t!
 
πέραν της πλάκας αν έχει καλές εφαρμογές κι όχι αυτήν την περίεργη συναρμογή καννών και βάσης κράτα το
αν είναι σαν κι αυτά:
http://volosguns.gr/index.php/opla-kynigiou/dikana-plagiokana/fabarm-beta-lux-bekatsas-60-cm-detail
http://volosguns.gr/index.php/opla-kynigiou/dikana-plagiokana/fabarm-beta-lux-detail
Πλάκα κάνω Μάριε.Μια χαρά είναι το τουφέκι.
 
Back
Top