Epagneul Breton

Καλησπέρ Τασο. Ο αρσενικός (πάνω φώτο) ειναι 12 χρονών, τα τελευταια 4 χρονια τον βγάζουμε και στα κιχλοκοτσυφα (3-4 φορές στα μπασιματα και κάποια απογευματινά κυρίως του Φλεβάρη) δεν εχει θέμα, στην μπεκατσα κυνηγάει οπως κυνηγούσε και στα κιχλοκοτσυφα απλα δεν αφήνουμε χαμένο πουλί και ταυτοχρονα βρίσκει μπεκατσες στα περπατητα. Η θυληκια σαν πιο μικρή δεν είναι ακόμα η ώρα της. Απλά πρέπει το σκυλί να ξεκαθαρίσει στο μυαλό του τις ιδιαιτερότητες του κάθε κυνηγίου.
Αλλο παράδειγμα. Ενας φιλος πηρε επανιελ 5 χρόνων (το χαρησαν) για απορτ μόνο, φερμαρει ακόμα τις μπεκατσες και τα κιχλοκοτσυφα, προσπαθεί απο περσι να του χαλασει τη φερμα αλλα εκείνο τιποτα. Εγω που το βλέπω τρελαίνομαι, του δίνω κοκερ ή Σπίγκελ για ανταλλαγή αλλα δεν το δίνει, χαμένο παει το σκυλάκι με την έννοια οτι στις μπεκατσες θα κενταγε.
Γιαννη επειδη ψαχνω ενα σπριγκερ η κοκερ για απορτ,μαθημενο,εχεις τιποτα στα υποψιν???ωστοσο η μικρη επανιελ της φωτογραφιας ειναι πολυ καλη μορφολογικα και φανταζομαι με τους δασκαλους που εχει να γινει καλη και κυνηγετικα!!.shake hands.
 
Γιαννη επειδη ψαχνω ενα σπριγκερ η κοκερ για απορτ,μαθημενο,εχεις τιποτα στα υποψιν???ωστοσο η μικρη επανιελ της φωτογραφιας ειναι πολυ καλη μορφολογικα και φανταζομαι με τους δασκαλους που εχει να γινει καλη και κυνηγετικα!!.shake hands.
Τάκη αυτό το διάστημα δεν έχω κάτι υπ'οψην μου, αν υπάρξει κάτι αξιόλογο και δεν έχεις βρει ευχαρίστως να σε ενημερωσω. Όσο για την θυληκια επανιελίτσα Τάκη, είναι αυτό που λέμε, ο μαθητής πέρασε το δάσκαλο, την είχαμε πρωτοβγαλει δίπλα στο αρσενικό επανιελα και στον δικό μου ποιντερ, τώρα πλέον η μικρή είναι αστέρι, έχει όλο το πακέτο (πάθος,έρευνα,αίσθηση θηράματος,ακλόνητη φερμα και ποντάρισμα και απορτ).
 
Σερβικα αιματα εχει η μικρη Γιαννη???μορφολογικα ειναι τουμπανο!!!και οπως λεει η παροιμια "εμαθα να μαστορευω και μαμω τον μαστορα μου".
 
Καλησπερα. Δεν εχω επανιελ αλλα εχω την τύχη να εχει 2 ο κουμπάρος μου. Εγω τα αποκαλώ σβουρες, θα βρουν τις μπεκατσες και στα πιο απίθανα σημεία οσο πυκνό και αν ειναι. Μικρά στον όγκο χωρανε παντου και τρυπώνουν παντού. Δεν εχουν θέμα απο κρύο και βροχή, στην ζεστη όμως κουράζονται πιο γρήγορα ειδικά αν δεν ειναι πολλή καλά προετοιμασμένα. Ειδικά πέρσι που ειχα την σεττερινα μου άρρωστη κυνηγησα ένα μήνα με τα επανιελ και τα ευχαριστηθηκα.
UrzHucH.jpg


LvwZdTU.jpg


rneeNjj.jpg
Γιάννη μου αρέσει ότι τα σκυλακια είναι καθαρά και περιποιημενα.
Ετσι γίνονται συνεργασιμα και αποδίδουν στο κυνήγι.
 
Γιάννη μου αρέσει ότι τα σκυλακια είναι καθαρά και περιποιημενα.
Ετσι γίνονται συνεργασιμα και αποδίδουν στο κυνήγι.
Γιάννη και τα δυο είναι μελοι της οικογενειας. Ειδικά η θυληκια που ειναι και 'ναζιαρα' απολαμβάνει περισσότερες χάρες, ο άλλος είναι λίγο τρέλαμένος ώρες ώρες .sarcastic..
 
Σερβικα αιματα εχει η μικρη Γιαννη???μορφολογικα ειναι τουμπανο!!!και οπως λεει η παροιμια "εμαθα να μαστορευω και μαμω τον μαστορα μου".
Ναι Τάκη απ'οσο θυμάμαι. Και να φανταστείς του τη χάρισαν του κουμπάρου μου γιατί έλεγαν ότι το σκυλί δεν θα κυνηγήσει, και πως να κυνηγήσει αφού το είχαν κλεισμένο και το έβγαζαν ελάχιστα. Την βγαλαμε μερικές φορές κοντά στα έμπειρα βρήκαμε πουλιά και μετά μόνη της
*Άραγε ποσά τέτοια σκυλιά πάνε στραφι γιατί κάποιοι δεν έχουν υπομονή και επιμονή. Τους τα λεω είναι κάποια σκυλιά που έχουν αίματα και βγαίνουν μόνα τους, κάποια αλλά θέλουν προσπάθεια.
 
Ναι Τάκη απ'οσο θυμάμαι. Και να φανταστείς του τη χάρισαν του κουμπάρου μου γιατί έλεγαν ότι το σκυλί δεν θα κυνηγήσει, και πως να κυνηγήσει αφού το είχαν κλεισμένο και το έβγαζαν ελάχιστα. Την βγαλαμε μερικές φορές κοντά στα έμπειρα βρήκαμε πουλιά και μετά μόνη της
*Άραγε ποσά τέτοια σκυλιά πάνε στραφι γιατί κάποιοι δεν έχουν υπομονή και επιμονή. Τους τα λεω είναι κάποια σκυλιά που έχουν αίματα και βγαίνουν μόνα τους, κάποια αλλά θέλουν προσπάθεια.
.shake hands.
 
Αυτά να βλέπουν οι οικολογουντες και οι κάθε επιδοτουμενοι φιλοζωοι που όλο τους το πρόβλημα είναι το κόψιμο της ουράς. Μπράβο στον όμιλο Επανιελ Μπρετον και σε κάθε κυνοφιλικο όμιλο για τις επιτυχίες τους.
 
καληπερα σε ολλα τα κοπελια.
εχω να κανω μια ερωτηση.
εχω ενα φυλαρακη οπου εχει ενα επανιελ ασπρο σοκολατη θυλικο
και αλο ενα με ενα αρσενικο ασπρο σοκολατη και αυτος,
επηδη ειναι πολυ καλλα και τα 2 θελουν να τα βαλουν για γενα.
δεν ειναι αδερφια αλλα λογο χρωματησμου εχω ακουσει οτη αποφευγεται να γηνεται ζεβγαρομα εαν ειναι και τα 2 ασπρο σοκολατη..
μυπος κανεις ξερει κατη;
 
καληπερα σε ολλα τα κοπελια.
εχω να κανω μια ερωτηση.
εχω ενα φυλαρακη οπου εχει ενα επανιελ ασπρο σοκολατη θυλικο
και αλο ενα με ενα αρσενικο ασπρο σοκολατη και αυτος,
επηδη ειναι πολυ καλλα και τα 2 θελουν να τα βαλουν για γενα.
δεν ειναι αδερφια αλλα λογο χρωματησμου εχω ακουσει οτη αποφευγεται να γηνεται ζεβγαρομα εαν ειναι και τα 2 ασπρο σοκολατη..
μυπος κανεις ξερει κατη;
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, δεν πιστεύω ότι συμβαίνει.
 
καληπερα σε ολλα τα κοπελια.
εχω να κανω μια ερωτηση.
εχω ενα φυλαρακη οπου εχει ενα επανιελ ασπρο σοκολατη θυλικο
και αλο ενα με ενα αρσενικο ασπρο σοκολατη και αυτος,
επηδη ειναι πολυ καλλα και τα 2 θελουν να τα βαλουν για γενα.
δεν ειναι αδερφια αλλα λογο χρωματησμου εχω ακουσει οτη αποφευγεται να γηνεται ζεβγαρομα εαν ειναι και τα 2 ασπρο σοκολατη..
μυπος κανεις ξερει κατη;

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο φίλε, το μόνο που θα πρέπει να γνωρίζει ( ή να γνωρίζετε) έιναι ότι αν είναι και τα δύο άνουρα απο γεννησιμιού τους τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην γεννηθούν πολλά κουτάβια π.χ από εκεί που θα έκανε 8 να κάνει 4-5. Αυτό συμβαίνει διότι το γονίδιο που ευθύνεται για την ανουρία (C189G συγκεκριμένα) είναι θνησιγόνο δηλαδή όσα κουτάβια το έχουν σε ομοζυγία ( το πάρουν και απο τον πατέρα και από την μάνα) πεθαίνουν όταν είναι ακόμα έμβρυα.

Μιας και που είμαι εδώ, να σας δείξω και την δική μου επανιέλα αν και πρωτάρης στην ράτσα:
Είναι 6 μηνών:
20160507_132511.jpg

20160427_143309_0.jpg

20160427_143549.jpg
 
Last edited:
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο φίλε, το μόνο που θα πρέπει να γνωρίζει ( ή να γνωρίζετε) έιναι ότι αν είναι και τα δύο άνουρα απο γεννησιμιού τους τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην γεννηθούν πολλά κουτάβια π.χ από εκεί που θα έκανε 8 να κάνει 4-5. Αυτό συμβαίνει διότι το γονίδιο που ευθύνεται για την ανουρία (C189G συγκεκριμένα) είναι θνησιγόνο δηλαδή όσα κουτάβια το έχουν σε ομοζυγία ( το πάρουν και απο τον πατέρα και από την μάνα) πεθαίνουν όταν είναι ακόμα έμβρυα.

Μιας και που είμαι εδώ, να σας δείξω και την δική μου επανιέλα αν και πρωτάρης στην ράτσα:
Είναι 6 μηνών:
20160507_132511.jpg

20160427_143309_0.jpg

20160427_143549.jpg
Κουκλιτσα Αλεξη, υγεία να'χεται και καλά κυνήγια.
 
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο φίλε, το μόνο που θα πρέπει να γνωρίζει ( ή να γνωρίζετε) έιναι ότι αν είναι και τα δύο άνουρα απο γεννησιμιού τους τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην γεννηθούν πολλά κουτάβια π.χ από εκεί που θα έκανε 8 να κάνει 4-5. Αυτό συμβαίνει διότι το γονίδιο που ευθύνεται για την ανουρία (C189G συγκεκριμένα) είναι θνησιγόνο δηλαδή όσα κουτάβια το έχουν σε ομοζυγία ( το πάρουν και απο τον πατέρα και από την μάνα) πεθαίνουν όταν είναι ακόμα έμβρυα.

Μιας και που είμαι εδώ, να σας δείξω και την δική μου επανιέλα αν και πρωτάρης στην ράτσα:
Είναι 6 μηνών:
20160507_132511.jpg

20160427_143309_0.jpg

20160427_143549.jpg
Να τη χαίρεσαι Αλεξ! Καλότυχη να είναι...
 
Back
Top